Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.
- Visą šią savaitę netilo kalbos, kad labai paaštrėjo situacija Ukrainos Rytuose - susišaudymai tęsiasi ištisomis dienomis, daugėja aukų, o tuo netikėtai susidomėjo netgi Vakarų spauda. Kokios priežastys lėmė tokią konflikto eskalaciją?
- Situacija Donbase yra tiesioginis atspindys vidinių situacijų Rusijoje ir Ukrainoje. Štai Rusijoje yra akivaizdi politinių santykių krizė tarp valdžios ir visuomenės. Todėl bet koks konfliktas, kuris leidžia nukreipti visuomenės dėmesį bei paaiškinti įvairaus pobūdžio sankcijas, kurios yra naudojamos, be abejonės, yra naudingas turintiems valdžią. Be to, Rusijoje vyksta rimtas karas tarp atskirų oligarchinių-politinių grupuočių ir sprendžiamas klausimas: kas gi toliau kontroliuos situaciją šalyje? Ukrainoje tokia konfliktinė situacija, kuomet valdžia įsivaizduoja, kad Vakarai ją spaudžia, provokuodami Ukrainos gyventojus prieš dabartinę šalies vadovybę. Tam naudojama skandalingoji situacija, kai informacija, nutekėjusi iš Ukrainos prezidentinio ofiso, sužlugdė bendrą Vakarų valstybių ir Ukrainos ruoštą operaciją. Jos metu ketinta suimti rusiškosios „Wagner" grupės dalyvius, kovojusius prieš ukrainiečius Donbase. Taigi ši situacija, Ukrainos vadovų nuomone, įkaitino padėtį šalyje ir jiems reikia skubiai pademonstruoti savo „patriotines" nuotaikas. Iš čia atsiranda įvairūs super-patriotiniai pareiškimai Radoje apie Rusijos atsakomybę už konfliktą, tiesiogiai Rusiją kaltinant ir atsisakant anksčiau naudoto „antiteroristinės operacijos" termino, o tai aiškiai suponuoja karo su Rusija idėją. Tokie dalykai, valdžios manymu, gali radikaliai ir patriotiškai nusiteikusiai visuomenės daliai paliudyti, jog Ukrainos valdžioje yra vieni patriotai. Taigi turime situaciją, kuri naudinga abiejų pusių valdžioms ir yra pagrindinis konfliktą Rytų Ukrainoje provokuojantis veiksnys.
- Bet štai amerikiečiai savo spaudoje rašo, kad rusai, intensyvindami konfliktą Rytų Ukrainoje, tiesiog testuoja - kaip dabar elgsis Džo Baidenas? Ar tokia versija turi pagrindo?
- Nemanau, kad šis situacijos provokavimas gali tapti tokiu lakmuso popierėliu. Ką šis atsakymas duos? Dž.Baidenas yra tam tikrame konflikte su Volodymyro Zelenskio administracija, bet tai daugiau susiję su asmeniniais ir rinkiminės kampanijos dalykais. Galvoti, jog Jungtinės Valstijos turi tik vieną galvą ir kad Dž.Baidenas yra vienintelis sprendimus priimantis asmuo, būtų juokinga - tai tas pats, kaip įrodinėti, jog Rusijoje visus sprendimus priima vienas V.Putinas. Tai yra klaidingas politinių vertinimų modelis. JAV neturi kitos išeities, kaip tik daugiau ar mažiau remti Ukrainą, ir tai yra ne ukrainiečių nuopelnas, o bendros politinės situacijos rezultatas. Šiandien Jungtinės Valstijos Europoje turi tik Lenkiją, mus, Ukrainą ir dar šiek tiek Rumuniją. Tuo visi sąjungininkai ir baigiasi. Todėl neremti Ukrainos nėra JAV interesas - ar Dž.Baidenas, ar D.Trampas, jie abu yra priversti tą daryti. Čia galimi tik kokie nors tradiciniai JAV administracijos žaidimai: remsime, jeigu jūs padarysite tą ir aną, kovosite su korupcija. O kitaip šnekant, remsime, jeigu jūs kovosite su mano konkurento, dalyvaujančio rinkimuose, korupcija. Šiaip tai už lango pavasaris, juodžemio zonoje gaivus vėjas išdžiovino baisią klampią košę, kurioje skendo technika ir nebuvo įmanoma ištraukti batų iš purvo, todėl natūralu, jog kariauti darosi maloniau.
- Tuo metu Europoje ypač pagausėjo šnipinėjimo skandalų - pastaruoju metu net su rusais tradiciškai draugaujantys italai sugavo rusų šnipus, o kiek anksčiau tą patį padarė bulgarai, olandai, vokiečiai... Su kuo tai susiję?
- Rusija skuba formuoti ją palaikančią, naujus santykius su Rusija formuojančią Europą. Tai yra tokia šrioderizacijos tipo politika, kuomet iš paskutiniųjų stengiamasi padaryti bet ką, kad bent kiek sumažėtų šis anakondos sankcijų smaugimas ir rusams pasidarytų lengviau kvėpuoti. Be to, tai nėra vien tik sankcijų klausimas - tai ir įtakos pagrindinėse energetinių nešėjų rinkose klausimas, tai ir galimybės sudarinėti efektyvius verslo kontraktus klausimas. Kaipgi rusai gali pasiekti šių tikslų? Per specialiąsias operacijas. O per ką vykdomos tokios operacijos? Per šnipus ir įtakos agentus.
- Briuselis padavė Lenkiją į Strasbūro teismą dėl lenkų įvykdytos teismų reformos. Kokių tikslų čia siekiama? Juk nepradėsite įrodinėti, kad siekiama daugiau demokratijos ir „skaidrumo".
- Briuselio veikėjams ne koronaviruso ar kitos nelaimės yra svarbiausios. Jiems dabar aktualiausia, kaip priversti Vyšegrado valstybes atsisakyti savo nacionalinių interesų gynimo ir tapti paklusniais ES vergais. Yra ir mažesnių tikslų: kaip subankrotinti smulkų ir vidutinį verslą, kaip sunaikinti žmones, turinčius asmeninių resursų gintis nuo vyriausybių diktato, kaip sunaikinti vyriausybes, kurios nacionalinius prioritetus stato aukščiau nei Briuselio fantazijos ir kurioms nepatinka meilė per užpakalį. Viso to rezultatas - turime bandymą paduoti lenkus į teismą. Žinoma, jie žvilgtelėjo ir į situaciją Jungtinėse Valstijose, kur prie valdžios vairo stojo dar vienas globalistas ir su kuriuo, Europos vadovų požiūriu, galima lengviau kalbėtis, nei su grimasas rodančiu D.Trampu. Taigi jie pabandė spustelėti. Leisiu sau išprognozuoti, kad nieko nesigaus - Lenkija šiandien yra labai rimta europinė jėga ir ponai iš Briuselio dar nežino, su kuo jie susidūrė.
- O tuo metu pats Dž.Baidenas pasakojo, kad balotiruosis antrajai kadencijai ir net pirmuosius žingsnius jau padarė - štai nusprendė užpilti trilijonais dolerių JAV ekonomiką.
- Visiškai nesvarbu, ar jis balotiruosis antrajai kadencijai. Svarbu, kad šiais tuščiai spausdintais pinigais sukuriama platforma bet kuriam potencialiam demokratų kandidatui. Žinoma, greičiausiai yra tikimasi tokiu būdu į politinį Olimpą išvesti Kamalą Haris (Kamala Harris). Mes galime ir neturėti visos informacijos - galbūt kišenėje dar guli apkaba, kurioje sudėti kokie 4-5 žilagalviai balti pensininkai, patinkantys Jungtinių Amerikos Valstijų rinkėjui. Orientacija į Dėdės Semo karikatūrą vis dar puikiai veikia rinkimus.
- Kapitolijaus sargybiniai D.Trampą padavė į teismą dėl riaušių kurstymo. Ar tai dar vienas būsimų rinkimų triukas ar kerštas už dvi nepavykusias apkaltas?
- Tiesiog demokratai puikiai supranta, kad su D.Trampu taip lengvai susidoroti nepavyks ir kad jis yra gyvybingesnis negu jų prezidentas. Be to, D.Trampas jau dabar organizuoja savo viešųjų ryšių platformas ir kuria savo socialinius tinklus, kurių nepavyks užblokuoti. Jie puikiai supranta, jog D.Trampas savo ideologijai turi pakankamai rėmėjų ir tų naujųjų socialinių tinklų dalyviais bus visi, balsavę už jį ir nepabijoję dalyvauti šioje kampanijoje. Todėl jis ir toliau išlieka demokratams pavojingu konkurentu, o gražus pasakojimas, kaip paprastas, savo gyvybe už visuomenės interesus rizikuojantis policininkas paduoda blogąjį prezidentą į teismą, taip gražiai „susišaukia" su amerikietiška svajone apie Laisvę ir Demokratiją, kad nepadaryti tokio ėjimo buvo tiesiog neįmanoma. Jeigu būčiau konsultavęs demokratus, būčiau tai padaręs jau pora mėnesių anksčiau.
- Amerikoje vyksta ir kitas teismas - Mineapolyje šiomis dienomis teisiamas policininkas Derekas Šovinas (Derek Chauvin), kuris kaltinamas nužudęs vieną recidyvistą. Dėl šio įvykio vėliau kilo masinės riaušės su tradiciniu parduotuvių plėšimu, baltųjų turto niokojimu, paminklų griovimu ir kitais demokratinio vandalizmo aktais. Ar ši byla nepaskatins dar didesnio susipriešinimo tarp dviejų Amerikų?
- Tai tik dar kartą patvirtina, kad jokie rinkimai nepasibaigė. Šįkart demokratai laimėjo 4 metams, bet tai nereiškia, kad jie nuramino visuomenę ir kad dalis buvusių D.Trampo rėmėjų pereis į jų pusę. Yra sena taisyklė, kuri sako, jog karas baigiasi tik tuomet, kai dėl to sutinka abi pusės. D.Trampo bei senųjų tikrųjų amerikiečių, ginančių savo interesus, pozicijos tikrai nėra sugriautos - jie tiesiog persigrupuoja naujiems mūšiams. Visi supranta, kad šiame policininko teisme bus priimtas politinis, o ne teisinis sprendimas. Trockis yra pavadinęs teismą, kuriame vyksta politinis susidorojimas, „politiko žvaigždžių valanda". Taigi Derekui ir jį ginantiems šis neteisingas susidorojimas yra puikus būdas kalbėti apie problemas, su kuriomis susiduria JAV visuomenė. Apibendrinkime: daugybę kartų teistas nusikaltėlis, naudojęs smurtą net prieš nėščias moteris, kurioms grasino ginklu, narkomanas, sergantis koronavirusu ir dėl to turintis problemų su deguonies kiekiu kraujyje, buvo sulaikytas policininko, panaudojant klasikinį metodą. Kaip žmogus, nemažai laiko praleidęs dziudo, kuriame praktikuojamas smaugimo veiksmas, galiu pasakyti, kad pasmaugti žmogų, įrėmus kelią į jo sprandą, yra neįmanoma. Daugybė žmonių tai kuo puikiausiai supranta, todėl šis teismas tik padidins priešpriešą ir demokratams čia jokia pergale net nekvepia. Kiekvieną dieną komunikuoju su savo draugais JAV ir visi sako tą patį - šie aspektai tik veda į konflikto gilėjimą bei visuomenės susipriešinimą.