respublika.lt

JAV ir Kinijos santykių eskalacija

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 26 07:05:10, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
Policija šįkart susitvarkė su Honkongo protestuotojais, kurie tapo prastų JAV ir Kinijos santykių įkaitais. EPA-Eltos nuotr.

JAV stumia santykius su Kinija „prie naujo šaltojo karo slenksčio“, sekmadienį teigė Kinijos užsienio reikalų ministras Vangas Ji (Wang Yi).



Pastaruoju metu įtampa tarp Pekino ir Vašingtono nuolat auga. Dvišalius santykius temdo nesutarimai dėl Honkongo statuso, taip pat ekonominiais dvišaliais klausimais, teritoriniais ginčais Pietų Kinijos jūroje ir dėl naujojo koronaviruso.

JAV ir Kinijos santykiai dar labiau pablogėjo, kai JAV pradėjo kaltinti Kiniją dėl naujojo koronaviruso išplitimo po visą pasaulį.

„Atkreipėme dėmesį, kad tam tikros politinės jėgos JAV ima Kinijos ir JAV santykius įkaitais ir stumia abi šalis naujo šaltojo karo slenksčio link“, - teigė Vangas Ji.

Ministras nenurodė, kokias politines jėgas jis turėjo omenyje, tačiau JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pastaruoju metu griežtai kritikuoja pirminį Kinijos atsaką į naujojo koronaviruso pandemiją, kuri visame pasaulyje nusinešė daugiau kaip 330 tūkst. gyvybių.

„Be naujojo koronaviruso padarytos žalos, dar yra politinis virusas, plintantis JAV. Šis politinis virusas reiškia, kad naudojamasi kiekviena galimybe užsipulti ir apšmeižti Kiniją. Kai kurie politikai visiškai neatsižvelgia į pagrindinius faktus ir prikūrė pernelyg daug melo, nukreipto prieš Kiniją“, - akcentavo Vangas Ji.

Tuo metu nesutarimų draskomame Honkonge sekmadienį šimtai antivyriausybinių protestuotojų susirinko į protestą prieš Kinijos siūlomą naują nacionalinio saugumo įstatymą Honkongui. Baiminasi, kad šis įstatymas gali reikšti „Honkongo laisvių pabaigą“. Protestuotojai, susirinkę viename judriausių Honkongo prekybinių rajonų, skandavo prodemokratinius šūkius. Riaušių malšinimo policija per garsiakalbius įspėjo, kad susibūrimas yra neteisėtas ir jie turi išsiskirstyti.

Netrukus žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad policija prieš protestantus panaudojo ašarines dujas.

Honkongas yra pusiau autonominis pietinis Kinijos miestas, buvusi Didžiosios Britanijos kolonija. 1997 metais Honkongas buvo perduotas Kinijai, kuri sutiko valdyti Honkongą pagal „viena šalis, dvi sistemos“ susitarimą ir pasižadėjo, kad čia mažiausiai 50 metų bus išsaugotos pagrindinės teisės. Protestus kinai sieja su amerikiečių įtaka.

Pekinas perspėjo JAV, kad imsis „visų reikiamų priemonių“, kokių tik prireiktų savo interesams apsaugoti. Šie komentarai išsakyti po to, kai aukšto lygio patarėjas Baltuosiuose rūmuose pagrasino atšaukti Honkongui teikiamas prekybos privilegijas, jei Kinija patvirtintų griežtą Honkongo saugumo įstatymą.

 

Politologo Vadimo VOLOVOJAUS komentaras:

Nesutarimai tarp kinų ir amerikiečių kyla nuolat. Jungtinėse Valstijose visada vyravo du požiūriai į Kiniją. Vienas požiūris buvo toks: kinus reikia integruoti į globaliąją ekonominę sistemą ir ten juos kontroliuoti. Kitaip tariant, jie atidaro didelį fabriką, viską gamina ir parduoda, o amerikiečiai kontroliuoja visus finansinius srautus ir visi patenkinti: darbininkai gauna atlyginimą, administratoriai, kinai, - dalį pelno, o tikrieji šeimininkai, amerikiečiai, - likusį pelną.

Tačiau JAV dabar vyrauja kitas požiūris: su kinais taip žaisti negalima, jie priešiškai nusiteikę Amerikos atžvilgiu ir jų ekonomiką bei veržlumą reikia žlugdyti. Šis požiūris beveik atitinka požiūrį į Rusiją.

Tačiau ir Kinijoje visą laiką tarpusavyje varžėsi du požiūriai. Pirmasis požiūris praktiškai sutapo ir su pirmuoju amerikietiškuoju - integruojamės į globalią finansinę bei ekonominę sistemą, gauname pelną ir visi patenkinti. Tačiau Kinijoje dabar dominuoja antrasis požiūris: amerikiečiai mums nenurodinės, nes mes patys esame galingi ir savarankiški. Dabartinis Kinijos prezidentas ir yra tokio požiūrio šalininkas.

Beje, Donaldas Trampas (Donald Trump) visą laiką nuolat kaltino Džo Baideną (Joe Biden), kad jis yra „kinų prezidentas“. Tad štai Dž.Baidenas atstovavo tam pirmajam arba liberaliajam požiūriui, o D.Trampas buvo daugiau linkęs konfrontuoti. Tačiau dabar Amerikoje jau pasiektas konsensusas, nes greičiausiai su kinais jau neįmanoma susitarti. Iš pradžių buvo imtasi prekybos suvaržymų, muitų tarifų ir pan. Tuomet prasidėjo protestai Honkonge, kaip tam tikras perspėjimas Kinijos valdžiai „grįžti į rėmus“. O visai neseniai JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo) praktiškai Kinijai pateikė 9 trilijonų dolerių ieškinį...

Manau, kad amerikiečiai gali sukurti kinams vietinės reikšmės „Rytų Ukrainą“, nors tai būtų kraštutinė priemonė. Vis dėlto aš jos neatmesčiau, juo labiau kad tokių potencialios įtampos šaltinių kinai savo pasienyje turi gausybę: pradedant Tibetu ir baigiant Vietnamu, Indija ar net Šiaurės Korėja, Japonija, Filipinais ir t.t. Kitaip sakant, labai norint, galima kinams sukurti ir vidinį karinį konfliktą, kad gyvenimas nebūtų vien rožėmis klotas....

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s