Buvęs Donaldo Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas savo knygoje kaltina JAV prezidentą piktnaudžiavimu valdžia ir nemokšiškumu. Dar nepasirodžiusios knygos ištraukas paskelbė „The New York Times“.
J. Boltonas rašo, kad apkalta D. Trumpui būtų buvusi pateisinama ne tik dėl kaltinimų vadinamojoje Ukrainos aferoje, bet ir dėl kitų atvejų. Jis ne kartą užkirto kelią baudžiamiesiems tyrimams prieš mielą „diktatorių“, pavyzdžiui, dėl Kinijos ir Turkijos, rašo J. Boltonas.
„Kasdienybė buvo elgesys, kai buvo trukdoma teisingumui, ir su tuo mes negalėjome taikstytis“, - teigiama knygoje. J. Boltonas savo svarstymus esą tada raštu išsakė ir generaliniam prokurorui Williamui Barrui.
D. Trumpas ne kartą prašė Kinijos prezidento Xi Jinpingo pagalbos dėl perrinkimo lapkritį vyksiančiuose rinkimuose, rašoma knygoje, kurią cituoja ir „Wall Street Journal“. D. Trumpas derybose dėl prekybos sutarties su Kinija esą ne kartą pareiškė, jog jam svarbu pasiekti rezultatą, kuris leistų per rinkimus lapkritį nugalėti žemės ūkį kultivuojančiose valstijose. Kinijos pažadas pirkti daugiau žemės ūkio produktų buvo svarbi susitarimo dalis.
Su D. Trumpu kaip saugumo patarėjas glaudžiai bendradarbiavęs J. Boltonas kaltina prezidentą ir tuo, kad šis nesigaudo užsienio politikoje. Prezidentas, pavyzdžiui, nežinojo, kad Didžioji Britanija yra branduolinė valstybė, o kartą paklausė, ar Suomija priklauso Rusijai, rašoma knygoje.
Anot J. Boltono, taip pat buvo aišku, kad D. Trumpo asmeninė diplomatija su Šiaurės Korėjos vadovu Kim jon-unu niekada neduos patenkinamo rezultato. Be to, D. Trumpas esą labai rimtai svarstė išstojimo iš NATO galimybę.
JAV vyriausybė antradienį kreipėsi į teismą, kad būtų užkirstas kelias knygos išleidimui. J. Boltonas esą joje pateikia slaptą informaciją ir tai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.
D. Trumpas praėjusių metų rugsėjį dėl nuomonių skirtumų atleido J. Boltoną iš patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigų. Šis jau tada pareiškė, kad atėjus laikui paskelbs savo įvykių versiją.
D. Trumpas atmeta J. Boltono kaltinimus dėl Kinijos
JAV prezidentas Donaldas Trumpas atmetė buvusio savo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono kaltinimus dėl Kinijos. Remiantis „The Wall Street Journal“ paskelbtomis J. Boltono knygos ištraukomis, D. Trumpas Kinijos prezidentui Xi Jinpingui sakė, kad šis turi tęsti vadinamųjų perauklėjimo stovyklų Sindziango regione statybą.
„Tai netiesa, jis melagis“, - prezidentą cituoja „The Wall Street Journal“. J. Boltonas šias stovyklas – kaip ir griežti Kinijos vadovybės kritikai – savo knygoje vadina „koncentracijos stovyklomis“.
D. Trumpas atkreipė dėmesį į tai, kad pasirašė Kongreso priimtą sankcijų Kinijai įstatymą, kuriuo Pekinas gali būti baudžiamas dėl uigūrų persekiojimo. „Aš galėjau jį labai lengvai atmesti“, - sakė D. Trumpas. Po įstatymo pasirašymo Kinija pagrasino JAV padariniais, tačiau detalių neįvardijo.
Remiantis įstatymu, JAV vyriausybė per 180 dienų turi identifikuoti Kinijos vyriausybės atstovus, kuriems tenka atsakomybė dėl uigūrų ir kitų musulmonų grupuočių engimo Sindziango provincijoje Kinijos šiaurės vakaruose. Įstatymo pagrindu D. Trumpas gali paskelbti sankcijas Kinijos vyriausybės atstovams. Tačiau jis gali nuspręsti ir netaikyti sankcijų, jei paaiškės, kad jos pakenktų JAV nacionaliniams interesams.
J. Boltono knyga turėtų pasirodyti birželio 23 dieną. Joje D. Trumpui metami rimti kaltinimai. Be kita ko, prezidentas esą prašė Kinijos vadovo Xi Jinpingo padėti jam laimėti lapkritį vyksiančius rinkimus.