respublika.lt

Iranas žaidžia geopolitinį pokerį

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 07 07:00:09, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Irano prezidentas Hasanas Ruhanis paskelbė, kad šalis atnaujins urano sodrinimą, JAV prezidentas Donaldas Trampas už tokį branduolinį spaudimą šaliai žada didinti sankcijas. EPA-Eltos nuotr.

Irano atominės energijos organizacija (AEOI) vakar patvirtino, kad Iranas dar sumažino įsipareigojimus pagal 2015 metais pasiektą daugiašalį susitarimą dėl jo branduolinės programos, kuriuo buvo siekiama užkirsti Iranui kelią kurti branduolinius ginklus.

 

Irano prezidentas Hasanas Ruhanis (Hassan Rohani) pareiškė, kad Fordo branduolinis kompleksas greitai veiks jau visa galia. „JAV ir jų sąjungininkų dėka Fordas greitai vėl veiks visa galia“, - tviteryje rašė H.Ruhanis. Iranas prieš kelias dienas nusprendė dar labiau atsitraukti nuo branduolinio susitarimo su galingomis pasaulio valstybėmis įsipareigojimų ir atnaujinti urano sodrinimą Fordo branduoliniame komplekse.

AEOI atstovas Behrouzas Kamalvandis (Behrouz Kamalvandi) valstybiniam transliuotojui IRIB sakė, kad į Fordo branduolinį kompleksą buvo atgabenta apie 2000 kg urano heksafluorido dujų ir jos pradėtos leisti į 1044 centrifugas, kurios iki šiol buvo nenaudojamos. Komplekso veikimas buvo sustabdytas 2015 metais pasirašytu branduoliniu susitarimu su JAV ir penkiomis kitomis valstybėmis - Kinija, Vokietija, Prancūzija, Didžiąja Britanija ir Rusija.

B.Kamalvandis pridūrė, kad Fordo branduoliniame komplekse uranas bus sodrinamas iki 4,5 proc. lygio. Pasak AEOI atstovo, Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) pranešta, kad centrifugos Fordo komplekse jau veikia ir komplekse buvo TATENOS inspektoriai.

Pagal 2015 metų susitarimą Fordo branduolinis kompleksas gali būti naudojamas tik moksliniams tyrimams, o centrifugos gali būti testuojamos tik be dujų jose. Tolesnis Irano įsipareigojimų pagal susitarimą mažinimas sulaukė tarptautinės bendruomenės kritikos ir susirūpinimo, tarp kurių - Irano sąjungininkė Rusija. Iranas kritiką atmetė.

„Jei jūs laikysitės susitarimo sąlygų, tada ir mes laikysimės“, - teigė Irano užsienio reikalų ministras ir dėl to kaltino vienašališką JAV pasitraukimą iš branduolinio susitarimo ir sankcijų Iranui atnaujinimą.

Teheranas ir Vašingtonas konfliktuoja nuo praėjusių metų gegužės, kai JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nusprendė vienašališkai išvesti JAV iš 2015 metais pasiekto daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir atnaujino Iranui griežtas ekonomines sankcijas.

Politologo  Vadimo VOLOVOJAUS komentaras:

Kaip tvirtino TATENA, Iranas laikėsi visų įsipareigojimų, netgi tuo metu, kai JAV pasitraukė iš susitarimo, kurį laiką irgi laikėsi, nes europiečiai, rusai ragino nesitraukti. JAV, matyt, sprendžia savo vidines politines problemas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pasakęs, kad geriau turėti kažką, ir to pagrindu derėtis, negu neturėti apskritai nieko. Kitaip tariant, jeigu buvo noras peržiūrėti sutartį, buvo galima inicijuoti derybas esamos sutarties pagrindu. Surinkti europiečius, rusus, kinus ir bent kažko pasiekti, užuot išėjus.

Aišku, negalima nuvertinti Irano kaltės, kam eskaluoti tą situaciją?

Iranas jau pripratęs gyventi sankcijų sąlygomis. Galima sakyti, kad tos sankcijos gali būti dar labiau griežtinamos. Blogiau Iranui galbūt būti jau ir negali, nes yra ir taip gana blogai. Labai daug priklausys nuo to, kaip reaguos rusai ir europiečiai, nes pastarieji ieškojo būdų, kaip, nepriklausomai nuo JAV sankcijų, prekiauti su Iranu. Reikės žiūrėti, kaip bus toliau. Aišku viena, Iranas sau padarė blogiau. Įvaizdžio prasme tai suprantama, tačiau ekonominiu, kariniu atžvilgiu - tokie veiksmai yra rizikingi.

Iranui svarbi prekyba su europiečiais. Europiečiai gali bandyti įtikinti Iraną laikytis įsipareigojimo, kartu svarbų vaidmenį vaidins rusai. Jei europiečiai prisijungs prie JAV sankcijų, bus visai kita situacija. Jeigu rusai, kinai imsis kažko, Iranui teks pagalvoti, ką daro. Iranas žaidžia geopolitinį pokerį, kurį galima laimėti, bet galima ir pralaimėti.

Pačiame Irane yra kelios stovyklos. Viena stovykla nuosaikesnė, sakanti, kad reikia bendrauti su tarptautine bendruomene. Yra ir radikalesnė stovykla, kuri sako, kodėl mes turime ko nors laikytis, jei amerikiečiai nesilaiko. Taigi urano sodrinimas gali būti tų stovyklų vidinės kovos atspindys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s