Irano vyriausybė vakar toliau neigė slėpusi informaciją apie numuštą Ukrainos lėktuvą, nors Irano ginkluotosios pajėgos pripažino numušusios lainerį tik praėjus kelioms dienoms po katastrofos. Toks pripažinimas pasirodė po jau antrą naktį Teherane vykstančių demonstracijų prieš valdžią.
Šiuo metu aiškūs tokie faktai: trečiadienį vos pakilęs iš Teherano oro uosto nukrito Ukrainos oro linijų lėktuvas. Per katastrofą žuvo visi 176 juo skridę žmonės. Į Kijevą skridęs laineris buvo numuštas praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Iranas paleido raketas į Irako bazes, kuriose dislokuoti JAV kariai, taip atsakydamas į Vašingtono smūgį, per kurį žuvo aukštas Irano generolas Kasemas Soleimanis (Qasem Soleimani).
Iranas pirmiausia atkakliai neigė Vakarų žvalgybos teiginius, kad keleivinis lėktuvas buvo numuštas, tačiau šeštadienį Irano žiniasklaida išplatino Generalinio štabo pranešimą, kuriame sakoma, kad lėktuvas buvo numuštas „dėl netyčinės žmogiškos klaidos“.
„Šiomis liūdnomis dienomis daug kritikos sulaukė atitinkami pareigūnai ir institucijos... Kai kurie pareigūnai net buvo kaltinami melu ir bandymu nuslėpti informaciją, tačiau, nuoširdžiai, taip tikrai nebuvo“, - pasakojo Vyriausybės atstovas Ali Rabei (Ali Rabiei). „Melas - tyčia klastoti tiesą. Melas yra slėpti. Melas yra žinoti faktą ir jo neatskleisti ar iškreipti tiesą“, - sakė atstovas. Pasak jo, visi Irano pareigūnų pareiškimai iki šeštadienio prisipažinimo buvo paremti tuo metu turėta informacija.
„Tik penktadienį Irano ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas gavo tyrimo išvadas, tada vyko Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos posėdis“, - sakė atstovas. Pasak jo, „iki sausio 10 d. niekas, net šalies prezidentas Hasanas Ruhanis (Hassan Rouhani), nežinojo lėktuvo katastrofos priežasties“. „Kai tik prezidentas sužinojo apie tai, iškart priėmė sprendimą kuo skubiau kreiptis į gyventojus“, - tvirtino A.Rabei.
Dauguma tragiškai pasibaigusiame Ukrainos tarptautinių oro linijų skrydyje PS752 žuvusių žmonių buvo iraniečiai ir kanadiečiai, įskaitant dvigubą pilietybę turinčiuosius, taip pat ukrainiečiai, afganai ir britai.
Lėktuvo katastrofoje žuvo 7 Švedijos piliečiai ir dar 10 žmonių, kurie gyvena šioje ES šalyje.
Iranas dalyvauti lėktuvos katastrofos tyrime pakvietė ekspertus iš Kanados, Prancūzijos, Ukrainos ir Jungtinių Valstijų.
Nepaisant internete platinamų vaizdo įrašų, kuriuose matoma, kaip buldozeriai lygina lėktuvo sudužimo vietą, Irano kariuomenės Revoliucinės gvardijos vadas neigė, kad Iranas taip bando panaikinti nusikaltimų įrodymus. „Mes nieko nelietėme“, - parlamente sekmadienį pareiškė generolas majoras Hoseinas Salamis (Hossein Salami).
Iranas neatsisako keršto
Iranas dar nebaigė keršyti Jungtinėms Valstijoms už revoliucinės gvardijos „Al Kuds“ specialiųjų pajėgų vado Kasemo Soleimanio nužudymą. Tai pareiškė Irano vadovo ir dvasinio lyderio Ali Chamenėjaus (Ali Khamenei) atstovas „Al Kuds“ pajėgose Ali Širazis (Ali Shirazi).
„Mes dar nebaigėme keršto priešams už K.Soleimanio ir jo bendražygių nužudymą“, - vakar citavo jo žodžius naujienų agentūra „Fars“. Pasak A.Širazio, „nebūtinai atsakomųjų veiksmų imsis tik Iranas, savo ruožtu aktyviai keršys ir pasipriešinimo frontas“.
Pasipriešinimo frontu Irane vadinamos visos sąjungininkų pajėgos regione, kurių uždavinys - kovoti su „pasauliniu imperializmu“.
Situacija Artimuosiuose Rytuose smarkiai susikomplikavo po to, kai sausio 3 d. JAV surengė ataką Bagdado oro uosto rajone, per kurią buvo nukautas Irano revoliucinės gvardijos „Al Kuds“ specialiųjų pajėgų vadas generolas K.Soleimanis. Irano aukščiausioji nacionalinio saugumo taryba pareiškė padarysianti viską, kad būtų atkeršyta už generolo mirtį. Naktį į sausio 8-ąją Iranas raketomis atakavo dvi Irako karines bazes, kuriomis naudojasi JAV kariuomenė - Ain al Asado bazę šalies vakaruose esančioje Anbaro provincijoje ir Erbilio oro uostą Irako Kurdistane. Tačiau apie šias atakas amerikiečiai žinojo iš anksto, mat Irano kariškiai perspėjo apie jas savo kolegas Irake.
JAV įdėmiai stebi Irano veiksmus
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) režimo priešininkams Irane pažadėjo savo paramą ir įspėjo Teheraną dėl smurtinio protestų numalšinimo. D.Trampas paskelbė seriją tviterio žinučių anglų ir persų kalbomis, kuriose tiesiogiai kreipiasi į „drąsius, daug iškentėjusius“ Irano žmones.
„Aš nuo savo kadencijos pradžios esu jūsų pusėje. Mano vyriausybė ir toliau jus rems, - rašė prezidentas, turėdamas omenyje demonstrantus. - Mes įdėmiai stebime jūsų protestus ir semiamės įkvėpimo iš jūsų drąsos.“
Irano žiniasklaidos pranešimais, šeštadienio vakarą sostinėje Teherane vyko naujos protesto demonstracijos. Jos surengtos Irano revoliucinei gvardijai pavėluotai prisiėmus kaltę dėl Ukrainos keleivinio lėktuvo numušimo.
Demonstrantai pradžioje reiškė savo liūdesį dėl nekaltai žuvusių žmonių, o vėliau mitingai peraugo į įtūžį režimo atžvilgiu. Kai kurie demonstrantai reikalavo atsistatydinimo tų, kuriems tenka kaltė dėl lėktuvo numušimo. Policija įsikišo, kad užbaigtų protestus. Kitų šaltinių duomenimis, demonstrantai Irano vyriausybę vadino „melage“ ir ragino nuversti mulų režimą.
D.Trampas paragino Irano vyriausybę įsileisti į šalį stebėtojus. Jokiu būdu negali įvykti „naujos taikių demonstrantų žudynės“ ar nuomonės laisvės ribojimai socialiniuose tinkluose. „Pasaulis stebi“, - įspėjo D.Trampas.