Amerikiečiai skuba balsuoti dar prieš lapkričio 3 d. įvyksiančius JAV prezidento rinkimus ir ypač aktyviai dalyvauja išankstiniame balsavime. Iki oficialių rinkimų likus keturioms savaitėms, savo balsą jau atidavė 4 mln. piliečių. Lietuvoje gi svarstoma, kuris kandidatas mums būtų naudingesnis, tačiau ir toliau aklai pasitikima Amerikos galybe.
Išankstinio balsavimo rodiklis daugiau nei 50 kartų didesnis nei 2016 m., kai tokiu pat metu savo balsą atidavė tik 75 tūkst. rinkėjų, rodo JAV rinkimų projekto duomenys.
Tokį pokytį nulėmė išankstinio balsavimo galimybių praplėtimas daugumoje valstijų ir balsavimo paštu skatinimas, siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo.
Remiantis išankstiniame balsavime jau dalyvavusių rinkėjų skaičiumi, dabar prognozuojama, kad bendras rinkimuose dalyvausiančių žmonių skaičius gali siekti 150 mln. Tiek gyventojų sudarytų 65 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių, o tai būtų didžiausias rinkėjų aktyvumas nuo 1908 m. Tačiau tokie drastiški pokyčiai kelia įtarimų prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) štabui, nepasitikinčiam balsavimo paštu sistema.
Jeigu tikėti CNN užsakymu atlikta apklausa, šiuo metu buvęs JAV viceprezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) prezidentą D.Trampą lenkia 16 procentinių punktų. Tačiau demokratų stovykla panašiai džiaugėsi ir per praėjusius rinkimus, prieš kuriuos demokratus palaikanti žiniasklaida skelbė dar didesnį atotrūkį.
Pagal minėtą apklausą, demokratų kandidatas su 57 proc. pirmauja tarp balsuoti ketinančių gyventojų prieš respublikonų kandidatą su 41 proc. Apklausa buvo atliekama spalio 1-4 d., joje dalyvavo 1001 rinkimuose ketinantis balsuoti gyventojas, pranešė CNN po pirmųjų Dž.Baideno bei D.Trampo debatų ir po to, kai D.Trampui buvo patvirtintas koronavirusas.
„RealClearPolitics" išvestas visų nacionalinių apklausų rezultatų vidurkis rodo, kad Dž.Baidenas prieš D.Trampą pirmauja 9,2 procentinio punkto.
Situaciją komentuoja politologas Vadimas VOLOVOJUS:
Kalbant apie amerikietiškus prezidento rinkimus, visada iškyla svarbiausias klausimas: o kuris iš kandidatų naudingesnis Lietuvai? Bet pirmiausia turime atsakyti patys sau: kaip mes įsivaizduojame pasaulio sąrangą ir ko iš to pasaulio norime, o tuomet pradėti konstruoti savo poziciją.
Jeigu remtis dabartine oficialiąja Lietuvos pozicija, tai tarsi naudingesnis būtų Dž.Baidenas. Nes tai reikštų, kad viskas grįš į savo vėžes ir vėl bus tvirtas transatlantinis ryšys, NATO, neabejotina priešprieša su Rusija ir pan. O D.Trampas šiuo požiūriu būtų blogesnis variantas, nes jam nerūpi transatlantinė vienybė ir kiekvienam taiko savo individualų požiūrį. Į šį požiūrį būtų galima „įsipaišyti" nebent per Lenkiją, kuriai jis teikia prioritetą. Tačiau šis variantas pirmiausia blogas todėl, kad jis komplikuoja santykius su Europa.
Jeigu laimi Dž.Baidenas, tai rimtos priešpriešos tarp amerikietiškos ir europietiškos pozicijų nelieka, o nugalėjus D.Trampui atsiranda nemaloni trintis ir priešprieša. Nes jo individualistinis požiūris kuria papildomą įtampą su vadinamąja senąja Europa.
O kaip būtų geriau? Pirmiausia mums reikia galvoti apie glaudesnį bendradarbiavimą su ES. Principas čia paprastas: jeigu gyveni Europoje, o ne už Atlanto ir nesi viena iš Amerikos valstijų, jeigu iš Europos gauni pinigus, vadinasi, reikėtų labiau atsižvelgti į Europos interesus. O štai debatuose tiek valdantieji, tiek ir dauguma kitų pas mus sako, kad atsiradus skirtingiems požiūriams jie paremtų pirmiausia Ameriką... Todėl tam tikru momentu nereikėtų nustebti, jeigu, skirstant europinę paramą, Briuselyje bus atsižvelgta į tokias kalbas. Kad vėliau nereikėtų išpūtus akis stebėtis, kodėl mums nurėžė kažkiek paramos, reikia dabar galvoti, ką šnekėti ir ką paremti... Na, o kol kas pačioje Europoje jaučiamas laukimas ir pasimetimas - visi laukia, kas laimės už Atlanto, kas čia bus toliau... Bet netgi tokiu laikotarpiu reikia elgtis pragmatiškai ir palaikyti pusiausvyrą, o ne vien aklai orientuotis į JAV.