respublika.lt

Jei vaikas - turtas, galima jį nužudyti?

(0)
Publikuota: 2016 spalio 25 16:17:12, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Lenkijoje į gatves išėjo šimtai juodai apsirengusių moterų, protestuojančių prieš mėginimus dar labiau sugriežtinti abortų įstatymus. EPA-Eltos nuotr.

Institucijų „kova už vaiko gerovę“, kai iš šeimų už mažiausius prasižengimus atimami vaikai, pagarsėjusi Norvegija žengė dar vieną blaiviu protu sunkiai suvokiamą žingsnį - daugiau nei vieno vaiko besilaukiančioms ir to nepageidaujančioms moterims bus leista bent vieną ar kelis iš vaisių nužudyti. Tuo metu Lenkijoje tęsiasi moterų protestai prieš siūlymus visiškai uždrausti abortus - net ir tada, kai vaisius yra išprievartavimo rezultatas ar nustatyta, kad vaisiaus apsigimimai nesuderinami su gyvybe.

 


Įteisino „selektyvų abortą“

Norvegijos politikai kaltinimus, kad dėl menkiausios priežasties „nacionalizuoja“ vaikus, atremdavo teiginiu, kad vaikai pagal šios šalies įstatymus - ne šeimos, o valstybės nuosavybė. Tad daugeliui sunkiai suvokiamas neseniai priimtas įstatymas, leidžiantis šeimoms „naikinti“ vadinamąją valstybės nuosavybę - dar negimusius kūdikius.

Kaip pranešė portalai „Liveactionnews.org“, „Independent.co.uk“ ir kiti, Norvegijos sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad nuo šiol dvynukų ar trynukų besilaukiančioms moterims bus leidžiama abortu nužudyti vieną ar porą vaisių, kitiems leidžiant gimti. Ir žudyti bus leidžiama, net jei vaisius neturės jokių apsigimimų ir bus visiškai sveikas.

Naujienų agentūra „The Local“ praneša, kad sprendimas buvo priimtas nepaisant daugelio medikų perspėjimų, jog procedūra kelia riziką motinos ir įsčiose likusio kūdikio gyvybei.

Oslo Šv.Olavo ligoninės vaisiaus medicinos specialistė dr. Brigita Heiberg Kars (Brigite Heiberg Kahrs) šį sprendimą vertina kaip problemišką. „Nematome jokios to medicininės naudos. Priešingai - tai kelia pavojų antram vaikui, liekančiam įsčiose, didėja persileidimo rizika“, - žurnalistams teigė medikė.

Jos įsitikinimu, selektyvus abortas turėtų būti leidžiamas tik tada, kai matomos kurio nors vieno vaisiaus vystymosi anomalijos ar apsigimimai, o procedūra turėtų būti atliekama tarp 12 ir 14 nėštumo savaičių, taip sumažinant persileidimo riziką.

Tačiau, nepaisant medikų rekomendacijų, keliais vaisiais nėščioms moterims bus leista nutraukti vieno ar kelių vaisių gyvybę, net jei jie bus visiškai sveiki.

Dr. Torunas Janbu (Torunn Janbu) iš Norvegijos sveikatos direktorato naujienų portalui „The Local“ sakė, kad ši tvarka priimta neanalizuojant etinių aspektų - sveikatos priežiūros įstaigos tiesiog informuojamos apie tai, kaip taikyti teisės aktus.

„Selektyvūs abortai“, kai nužudomas vienas ar daugiau vaisių, leidžiant gimti tik vienam, draudžiami gretimose Švedijoje ir Danijoje. Kadangi Norvegijoje priimtas įstatymas nereikalauja atsižvelgti į tai, kurios šalies pilietė yra nėščioji, vadinasi, švedės ir danės galės atvykti į Norvegijos ligoninę ir joms bus atliktas toks abortas. Tad Norvegijoje dabar „nerimaujama“ tik dėl to, kad šalyje gali atsirasti „abortų turizmas“.

Lenkijoje - kitas kraštutinumas


O Lenkijoje dvi pastarąsias dienas šimtai juodai apsirengusių moterų vėl išėjo į miestų gatves protestuoti prieš konservatorių vyriausybės mėginimus sugriežtinti šalyje galiojančius abortų įstatymus, kurie ir taip yra vieni griežčiausių Europoje.

Panaši protestų banga prieš siūlymą visiškai uždrausti nėštumo nutraukimą per Lenkiją šį mėnesį jau buvo nusiritusi. Nors tada įstatymų leidėjai atmetė prieštaringai vertinamą teisės akto projektą, nauji protestai buvo organizuoti reaguojant į naują siūlymą, numatantį uždrausti nutraukti nėštumą, kai vaisius neturi galimybių išgyventi ar turi didelių apsigimimų.

Valdančiosios konservatyvios partijos „Teisė ir teisingumas“ lyderis Jaroslavas Kačynskis (Jaroslaw Kaczynski) siekia įstatymu uždrausti moterims nutraukti nėštumą net tuo atveju, kai vaisius turi Dauno sindromą ar neturi galimybių išgyventi.

„Sieksime, kad net sudėtingi nėštumai, kai vaikas neabejotinai mirs ar turės didelių apsigimimų, baigtųsi gimdymu, kad kūdikis galėtų būti pakrikštytas, palaidotas ir turėtų vardą“, - sakė J.Kačynskis.

Dabar galiojantis abortų įstatymas, kuris buvo priimtas 1993-iaisiais, draudžia nutraukti nėštumą, išskyrus atvejus, kai pastojama po išprievartavimo, nėštumas kelia grėsmę moters sveikatai arba vaisius yra smarkiai apsigimęs.

Oficiali statistika rodo, kad 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje per metus atliekama 1040 legalių nėštumo nutraukimo procedūrų. Tačiau skaičiuojama, kad dar apie 100-150 tūkst. lenkių kasmet ryžtasi nutraukti nėštumą užsienyje.


Andrius NARBEKOVAS, kunigas:

Tai yra katastrofa, kai klausimą, gyventi kūdikiui ar ne, gali nuspręsti moteris: gali to vieno negimdyti, iš dviejų gali vieną pasirinkti... Noriu, gimdysiu tris, noriu - du, noriu - vieną... Kaip vertinamas tas dar negimęs žmogus? Absurdas. Kalbama apie vadinamąsias žmogaus teises, bet žmogus yra tik moteris, jos teisė pasirinkti - šventa, o apie kito žmogaus teisę į gyvybę pamirštama.

Kas yra tas embrionas ar vaisius? Jeigu turime aiškią nuostatą, kad tai yra žmogus, vadinasi, jo ir kito žmogaus - moters - gyvybės yra lygiavertės.

Jeigu nėštumas yra, tarkime, išprievartavimo pasekmė, nėra jokios grėsmės moters gyvybei - ji gali pagimdyti tą vaikelį, palikti jį ir daugiau gyvenime jo nematyti. Ar tikrai reikia žudyti tą, kuris yra mažiausiai kaltas dėl susidariusios situacijos? Pasakyti, kad šitas vaisius gimęs negyvens, todėl mes jį nužudykime, - taip pat bloga nuostata. Kad gimęs jis tikrai neišgyvens, niekada nebūna iš anksto aišku. Net ir tyrimuose būna daugybė klaidų - sako, negyvens, o tie gimę vaikai gyvena. Jeigu gimęs vaikelis negyvens - jis numirs, jeigu jis numirs - jį palaidosime. Tokia yra gyvenimo dialektika. Niekas nežino, kaip bus. Juk miršta ir sveiki naujagimiai. Pagaliau, jeigu tai yra žmogus ir jam duota gimti - jis turi gimti.

Taip, gimdydama gali numirti ir pati motina - niekas nežino gimdymo komplikacijų. Tačiau motina gali mirti ir gimdydama sveiką naujagimį.

Aš manau, kad žmogus turi rūpintis tuo, kuris ateina į šitą pasaulį. Akušerijoje-ginekologijoje jau dabar dar negimęs kūdikis įvardijamas kaip antras pacientas. Kodėl mes norime supriešinti motiną su tuo vaikeliu? Reikia viską daryti, kad nė vienas nepražūtų, ir nelyginti nelygintinų dalykų: teisės rinktis ir gyvybę arba mirtį. Į tą dar negimusį žmogų reikia žiūrėti kaip į mums lygų, nebent iškiltų situacija, jeigu abiejų gyvybei kiltų pavojus. Tokiais atvejais reikia gelbėti nors vieną ir dažniausiai tai būna motina, nors moraliai žiūrint ir tai būtų ne visada priimtina. Vis dėlto jeigu tik tokia problema liktų, milijonai vaikų būtų išgelbėti.

Apskritai šiame kontekste reikėtų pasakyti, kad tik 2 proc. abortų yra daromi dėl tų ypatingų atvejų, o 98 proc. - be jokios rimtos priežasties, tiesiog nenoriu ir negimdysiu. Kitaip sakant, galimybę išvysti šį pasaulį turėtų gausybė vaikų, kurie dabar jos neturi vien tik todėl, kad kažkam nesinori gimdyti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių metų automobilį vairuojate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +21 C

+14 +20 C

+15 +19 C

+18 +25 C

+18 +24 C

+18 +21 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s