respublika.lt

Iranas jaučiasi neliečiamas kaip niekad

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 19 10:45:29, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Chamenėjus. EPA-Eltos nuotr.

Iranas vakar nusiuntė JAV diplomatinę notą, kuria neigia bet kokį savo vaidmenį atakose prieš naftos perdirbimo gamyklas Saudo Arabijoje. Nepaisant vyraujančio gana karingo bendrojo fono, panašu, jog niekas rimtai nesvarsto „pamokyti“ Irano, nors tokio pasyvumo priežastys labai skirtingos.

 

Oficiali naujienų agentūra IRNA nurodo, kad nota išsiųsta dar pirmadienį per Šveicarijos ambasadą, kuri atstovauja JAV interesams Teherane. Notoje akcentuojama, kad Iranas „nesuvaidino jokio vaidmens, vykdant šias atakas“. Oficialiame pranešime priduriama, kad Iranas „neigia ir smerkia JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) ir JAV valstybės sekretoriaus Maiko Pompėjo (Mike Pompeo) tvirtinimus, kad Iranas yra atsakingas už atakas“. „Taip pat akcentuota, kad jei prieš Iraną bus imamasi bet kokių veiksmų, Iranas nedelsdamas atsakys į juos ir atsakomųjų veiksmų spektras neapsiribos vien tik grasinimu“, - skelbė IRNA.

Nota išsiųsta iškart po to, kai D.Trampas pareiškė manantis, kad Iranas stovi už atakų prieš regioninį savo priešą - Saudo Arabiją, nors atsakomybę už atakas prisiėmė Jemeno husių maištininkai.

JAV interesams Irane atstovauja Šveicarijos ambasada, nes Iranas ir JAV neturi diplomatinių santykių jau nuo 1980 metų.

Teheranas ir Vašingtonas konfliktuoja nuo praėjusių metų gegužės, kai JAV prezidentas D.Trampas nusprendė vienašališkai išvesti JAV iš 2015 metais pasiekto daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir atnaujino Iranui griežtas ekonomines sankcijas.

Vakar „alyvos į ugnį“ mėgino įpilti Saudo Arabija, pareiškusi, jog prisijungs prie JAV vadovaujamos tarptautinės saugumo Persijos įlankoje užtikrinimo misijos. Ši karinių jūrų pajėgų koalicija turės užtikrinti prekybinių laivų saugumą ir apsaugoti jų judėjimo ir tarptautinės prekybos laisves. Karinė apsauga laivus lydės Hormūzo, Bab el Mandebo sąsiauriuose, Omano ir Persų įlankose.

JAV valstybės sekretorius M.Pompėjas vakar atvyko į Saudo Arabiją, kur su valstybės vadovais aptarė potencialų atsaką į šeštadienio atakas. Saudo Arabijos atstovai dar prieš šį vizitą pareiškė nusprendę remti pastangas „atbaidyti ir atremti“ laivybai ir tarptautinei prekybai kylančias grėsmes, taip pat užtikrinti pasaulio energetikos saugumą.

JAV jau kurį laiką ieško sąjungininkių jūrų pajėgų misijai steigti, derybas dėl šio projekto valstybė pradėjo Iranui sulaikius du užsienio naftos tanklaivius. Iranas akivaizdžiai keršijo už tai, kad Didžioji Britanija liepos pradžioje sulaikė kitą, Irano, naftos tanklaivį. Tačiau jokių rimtesnių veiksmų, siekiant pažaboti Iraną, iki šiol nesiimta.

M.Mažvydo bibliotekos analitiko, saugumo politikos eksperto Igno STANKOVIČIAUS komentaras:

Pažiūrėkime realybei į akis: kas dabar galėtų imti ir „nubausti“ Iraną? Rusai, matyt, „nebaus“ bet kokiu atveju, kad ir ką jie darytų, kaip ir kinai... Europiečiai? Nėra jokios logikos, kad jie to imtųsi, nebent kokią nors avantiūrą išmąstytų Borisas Džonsonas, bet net ir jam būtų sunku tai paaiškinti visuomenei ar logiškai pagrįsti. Vadinasi, europiečius taip pat atmetame. Kas lieka? Jungtinės Valstijos? Tačiau ten artėja prezdento rinkimai...

Vadinasi, Iranas sau leidžia elgtis gana iššaukiančiai, lygiai taip pat skaičiuodamas. Kartu Teheranas mėgina pasakyti štai tokį tekstą: „Jūs mums neleidžiate pasigaminti branduolinio ginklo, į kurį mes turime visas teises, taikote sankcijas ir mėginate pasmaugti, todėl ir mes jus smaugsime per naftos sektorių...“ Žinoma, tokių atakų tikslas prieš Saudo Arabiją buvo sujautrinti naftos rinką ir skatinti nuosavos naftos pardavimus, ypač turint galvoje, kad naftos kaina staiga pakilo aukštyn.

Kaip bežiūrėtume, tų baudžiančiųjų Iraną nelabai rasime pasaulyje. Be abejonės, Saudo Arabija gali prašyti Amerikos pagalbos, bet jie taip pat turi būti pasirengę suprasti, kad yra rinkiminiai metai. Ar rizikuos D.Trampas įsivelti į karą dėl kažkokios Saudo Arabijos interesų? Kaip tai paaiškinti amerikiečių rinkėjams? Jis, žinoma, kartais daro keistokus pareiškimus, tačiau jis nėra Vladimiras Putinas, kuris krautųsi savo reitingus karais. Antra vertus, Amerikoje karas niekaip nepakels reitingų dabartinėje situacijoje.

Iranas tai skaičiuoja ir supranta, kad jam niekas rimtai negresia. Gali būti tik vietinės reikšmės atsakas, gali Irane kas nors „netikėtai“ sprogti, mėginant iraniečiams įdurti į minkštą vietą, kad jie taip pat pajustų šiokį tokį skausmą... Bet didelio masto kariniam konfliktui šiandien nėra subjektų, kuriems būtų naudinga tai daryti. Nebent Iranas itin akivaizdžiai pažeistų Amerikos interesus, kad net paskutinis JAV rinkėjas suprastų, jog smogti tiesiog būtina - tik tokiu atveju D.Trampas tam ryžtųsi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+1 +5 C

-3 +4 C

+5 +11 C

+5 +9 C

+4 +10 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s