JAV prezidento Joe Bideno administracija ketvirtadienį sutiko įsitraukti į Europos sąjungininkių tarpininkaujamas derybas su Iranu dėl branduolinio susitarimo ir atšaukė du Donaldo Trumpo priimtus su branduoliniu susitarimu susijusius sprendimus.
Teheranas paragino JAV atšaukti D. Trumpo įvestas sankcijas ir pagrasino, jei tai nebus padaryta iki numatyto termino, apriboti patikrinimus vykdančios Jungtinių Tautų atominės energijos agentūros prieigą prie kai kurių branduolinių kompleksų. Likus trims dienoms iki Irano numatyto termino pabaigos, naujasis JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas kartu su Europos šalimis perspėjo, kad toks Teherano žingsnis gali būti pavojingas.
Praėjus kelioms valandoms virtualios konferencijos, kurioje dalyvavo A. Blinkenas bei Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos užsienio reikalų ministrai, ES Išorės veiksmų tarnybos generalinio sekretoriaus pavaduotojas, atsakingas už politinius reikalus, Enrique Mora tviterio paskyroje paskelbė neformalaus susitikimo, kuriame dalyvautų Iranas, pasiūlymą ir JAV jį priėmė.
„JAV priima ES atstovo kvietimą dalyvauti P5+1 ir Irano susitikime, kurio metu bus aptarti Irano branduolinės programos tolesni žingsniai“, – teigė JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.
Kadenciją baigęs prezidentas D. Trumpas 2018 m. pasitraukė iš Irano branduolinio susitarimo ir įvedė Teheranui sankcijų.
Aukšto rango JAV pareigūnas sakė, kad J. Bideno administracija viliasi, jog susitikimas bus užsitęsusio branduolinio susitarimo gaivinimo ir atkūrimo proceso pradžia.
Jei Iranas nesutiktų dalyvauti susitikime, „manau, kad tai būtų didelė nesėkmė ir kartu prieštarautų Irano požiūriui „norime sugrįžti, jei sugrįšite jūs“.
„Nieko nebus pasiekta, jei tik viena pusė nurodinės kitai, ką daryti“, – teigė tapatybės nenorėjęs atskleisti JAV pareigūnas.
J. Bidenas teigė neatšauksiantis D. Trumpo Iranui įvestų sankcijų tol, kol šalis negrįš prie branduoliniu susitarimu įtvirtintų įsipareigojimų. Vis dėlto prezidento administracija ketvirtadienį atšaukė du D. Trumpo priimtus su branduoliniu susitarimu susijusius sprendimus.
Jungtinėms Tautoms išsiųstame laiške JAV teigė nemanančios, kad organizacija gali atnaujinti sankcijas Iranui.
Praėjusiais metais A. Blinkeno pirmtakas Mike'as Pompeo sakė, kad JAV vis dar yra Saugumo Tarybos rezoliucijos, palaiminusio branduolinį susitarimą, narė, nors ir vėliau iš susitarimo pasitraukė, todėl JAV gali atnaujinti Iranui įvestas sankcijas. JT ir artimos JAV sąjungininkės tuo metu su tuo nesutiko.
„Kai esame keturiolika prieš vieną, labai sunku efektyviai dirbti Saugumo Taryboje, – pastarąjį J. Bideno žingsnį išsiųsti laišką JT aiškino dar vienas JAV pareigūnas. – Tai mus grąžina į tokią poziciją, iš kurios galime dirbti laikantis branduolinio susitarimo ir išvien su artimiausiais sąjungininkais.“
J. Bideno administracija taip pat atšaukė Niujorke gyvenantiems Irano diplomatams įvestus apribojimus, kuriais jiems buvo uždrausta išvykti už kelių kvartalų aplink JT ir Irano misijos būstines ribų.
Irano diplomatams nuo šiol galios tos pačios taisyklės, kaip ir diplomatams iš kitų šalių, su kuriomis JAV nepalaiko itin gerų santykių, pavyzdžiui, Šiaurės Korėjos. Irano diplomatai, norėdami nuo Manhatano centro nutolti daugiau nei 40 km spinduliu, turės pateikti prašymą.