respublika.lt

J.Bidenas laimėjo JAV prezidento rinkimus A.Navalnas ir S.Cichanouskaja sveikina su pergalenuotraukos (155)

2020 lapkričio mėn. 08 d. 17:00:35
Eltos inf., Ričardas ČEKUTIS

JAV prezidento rinkimuose pergalę prieš respublikoną Donaldą Trumpą iškovojo demokratas Joe Bidenas, šeštadienį paskelbė šalies žiniasklaidos priemonės.

×
nuotr. 15 nuotr.
Savo pergalės kalboje J. Bidenas žadėjo „ne skaldyti, o vienyti“ šalį. EPA-Eltos nuotr.

 

A. Navalnas pasveikino J. Bideną su pergale

Rusijos opozicijos politikas Aleksejus Navalnas pasveikino J. Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose. Kremlius sekmadienį tuo tarpu toliau tylėjo.

A. Navalnas pasveikino J. Bideną ir amerikiečius tviterio žinute. Amerikiečiai „laisvuose ir sąžininguose rinkimuose išsirinko naują vadovybę“ – „tai privilegija, kuri duota ne kiekvienai šaliai“, rašė A. Navalnas, kuris po pasikėsinimo į jį per rinkimų kampaniją Rusijoje dabar sveiksta Vokietijoje.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kol kas nereagavo į J. Bideno ir būsimos jo viceprezidentės Kamalos Harris pergalę. Rinkimų kovoje J. Bidenas yra pavadinęs V. Putiną „autokratu“. Rusija kaltinama 2016 metais kišusis į JAV rinkimus D. Trumpo naudai.

S. Cichanouskaja tikisi susitikti su J. Bidenu

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja tikisi susitikti su išrinktuoju JAV prezidentu J. Bidenu.

Ji šeštadienį pasveikino J. Bideną su pergale rinkimuose. „Telegram“ kanale opozicijos atstovė taip pat pareiškė viltį, kad J. Bidenas „nerukus galės susitikti su laisvai išrinktu naujos ir laisvos Baltarusijos prezidentu“. Ji pridūrė, kad J. Bidenas jau „kelis kartus aiškiai parėmė baltarusių tautą“.

J. Bidenas yra pareiškęs, kad, tapęs prezidentu, išplės sankcijas A. Lukašenkos vyriausybei.

D. Trumpo žentas ir patarėjas J. Kushneris ragina prezidentą pripažinti pralaimėjimą

JAV prezidento D. Trumpo artima aplinka, regis, pamažu supranta, kad pralaimėjo rinkimus, o kartu ir Baltuosius rūmus. Stotis CNN, remdamasi dviem šaltiniais, skelbia, kad Jaredas Kushneris – D. Trumpo žentas ir artimas patarėjas – rekomendavo prezidentui pripažinti pralaimėjimą Joe Bidenui.

Ar D. Trumpas pasiduos spaudimui, neaišku. Praėjusiomis dienomis jis keliskart pabrėžė, kad laiko save rinkimų nugalėtoju ir kad J. Bideno pergalė galima tik sukčiaujant.

Kai JAV žiniasklaida šeštadienio vakarą paskelbė J. Bideną rinkimų nugalėtoju, D. Trumpo rinkimų štabas išplatino raštišką pareiškimą, kad J. Bidenas „neteisingai“ vadinamas laimėtoju ir kad „rinkimai dar toli gražu nesibaigė“. Pirmadienį esą bus imtasi teisinių žingsnių dėl rinkimų rezultatų.

Viešas pralaimėjimo pripažinimas yra nerašyta taisyklė JAV prezidento rinkimuose. Tačiau prezidento aplinka neseniai dar teigė, kad apie tai kol kas nebuvo kalbėta. CNN duomenimis, kol kas nėra ir jokio kontakto tarp Baltųjų rūmų ir išrinktojo prezidento J. Bideno rinkimų komandos.

Kol kas neaišku, kas bus, jei D. Trumpas ir ateinančiomis savaitėmis nesutiks pripažinti savo pralaimėjimo. Remiantis tvarkaraščiu, Rinkikų kolegija gruodžio 14 dieną patvirtins J. Bideną prezidentu. Sausio 20-ąją numatyta iškilminga inauguracijos ceremonija prie Kapitolijaus Vašingtone.

Po ketverių metų pertraukos Baltuosiuose rūmuose vėl apsigyvens šunys

Po ketverių metų pertraukos Baltuosiuose rūmuose vėl šmirinės keturkojai. JAV prezidento rinkimus laimėjęs demokratas J. Bidenas turi du aviganius, vienas kurių yra šuo-gelbėtojas. Champas išrinktojo prezidento šeimoje gyvena nuo 2008-ųjų, o Majorą šeima iš gyvūnų prieglaudos paėmė 2018 metais.

Šunys Baltuosiuose rūmuose turi senas tradicijas. Barackas Obama augino portugalų vandens šunį Bo, George‘as W. Bushas – škotų terjerą Barney‘į, o Billas Clintonas – šokolado spalvos labradorą Buddy‘į.

Prieš ketverius metus į Baltuosius rūmus įsikraustė D. Trumpas, kuris žinomas kaip higienos fanatikas. Jis yra pirmasis JAV prezidentas per daugiau kaip šimtmetį, neturintis augintinio. „Kaip tai atrodytų, jei aš su šunimi vaikštinėčiau Baltųjų rūmų pievele“, - klausia D. Trumpas vaizdo įraše, kurį J. Bidenas panaudojo savo rinkimų kampanijai. „Rinkis savo žmogų apgalvotai“, - sakoma toliau reklamoje.

B. Netanyahu pasveikino „didelį Izraelio draugą“ J. Bideną su pergale

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pasveikino demokratą J. Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose. „Džiaugiuosi, jog galėsiu bendradarbiauti su jumis abiem, kad toliau stiprintume ypatingą aljansą tarp JAV ir Izraelio“, - rašė jis tviteryje, turėdamas omenyje J. Bideną ir būsimą viceprezidentę Kamalą Harris.

J. Bidenas yra „didelis Izraelio draugas“, rašė toliau B. Netanyahu. Su juo jį „beveik 40 metų sieja ilga ir nuoširdi asmeninė draugystė“. Vis dėlto B. Netanyahu praranda „stipriausią Izraelio sąjungininką“ – taip jis kartą yra pavadinęs prezidentą D. Trumpą. Premjero tviterio paskyrą puošia nuotrauka, kuriame jis stovi greta D. Trumpo.

D. Trumpas su savo politika Izraelyje sulaukė daug simpatijų. Jis, pavyzdžiui, vienašališkai pasitraukė iš branduolinio susitarimo su Iranu ir pripažino Jeruzalę kaip nedalomą Izraelio sostinę. D. Trumpas taip pat pasisakė už Izraelio suverenumą okupuotose Golano aukštumose ir vengė kritikuoti žydų gyvenvietes okupuotame Vakarų Krante.

Po J. Bideno pergalės Iranas tikisi pokyčių

Po demokrato J. Bideno pergalės JAV prezidento rinkimuose Iranas tikisi politikos pokyčių. „Donaldo Trumpo ir jo avantiūristiškos bei karą kurstančios komandos era galutinai baigėsi... Mes tikimės, kad JAV dabar pakeis savo destruktyvią politiką“, - sekmadienį tviteryje rašė viceprezidentas Eshaqas Jahangiris. JAV esą po rinkimų turi grįžti prie savo tarptautinių įsipareigojimų.

Iranui ypač svarbu, kad JAV grįžtų į tarptautinį branduolinį susitarimą bei atšauktų galiojančias sankcijas.

JAV prezidentas D. Trumpas 2018 metais ne tik nutraukė branduolinį susitarimą, bet ir paskelbė Iranui naujas baudžiamąsias priemones. Šios įstūmė šalį į didžiausią istorijoje ekonominę krizę, kurią dar labiau paaštrino koronaviruso pandemija.

Kas turės daugumą JAV Senate, paaiškės sausį

Po J. Bideno pergalės prezidento rinkimuose ir toliau lieka neaišku, kas ateityje turės daugumą JAV Senate. Amerikiečių stotys šeštadienį pranešė, kad reikės antrojo rinkimų rato, kad paaiškėtų, kam atiteks dviejų senatorių postai Džordžijos valstijoje.

Sausio 5 dieną dėl mandatų kovos respublikonų senatorius Davidas Perdue ir jo konkurentas demokratas Jonas Pssoffas bei respublikonų senatorė Kelly Loeffler ir demokratas Raphaelas Warnockas. Nė vienam kandidatų pirmajame rate nepavyko gauti daugiau kaip 50 proc. balsų daugumos.

Šiuo metu respublikonai Senate turi 53 mandatus iš 100. Per Kongreso rinkimus antradienį buvo balsuojama ir dėl 35 Senato mandatų. Demokratai po vieną mandatą iš respublikonų atsikovojo Kolorade ir Arizonoje. Tuo tarpu Alabamoje vienas demokratų mandatas perėjo respublikonams.

Jei demokratų kandidatai Džordžijoje sausį laimėtų abu mandatus, Senate susidarytų pato situacija – po 50 vietų turėtų ir respublikonai, ir demokratai. Tokiu atveju JAV konstitucija numato, kad Senatui priimant sprendimus savo balsą gali atiduoti viceprezidentas. Rinkimus laimėjus J. Bidenui, viceprezidente tapo jo partietė K. Harris.

Senatas gali blokuoti svarbius įstatymų projektus. Jei J. Bidenui reikės prezidentauti Senate daugumą turint respublikonams, jis turės daug mažiau veiksmų laisvės nei prezidentas Donaldas Trumpas. Tačiau jei jo pusėje be Atstovų Rūmų, kuriuose demokratai apgynė savo daugumą, būtų ir Senatas, jis turėtų visišką Kongreso paramą.

D. Trumpas toliau kartoja laimėjęs rinkimus


JAV prezidentas D. Trumpas toliau laiko save rinkimų nugalėtoju. Tai jis pakartojo šeštadienio vakarą paskelbtoje tviterio žinutėje. Ji visa buvo parašyta didžiosiomis raidėmis – tai vienas D. Trumpo būdų parodyti savo pyktį ar įtūžį.

„Rinkimų stebėtojams nebuvo leista dalyvauti balsų skaičiavime. Aš laimėjau rinkimus, gavau 71 mln. legalių balsų“, - rašė D. Trumpas. Atsitiko „blogų dalykų, kurių mūsų rinkimų stebėtojai negalėjo matyti“, teigiama toliau įraše.

Dar prieš tai D. Trumpas pareiškė, kad nepripažins demokrato Joe Bideno pergalės. „Paprastas faktas yra tas, kad rinkimai dar toli gražu nesibaigė“, - sakė jis.

Savo pergalės kalboje J. Bidenas žadėjo „ne skaldyti, o vienyti“ šalį

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas savo pergalės kalboje žadėjo suvienyti šalį.  Kalbėdamas Vilmingtone Delavero valstijoje, jis savo pergalę pavadino „aiškia“ ir „įtikinama“. Jis žadėjo būti prezidentas, kuris „vienija, o ne skaldo“.

D. Bidenas paragino D. Trumpo šalininkus suteikti jam šansą. Jis pasiūlė kartu dirbti dėl geresnės šalies. Jis išrinktas kaip demokratas, tačiau jis „sunkiai dirbs ir dėl visų, kurie manęs nerinko“, žadėjo J. Bidenas. Jis teigė suprantąs D. Trumpo šalininkų nusivylimą. Jam esą ir pačiam ne kartą yra tekę pralaimėti. Tačiau dabar tikslas yra liautis šiurkščiai kalbėjus. „Sumažinkime temperatūrą“, - sakė jis.

Pasak J. Bideno, atėjo metas „pagydyti“ šalį, „juodinimo era“ turi baigtis. Jam esą nėra demokratiškų ir respublikoniškų valstijų. Yra tik Jungtinės valstijos, pabrėžė jis.

Po kelias dienas trukusio balsų skaičiavimo JAV žiniasklaida paskelbė, kad J. Bidenas yra antradienį vykusių prezidento rinkimų nugalėtojas.

„Turime liautis į savo priešininkus žiūrėti kaip į priešus, - reikalavo J. Bidenas. – Jie nėra mūsų priešai, jie yra amerikiečiai“. Išrinktasis prezidentas pabrėžė istorinę išrinktosios viceprezidentės K. Harris svarbą. Senatorė yra pirmoji moteris šiame poste. K. Harris kalbėjo prieš J. Bideną ir dėkojo visoms pradininkėms, dėl kurių jos pergalė tapo įmanoma. „Aš nebūsiu paskutinė, - sakė ji. – Kiekviena maža mergaitė, kuri žiūri šią naktį, mato, kad tai yra galimybių šalis“.

Be pasiųstos pagrindinės susitaikymo žinios J. Bidenas paskelbė, kad pirmadienį sudarys ekspertų grupę kovoje su koronaviruso pandemija. J. Bidenas sausio 20-ąją bus inauguruotas 46-uoju JAV prezidentu. Tada jis pradės įgyvendinti savo planus.

Šeštadienį greičiausiai nebepasirodys viešumoje

D. Trumpas ir jo sąjungininkai šeštadienį greičiausiai nebepasirodys viešumoje, skelbia JAV žiniasklaida, informuoja naujienų agentūra dpa.

D. Trumpas šįryt, kai šalį apskriejo žinia apie Joe Bideno pergalę JAV prezidento rinkimuose, laiką leido savo golfo klube Virdžinijoje.

Jis jau sugrįžo į Baltuosius rūmus, į Vašingtono gatves suplūdus minioms žmonių, švenčiančių Joe Bideno pergalę.

D.Trumpas po žinių apie pralaimėjimą grįžo į Baltuosius rūmus

JAV prezidentas D. Trumpas sugrįžo į Baltuosius rūmus. Šįryt, kai šalį apskriejo žinia apie Joe Bideno pergalę prezidento rinkimuose, jis laiką leido golfo aikštyne.

Prezidento kortežas pravažiavo netoli „Black Lives Matter“ (liet. juodųjų gyvybės svarbios) aikštės, esančios priešais Baltuosius rūmus. Joje didžiulė minia šventė jo pralaimėjimą.

Respublikonas, be įrodymų teigiantis, kad yra tikrasis rinkimų laimėtojas, rytą praleido savo golfo klube Virdžinijoje.

Keli D. Trumpo šalininkai Kongrese teigia, kad rinkimai dar nesibaigė

Keli prezidento D. Trumpo šalininkai Kongrese teigia, kad JAV prezidento rinkimai dar nesibaigė, atkreipdami dėmesį į dar nebaigtą balsų skaičiavimą ir įtarimus sukčiavimu.

„Žiniasklaida neturi teisės skelbti, kas tapo prezidentu, – tviteryje rašė Misūrio senatorius Joshas Hawley'is. – Tokią teisę turi žmonės. Kai bus suskaičiuoti visi teisėtai atiduoti balsai, bus užbaigtas perskaičiavimas ir bus atsižvelgta į įtarimus sukčiavimu, tuomet žinosime nugalėtoją.“

Teksaso įstatymų leidėjas, JAV Atstovų rūmų narys Jodey'is Arringtonas teigė, kad „būtų neprotinga priimti bet kokius rezultatus, kol neužbaigti perskaičiavimai, jų neišnagrinėję teismai ir jie nepripažinti teisingais ir tiksliais.“

J. Bidenas laimėjo Baltuosius rūmus su bent 279 rinkikų balsais

Demokratas J. Bidenas šeštadienį paskelbtas JAV prezidento rinkimų nugalėtoju, perimsiančiu Baltuosius rūmus iš D. Trumpo, užsitikrinus pergalę Pensilvanijoje, įtvirtinusią daugiau nei 270 pergalei reikalingų Rinkikų kolegijos balsų.

J. Bideną nugalėtoju paskelbė tokios žiniasklaidos priemonės, kaip CNN, „NBC News“ ir „CBS News“, jam priskyrus itin svarbią pergalę Pensilvanijos valstijoje, deleguojančioje net 20 rinkikų.

Iki šeštadienio J. Bidenas buvo surinkęs 253 rinkikų balsus – tai reiškia, kad pergalė Pensilvanijoje jam užtikrino 273 rinkikų balsus. Jam vėliau priskirta pergalė ir Nevadoje, turinčioje 6 rinkikus.

Kai kurios žiniasklaidos priemonės J. Bideną nugalėtoju paskelbė ir Arizonoje, bendrą jo turimų rinkikų balsų skaičių padidinusią iki 290.

J. Bidenas pergalę iškovojo iš viso 24 valstijose, įskaitant savo gimtąjį Delaverą. Jam taip pat atiteko tokie dideli prizai, kaip Kalifornija ir Niujorka bei šalies sostinė.

Buvęs viceprezidentas laimėjo keturiose valstijose, kuriose 2016 metais pergalę šventė D. Trumpas – Mičigane, Pensilvanijoje, Viskonsine ir, pasak dviejų žiniasklaidos priemonių, Arizonoje.

JAV žiniasklaidos priemonių teigimu, D. Trumpui pergalė prognozuojama 23 valstijose, įskaitant tokius didžiulius prizus, kaip Floridą ir Teksasą. Jis šiemet laimėjo ir daugybėje valstijų, kuriose laimėjo ir prieš ketverius metus – Indianoje, Kentukyje, Misūryje ir Ohajuje.

Naujausiais duomenimis, nugalėtojas dar nepaskelbtas trijose valstijose – Aliaskoje, Džordžijoje ir Šiaurės Karolinoje. Nepaisant to, J. Bideno persvara jau yra užtikrinta.

„Fox News“ ir „Associated Press“ pergalę Arizonoje jau priskyrė J. Bidenui, tačiau kitos žiniasklaidos priemonės, įskaitant CNN ir „NBC News“, dar neskubėjo skelbti valstijos nugalėtojo.

Nebraskos rinkikų balsai bus padalyti abiem kandidatams – keturi jų atiteks D. Trumpui, o likęs vienas atiteks J. Bidenui. Meine nugalėtoju laikomas demokratas, tačiau jam atiteks tik trys iš keturių valstijos turimų rinkikų balsų, o vienas atiteks D. Trumpui.

Pateikiame sąrašą valstijų, kuriose laimėjo kiekvienas kandidatas, ir jų deleguojamus rinkikų balsus. Šie skaičiavimai grindžiami tokių JAV žiniasklaidos priemonių duomenimis, kaip CNN, „Fox News“, MSNBC, „NBC News“, ABC, CBS „The New York Times“.

Donaldas Trumpas (214 rinkikų balsų)

Alabama (9), Arkanzasas (6), Florida (29), Aidahas (4), Indiana (11), Ajova (6), Kanzasas (6), Kentukis (8), Luiziana (8), Meinas (1)***, Misisipė (6), Misūris (10), Montana (3), Nebraska (4)**, Šiaurės Dakota (3), Ohajas (18), Oklahoma (7), Pietų Karolina (9), Pietų Dakota (3), Tenesis (11), Teksasas (38), Juta (6), Vakarų Virdžinija (5), Vajomingas (3).

Joe Bidenas (279/290 rinkikų balsų)

Arizona (11)*, Kalifornija (55), Koloradas (9), Konektikutas (7), Delaveras (3), Kolumbijos apygarda (3), Havajai (4), Ilinojus (20), Meinas (3)***, Merilendas (10), Masačusetsas (11), Mičiganas (16), Minesota (10), Nebraska (1)**, Nevada (6), Naujasis Hampšyras (4), Naujasis Džersis (14), Naujoji Meksika (5), Niujorkas (29), Oregonas (7), Pensilvanija (20), Rod Ailendas (4), Vermontas (3), Virdžinija (13), Vašingtonas (12), Viskonsinas (10).

Vis dar laukiama galutinių rezultatų šiose valstijose: Aliaska, Arizona(*), Džordžija, Mičiganas, Nevada, Šiaurės Karolina.

* Arizoną J. Bidenui priskiria tokios žiniasklaidos priemonės, kaip „Associated Press“ ir „Fox News“, tačiau CNN ir „NBC News“ teigia, kad dar per anksti skelbti valstijos nugalėtoją.

** Nebraskoje dviejų rinkikų balsai atitenka daugiausia rinkėjų balsų valstijoje surinkusiam kandidatui, o dar trijų rinkikų balsai nustatomi pagal rinkėjų simpatijas trijose Kongreso apygardose. J. Bidenui vienas balsas atiteko per balsavimą Kongreso rinkiminėse apygardose.

*** Meine sistema yra panaši į sistemą Nebraskoje. Trys iš keturių rinkikų balsų yra numatyti J. Bidenui, likęs balsas atiteks D. Trumpui.

ES vadovai sveikina J. Bideną laimėjus JAV prezidento rinkimus

Europos Sąjungos (ES) lyderiai Charlesas Michelis ir Ursula von der Leyen pasveikino J. Bideną iškovojus pergalę JAV prezidento rinkimuose ir paragino stiprinti transatlantinius ryšius.

„Atsižvelgiame į naujausius rinkimų proceso įvykius,“ – sakė Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Ch. Michelis.

„Remdamasi tuo, ES sveikina išrinktąjį prezidentą Joe Bideną ir viceprezidentę Kamalą Harris pasiekus užtektinai Rinkikų kolegijos balsų“, – pridūrė jis.

A. Merkel pasveikino J. Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasveikino išrinktąjį JAV prezidentą Joe Bideną ir sakė, kad transatlantiniai šalių ryšiai yra „nepakeičiami“.

„Sveikinimai! – tviteryje parašė kanclerė. – Iš visos širdies linkiu sėkmės.“

„Mūsų transatlantiniai santykiai yra nepakeičiami, jei norime įveikti didžiausius mūsų laikų iššūkius“, – sakė ji.

B. Obama pasveikino J. Bideną iškovojus „istorinę ir užtikrintą“ pergalę JAV prezidento rinkimuose

Kadenciją baigęs JAV prezidentas B. Obama pasveikino J. Bideną iškovojus „istorinę ir užtikrintą“ pergalę šalies prezidento rinkimuose ir kreipėsi į amerikiečius, ragindamas įveikti susiskaldymą ir „rasti bendrą kalbą“.

„Suskaičiavus visus balsus, išrinktasis prezidentas Joe Bidenas ir išrinktoji viceprezidentė (Kamala) Harris bus iškovoję istorinę ir užtikrintą pergalę“, – pranešime sakė Donaldo Trumpo pirmtakas B. Obama.

Tačiau B. Obama pripažino, kad 77-erių J. Bideno „laukia tokia išskirtinių iššūkių serija, su kokia nebuvo susidūręs nei vienas naujai išrinktas prezidentas – siautėjanti pandemija, lygybės stokojanti ekonomika ir teisingumo sistema, grėsmė demokratijai ir klimato pavojus.“

„Žinau, kad jis dirbs širdyje turėdamas visų amerikiečių interesus, nesvarbu, ar gavo jų balsą“, – sakė jis.

G. Nausėda ir S. Skvernelis pasveikino J. Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis pasveikino J. Bideną iškovojus pergalę JAV prezidento rinkimuose.

„Sveikinu Joe Bideną laimėjus JAV prezidento rinkimus! Tikiuosi tęsti strateginį dvišalį bendradarbiavimą! Lietuva vertina stiprų transatlantinį ryšį ir JAV lyderystę Baltijos šalių saugumą užtikrinančioje NATO“, – tviteryje parašė G. Nausėda.

Tame pačiame socialiniame tinkle sveikinimą J. Bidenui netrukus paskelbė ir premjeras S. Skvernelis.

„Sulaukus naujausių žinių, noriu pasveikinti išrinktąjį JAV prezidentą Joe Bideną ir jo komandą. JAV yra Lietuvos draugė, svarbi sąjungininkė ir partnerė, tikiuosi, kad kartu šią partnerystę dar labiau sustiprinsime“, – rašė S. Skvernelis.

JAV žiniasklaida: J. Bidenas iškovojo pergalę Nevadoje

Demokratas J. Bidenas iškovojo pergalę itin svarbioje Nevados valstijoje, šeštadienį paskelbė žiniasklaida – tai įtvirtina jo persvarą prieš respublikoną D. Trumpą ir užtikrina Baltųjų rūmų pergalei reikalingus Rinkikų kolegijos balsus.

Šešis rinkikų balsus turinčioje valstijoje pergalę J. Bidenui priskyrė tokios žiniasklaidos priemonės, kaip „The New York Times“ ir „Fox News“.

Anksčiau šiandien JAV žiniasklaida paskelbė J. Bideną prezidento rinkimų nugalėtoju ir jam taip pat priskyrė pergalę itin svarbioje Pensilvanijos valstijoje. J. Bidenui laimėjus tiek Nevadoje, tiek Pensilvanijoje, jis surinko bent 279 rinkikų balsus.

Magiškas skaičius JAV prezidento rinkimuose yra 270. Būtent tiek rinkikų turi užsitikrinti kandidatas, kad nugalėtų prezidento rinkimuose ir taptų naujuoju šalies vadovu.

JAV išrinktasis prezidentas J. Bidenas kreipsis į tautą 4 val. Lietuvos laiku

JAV išrinktasis prezidentas J. Bidenas 20 val. vietos laiku šeštadienį (4 val. Lietuvos laiku sekmadienį) kreipsis į tautą, paskelbė jo štabas, šalies žiniasklaidos priemonėms jį paskelbus prezidento rinkimų nugalėtoju, įveikusiu Donaldą Trumpą.

77-erių J. Bidenas į tautą kreipsis savo gimtajame Vilmingtono mieste Delavero valstijoje, prie jo turėtų prisijungti K. Harris, kuri taps pirmąja šalies istorijoje moterimi viceprezidente.

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi: J. Bidenas iškovojo istorinę pergalę

JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi demokrato J. Bideno pergalę šalies prezidento rinkimuose pavadino „istorine“ ir žyminčia „naują vilties dieną Amerikai“.

„Pasirinkę išrinktąjį prezidentą Joe Bideną, amerikiečiai išrinko lyderį, pasirengusį nuo pirmosios dienos imtis koronaviruso suvaldymo, kad galėtume saugiai atverti mūsų ekonomiką ir mokyklas“, – sakė N. Pelosi.

„Pasirinkę išrinktąjį prezidentą (Joe) Bideną, jie išrinko vienytoją, kuris vertina tikėjiimą, šeimą ir bendruomenę, ir tokį žmogų, kuris nenuilstamai dirbs, siekdamas išgydyti mūsų tautą“, – pridūrė ji.

„Dirbdami kartu turime galimybę padaryti nepaprastą pažangą žmonių naudai“, – sakė Atstovų rūmų pirmininkė.

JAV švenčia J. Bideno pergalę

Žiniasklaidai paskelbus, kad demokratas J. Bidenas laimėjo JAV prezidento rinkimus, į Vašingtono ir kitų šalies miestų gatves suplūdo minios linksmai nusiteikusių žmonių.

Sostinės gatvėse ėmė skambėti automobilių pypsėjimas, įvairiose miesto vietose ėmė būriuotis šimtai plojančių ir besijuokiančių žmonių.

Žmonės taip pat išėjo į savo namų prieangius – švęsdami J. Bideno pergalę, kai kurie miestiečiai rankose laikė šampano ar netgi tekilos taures.

Žmonės ėmė plūsti ir Niujorko gatves. Daugybė žmonių šūkavo ir plojo iš savo balkonų, kai kurie netgi skambino puodais.

J. Bidenas pažadėjo būti visų amerikiečių prezidentu

Demokratas J. Bidenas šeštadienį pažadėjo būti „visų amerikiečių prezidentu“, JAV žiniasklaidos priemonėms jį paskelbus šalies prezidento rinkimų nugalėtoju, iškovojusiu pergalę prieš respublikoną D. Trumpą.

„Mūsų laukiantis darbas bus sunkus, tačiau pažadu jums tai: aš būsiu visų amerikiečių prezidentu – nesvarbu, ar jūs balsavote už mane, ar ne“, – tviteryje rašė 77-erių buvęs viceprezidentas.

„Kadangi rinkimų kampanija baigėsi, laikas užnugaryje palikti pyktį ir šiurkščią retoriką ir susiburti kaip tautai, – jis sakė atskirai paskelbtame pranešime. – Laikas Amerikai susivienyti. Ir išgyti.“

D. Trumpas atsisako pripažinti pralaimėjimą ir teigia, kad rinkimai dar toli gražu nesibaigė

JAV prezidentas D. Trumpas atsisako pripažinti rinkimų pralaimėjimą, net ir daugumai didžiųjų žiniasklaidos priemonių nugalėtoju paskelbus demokratą J. Bideną, ir pažadėjo imtis daugiau teisinių veiksmų.

„Paprastas faktas tas, kad šie rinkimai dar toli gražu nesibaigė, – pareiškė D. Trumpas. – Nuo pirmadienio mūsų kampanija įsitrauks į mūsų bylos nagrinėjimą teisme, kad būtų užtikrinta, jog būtų visiškai laikomasi rinkimų įstatymų, ir tai, kad postą užimtų teisėtas laimėtojas.“

Žiniasklaidos priemonės pergalę priskyrė J. Bidenui, praėjus kelioms balsų skaičiavimo dienoms svyruojančiose valstijose, – jose rezultatai parodė, kad D. Trumpas neturi tikroviškos galimybės nugalėti J. Bideną.

Airijos premjeras: išrinktasis prezidentas J. Bidenas yra tikras Airijos draugas

Airijos premjeras Michealas Martinas šeštadienį pasveikino demokratą J. Bideną tapus išrinktuoju JAV prezidentu ir pavadino jį tikru Airijos draugu.

„Noriu pasveikinti naujai išrinktą JAV prezidentą Joe Bideną“, – tviteryje rašė premjeras, praėjus akimirkoms po to, kai JAV žiniasklaidos priemonės paskelbė, kad J. Bidenas kovoje dėl Baltųjų rūmų nugalėjo respublikoną D. Trumpą.

„Joe Bidenas visą savo gyvenimą buvo tikras šios tautos draugas ir aš nekantrauju su juo ateinančius metus bendradarbiauti“, – pridūrė M. Martinas.

Šeštadienį žiniasklaidos priemonės ėmė skelbti apie J. Bideno pergalę

Kaip jau rašėme, JAV prezidento rinkimuose pergalę prieš respublikoną D. Trumpą iškovojo demokratas J. Bidenas, šeštadienį paskelbė šalies žiniasklaidos priemonės.

J. Bideną nugalėtoju paskelbė tokios žiniasklaidos priemonės, kaip CNN, „NBC News“ ir „CBS News“, jam priskyrus itin svarbią pergalę Pensilvanijos valstijoje.

77-erių J. Bidenas tapo vyriausiu kada nors JAV prezidento postą užėmusiu kandidatu. 74-erių D. Trumpas ir toliau svaidosi nepagrįstais pareiškimais, esą rinkimai buvo suklastoti.

J. Bidenas aštuonerius metus ėjo B. Obamos viceprezidento pareigas. Tai buvo jau trečiasis jo bandymas tapti JAV prezidentu.

***

A. Butkevičius: D. Trumpas turi užnugarį ir svetimo kraujo nebijo

Dar iki JAV prezidento rinkimų nugalėtojo paskelbimo svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas „Respublikai" pakomentavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

- Dabar, kai mes kalbamės, JAV prezidento rinkimuose oficialiai pirmauja Džo Baidenas (Joe Biden), kuriam trūksta vos 6 rinkikų balsų. Tačiau vargu ar su tuo susitaikys Donaldas Trampas (Donald Trump), kuris kalba apie balsų klastojimą?

- Laimi ne tas, kam trūksta vos 6 balsų ar turi jų per daug, bet tas, kuris turi valią ir psichologinę galią pasiekti pergalę. Kaip mes suprantame, nei Lietuvoje, nei Jungtinėse Valstijose, nei dar kur nors kitur rinkimai nėra sąžiningas žaidimas. Todėl neabejotinai mes dabar pamatysime antrąjį rinkimų raundą, kuomet į žaidimą bus įtraukti juristai. D.Trampas turi didžiules galimybes įrodyti, jog paskutinę akimirką už Dž.Baideną buvo „primesta" dviejose valstijose maždaug po 200 tūkstančių balsų. Bet svarbiausia - jis turi savo žmonių persvarą Aukščiausiajame Teisme. Be to, Jungtinėse Valstijose yra teisinis precedentas, kuomet Džordžas Bušas (George Bush) jaunesnysis laimėjo teismo pagalba prieš demokratų kandidatą Alą Gorą (Al Gore). Demokratai visa tai puikiai suvokia ir dėl to bandys priešintis gatvėje. Bet D.Trampas nėra iš tų vyrukų, kurie bijotų svetimo kraujo... Taigi, mes turime pačią blogiausią situaciją iš visų, kurios tik galėjo būti.

- Kuris iš šių dviejų kandidatų būtų naudingesnis Lietuvai?

- Atsakysiu taip: mes savo reikalus susitvarkytume ir su vienu, ir su kitu, tačiau mums pati blogiausia situacija yra šios pjautynės Jungtinėse Valstijose, kai visas JAV isteblišmentas yra susikoncentravęs į savo bambą... Problema ta, kad šiuolaikinis pasaulis buvo pastatytas taip, jog JAV vaidino tam tikrą demiurgo vaidmenį ir reguliavo šį pasaulį. Tačiau žmogus, besidomintis tik nuosavos bambos klausimu, negali užsiimti kitais reikalais... Būtent tai ir yra didžiausia mūsų problema.

- Tuomet kas toliau? Tikriausiai netrukus prasidės riaušės, dėl demokratijos bus daužomos vitrinos ir plėšiamos parduotuvės? Galbūt ne veltui mūsų sorososinė žiniasklaida tokius veiksmus vadino „progresyviais protestais"?...

- Na taip, žmonės užsikalė langus bei vitrinas dar gerokai iki rinkimų dienos... Žinoma, jaunų mergaičių, kurios pas mus neseniai protestavo prieš jų įsivaizduojamą rasizmą, choras šauks, jog nugalėjo Dž.Baidenas, sveikai mąstantys žmonės galvos, jog nugalėjo D.Trampas... Bet problema ne čia. Problema yra ta, jog Jungtinės Valstijos ilgam laikui „išjungiamos" iš žaidimo. Pirmiausia, jos „išjungtos" iš žaidimo dėl kinietiško viruso. Kinai puikiai pademonstravo, jog šiuolaikiniame pasaulyje tvarkytis su infekcija galima ne tik turint vakcinas ar specialius gydomuosius preparatus, bet ir valdant visuomenę. Šis jų pranašumas siekia 5 tūkstančius metų. Tiesiog pati konfucionizmo ideologija yra pastatyta ant tokių principų įgyvendinimo pamatų, dėl to jie surado šią savo stipriąją pusę ir primetė situaciją liberaliai Amerikai bei liberaliai Europai, kurios į bet kokius suvaržymus žiūri su didžiausiu siaubu. Todėl dabar turime tokią situaciją - nesvarbu, ar COVID-19 buvo sukurtas kinų laboratorijoje, dabar svarbu, jog sąmoningai šis ginklas yra panaudotas prieš tas rinkas, kurios priešinosi Kinijos prekių invazijai. Tai yra pirmas faktorius, išmetantis JAV iš barščių. Kitas faktorius - štai ši vidinė priešrinkiminė kova. O kadangi demokratai yra aiškiai susiję su Kinijos politika bei ekonomika daugiau, negu D.Trampas (nors ir jis šiek tiek su tuo susijęs...), tai nematyti šito faktoriaus įtakos taip pat būtų nusikalstama prieš mūsų skaitytojus...

- Kokia galutinė prognozė? Kas vis dėlto stos prie Amerikos vairo?

- Aš ir dabar išlieku prie minties, jog D.Trampas laimės šią kovą, pasitelkdamas juridinį mechanizmą. Dar balsų skaičiavimas tęsiasi, bet pasitelkus minėtą mechanizmą ir dviejose valstijose „išjungus" tam tikrą balsų skaičių, manau, šansų daugiau turi D.Trampas. Tačiau galutiniame variante laimės gatvė. Jungtinės Valstijos priartėjo prie situacijos, kai spręs vietinis Maidanas. Ir čia svarbiausias klausimas: ar D.Trampas ir jo tarnybos atlaikys, ar jiems bus padiktuotos kitos sąlygos. Amerikiečiai puikiai mokosi iš Ukrainos ar Baltarusijos...

- Sugrįžkime į Europą, kur pastaruoju metu vėl suaktyvėjo įvairūs islamo teroristai. Kodėl jie būtent dabar prisiminė, kad reikia pjauti europiečius?

- Tai susiję su tuo, jog Europa, šįkart Emanuelio Makrono vaidmenyje, pademonstravo, jog ji dar turi ryžto bent šiek tiek gintis. Kai barbarų ordų okeanas kunkuliuoja prie Europos sienų, ji gali arba pasinerti į rezignaciją, arba mėginti gintis. Taigi, E.Makronas pademonstravo, jog jis dar turi intencijų gintis. Dabar Europai mėginama parodyti, kad gintis ji neturi jokių šansų. Situaciją aš vertinčiau labai pozityviai, nes anksčiau ar vėliau šis konfliktas turėjo kilti. Ačiū Dievui, jis kilo dabar, kai mes dar turime galimybių gintis. Man patinka musulmonai, gyvenantys savo šalyse ir savo teritorijose. Prancūzai ir vokiečiai, išpirkinėdami praeities nuodėmes, žinoma, prisileido pas save krūvą musulmonų, kurie pagal jų keistą pasaulio supratimą turėjo integruotis ir tapti vokiečiais bei prancūzais. Deja, jie nei prancūzais, nei vokiečiais netapo, o greičiau prancūzai su vokiečiais tapo musulmonais... Kas dėl to kaltas? Kalta keista liberali Europos vadovų politika, pradedant 1955-1960 metais, kuri dabar duoda tragiškus vaisius. Įsivaizduokime, jog musulmonai tikėjo mitu, kurį jie patys susikūrė - kad viskas eina tik gerai, pas juos gimsta daugybė vaikų, dar 10-20 metų ir Europa bus mūsų, neiššovus nė vieno šūvio. Ir staiga dabar paaiškėjo, kad šitam musulmoniškam mitui kažkas dar nutarė priešintis...

- Ar tikrai ta reakcija egzistuoja? Štai Makronas jau traukiasi atgal, rašo laiškus redakcijoms, kad jį ne taip suprato, kad jis ne prieš islamą, o tik nori pagauti kelis ekstremistus...

- Na, matysime... Šiaip ar taip, tai yra bent koks didelės ir toną Europoje užduodančios valstybės vadovo pasimuistymas... Todėl aš net ir tuos teroro aktus vertinčiau kaip teigiamus reiškinius. Dabar ir paaiškės, ką E.Makronas turi po sijonu...

- Šią savaitę Briuselyje pagaliau buvo sutarta įvesti sankcijas ir asmeniškai Aliaksandrui Lukašenkai. Ar tai ką nors reiškia, ar taip ir liks simboliniu politiniu gestu, nieko nekeičiančiu tikrovėje?

- Tai apskritai nieko negali reikšti, kadangi ar yra šitos sankcijos, ar jų nėra, Batka vis tiek gyvena savame pasaulyje. Iš esmės tiek Europa, tiek ir gerokai kuoktelėję Lietuvos politikai padarė Baltarusiją visišku Rusijos priedėliu, visiška Rusijos dominija. Tam pasitarnavo ir visos garsiai skelbiamos sankcijos. Kažkokių išsigalvotų „liberaliųjų demokratijų" požiūriu tai reiškia, kad Europa tiesiog užėmė poziciją Batkos atžvilgiu. Bet toli siekiančios politikos požiūriu, tiesiog yra sustiprinta Rusijos įtaka Rytų Europoje ir Maskvai padovanota dar viena teritorija su 10 milijonų žmonių, kurie norėjo gyvent laisviau. Štai kas yra padaryta. Aš nesu matęs nė vienos vietos pasaulyje, kur bandymas lenkti sankcijomis būtų ką nors davęs. Yra toks pasakymas, kad generolas visada ruošiasi buvusiam karui. Taigi, politikai, priiminėjantys sprendimus veikti tokiomis sankcijomis, yra 1985-1990-ųjų supratimo lygio žmonės. Taip, 1990-aisiais sankcijos dar duodavo tam tikrą naudą. 2020-aisiais žmonės, esantys valdžioje, išdirbo eilę mechanizmų priešintis sankcijomis ir priešintis žmonių naudojamai jėgai gatvėse. Norint veikti dabar prieš juos, reikalinga ne tik strategija, bet ir labai kruopštus bei atsakingas pasiruošimas, taip pat reikalingas adekvačios jėgos komponentas, kurio dažniausiai žmonės gatvėje neturi, o politikai Briuselyje ar Jungtinėse Valstijose, kurie tik imituoja veikimą, net nenori girdėti, kad tai padaryti yra būtina. Galiu pateikti karinės kilmės pavyzdį: modžahedai prieš Rusiją Afganistane. Persilaužimo šiame kare nebuvo tol, kol vieno kapitono pastangomis ir patriotiniu veikimu, pasitelkiant keletą senatorių bei kongresmenų, modžahedams nebuvo duotas į rankas ginklas, konkrečiai - „stingeriai", o tai privertė rusus nutraukti skraidymus virš modžahedų teritorijų, nes naikintuvai Su-25 ir Mi-8 koviniai malūnsparniai buvo paprasčiausiai išdaužyti. Analogiška situacija yra čia, panaudojant pilietines akcijas. Čia „stingerių" vaidmenį atlieka gerai paruoštos žmonių grupės, pasirengusios prisiimti atsakomybę už ataką. Tol, kol Briuselio veikėjai, gąsdinantys sankcijomis, šito nesupras, situacija nesikeis...

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (155)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
7. Algimantas Rusteika: Bakalaurų vyriausybė pasiilgo Rusijos
8. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
9. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
10. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
11. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
12. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
13. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
14. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
15. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
16. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
17. O jeigu karas?
18. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
19. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
20. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
21. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
22. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
23. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Ką atnešė Žiurkės metai
25. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai

Dienos klausimas

Esant didelei minusinei temperatūrai laiką leidžiate namuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -13 C

-3 +1 C

 

-2 +1 C

-3 +2 C

+2 +4 C

 

+2 +4 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2132 PLN - 4.5352
RUB - 89.4400 CHF - 1.0769
GBP - 0.8910 NOK - 10.3423

Nuorodos