respublika.lt

JAV prezidentui teks tenkintis prašytojo vaidmeniu? Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras ir politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS (61)

2021 birželio 13 16:57:00
Petras Šuliauskas

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras ir politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 2 nuotr.
Kažin kaip jausis Dž.Baidenas Ženevoje, spausdamas ranką žudikui? EPA-Eltos nuotr.

 

- Prasidėjo JAV vadovo Džo Baideno (Joe Biden) turnė po Europą ir jau suplanuotas susitikimas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Ar tai kažką pakeis pasaulyje?


- Dž.Baideno susitikimas su V.Putinu - iš anksto praloštas žaidimo etapas. Taip yra, nes, nepaisant kalbų, buvo padaryta per daug nuolaidų sprendžiant „Nord Stream 2" klausimus ir tokia derybinė nekompetencija jau duoda vaisių. Į jas įtraukti vokiečiai, siūlantys ir jiems naudingus tarpinius variantus, o kalbos, esą nutiesus naująjį, bus toliau eksploatuojama ir dujotiekio per Ukrainą atkarpa, yra niekinės. Kai tik „Nord Stream 2" pradės veikti, išjungti Ukrainą ilgai netruks.

Apie tai signalizuoja ir Dž.Baideno nenoras dar iki susitikimo su V.Putinu pasimatyti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Neabejotina, kad Ukrainos klausimai viršūnių susitikime bus aptariami, tačiau tokia pozicija nieko gero nežada ne tik JAV rinkėjams, bet ir vienai pagrindinių Amerikos sąjungininkių Europoje įvardinamai Ukrainai.

Pagrindinis Amerikos vadovo tikslas yra tinkamai pasirengti artėjančiam ir neišvengiamam konfliktui su Kinija. Jai bus pateikti kaltinimai dėl COVID ir pareikalauta tiek milijonų, kad mažai nepasirodys. Ir visa tai darys branduolinė supervalstybė. Būtent todėl Amerikai yra būtina Rusijos parama, o visi kiti veiksmai - daugiau reklaminio pobūdžio.

Savo vizitais Dž.Baidenas tarsi bando pasakyti, jog „taikusis amerikietis", su kuriuo galima tartis, sugrįžo ir prisiima dalį atsakomybės už Europos saugumą. Bet sakykite, ką gali užtikrinti JAV, kai pagrindine grėsme daugelis europiečių, pradedant artimiausiu JAV sąjungininku - Didžiąja Britanija, įvardija būtent Rusiją?

Taigi vienintelės šio vizito derybos, kurios tikrai yra svarbios ir kurios negali vykti nuotoliniu būdu, - Dž.Baideno pokalbis su V.Putinu. Net nebejoju, kad Amerikos vadovo propagandistai bandys atsišaudyti, teigdami, jog prašė derybų tam, kad galėtų sukontroliuoti agresiją prieš Ukrainą ir taip įpareigojo V.Putiną nesiimti jokių veiksmų. Bet tai yra tik bandymai pasiteisinti, nes rusai nuo sienos atitraukė 15 tūkst. žmonių, o netoliese stovi parengtos pajėgos, viršijančios 120 tūkst. karių. Invazijos galimybė išlieka ir gali būti, kad tai yra artimos ateities versija.

- Ar bus aptariamas Baltarusijos klausimas?

- Žinoma, bet jau akivaizdu, kad niekas dėl šios šalies stipriai nesimuš. Kolektyviniai Vakarai turi galvos skausmų ir be šito, tad manyti, kad jiems dar reikalinga kažkokia Baltarusija, nuo XVIII a. pabaigos buvusi Rusijos teritorija, ir dėl jos dabar kažkas kovos, būtų naivu. ES požiūris - kuo mažiau galvos skausmų, tuo geriau. Tikėtina, kad viskas apsiribos tuo, jog europiečiai uždarinės Baltarusijos ambasadas. Pirmą kregždę jau turime - neoficialiais duomenimis, uždaroma ambasada Romoje. Šis modelis taps privalomas visoms ES narėms, o Baltarusija, norėdama spręsti savo reikalus, turės juos spręsti per Rusijos diplomatines institucijas. ES dar kartą stumtels „Batką" į Rusijos glėbį ir šis, sėdėdamas prie butelio hrenovuchos, galės galvoti - jie idiotai ar jiems sumokėjo V.Putinas?

- Kalbant apie Baltarusiją, iš jos į ES plūsta vis daugiau nelegalų. Tai susiję?

- Aliaksandras Lukašenka puikiai išmano šį žaidimą, bet greičiausiai tai yra jam derybų su V.Putinu eigoje primestas reagavimo modelis. Kita vertus, kaskart užsimojęs veikti prieš ES, jis kaskart vis labiau yra stumiamas Rusijos link.

Matydamas tai, nori nenori, bet pradedi galvoti, kad egzistuoja tam tikras susitarimas dėl to, kur eina tikroji ES ir Rusijos siena. Bijau, kad ji eina Nemunu, o europiečiai, gal ir patys ne viską suprasdami, padeda Rusijai suvirškinti gubernijas su „tikrai rusiškais" žmonėmis, kurie dėl nesusipratimo vadinosi Baltarusija.

Toks Vakarų požiūris liūdina, nes tikrieji baltarusiai turi du uždavinius - apginti nepriklausomybę ir demokratiją bei integruotis į Vakarų pasaulį. A.Lukašenka - vienintelis, kuris gali išlaikyti kovą dėl baltarusių nepriklausomybės ir atsispirti V.Putino spaudimui. Deja, Vakaruose to niekas nesuvokia arba jiems nereikia nepriklausomos Baltarusijos, nes tai didina konfliktą su Rusija, todėl suvokiama kaip papildomas galvos skausmas.

Galima pastebėti, kad Rusija reaguoja į integracinius procesus kaip į savo nacionalinių interesų pažeidimą, o mes suvokiame, kad po Baltarusijos Rusijos apetitai augs ir bandymas įtraukti mus, tikėtina, ir kitas regiono šalis į Rusijos ekonomines ir kultūrines erdves, didės. Gaila, kad Lietuvos politikai nesupranta, jog ukrainiečių ir baltarusių nepriklausomybės klausimas yra ir mūsų nacionalinio saugumo uždavinys. Beje, šioje vietoje ryškiai išsiskiria ir Lietuvos bei Vakarų interesai. Tiksliau, mus gali suprasti tik buvusio Rytų bloko šalys - tos, kurios buvo prišvartuotos prie TSRS ir suvokia, kad atsiskyrimas nuo Rusijos interesų - sudėtingas ir labai skausmingas procesas.

- Buvo minėta Kinija. Ji irgi dalyvauja šiuose žaidimuose?

- Kinija neturi teisės nedalyvauti. Turėdama kelių tūkstančių metų senumo diplomatinę mokyklą, ji puikiai supranta, kad ką bekalbėtų Dž.Baidenas su
V.Putinu, jis kalbės ir apie Kiniją. Kad ir kaip būtų juokinga, tai yra įprasta „dovanėlė" V.Putinui, kuris jau buvo stipriai pakliuvęs į Kinijos įtakas. Nepaisant to, viešų kinų pareiškimų nebus, nes jie suvokia laiko svarbą, formuojant politiką ir siekiant norimo rezultato.

Žvilgtelėkime, ką jie padarė nuo 1995-ųjų iki šios dienos. Oficialaus mano vizito 1993 m. metu Pekinas atrodė kaip Maskvos centro karikatūrų rinkinys, nes viskas buvo kopijuota nuo rusų ir labai negrabiai. Dabar nuvažiavus to nerasi nė ženklo. Pekinas - ultramodernus miestas, koncentruojantis savyje visą azijinio pasaulio ekonominę galią. Būdamas ten aiškiai pamatai, kad gyveni ne modernioje Europoje, o atsilikusiame regione, nes visas pagrindinis ekonominių sprendimų laukas seniai persikėlė į Aziją.

O štai Dž.Baidenas negali laukti, nes bendroje pasaulinėje mozaikoje jam pokalbis su V.Putinu yra labai reikalingas. Bet Amerikos vadovas atvyksta užėmęs neteisingą poziciją - pavadinti kažką žmogžudžiu, o paskui prašyti pasimatymo, tai tokia prasta diplomatinė strategija, kad natūralu, jog dabar Dž.Baidenas atsidūrė prašančiojo vietoje. Net ir duodamas ranką, Rusijos prezidentas bus pranašesnis ir galės pareikšti - kaip čia gali sveikintis su žmogžudžiu? Politikoje įvairūs niuansai yra labai svarbūs. Juos savo kūno kalba ne kartą demonstravo D.Trampas (Donald Trump), tikėtina, juos demonstruos ir pranašumą jaučiantis V.Putinas. Beje, suvokiant, kokioje situacijoje buvo „vienas prieš visus" ėjęs
D.Trampas, galima suvokti, kokioje padėtyje atsidūrė Dž.Baidenas. Vokiečiai yra seni rusų sąjungininkai ir žaidžia rusų korta. Jiems aktyviai padeda prancūzai. Faktiškai šiandien Vokietija, Prancūzija ir Rusija žaidžia senuoju kontinentinės Europos modeliu, kuris nebuvo realizuotas Napoleono laikais. Kažkiek jų poziciją palaiko Italija, o apie mažesnes Europos šalis galima ir nekalbėti.

Esant tokiai situacijai, Amerikos prezidentas neturi kito pasirinkimo ir yra priverstas su jais skaitytis, nes pagrindiniai NATO atramos taškai yra artimesni Rusijai, o ne jam. Vienintelis sąjungininkas lieka Didžioji Britanija, tad palankia padėtimi JAV vadovas pasigirti negali. Nepaisant to, jis ir V.Putinas tikrai susitars. Tai tik kainos, kurią sumokės būtent Amerika, klausimas ir natūralu, kad tai ypač aktualu mums, nes didžiųjų reikalai bus sprendžiami mūsų, mažųjų, sąskaita. Neturint tokio aiškaus pasaulio vaizdo, labai sunku suprasti tiek šiandieninius įvykius, tiek jų priežastis ir visiškai neįmanoma prognozuoti pasekmių.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (61)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +22 C

+14 +20 C

 

+13 +18 C

+20 +27 C

+16 +21 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos