respublika.lt

JAV vėl formuojasi „šiaurė“ ir „pietūs“? Interviu su Čikagoje gyvenančiu publicistu V. Anelausku (148)

2021 birželio 08 08:38:00
Petras ŠULIAUSKAS

Šiandieninė Amerika yra ne tokia, kokia ji buvo prieš 15 ar 10 metų. Pokyčiai matosi net iš toli, o žvelgiant iš arčiau situacija vis labiau primena XIX a. viduryje vykusio Pilietinio karo epochą, teigė „Respublikai" pastarąjį trisdešimtmetį Čikagoje gyvenantis publicistas Valdas Anelauskas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Jei kada JAV ir buvo demokratijos lopšys ir galimybių šalis, šiandien visa tai liko praeityje. EPA-Eltos nuotr.

 

- Koks buvo gyvenimas Los Andžele, Sietle, Detroite ir kitur šaliai vadovaujant Donaldui Trampui ir koks jis yra dabar? - „Respublika" paklausė Valdo Anelausko.

- Vylėmės, kad D.Trampui tapus JAV prezidentu geros permainos taps įmanomos. Pajautėme atgautą jėgą, tikėjimą. Jis buvo suteikęs viltį, kad Amerika vėl taps didžia. Deja, to neįvyko. Jeigu D.Trampas būtų nuslopinęs riaušininkus, būtų buvę kur kas ramiau. Asmeniškai pažįstu nemažai žmonių, kurie įsitikinę, kad „blekmaterius" ir „antifus" reikėjo suvaldyti griežtai ir žiauriai. Jeigu D.Trampas būtų paskelbęs laikiną karinę padėtį ir įvedęs tiesioginį prezidento valdymą, aš įsitikinęs, dauguma amerikiečių, ne tik jėgos struktūros, bet ir visa sveikoji visuomenės dalis, tai būtų palaikiusi, o per rinkimus atidavę jam savo balsus. Viską būtų nulėmę kokie papildomi 15 proc. balsų.

Sveikoji visuomenės dalis laukė realių veiksmų, nes buvo aišku, kad „blekmateriai" nesustos. Priešingai, tik dar labiau suįžūlės, ką ir matome. Todėl reikėjo juos surinkti ir išvežti porai metų į Aliaską pakvėpuoti grynu oru, plaučius nuo marihuanos dūmų pravėdinti. Kur tai matyta, kad nusikaltėliai riaušininkai visą valstybę paklupdytų! Bet Amerika šiandien, deja, nėra tokia.

Portlandas tampa būsimos Amerikos simboliu. Dar visai neseniai jis JAV miestų sąraše buvęs pačiu geriausiu, dabar atsidūrė pačioje sąrašo apačioje ir tapo bene blogiausiu. Už tai portlandiečiai gali dėkoti „blekmateriams", kurie gražų miestą per pusmetį sugebėjo taip suniokoti, kad miesto centras atrodo panašus į Detroitą. Ir tai, bijau, yra Amerikos ateitis.

Pernai čia siautė siaubingi gaisrai. Pagal žuvusiųjų skaičių ir padarytos žalos dydį jie buvo patys baisiausi ne tik Oregono, bet ir JAV istorijoje. Ir visa tai tiesiogiai susiję su BLM, nes daugelis gaisrų kilo ne savaime, o dėl tyčinių padegimų. Tai buvo kitas vadinamųjų taikių protestų etapas, o kaltininkai - tie patys teroristai, kurie anksčiau degino pastatus miestuose. Šitą teroristinį karą prieš D.Trampą ir sveikąją visuomenės pusę kariauja vadinamoji antifa, teroristinė organizacija, palaikoma Demokratų partijos lyderių ir finansuojama Džordžo Sorošo.

Kai prieš 32 metus atvykau į Ameriką, net ir baisiausiame košmare nebūčiau įsivaizdavęs to, ką dabar matome tikrovėje. Atrodo, lyg būtume persikėlę į fantastinį filmą - viskas griūva ir, bijau, artėja chaosas, anarchija.

- Numanote, kokia bus ateitis?

- Po šių prezidento rinkimų buvo pastebėta - ant Amerikos nusileido Valpurgijos naktis, kada velniai ir raganos švenčia savo pergalę. Visuomenė pasidalijusi į dvi priešiškas, viena kitos nekenčiančias, stovyklas. To nėra buvę per visą JAV istoriją. Tikras pilietinio karo receptas. Apie tai kalba protingi žmonės - pavyzdžiui, Patrikas Bjukenenas. Jis D.Trampo inauguracijos dieną palyginęs dabartį ir 1968-uosius, kada Amerikoje irgi būta didelių neramumų, pabrėžė, jog tada riaušes kėlė tik saujelė pačių kraštutiniausių marginalų ir juos palaikė vos keli procentai visuomenės. Šiandien situacija pasikeitė - apklausos atskleidė, kad didesnė pusė, net 58 proc. jaunų, aukštąjį išsilavinimą turinčių, amerikiečių pateisina ir palaiko riaušes. Jie sakė, kad riaušės yra „visiškai arba iš dalies pateisinamos", įskaitant ir tokius veiksmus, kaip parduotuvių plėšimą ar policijos nuovadų deginimą. Siautėjantys kairieji ekstremistai, kuo toliau, tuo labiau įžūlės. Jie jaučia nuolatinį valdžios nuolaidžiavimą, žiniasklaidos palaikymą ir savo visišką neliečiamybę bei nebaudžiamumą. Bet audringame XX amžiaus septintajame dešimtmetyje, kai siautėjo tuometiniai „revoliucionieriai", viskas nebuvo taip gerai organizuota.

Visada pabrėžiu, kas vyksta Amerikoje, jau nėra vien negrų siautėjimas. Jie tėra pretekstas. Pagrindinė problema, kad kokie du trečdaliai BLM protestuotojų ir riaušininkų nėra juodi. Čia reiškiasi visokio plauko leftistai liberalai, anarchistai ir vadinamieji antifai, o tarp jų negras tik vienas kitas. Negrai lieka pagrindiniais didmiesčiuose riaušių marodieriais, bet šito „spektaklio" tikrieji režisieriai ir dirigentai anaiptol ne jie. Pas mus, Oregone, kaip aiškiai būna matyti riaušių nuotraukose ir video, pagrindinė jų dalis - balti. Baisiausia, kad tarp dabartinio Amerikos baltojo jaunimo tokie sudaro maždaug apie 80 proc. Iš to galima susidaryti aiškų vaizdą, kokia bus JAV ateitis.

- Kaip į tai reaguoja žmonės? Išsikelia kitur?

- Keliasi tie, kas dar turi smegenų. Jie stengiasi greičiau pabėgti iš miestų, nes čia gyventi tampa vis pavojingiau net turintiems pinigų. Pavyzdžiui, prieš keletą savaičių valkatos naktį slankiojo po vieną turtingą prašmatnių namų rajoną. Norėdama juos nubaidyti, viena moteris iššovė į orą. Vėliau policija suėmė būtent ją. Pasirodo, yra speciali vadinamųjų neapykantos nusikaltimų kategorija, sauganti būtent valkatas. Beje, kai praėjusiais metais Portlande „blekmateriai" naktimis eidavo į brangiai kainuojančių privačių namų rajonus, policija iškart perspėjo gyventojus net neskambinti 911.

Mūsų miesto centre visi šaligatviai užstatyti valkataujančių palapinėmis. Policija jų bijo liesti, nes „žmogaus teisių gynėjai" iškart pakeltų baisų triukšmą. Jei Marksas ir Leninas kadaise revoliuciniu avangardu laikė proletariatą, dabartinės šitos neomarksistinės revoliucijos avangardas - valkatos, liumpenai (liumpenproletariatas!).

Padėtis blogėja ir dėl to, kad Oregonas - vienintelė valstija, kur legalūs visi narkotikai, o tai labai traukia valkatas. Mūsų mieste, sprendžiant iš atsirandančių naujų palapinių, jų skaičius kas savaitę padvigubėja. Jeigu šitas narkomanų antplūdis ir toliau tęsis, greitai Oregone valkatų bus šimtai tūkstančių ar net keli milijonai. Gal net daugiau negu gyventojų. Jie plūsta į čia iš visos Amerikos, nes jiems sudarytos idealios sąlygos - valkatavimas Oregone įteisintas. Nuo to žmonės ir bėga. Valkatos miestuose užima vis didesnius plotus, stato palapines visur, kur papuola. Kelias miesto gatves teko uždaryt, nes automobiliai jomis vis tiek negalėjo pravažiuoti dėl ten stovinčių palapinių! Visur skraido šiukšlės, miesto parkai suniokoti. Tiesa, pas mus nėra taip blogai, kaip Portlande ir Sietle, kur jau stebimi beveik postapokaliptiniai vaizdai.

- Ko galima laukti toliau?

- Prasidės karas, nes čia vis dar yra normalių žmonių, kurie neketina pasiduoti ir paklusti dabartinei beprotybei. Atmosfera kaista ir jei taip tęsis toliau, antrasis JAV istorijoje pilietinis karas - neišvengiamas. Ekonomikos kolapsas ateityje bus ir tai, manau, pasitarnaus kaip bikfordo virvė visuomenėje tiksinčiai bombai susprogdinti. Tai suprasdami blaiviai mąstantys amerikiečiai nujaučia, kad greitai gali prireikti ginklų, nes policija, kuria negalima pasikliauti, vargu ar apgins. Nebent visoje Amerikoje būtų įvesta karinė padėtis. Policijai surištos rankos, o riaušininkai įžūlėja kiekvieną dieną. Gali atsitikti ir taip, kad policijos Amerikoje nebeliks. Juk vienas pagrindinių BLM reikalavimų - panaikinti policiją. Valdžia į tuos reikalavimus, ypač didmiesčiuose, atsižvelgia drastiškai apkarpydama policijos biudžetą. Portlando policijos 2021 metų biudžetas sumažintas15 milijonų dolerių. Policininkai verčiami lankyti „socialinio jautrumo" pamokas, atgailauti dėl „nuodėmių", duoti įvairius pasižadėjimus, todėl daugelis jų savo noru palieka tarnybą. Portlande pernai iš darbo išėjo virš šimto policininkų ir buvo užfiksuota daugiau žmogžudysčių nei per visą praėjusį dešimtmetį. Kituose miestuose padėtis irgi panaši.

Netoli namų yra sena autobusų stotelė, paversta savotišku „blekmaterių" altoriumi. Joje prikabinėta plakatų ir prirašinėta jų lozungų. Jeigu juos nudraskyčiau, atsidurčiau policijoje ir, manau, gaučiau kokią porą metų kalėjimo už „neapykantos nusikaltimą". Jei prie savo namo pasikabinčiau bent vieną plakatą už D.Trampą, būtų išdaužyti visi stiklai, sienos aprašinėtos šlykščiausiais keiksmažodžiais ir niekam, nei teisėtvarkai, nei teisėsaugai, tas šiandien nerūpėtų.

Matydami tai, tegalime ginkluotis ir laukti, kas bus toliau arba ruoštis karui. Tą suprato milijonai sveikai mąstančių amerikiečių, todėl dabar pritrūko ginklų bei šovinių. Jie tapo didžiausią paklausą turinčia preke. Rytais prie jais prekiaujančių parduotuvių nusitiesia ilgos eilės. Kainos irgi padidėjo. Žinau, nes pats vos ne kasdien tokiose eilėse stoviu.

Beje, greitai tokios galimybės gali nelikti, nes Džo Baideno darbotvarkėje vos ne punktu Nr.1 įrašytas ginklų prekybos uždraudimas ar bent jau drastiškas apribojimas.

Daugeliui amerikiečių turėti savo ginklą yra šventas dalykas, šventa teisė ir pareiga. Net JAV Konstitucijoje yra 1791 metų gruodžio 15 d. įsigaliojusi Antroji pataisa, kuri garantuoja piliečių teisę turėti ginklus! JAV gyventojai turi 396 milijonus legalių šaunamųjų ginklų - maždaug 124 ginklai 100 žmonių. Tai yra pats aukščiausias rodiklis pasaulyje.

Vien per pirmuosius tris šių metų mėnesius amerikiečiai įsigijo beveik šešis milijonus ginklų. Pernai, iškart po to, kai prasidėjo BLM siautėjimas, birželio mėn. buvo įsigyta 2,8 mln. ginklų, o liepos mėnesį - 2,5 mln. Išvis per 2020 metus buvo nupirkta net 23 mln. ginklų! Iš tų, kas pernai įsigijo ginklus, 8,4 mln. žmonių juos pirko pirmą kartą gyvenime.

Ginklų įsigijimo niekas nebeatidėlioja. Kada į namus ateis gauja „antifų", tada bus per vėlu rūpintis, kaip apsiginti. Jeigu režimas kėsinsis į žmonių ginklus, šitokio kiekio atėmimas taptų itin sunkia užduotimi. Ypač kada tam bus įnirtingai priešinamasi. Tai irgi galėtų tapti į parako statinę įmesta kibirkštimi. Kuo toliau, tuo aiškiau suprantu, jog karas yra neišvengiamas. Sveikoji visuomenės dalis netoleruos, nekentės, neleis bepročių liberalų valdžiai tyčiotis. Vėliau kils anarchija, chaosas. Akivaizdu, viskas link to ir eina. Pernai realiai pamatėme, su kokiais barbarais teks susidurti. Tai ir yra pilietinio karo preliudija.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (148)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SKOLOS: Valstybei už studijas skolingi apie 17,5 tūkst. asmenų, daugiausia – už paskolas, teiktas iki 2010 metų, dėl kai kurių skolininkų kasmet teismus pasiekia keli šimtai ieškinių.
  • ŠILDYMAS: Rugsėjo 27-ąją Kaune oficialiai pradedamas šildymo sezonas - kaip ir praėjusiais metais, kauniečiams šilumos kaina bus mažiausia tarp didžiųjų Lietuvos miestų.
  • MIGRANTAI: Per praėjusią parą, nuo šeštadienio vidurnakčio iki sekmadienio, pasieniečiai neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti į Lietuvą 44 migrantams, vienas asmuo dėl humanitarinių priežasčių buvo įleistas.
  • PIRKIMAI: Seimas linkęs padidinti mažos vertės viešųjų pirkimų „lubas“ nuo 10 tūkst. iki 15 tūkst. eurų.
  • ALKOHOLIS: Lietuva patenka į penketuką šalių, kurios per penkerius metus labiausiai sumažino alkoholio vartojimą, rodo naujausi Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys.
  • DOVANA: Lietuva planuoja Ukrainos kariuomenei perduoti šarvinių liemenių ir balistinių diržų už daugiau kaip 677 tūkst. eurų.
  • FILMAS: Amerikiečių kompanijos „Netflix“ sukurtame dokumentiniame filme buvęs Federalinio tyrimų biuro pareigūnas teigia, kad Lietuvoje amerikiečių žvalgybos kalėjime laikytas vienas iš Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV organizatorių palestinietis Abu Zubaydah'a.
  • PEILIS: Šeštadienį Kaune peiliu sužalota moteris - įtariamasis (g. 1981 m.) uždarytas į areštinę.
  • VAGYSTĖ: Savotišką vagystės rekordą pasiekė nenustatytas vagišius, tą pačią parduotuvę Šiaulių rajone apvogęs 16 kartų: turtinė žala - 362,56 eurų.
  • PATIKROS: Per savaitę matomas žymus nusižengimų sumažėjimas – drastiškiausiai krito pažeidimų, nustatytų viešajame transporte, skaičius, pastebi kassavaitinę ekstremalios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę vykdančios institucijos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gerai, kad verslininkai bylinėsis su valstybe, jei gaus baudas, jog veikia be Galimybių paso?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +10 C

+3 +9 C

 

+5 +10 C

+12 +17 C

+11 +16 C

 

+11 +12 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos