JAV prezidentas Joe Bidenas pasiūlė 6 trln. dolerių dydžio biudžetą, padėsiantį „permąstyti“ JAV ekonomiką ir įveikti Kinijos konkurenciją. Vis dėlto, biudžetą, kuris padidintų valstybės skolą iki rekordinio lygio, dar turės tvirtinti Kongresas.
J. Bidenas tikino, kad Jungtinės Valstijos po pandemijos „negali sau leisti tiesiog sugrįžti prie ankstesnio gyvenimo“.
„Turime pasinaudoti proga permąstyti ir atstatyti naują Amerikos ekonomiką“, – teigė prezidentas.
Tiesa, prezidento siūlomas metinis biudžetas dažnai yra panašesnis į norų arba prioritetų sąrašą. Kongresas galiausiai sprendžia, kam skiriamos lėšos, o dabartiniame Kongrese J. Bideno demokratų persvara prieš respublikonus yra tik minimali.
Savo ruožtu opoziciniai respublikonai priešinasi tokioms didelėms išlaidos. Atstovų Rūmų republikonų mažumos lyderis Kevinas McCarthy'is teigė, kad „tai yra pats beatodairiškiausias ir neatsakingiausias biudžeto siūlymas mano gyvenime“.
Nors net ir dalis J. Bideno šalininkų perspėja, kad biudžeto siūlymai gali dar labiau padidinti infliaciją, planas rodo Baltųjų rūmų ryžtą permąstyti santykį tarp vyriausybės ir verslo šiose, kaip sako pats J. Bidenas, egzistencinėse varžybose su Kinija.
Pagal J. Bideno siūlymą, federalinis biudžetas 2022 m. siektų 6,011 trln. dolerių ir iki 2031 m. palaipsniui pasiektų 8,2 trln. dolerių. Valstybės skola tuo tarpu viršytų Antrojo pasaulinio karo pabaigoje fiksuotą lygį.
Biudžete siūloma 1,7 trln. dolerių skirti infrastruktūros modernizavimui, o dar 1,8 trln. dolerių – valstijų finansuojamam švietimui ir socialinėms paslaugoms. Tai esą padėtų sukurti geresnę, prie XXI a. realijų prisitaikiusią visuomenę.
Pagrindinis šio biudžeto tikslas, tvirtino J. Bidenas, yra užauginti JAV viduriniąją klasę, tuo pačiu pozicionuojant save taip, kad „Jungtinės Valstijos konkurencinėje kovoje įveiktų konkurentus“.