respublika.lt

JAV rinkimų purvo voniose išsimaudys visinuotraukos (15)

2020 spalio mėn. 25 d. 18:06:50
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 13 nuotr.
Donaldas Trampas demaskavo savo priešininką Džo Baideną ir sumažino jo persvarą. EPA-Eltos nuotr.


- Amerikiečių žvalgybos šefas paskelbė, kad rusai su iraniečiais perėmė JAV rinkėjų asmeninius duomenis. Ką galima su tais duomenimis padaryti? Jeigu tai tiesa, tuomet ar gali jie padaryti įtakos rinkimų rezultatams?

- Šiais laikais turint rinkėjų sąrašus ir „išėjimus" į juos kokiuose nors socialiniuose tinkluose, kaip rodo Kembridžo analitikų vykdytos akcijos, poveikį padaryti tikrai įmanoma. Tiesiog turi taikinius ir net jeigu tai tik telefonai ar elektroniniai paštai, tam tikras poveikis, pakišant atitinkamą informaciją, visai įmanomas.

- Ar įmanoma tokioms manipuliacijoms pasipriešinti?

- Kaip tik šiuo tikslu ir yra kuriami asmens duomenų apsaugos įstatymai bei panašūs dalykai. Kitaip šnekant, jeigu manipuliatoriui yra prieinami duomenys, jog tau pučia pilvą, tai jis tau nuolat siūlys kokį nors espumizaną... Asmens duomenų apsauga šiais laikais tampa išskirtinai svarbiu dalyku, nes kitaip žmogus tampa bet kurios reklaminės kampanijos auka - nesvarbu, ar tai politinė kampanija, ar kas nors pardavinėja kojines... Kito kelio nėra, tiesiog valstybė turi užtikrinti, jog jos piliečiai turėtų pakankamą suverenumą, priimdami sprendimus. Šiais laikais, turint išėjimą į asmenų duomenų bazes, galima kurti labai pozityvų kokios nors šalies vaizdą - pavyzdžiui, įrodyti, jog Irane žmones karia labai humaniškai arba Rusijoje nuodijama „novičioku" labai skaidriai ir teisingai, daug teisingiau ir humaniškiau, negu tai vyksta Jungtinėse Valstijose grubiai sodinant pasmerktuosius į elektros kėdę... Manipuliacijų variantų yra daug. Juokinga yra tik tai, kad žvalgyba praneša apie tai paskutinėmis dienomis iki rinkimų, o tai suponuoja mintį, kad rinkimų rezultatai bus kvestionuojami.

- O tuo metu priešrinkiminė kova verda itin karštai ir abi pusės kasdien išpila į viešumą įvairių kaltinimų bei „kompromatų". Atsižvelgiant į situaciją šiandien, kuris iš kandidatų turi daugiau šansų?

- Šiuo metu, net ir oficialiais duomenimis, visuomenės palaikymo atotrūkis tarp Džo Baideno (Joe Biden) ir Donaldo Trampo (Donald Trump), stabiliai mažėja. Jeigu tikėtume šiais duomenimis, tai dar prieš savaitę Dž.Baidenas pirmavo 15-14 procentų, o dabar šis skirtumas susitraukė iki 4-5 procentų. D.Trampo palaikymo augimo tendencija yra akivaizdi ir ši tendencija yra kur kas svarbesnė, negu kažkokio momentinio matavimo skaičiai. Svarbus dalykas yra tai, kad D.Trampas dar nėra iššaudęs visų savo argumentų. Paskutiniai pateikti duomenys apie Dž.Baideno sūnaus Hanterio (Hunter) korupcines schemas, kuriose dalyvavo ir ukrainiečiai, ir kinai, nepaisant to, kad ši informacija yra kruopščiai slepiama kairiosios medijos JAV ir netgi blokuojama „Google" lygyje, vis dėlto sklinda visuomenėje, nes Jungtinėse Valstijose, kaip aiškėja, visiškai neblogai veikia vadinamasis „sijonų radijas"... Ši informacija gana efektyviai sklinda, tuo labiau kad išlindo dar pikantiškesnė informacija, jog Dž.Baideno sūnelis savo kompiuteryje laikė menkai apsirengusių nepilnamečių mergaičių nuotraukas... Taigi, šis skandalas pučiasi, nepaisant visų kairiųjų pastangų jį užgniaužti. Demokratai, kurių kitaip negu socialistais šiandien pavadinti neįmanoma, žinoma, kerštauja, randa senų laikų informacijos apie D.Trampo sąskaitas Kinijoje ir platina šnekas apie tai, jog D.Trampas, pralaimėjęs turės sumokėti 900 milijonų dolerių mokesčių, todėl jis esą negali likti gyventi Jungtinėse Valstijose... Taigi kvailysčių, purvo pylimo ir visam pasauliui svarbių Jungtinių Valstijų politikos komponentų ignoravimas yra šios rinkiminės kampanijos skiriamieji bruožai.

- Tuo metu baigiasi laikas, kurį Sviatlana Cichanouskaja davė Aliaksandrui Lukašenkai savanoriškai palikti prezidento postą. Kas toliau? Masiniai neramumai ar Lietuvos URM ministro Lino Linkevičiaus triumfo žygis į Minską ant NATO tanko? A.Lukašenka jau tikriausiai keliamas ant šakių?

- Jeigu S.Cichanouskaja būtų pareiškusi, jog užleidžia ant A.Lukašenkos prakeiksmus, burtus bei užkalbėjimus, tai efektas būtų didesnis... Iki šio momento tos protesto akcijos buvo gana vaikiškos, kuomet visą savaitę žmogeliai eina į darbą, o šeštadienį ir sekmadienį „varo protestuoti"... Protestai ir galimybės tokiu būdu paveikti valdžią veikia tik tada, kai yra nualinama valstybės specialiųjų tarnybų sistema. Kitaip sakant, protestai turi vykti be perstojo, o policija neturi turėti laiko nei miegoti, nei nusiprausti po dušu. Tada po 2-3 mėnesių šitie žmonės, kurie dabar su pasismaginimu daužo demonstrantus, demoralizuojasi. O dabartinės demonstracijos Baltarusijoje leidžia visiems pailsėti per darbo savaitę, tad spec. tarnybos pasiruošia šeštadieniui bei sekmadieniui ir ateina pasilinksminti... Tai yra visiški niekai. Ką toliau darys
L.Linkevičius? Manau, kad dėl kvailos ir neatsakingos politikos jis bus pastumtas iš užimamų pozicijų, bus pastatytas vadovauti kokiam nors eiliniam europiniam fondeliui ar „visų reikalų tyrimų institutui", kad daugiau niekam nekenkdamas galėtų sau ramiai kritikuoti kokią nors Venesuelą... Net ir patiems europiečiams tokia nekompetencija nereikalinga, nes tai yra žmogus, kuris kūrė konfliktus ten, kur buvo reikalinga sutarti ir „varyti biznį". Taigi, nemanau, kad jam sektųsi ateityje... Kas bus su S.Cichanouskaja? Nuo seniausių laikų panašūs žmonės gaudavo tam tikrą išlaikymą, todėl ir ji gaus kažką panašaus. O pačioje Baltarusijoje, tyliu rusų ir europiečių sutarimu, bus pamažu dreifuojama Maskvos link, per ateinančius metus bus priimta nauja Konstitucija, o rinkimų metu bus pastatytas naujas prorusiškas prezidentas...

- O kaip gi bus su žadėtais „visuotiniais" streikais bei masinio nepaklusnumo akcijomis?

- Visuotinis streikas atsitinka ne dėl to, kad taip pasakė kažkokia moterėlė iš Lietuvos ir visi puola streikuoti... Streikui yra ruošiamasi, tam reikia sudaryti fondus, kad būtų galima finansuoti žmones, kuriems reikalingas išlaikymas, be to, turi būti paruoštos specialios grupės kovai su streiklaužiais. O dabar A.Lukašenka bet kada atsiveža žurnalistus iš Rusijos, kurie pakeičia jų kolegas baltarusius, jis bet kada gali atsivežti naujas, šviežias ir pailsėjusias specialiųjų tarnybų pajėgas ir t.t. Taigi, kitaip, nei protestų inscenizacija viso šio reikalo nepavadinsi.

- Prancūzijoje šią savaitę buvo pagerbtas jaunojo islamisto nužudytas mokytojas, o prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) suspaustais kumšteliais dievagojosi, jog dabar tai jau tikrai „sutvarkys" visus teroristus... Regis, panašias kalbas girdime ne pirmą kartą?

- Pastarąsias 3-4 savaites E.Makronas tapo Marinos Le Pen ir jos senojo tėvuko klonu, tik be sijono... Faktiškai, ką visą laiką viešumoje kalbėjo Le Penai, dabar tą patį pasakoja dabartinis prezidentas. Tačiau, jeigu amžinoje opozicijoje sėdintys Le Penai gali sau leisti taip kalbėti, tai prezidentui pasakius turi būti daroma, o darymas reiškia karą... Prancūzija, ilgą laiką engusi savo kolonijas, jau seniai gyvena tikrovėje, kurioje musulmonai yra ne tik ateiviai, bet ir bendrapiliečiai. Todėl prancūzai šiuo klausimu turi elgtis labai atsargiai. Iš esmės tai nėra netgi policinė problema - pirmiausia, tai kultūrinės integracijos ir pedagogikos problema. Aš tai sakau aiškiai suvokdamas, jog kultūros nesimaišo, todėl šis klausimas be galo sunkiai sprendžiamas. Tikroji kova juk turi vykti su islamo radikalizacija... Tačiau mes turime puikų pavyzdį: nuo 1300-ųjų Lietuvoje gyvena totoriai, turintys savo maldos namus. Kažkodėl man neteko girdėti, kad lietuviški totoriai būtų sugalvoję kam nors nupjauti galvą. Atvirkščiai - jie visose kovose kovojo kartu su mumis prieš Maskvą ir kitus priešus, buvo mūsų artimiausi sąjungininkai, saugojo mūsų kunigaikščius ir čia jautėsi kaip labai gerbiami svečiai bei bendrapiliečiai. Tai rodo, jog skirtingų kultūrų sugyvenimas, nekuriant priešpriešos, yra įmanomas. Tuo metu patys prancūzai, išgarsėję Baltramiejaus naktimis ar protestantų bei katalikų karais ir visokiom kitokiom nesąmonėm, kurių mūsų sveiko klimato šalyje niekada nėra buvę, matyt, kažką daro ne taip. Taigi, E.Makronui vertėtų dar kartą apsilankyti Lietuvoje ir mes jam duosime protingų patarimų, nes praėjusį kartą čia atvykęs jis ne į tuos kreipėsi...

- Kalnų Karabache tarsi kiek pritilo patrankos, tačiau taikos, tikriausiai, ten laukti netenka?

- Viskas ten atsiremia į karinę logiką. Norintys suprasti, kas vyksta, turi žvilgtelėti į žemėlapį ir pamatyti, kad ta teritorija yra kalnų sala, esanti apsupta prieškalnių rajonų, kurie priklauso Azerbaidžanui. Šiandien Azerbaidžanas, norėdamas susidoroti su armėnais Kalnų Karabache, iš esmės turi užimti visas lygumų teritorijas, kurios jam ir priklauso teisiškai pagal Jungtinių Tautų rezoliucijas, ir uždaryti armėnų pajėgas, kurios yra maitinamos dviem keliais. Azerbaidžaniečiai dabar priėjo prie kalnų, kuriuos 26 metus armėnai tvirtino, kurdami ten bastionus, požeminius perėjimus, artilerijos lizdus ir pan. Šiandien Azerbaidžanas beveik atsiėmė 7 rajonus, kuriuos armėnai buvo okupavę. Kovos kalnuose visada yra labai sudėtingos, be to, artėja liūčių sezonas, kuris paverčia kalnus nepraeinama klampyne su purvo srautais ir nuolatinėmis nuošliaužomis. Todėl, manau, kad azerbaidžaniečiai apsups Kalnų Karabachą, užimdami visus jį supančius lygumų rajonus ir uždarydami apsuptyje armėnų pajėgas, kontroliuos oro erdvę ir bet kokį privažiavimą. O taika būtų įmanoma tik tuo atveju, jeigu armėnai grąžintų šias teritorijas Azerbaidžanui.

 

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BE PANIKOS - NEVERYGINĖ STATISTIKA: per šių metų sausio-rugsėjo mėnesius Lietuvoje mirė 29699 žmonės (pernai per tą patį laiką mirė 29017 žmonių), iš jų nuo kraujotakos sistemos ligos – 16137; nuo piktybinių navikų - 6070; kitos mirties priežastys - 2772; išorinės mirties priežastys - 1689; virškinimo sistemos ligos - 1548; kvėpavimo sistemos ligos - 859; infekcinės ir parazitinės ligos - 529; DĖL „COVID-19“ – 95 ŽMONĖS.
 • EKONOMIKA: didžiausią apyvartos mažėjimą trečią ketvirtį patyrė oro transporto įmonės bei kelionių agentūros.
 • PAREIŠKIMAS: D. Trumpas pareiškė paliksiantis Baltuosius rūmus, jei J. Bidenas oficialiai būtų paskelbtas nugalėtoju.
 • VOKIETIJOJE: pastarąją parą užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius padidėjo 22 806 ir viršijo 1 mln.
 • EISMAS: ankstų penktadienio rytą Lietuvoje kelių dangos daugiausia yra šlapios, vietomis yra drėgnų kelio ruožų, praneša VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija.
 • ĮŽIEBIMAS: eglės įžiebimu Kauno rajono bendruomenė pirmoji žengia į šviesų Kalėdų laukimo metą; Penktadienio vakarą Raudondvario dvaro parke bus įžiebta 2020-ųjų Kalėdų eglė.
 • APTARS: šiandien Prezidentūra aptars Alytaus rajono svarbiausius klausimus nuotoliniu būdu.
 • GAISRAS: vėlyvą naktį, 01.22 val., Klaipėdoje iš degančio buto evakuoti gyventojai.
 • GIMTADIENIS: Šiandien „Vakaro žinių" dienraštis, leidžiamas nuo 1999 m., švenčia 21-ąjį gimtadienį! Dėkojame ištikimiems skaitytojams už kartu praleistus metus.
 • KORONAVIRUSAS: Lietuvoje nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.
 • PERKA: sostinės savivaldybė perka 55 socialinius butus įvairiuose miesto rajonuose – 10 vieno kambario butų, 10 – dviejų, 10 – trijų ir 5 keturių kambarių butus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jau puošiatės namus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dėl pandemijos pasikeis Jūsų išlaidos kalėdinėms dovanoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +3 C

-1 0 C

 

-1 0 C

 +4 +5 C

+1 +2 C

 

 +1 +3 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1900 PLN - 4.4749
RUB - 90.1153 CHF - 1.0813
GBP - 0.8913 NOK - 10.5705

Nuorodos