respublika.lt

JAV pergalė „žvaigždžių karuose“ negarantuota

Komentuoja Vadimas Volovojus

(0)
Publikuota: 2021 balandžio 13 19:48:03, Ričardas Čekutis
×
nuotr. 1 nuotr.
Naujieji „žvaigždžių karai“ vyksta jau dabar, tik jie ne tokie matomi, kaip žinomo filmo personažai. EPA-Eltos nuotr.

Jungtinės Valstijos šaltąjį karą užbaigė pergalingai iš dalies dėl išlaidų savo „žvaigždžių karams" - kosmoso gynybos programai, kuri įvėlė Sovietų Sąjungą į ginklavimosi varžybas, pranokusias jos ekonominius pajėgumus ir seniai padariusias tokius technologinius proveržius, kad nebuvo įmanoma net įsivaizduoti, kad kas gali amerikiečius pasivyti. Tačiau tokia galia atsirado ir tai yra Kinija.

 

Tik po kelių dešimtmečių Vašingtonas suprato, kad JAV lyderystė mažėja dėl naujo varžovo atsiradimo. Kinija, turėdama finansinius ir techninius išteklius, gerokai viršijančius išnykusios SSRS išteklius, sukūrė galingą kosmoso pramonę, kuri dabar kelia grėsmę Amerikos hegemonijai. Per pastaruosius trejus metus Kinija į kosmosą paleido daugiau raketų nei bet kuri kita šalis, taip pat atliko misijas į Mėnulį ir Marsą.

Amerikiečiams dar didesnį nerimą kelia tai, kad Pekinas nepasitenkina paprasta technologine konkurencija su amerikiečiais. Jis kuria kosminių ginklų sistemas, galinčias kelti grėsmę daugeliui karinių ir komercinių palydovų, nuo kurių vis labiau priklauso JAV.

Praėjus dvidešimčiai metų po JAV gynybos sekretoriaus Donaldo Ramsfeldo (Donald Rumsfeld) perspėjimo, kuris 2001 m. užsiminė apie kosminio Perl Harburo galimybę, netikėta ataka, galinti sunaikinti JAV palydovų pajėgumus, jau neatrodo mokslinės fantastikos prerogatyva.

„2019 m. gruodžio mėn. Donaldas Trampas (Donald Trump) sukūrė kosmoso pajėgas, kurios tapo šešta Amerikos ginkluotųjų pajėgų dalimi (kartu su sausumos pajėgomis, kariniu jūrų laivynu, oro pajėgomis, jūrų pėstininkais ir pakrančių apsauga), ir sudarė nepriklausomą operatyvinę vadovybę. Tai rodo amerikiečių ketinimą organizuoti gynybą vis mažiau hipotetiniame kosminiame kare", - rašo „Le Figaro".

„Kinijos ir Rusijos kosminė veikla kelia rimtą ir didėjančią grėsmę JAV nacionaliniam saugumui", - sausio mėnesį Senato posėdyje sakė naujasis JAV gynybos sekretorius Loidas Ostinas (Lloyd Austin). „Tiek Kinijos, tiek Rusijos karinės doktrinos rodo, kad kosmosą jie laiko svarbiu šiuolaikinio karo elementu ir numato prieš palydovinių ginklų naudojimą kaip priemonę sumažinti JAV karinį efektyvumą ir laimėti būsimus karus", - teigė naujasis Pentagono vadovas.

„Jei Rusija yra pagrindinis priešininkas, tai Kinija kelia vis didesnę grėsmę. Kosminių pajėgų sukūrimas žymiai pakeičia JAV strateginį mąstymą apie karinį kosmoso naudingumą", - aiškina Peteris Hejesas (Peter Hayes), Džordžo Vašingtono universiteto Kosmoso politikos instituto analitikas.

„Specifinė kosmoso ypatybė neabejotinai yra atakų vykdymo sudėtingumas: kas apibrėžia priešišką veiksmą?" - akcentuoja Strateginių ir tarptautinių studijų centro (CSIS) kosmoso specialistė Žana Malekos Smit (Jeanne Malekos-Smith). „Nekinetinės atakos, panaudojant lazerius ir siųstuvų trukdžius ar įsilaužus į kompiuterius, lengvai sukuria pilkas sritis, dėl kurių sunku sukurti proporcingą atsaką", - apgailestauja ji.

„Šios naujos kosmoso ginkluotės lenktynės prasidėjo 1991 m. Persijos įlankos karu, tapusiu pirmuoju konfliktu, kuriame kosmoso aspektas buvo lemiamas, - aiškina P.Hejesas. - Nuo to laiko Kinija ir Rusija su nerimu stebėjo vis augančias savaiminio palydovų paleidimo galimybes, ypač sparnuotųjų raketų ar bombų valdymui bei žvalgybai mūšio lauke. Nuo to laiko jie sustiprino savo pastangas pasivyti šiose srityse."


Komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

 Seniai žinomas faktas, kad pasaulis juda kelių polių link, o besąlygiškas Vakarų  dominavimas baigėsi - neliko tos situacijos, kuri susiklostė po šaltojo karo, kai visi  pripažino, jog Jungtinės Valstijos dominuoja vienašališkai visame pasaulyje ir visose srityse. Tai neįvyko iškart, bet situacija pradėjo keistis, nes ir pačiuose Vakaruose atsirado vis daugiau problemų, o kiti pasaulio galios centrai kaip tik pradėjo kilti. Jeigu reikėtų apibūdinti šiuos laikus, sakyčiau, kad dabar mes gyvename pereinamuoju laikotarpiu, kai kalbant senųjų laikų analogijomis - Roma silpnėja, o barbarai stiprėja... Kažkokia nauja tvarka dar neatėjo, tačiau tendencija yra būtent tokia.

Nežinia, kaip viskas klostysis toliau: ar amerikiečiai sugebės atsukti istorijos ratą, ar jau tenka susitaikyti su nauja tikrove - kad Vakarai niekada nesugebės susigrąžinti lyderystės. Mes ir dabar matome Kinijos stabdymo pastangas iš JAV pusės - sankcijos, prekių judėjimo ribojimai, muitai ir t.t. Tačiau šito jau nepakanka.

Kita vertus, mes žinome iš klasikinės istorijos, kad jokios imperijos lengvai nepasiduoda ir neišnyksta - niekada nėra buvę, kad hegemonas lengvai atiduotų savo galias kažkokiam konkurentui. O ypač jeigu tas konkurentas ir nepretenduoja į jokią pasaulinę galią. Čia būtų laikas paklausti: ar kinai tikrai nori užimti amerikiečių vietą? Kinai nedega tokiu noru, nes tai nėra būdinga Kinijos kultūrai - dominuoti pasaulyje. Jiems nereikia atsakomybės, jie nenori būti pasaulio policininku. O štai amerikiečiams iš principo nepriimtinas panašaus galios centro egzistavimas pasaulyje. Todėl jie priešinsis ir tikrai ne vien sankcijomis. Na, o priemonių yra gana daug - pagaliau Kinijai galima sukurti jos nuosavą „Ukrainą" ar „Donbasą", juolab kad šalia tam reikalui yra paruoštas Taivanas... O kur dar Japonija ar Korėja... Variantų yra daug, tad galima pradėti kurstyti įtampą...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s