Ne visi Amerikos kariai iš Vokietijos grįš namo. Daliai jų reikės kraustytis į Lenkiją. Lietuvai svarbiausia, kad Amerikos pajėgos liktų Europoje.
Susitikimo su Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda (Andrzej Duda) metu JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ketina perkelti dalį Vokietijoje dislokuotų karių į Lenkiją. Prezidentų susitikimas vyko likus vos keturioms dienoms iki Lenkijos prezidento rinkimų.
„Mažinsime savo pajėgas Vokietijoje nuo 52 tūkst. iki 25 tūkst. karių“, - po susitikimo su A.Duda Ovaliniame kabinete sakė D.Trampas.
„Dalis jų sugrįš namo, o dalis keliaus į kitas vietas. Lenkija bus viena iš tų kitų vietų“, - teigė D.Trampas.
A.Duda tai pavadino labai protingu sprendimu ir tikino paprašęs D.Trampo nepatraukti JAV karių iš Europos, nes „Europos saugumas man labai svarbus“.
Paklaustas, kokią žinią pajėgų perdislokavimas siunčia Rusijai, D.Trampas atsakė: „Manau, kad tai siunčia labai stiprų signalą.“
Komentuodamas šias naujienas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys teigė manąs, kad tai yra daugiau politinis pareiškimas, o ne realūs sprendimai. Visgi jis pabrėžė, kad amerikiečių karių buvimas Europoje atitinka ir Lietuvos interesus.
„Šiandien galima pasakyti, kad JAV, jos kariuomenė, ypač sausumos, turi aiškius planus ir sumanymus, kaip ji dislokuoja savo vienetus ir į kokią šalį, jie turi aiškų planą, aiškų sumanymą ir vienas iš to sumanymo įgyvendinimo ir buvo, kad turėjome tą devintą batalioną, kuris vėl rotuojasi į JAV“, - Krašto apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje akcentavo V.Rupšys.
Lietuvos kariuomenės vado teigimu, Amerikos karinė vadovybė turi planų dėl tolesnio papildomo karinių vienetų dislokavimo Lietuvoje. Anot V.Rupšio, rugpjūčio pabaigoje Lietuvoje bus rengiamos JAV oro gynybos vienetų pratybos.
Lietuvos kariuomenės vadas pabrėžė, kad Lietuvos interesas - amerikiečių karių pajėgos Europoje.
„Nėra dar sprendimų, tai tikrai čia tokie, sakykime, daugiau politiniai pareiškimai. O kai bus sprendimai - mūsų interesas Europoje turėti amerikiečius“, - akcentavo jis.
Kalbos apie tai, jog dalis Vokietijoje dislokuotų JAV karinių dalinių gali būti perkelta į Lenkiją sklandė jau senokai, tad savo nuomonę apie tokius planus išsakė ir kai kurių kaimyninių šalių politikai bei ekspertai.
Vertinimai iš užsienio
Markas Mikelsonas (Marko Mihkelson), Estijos politikas, atstovaujantis šalies parlamente Reformų partijai, planus kritikavo: „Jeigu tai politinis JAV prezidento kerštas per mažai lėšų krašto apsaugai skiriančiai Vokietijai, dėl kurio nukentės bendras Europos saugumas, tai jį galima vertinti kaip jokios strateginės prasmės neturinčią dovaną Vladimirui Putinui.“
Rusijos karo akademijos profesorius ir socialinių mokslų kandidatas Aleksandras Tichanskis perspėjo, kad „Lenkijos siekis tapti pagrindiniu JAV partneriu Europoje gali tik dar labiau padidinti regione tvyrančią įtampą“. Juolab kad amerikiečiai dar neapsisprendę, kur iš Vokietijos perkelti čia dislokuotą branduolinę ginkluotę, o lenkai jau pareiškė, kad yra pasirengę ją priimti, praneša „Baltnews.ee“
Buvęs vyriausiasis „Forbes“ ir „Newsweek Polska“ redaktorius Michalas Kobosko (Michał Kobosko) atkreipė dėmesį į tai, kad toks sprendimas gali turėti juntamas geopolitines pasekmes.
„Tokie sprendimai negali būti spontaniški. Šitaip besielgiant teigiamo įspūdžio sąjungininkams nepadarysi. Visi buvo įsitikinę tuo, kad amerikiečių kariai liks Europoje. Tiesa, pastaraisiais metais nuomonių pasigirsdavo įvairių, tačiau panašių netikėtų karių perkėlimo atvejų nėra buvę. Tai turės tiesioginę įtaką karinių jėgų Europoje pasiskirstymui“, - sakė M.Kobosko interviu „Radio Svoboda“.