respublika.lt

JAV rinkimų purvo voniose išsimaudys visi (15)

2020 spalio 25 18:06:50
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 13 nuotr.
Donaldas Trampas demaskavo savo priešininką Džo Baideną ir sumažino jo persvarą. EPA-Eltos nuotr.


- Amerikiečių žvalgybos šefas paskelbė, kad rusai su iraniečiais perėmė JAV rinkėjų asmeninius duomenis. Ką galima su tais duomenimis padaryti? Jeigu tai tiesa, tuomet ar gali jie padaryti įtakos rinkimų rezultatams?

- Šiais laikais turint rinkėjų sąrašus ir „išėjimus" į juos kokiuose nors socialiniuose tinkluose, kaip rodo Kembridžo analitikų vykdytos akcijos, poveikį padaryti tikrai įmanoma. Tiesiog turi taikinius ir net jeigu tai tik telefonai ar elektroniniai paštai, tam tikras poveikis, pakišant atitinkamą informaciją, visai įmanomas.

- Ar įmanoma tokioms manipuliacijoms pasipriešinti?

- Kaip tik šiuo tikslu ir yra kuriami asmens duomenų apsaugos įstatymai bei panašūs dalykai. Kitaip šnekant, jeigu manipuliatoriui yra prieinami duomenys, jog tau pučia pilvą, tai jis tau nuolat siūlys kokį nors espumizaną... Asmens duomenų apsauga šiais laikais tampa išskirtinai svarbiu dalyku, nes kitaip žmogus tampa bet kurios reklaminės kampanijos auka - nesvarbu, ar tai politinė kampanija, ar kas nors pardavinėja kojines... Kito kelio nėra, tiesiog valstybė turi užtikrinti, jog jos piliečiai turėtų pakankamą suverenumą, priimdami sprendimus. Šiais laikais, turint išėjimą į asmenų duomenų bazes, galima kurti labai pozityvų kokios nors šalies vaizdą - pavyzdžiui, įrodyti, jog Irane žmones karia labai humaniškai arba Rusijoje nuodijama „novičioku" labai skaidriai ir teisingai, daug teisingiau ir humaniškiau, negu tai vyksta Jungtinėse Valstijose grubiai sodinant pasmerktuosius į elektros kėdę... Manipuliacijų variantų yra daug. Juokinga yra tik tai, kad žvalgyba praneša apie tai paskutinėmis dienomis iki rinkimų, o tai suponuoja mintį, kad rinkimų rezultatai bus kvestionuojami.

- O tuo metu priešrinkiminė kova verda itin karštai ir abi pusės kasdien išpila į viešumą įvairių kaltinimų bei „kompromatų". Atsižvelgiant į situaciją šiandien, kuris iš kandidatų turi daugiau šansų?

- Šiuo metu, net ir oficialiais duomenimis, visuomenės palaikymo atotrūkis tarp Džo Baideno (Joe Biden) ir Donaldo Trampo (Donald Trump), stabiliai mažėja. Jeigu tikėtume šiais duomenimis, tai dar prieš savaitę Dž.Baidenas pirmavo 15-14 procentų, o dabar šis skirtumas susitraukė iki 4-5 procentų. D.Trampo palaikymo augimo tendencija yra akivaizdi ir ši tendencija yra kur kas svarbesnė, negu kažkokio momentinio matavimo skaičiai. Svarbus dalykas yra tai, kad D.Trampas dar nėra iššaudęs visų savo argumentų. Paskutiniai pateikti duomenys apie Dž.Baideno sūnaus Hanterio (Hunter) korupcines schemas, kuriose dalyvavo ir ukrainiečiai, ir kinai, nepaisant to, kad ši informacija yra kruopščiai slepiama kairiosios medijos JAV ir netgi blokuojama „Google" lygyje, vis dėlto sklinda visuomenėje, nes Jungtinėse Valstijose, kaip aiškėja, visiškai neblogai veikia vadinamasis „sijonų radijas"... Ši informacija gana efektyviai sklinda, tuo labiau kad išlindo dar pikantiškesnė informacija, jog Dž.Baideno sūnelis savo kompiuteryje laikė menkai apsirengusių nepilnamečių mergaičių nuotraukas... Taigi, šis skandalas pučiasi, nepaisant visų kairiųjų pastangų jį užgniaužti. Demokratai, kurių kitaip negu socialistais šiandien pavadinti neįmanoma, žinoma, kerštauja, randa senų laikų informacijos apie D.Trampo sąskaitas Kinijoje ir platina šnekas apie tai, jog D.Trampas, pralaimėjęs turės sumokėti 900 milijonų dolerių mokesčių, todėl jis esą negali likti gyventi Jungtinėse Valstijose... Taigi kvailysčių, purvo pylimo ir visam pasauliui svarbių Jungtinių Valstijų politikos komponentų ignoravimas yra šios rinkiminės kampanijos skiriamieji bruožai.

