Į kasmetinį BRICS viršūnių susitikimą, kuris prasidės Brazilijoje liepos 6 d., vietoj Kinijos prezidento Si Dzinpingo (Xi Jinping) vyks ministras pirmininkas Li Cianis (Li Qiang). Tokį kinų vadovybės sprendimą netruko įvertinti ekspertai.
Nuo tada, kai Si Dzinpingas 2012 m. pabaigoje tapo Kinijos prezidentu, jis visuomet dalyvaudavo visuose BRICS aukščiausiojo lygio susitikimuose. Todėl, pasak ekspertų, jo neatvykimas į Brazilijos viršūnių susitikimą bus „skausmingas" ir kels klausimų dėl Kinijos diplomatinių prioritetų.
Be to, tai gali sumažinti Pekino galimybes „stumti" savo darbotvarkę, rašo „Channel News Asia".
„Atsižvelgiant į Kinijos svarbą BRICS, Si Dzinpingo sprendimas nevykti neigiamai atsilieps ir pačiam susitikimui", - prognozavo San Paule įsikūrusio „Getulio Vargas" fondo tarptautinių santykių profesorius Oliveris Stenkelis (Oliver Stuenkel).
Stebėtojai mano, kad tikėtina kinų lyderio nedalyvavimo viršūnių susitikime priežastis yra vidaus spaudimas: netikrumas dėl įtemptų prekybos derybų su JAV, vangus vidaus vartojimas, užsitęsusi krizė Kinijos nekilnojamojo turto rinkoje ar nuolatinis kito šalies vystymosi etapo planavimas.
Analitikai taip pat teigia, kad Si Dzinpingo sprendimui likti namuose įtakos galėjo turėti nuolatiniai darbiniai susitikimai bei logistiniai reikalavimai, susijusę su daugiau nei parą trunkančia kelione.
Tačiau jie pažymi, kad jo sprendimas nėra suderintas Kinijos bandymas sumenkinti BRICS statusą.
Kinija yra BRICS ekonominis centras, kuriam tenka apie 60 proc. viso grupės nominalaus bendrojo vidaus produkto. Pekinas taip pat yra didžiausias daugumos grupės narių prekybos partneris.
„Paradoksalu, bet Si Dzinpingo nebuvimas gali reikšti, jog Kinija mato BRICS kaip stabilų bloką, judantį ta kryptimi, kuriai ji užtikrintai vadovauja", - teigia Gabrielis Hiulandas (Gabriel Hewland), Notingemo Ningbo universiteto Tarptautinių studijų mokyklos mokslinis bendradarbis.
Taip pat viršūnių susitikimą Brazilijoje praleis TBT orderį turintis Rusijos lyderis Vladimiras Putinas.
Rusijai atstovaus užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, o V.Putinas prie susitikimo prisijungs vaizdo ryšiu.
Kinija liepos 2 d. paskelbtame oficialiame pareiškime nenurodė, ar Si Dzinpingas seks V.Putino pavyzdžiu ir dalyvaus viršūnių susitikime virtualiai.