Pirmą kartą po to, kai vasarį virš JAV teritorijos buvo numuštas Kinijos oro balionas, šalys pamėgins atnaujinti oficialius aukščiausio lygio kontaktus. Laikraštis „The Washington Post" informuoja, kad gegužės 25-26 dienomis JAV su oficialiu vizitu lankysis Kinijos komercijos ministras Vanas Ventao (Wang Wentao).
Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo susitikimo, kuriame dalyvaus prekybinių institucijų vadovai, rėmuose jis susitiks su kolega iš Amerikos Džina Raimondo (Gina Raimondo) ir JAV prekybos atstove KaterinaTaij (Katherine Tai).
Kiek anksčiau V.Ventao teigė, kad Pekinas nori stabilaus ekonominio bendradarbiavimo su Vašingtonu. Bendraudamas su JAV verslininkais Šanchajuje gegužės 22 d., Kinijos ministras pabrėžė, kad jo šalis yra atvira verslams ir mielai priims iš JAV atplaukiančias investicijas. Nepaisant deklaruojamo noro bendradarbiauti ekonomikos srityje, Vašingtono ir Pekino santykiai išlieka įtempti - Amerikos elitas Kinijos atžvilgiu vis dar yra nusiteikęs priešiškai.
Sunkiai šalims sekasi bendradarbiauti ir verslo srityje. Jungtinių Valstijų verslininkai nuogąstauja, kad Kinijai sugriežtinus atsakomybę už šnipinėjimą reglamentuojantį įstatymą vystyti verslą Padangių karalystėje gali būti problematiška. Naujuoju teisės aktu gerokai praplėsta sąvoka „šnipinėjimas" ir sugriežtinta dokumentų, susijusių su valstybiniais interesais bei saugumu, apsauga.
Pasak JAV prekybos rūmų, šios įstatymo pataisos neigiamai paveiks Kinijos anksčiau deklaruotą atvirumo politiką ir siekį pritraukti investicijas. Gegužės 2 d. JAV ambasadorius Kinijoje Nikolas Bernsas (Nicholas Burns) pareiškė, kad vadovaujantis įvedamomis priemonėmis bet kokia amerikiečių įmonių veikla Kinijoje gali būti traktuojama kaip neteisėta.
Nepaisant aukšto kinų valdininko vizito į JAV, ekspertai abejoja, kad tai iš esmės pakeistų šiandieninę situaciją. Pasak jų, reikia nepamiršti, kad kinai spaudžia Vakarų verslus, o JAV yra pritaikiusi sankcijas kai kuriems kinų verslininkams. Tiesa, nepaisant to, tarpusavio prekybos apimtys išlieka labai didelės. Specialistai prognozuoja, kad šį kartą šalys pamėgins susitarti dėl žaidimo ekonominėje sferoje taisyklių, nes niekas nėra suinteresuotas globalios ekonomikos destabilizacija.
Kinų ministro vizitas vertinamas kaip bandomasis žingsnis, kuriam pavykus šalys gali apsikeisti ir didesnėmis valstybinėmis delegacijomis. Specialistų vertinimu, po jo, pagaliau, gali įvykti susitikimas su JAV valstybės sekretoriumi Entoniu Blinkenu (Antony Blinken) bei būti atnaujintas šalių gynybinių institucijų bendravimas.
Tiesa, nepaisant šylančios atmosferos, Pekino ir Vašingtono santykiai toliau liks sudėtingi. Amerikiečiams nepatinka Kinijos taikomas ekspansinis ekonomikos modelis ir jų užsienio politika. Taip pat jie nelinkę susitaikyti su pasaulinėje ekonomikoje augančiu ir pavojų JAV globaliam dominavimui keliančiu, Kinijos vaidmeniu.