- Tuo metu baigiasi laikas, kurį Sviatlana Cichanouskaja davė Aliaksandrui Lukašenkai savanoriškai palikti prezidento postą. Kas toliau? Masiniai neramumai ar Lietuvos URM ministro Lino Linkevičiaus triumfo žygis į Minską ant NATO tanko? A.Lukašenka jau tikriausiai keliamas ant šakių?

- Jeigu S.Cichanouskaja būtų pareiškusi, jog užleidžia ant A.Lukašenkos prakeiksmus, burtus bei užkalbėjimus, tai efektas būtų didesnis... Iki šio momento tos protesto akcijos buvo gana vaikiškos, kuomet visą savaitę žmogeliai eina į darbą, o šeštadienį ir sekmadienį „varo protestuoti"... Protestai ir galimybės tokiu būdu paveikti valdžią veikia tik tada, kai yra nualinama valstybės specialiųjų tarnybų sistema. Kitaip sakant, protestai turi vykti be perstojo, o policija neturi turėti laiko nei miegoti, nei nusiprausti po dušu. Tada po 2-3 mėnesių šitie žmonės, kurie dabar su pasismaginimu daužo demonstrantus, demoralizuojasi. O dabartinės demonstracijos Baltarusijoje leidžia visiems pailsėti per darbo savaitę, tad spec. tarnybos pasiruošia šeštadieniui bei sekmadieniui ir ateina pasilinksminti... Tai yra visiški niekai. Ką toliau darys
L.Linkevičius? Manau, kad dėl kvailos ir neatsakingos politikos jis bus pastumtas iš užimamų pozicijų, bus pastatytas vadovauti kokiam nors eiliniam europiniam fondeliui ar „visų reikalų tyrimų institutui", kad daugiau niekam nekenkdamas galėtų sau ramiai kritikuoti kokią nors Venesuelą... Net ir patiems europiečiams tokia nekompetencija nereikalinga, nes tai yra žmogus, kuris kūrė konfliktus ten, kur buvo reikalinga sutarti ir „varyti biznį". Taigi, nemanau, kad jam sektųsi ateityje... Kas bus su S.Cichanouskaja? Nuo seniausių laikų panašūs žmonės gaudavo tam tikrą išlaikymą, todėl ir ji gaus kažką panašaus. O pačioje Baltarusijoje, tyliu rusų ir europiečių sutarimu, bus pamažu dreifuojama Maskvos link, per ateinančius metus bus priimta nauja Konstitucija, o rinkimų metu bus pastatytas naujas prorusiškas prezidentas...

- O kaip gi bus su žadėtais „visuotiniais" streikais bei masinio nepaklusnumo akcijomis?

- Visuotinis streikas atsitinka ne dėl to, kad taip pasakė kažkokia moterėlė iš Lietuvos ir visi puola streikuoti... Streikui yra ruošiamasi, tam reikia sudaryti fondus, kad būtų galima finansuoti žmones, kuriems reikalingas išlaikymas, be to, turi būti paruoštos specialios grupės kovai su streiklaužiais. O dabar A.Lukašenka bet kada atsiveža žurnalistus iš Rusijos, kurie pakeičia jų kolegas baltarusius, jis bet kada gali atsivežti naujas, šviežias ir pailsėjusias specialiųjų tarnybų pajėgas ir t.t. Taigi, kitaip, nei protestų inscenizacija viso šio reikalo nepavadinsi.

- Prancūzijoje šią savaitę buvo pagerbtas jaunojo islamisto nužudytas mokytojas, o prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) suspaustais kumšteliais dievagojosi, jog dabar tai jau tikrai „sutvarkys" visus teroristus... Regis, panašias kalbas girdime ne pirmą kartą?

- Pastarąsias 3-4 savaites E.Makronas tapo Marinos Le Pen ir jos senojo tėvuko klonu, tik be sijono... Faktiškai, ką visą laiką viešumoje kalbėjo Le Penai, dabar tą patį pasakoja dabartinis prezidentas. Tačiau, jeigu amžinoje opozicijoje sėdintys Le Penai gali sau leisti taip kalbėti, tai prezidentui pasakius turi būti daroma, o darymas reiškia karą... Prancūzija, ilgą laiką engusi savo kolonijas, jau seniai gyvena tikrovėje, kurioje musulmonai yra ne tik ateiviai, bet ir bendrapiliečiai. Todėl prancūzai šiuo klausimu turi elgtis labai atsargiai. Iš esmės tai nėra netgi policinė problema - pirmiausia, tai kultūrinės integracijos ir pedagogikos problema. Aš tai sakau aiškiai suvokdamas, jog kultūros nesimaišo, todėl šis klausimas be galo sunkiai sprendžiamas. Tikroji kova juk turi vykti su islamo radikalizacija... Tačiau mes turime puikų pavyzdį: nuo 1300-ųjų Lietuvoje gyvena totoriai, turintys savo maldos namus. Kažkodėl man neteko girdėti, kad lietuviški totoriai būtų sugalvoję kam nors nupjauti galvą. Atvirkščiai - jie visose kovose kovojo kartu su mumis prieš Maskvą ir kitus priešus, buvo mūsų artimiausi sąjungininkai, saugojo mūsų kunigaikščius ir čia jautėsi kaip labai gerbiami svečiai bei bendrapiliečiai. Tai rodo, jog skirtingų kultūrų sugyvenimas, nekuriant priešpriešos, yra įmanomas. Tuo metu patys prancūzai, išgarsėję Baltramiejaus naktimis ar protestantų bei katalikų karais ir visokiom kitokiom nesąmonėm, kurių mūsų sveiko klimato šalyje niekada nėra buvę, matyt, kažką daro ne taip. Taigi, E.Makronui vertėtų dar kartą apsilankyti Lietuvoje ir mes jam duosime protingų patarimų, nes praėjusį kartą čia atvykęs jis ne į tuos kreipėsi...

- Kalnų Karabache tarsi kiek pritilo patrankos, tačiau taikos, tikriausiai, ten laukti netenka?

- Viskas ten atsiremia į karinę logiką. Norintys suprasti, kas vyksta, turi žvilgtelėti į žemėlapį ir pamatyti, kad ta teritorija yra kalnų sala, esanti apsupta prieškalnių rajonų, kurie priklauso Azerbaidžanui. Šiandien Azerbaidžanas, norėdamas susidoroti su armėnais Kalnų Karabache, iš esmės turi užimti visas lygumų teritorijas, kurios jam ir priklauso teisiškai pagal Jungtinių Tautų rezoliucijas, ir uždaryti armėnų pajėgas, kurios yra maitinamos dviem keliais. Azerbaidžaniečiai dabar priėjo prie kalnų, kuriuos 26 metus armėnai tvirtino, kurdami ten bastionus, požeminius perėjimus, artilerijos lizdus ir pan. Šiandien Azerbaidžanas beveik atsiėmė 7 rajonus, kuriuos armėnai buvo okupavę. Kovos kalnuose visada yra labai sudėtingos, be to, artėja liūčių sezonas, kuris paverčia kalnus nepraeinama klampyne su purvo srautais ir nuolatinėmis nuošliaužomis. Todėl, manau, kad azerbaidžaniečiai apsups Kalnų Karabachą, užimdami visus jį supančius lygumų rajonus ir uždarydami apsuptyje armėnų pajėgas, kontroliuos oro erdvę ir bet kokį privažiavimą. O taika būtų įmanoma tik tuo atveju, jeigu armėnai grąžintų šias teritorijas Azerbaidžanui.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +13 C

+10 +17 C

 

+9 +16 C

+19 +23 C

+19 +24 C

 

+18 +21 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos