respublika.lt

JAV su Rusija sutarė dėl Arkties nesipešti Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS (32)

2021 gegužės 25 09:40:00
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 1 nuotr.
Šypsenos Entonio Blinkeno ir Sergejaus Lavrovo veiduose išduoda, jog dėl visko galima susitarti - taip pat ir ukrainiečių sąskaita... EPA-Eltos nuotr.

 

- Reikjavike netikėtai įvyko labai šiltas ir mandagus JAV valstybės sekretoriaus Entonio Blinkeno (Anthony Blinken) bei Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo susitikimas... Kodėl nei vienas, nei kitas nė nebandė aštrinti situacijos, nors nesutarimų, atrodo, vis daugėja?

- Aštrinti nebandė ir akivaizdu, jog Jungtinės Valstijos traukiasi, netgi nuima spaudimą Rusijai dėl „Nord Stream 2". O čia ir išlenda tikrasis amerikietiškų demokratų veidas: visi garsūs pasakojimai apie tai, kas yra „rusų agentas", adresuoti Donaldui Trampui (Donald Trump), dabar lygiai taip pat gali būti pritaikyti mūsų mielajam naujajam prezidentui Džo Baidenui (Joe Biden) ir jo administracijos užsienio politikos šefui... Kitaip tariant, rusams duodamas ne tik kąsnelis prasimaitinti, bet ir didžiulė galimybė propagandiniam „forsažui" bei jų dujinio projekto proveržiui. Žinoma, darant nuolaidas vokiečiams ir rusams, kenkiama ir kitiems galimiems dujų tiekėjams Europoje. Taigi, Dž.Baideno ir jo aplinkos užsienio reikalų politika įgauna labai aiškias formas...

- O kaip gi dabar jaustis visiems mūsų pavilioniams bei landsbergiams, kurie gyrėsi, jog Amerika yra amžinas sąjungininkas, kuris dėl „Nord Stream 2" mūsų niekada neišdurs ir neišduos?

- Iš tikrųjų, labai baisu, kad Jungtinės Valstijos neatsiklausė mūsų pavilionių ir landsbergių leidimo ir faktiškai finansavo rusų agresiją Ukrainoje, kadangi atėmė iš ukrainiečių galimybę užsidirbti iš rusiškų dujų tranzito į Europą... Kalbant rimčiau, šitie pūgžliai eilinį kartą pademonstravo, jog neturi jokio supratimo užsienio politikoje... Geriausiu atveju, ką jie daro, tai kartoja kelių JAV sėdinčių Demokratų partijos lobistų lozungus, kuriais seniai niekas netiki. Ir štai mes turime akivaizdžią tiesą - Lietuvos užsienio reikalų ministras bei Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas yra tokie patys blogi pranašai, koks buvo Gitanas Nausėda, prognozuodamas dolerio kursą...

- Šiuo metu kaip tik vyksta Arkties konferencija, kur E.Blinkenas ir susitiko su S.Lavrovu. O šio renginio išvakarėse daugelis spėliojo, kaip bus dalijamas naudingų iškasenų turtingos Arkties pyragas?

- Didelės kovos dėl Arkties turtų nebus, nes rusai ten laiko karines pajėgas ir yra aiškiai sakoma: „Tai yra mūsų teritorijos ir ar jūs pasiruošę dėl to kautis?". Vos tik šis nuostabusis atšilimas atidengė galimybes eksploatuoti tas iškasenas, valstybė, kuri gyvena iš iškasenų pardavinėjimo ir kuri suvokia, jog artimiausiais dešimtmečiais tik ji ir bus žaliavų pasauliui tiekėja, jau užsikalė kuoliukus, kaip buvo daroma nuo Džeko Londono laikų aukso kasyklose... Akivaizdu, vargšas Dž.Baidenas smarkiai pavėlavo, o daugiau į visa tai pretenduoti nėra kam...

- Sakoma, jog ir kinų povandeniniai laivai ten taip pat mėgina kalti kuoliukus...

- Čia reikia aiškiai sudėti taškus. Iš tikrųjų - pasaulis pasikeitė ir vienos dominuojančios galios jame nėra. Yra keli stambūs galios centrai, o rusai visiškai teisėtai pretenduoja į vieną iš jų, nes jų gana agresyvi tarptautinių susitarimų nesilaikymo politika duoda rezultatus. Kas gali juos nubausti? Kas gali rizikuoti kariniu konfliktu? Žinoma, ne Dž.Baidenas, juo labiau kad dabartinė JAV užsienio reikalų politika yra apgailėtinas farsas - tą matome ne tik Europoje, bet ir Arktyje. O kinai, žinoma, ten lankosi, nes jie yra tas trečiasis pasaulio polius. Aišku, yra ir smulkesnių polių, bet tik šie trys pasaulio poliai iš esmės gali reikšti pretenzijas į tam tikras teritorijas. Čia kaip senais laikais, kuomet Stalinas pasiūlė Čerčiliui ir Ruzveltui pasikalbėti apie Mėnulio dalybas...

- Pasvarstykime, kuo galėtų baigtis gerokai užsitęsęs Izraelio ir Palestinos konfliktas ir kas iš šios situacijos išeis nugalėtoju?

- Sakyčiau, jog šiame konflikte Izraelis pralaimi 0:2... Nes pats konflikto atgaivinimas ir intensyvi jo eiga, izraeliečių negebėjimas suvaldyti situacijos rodo, jog jie greitai bus priversti prašyti pagalbos, o tai reiškia - daryti nuolaidas. Žinoma, jie turės prašyti pagalbos pirmiausia Jungtinėse Valstijose, tačiau gali tekti tą daryti ir Rusijoje, kurios bus prašoma paveikti savo politinius sąjungininkus Irane ir Sirijoje. Kaip įprastai, žydams tai kainuos, bet jiems tai nėra naujiena pastaruosius 2000 metų: nori išgyventi - mokėk... (Penktadienį pranešta apie Gažos Ruože pasiektas paliaubas - red. past.)

- O iš kur palestiniečiai traukė raketėles šaudyti į Izraelį, jeigu Gazos Ruože gyvena vien tik bedarbiai? Kas juos finansuoja?

- Jie patys gaminasi, padedami Irano inžinierių-konstruktorių. O gyvena jie iš pakišų - daugiausia gauna jų iš Irano ir šiek tiek iš Kataro. Iš tų pinigų išgyventi galima, o norint ir toliau gauti tuos pinigėlius, reikia užimti konkrečią antižydišką poziciją. Štai ir turime pakankamą kiekį savanorių... Dar 2004 m., kai buvau Izraelyje, vieno apšaudymo metu mačiau, kad šaudoma salietros prikimštais kanalizacijos vamzdžiais - atskriedavo tokio vamzdžio nuopjova ir kur ji pataikydavo, tą ir numušdavo, bet rimtesnio sprogimo nebūdavo. Tie vamzdžiai skriedavo 10-15 km, kartais iki 30 km ir tai buvo laikoma didžiuliu pasiekimu. Dabar jie pasigamino visai neblogas raketėles, kuriomis dengia visą Izraelio teritoriją. Tai yra Irano inžinierių veiklos rezultatas, kuris realizuojamas įvairiose namudinėse gamyklose. O Iranas per Siriją tiekia visas reikalingas medžiagas, įskaitant sprogmenis. Žmonių ten niekas dabar netaupo... Bet šį džiną iš butelio paleido naujoji Dž.Baideno politika, kai buvo atsitraukta nuo aiškiai Donaldo Trampo nubrėžtų linijų: kas yra Izraelio, o kas - palestiniečių, kuriems yra padedama susikurti savo valstybę. Dabartinė situacija rodo, jog pagrindinis uždavinys, kuris suformuluotas palestiniečiams, yra ne valstybės kūrimas, bet ataka prieš Izraelį.

- Pačiame Izraelyje gyvena nemažai arabų, tačiau jie yra gana pasyvūs ir nelabai girdėti, kad jie remtų palestiniečių aspiracijas. Kodėl?

- Reikia suprasti, kad šie arabai, nors traktuojami šiek tiek blogiau, nei vietiniai žydai, bet tikrai ne blogiau, negu žydai-išeiviai iš Tarybų Sąjungos, kurių vietos žydai net į padoresnį restoraną neįsileidžia... Izraelis oficialiai yra religinė-rasistinė valstybė. Tačiau arabai, matyt, blogai ten nesijaučia - jie gyvena kur kas geriau, negu daugybė tautiečių kur nors kitur, todėl ši situacija juos visiškai tenkina. Juo labiau kad atskrendanti raketa nesirenka, ar smogti Mohamedo garbintojui, ar Jehovos - sprogimas juos sulygina...

- Tuo metu Lietuvoje kovojanti Baltarusijos disidentė Sviatlana Cichanouskaja Vokietijos generalinio prokuroro netikėtai paprašė iškelti bylą Aliaksandrui Lukašenkai už opozicijos persekiojimą. Kadangi mūsų „visuomeniniai transliuotojai" šio stebuklo niekaip nepaaiškina, kreipiuosi į jus: kuo čia dėtas Vokietijos prokuroras? Aš galbūt kažką pražiopsojau, bet nejaugi Baltarusijoje galioja vokiški įstatymai?

- Gali būti, jog S.Cichanouskaja Vokietijoje rado kokį dar nuo karo išlikusį gauleiterį Baltarusijos reikalams ir kreipėsi, kaip į tikrąjį Baltarusijos valdovą... Mes esame ne kartą kalbėję, kad šis projektas nuo pradžių buvo visiškai juokingas, o už jo stovi absoliučiai tam negabūs veikėjai: Linkevičius, Pavilionis ir Landsbergis. Visi trys „peckeliai"... Sugundę vargšę moteriškę savo pasakomis bei grožybėmis, jie ją suvedžiojo ir tradiciškai paliko... Todėl jai vargšei tenka bėgti pas vokiečius... Būtų galima juoktis be galo, jeigu ši situacija nebūtų nukreipta prieš tikruosius Baltarusijos ir Lietuvos interesus. Manau, šie žmonės padarė pačią didžiausią įmanomą žalą Baltarusijos demokratiniams procesams savo visišku negebėjimu veikti efektyviai.

- Europos Parlamentas siūlo stabdyti derybas su Turkija dėl narystės ES, nors neseniai kvietė turkus „integruotis". Kur ir kieno interesai čia slypi?

- Visą laiką vyko Turkijos viliojimo procesas iš vienos pusės rodant, kad tai yra galimybė, jeigu jie užtikrintų savo politiniais veiksmais Europos interesus. Tačiau tuo pat metu buvo ieškoma įvairių galimybių Turkiją laikyti „pakabintą", mėginant kuo nors juos apkaltinti. Žvelgiant iš Europos ir Lietuvos etninio grynumo išsaugojimo pozicijų, žinoma, turkų čia įsileisti negalima, nes būtų atveriamos durys staigiai Europos islamizacijai. Tačiau tą reikia pasakyti turkams sąžiningai ir garbingai, o ne „tampyti gumą", išsigalvojant įvairiausius pretekstus, įskaitant armėnų genocidą, kuris nėra įrodytas jokiose rimtose istorinėse studijose...

Kalbėjosi Ričardas ČEKUTIS

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (32)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PARDUOTUVĖS: Praėjusią savaitę, lyginant su praeitų metų analogiška savaite, srautai tose 75 parduotuvėse, kuriose tikrinami „galimybių pasai“, sumažėjo apie 30 proc., teigia Maxima atstovai.
  • SUPIRKIMAS: Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, per metus pakilo 18,2 proc., iki 309,31 euro už toną.
  • PARAMA: Europos Sąjungos (ES) šalys pažadėjo Prancūzijai savo paramą ginče su Australija ir JAV dėl žlugusio povandeninių laivų sandorio.
  • INFLIACIJA: „Eurostat“ duomenimis, liepą metinė infliacija Lietuvoje buvo viena didžiausių Europos Sąjungoje, siekė 4,3 proc.
  • COVID-19: Australijos krepšinio lygoje žaidžiantis krepšininkas neteko darbo, nes atsisakė pasiskiepyti nuo kovido.
  • NEDARBAS: Latvijoje nedarbas sumažėjo iki 6,9%, tuo tarpu Lietuvoje jis siekia - 12,2%.
  • NARKOTIKAI: Indijoje konfiskuota 2,7 milijardo vertės heroino, kuris atkeliavo iš Afganistano.
  • ATLYGINIMAI: Dėl padidėjusių dujų kainų Achema stabdo vieną iš dviejų amoniako cechų ir tai gali paveikti 400 darbininkų darbo vietas bei pajamas.
  • RENTGENAS: Muitinės departamentas iš kinų perka rentgeno aparato įrengimą Kenos muitinėje pasienyje su Baltarusija.
  • ŠILDYMAS: Visoje Lietuvoje rugsėjo mėn. už šilumą mažiausiai moka AB „Kauno energija" aptarnaujami vartotojai (3,26 ct/kWh su PVM), daugiausiai – UAB „Litesko" filialo „Biržų šiluma" aptarnaujami vartotojai (9,01 ct/kWh su PVM).
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate I.Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės darbą COVID-19 valdyme?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+4 +7 C

+3 +13 C

 

+8 +12 C

+6 +12 C

+8 +14 C

 

+11 +13 C

0-4 m/s

0-9 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos