Rytinių Indonezijos provincijų gyventojai ketina tęsti masines protesto akcijas tol, kol centrinė valdžia imsis konkrečių kovos su rasine diskriminacija priemonių, rašo trečiadienį laikraštis „The Jakarta Post“.
„Jeigu rasiniai konfliktai senųjų vietinių Papua ir Vakarų Papua provincijų gyventojų atžvilgiu nebus sureguliuoti, tai pirmadienį prasidėjusios protesto akcijos gali tapti nuolatinėmis“, - pareiškė teisininkas ir žmogaus teisių gynėjas Alovišis Renvarinas (Aloysius Renwarin). Pasak jo, šalies prezidento Džoko Vidodo (Joko Widodo) kalba, kurioje jis paragino visus konflikto dalyvius atleisti vieni kitiems, sukėlė neigiamą papuasų reakciją. „Jie nieko neturi prašyti atleidimo, kadangi nedarė nieko neteisėto. Priešingai, jie susiduria su rasine diskriminacija visoje šalyje“, - pabrėžė ekspertas.
Nuo pirmadienio keliuose Papua ir Vakarų Papua provincijų miestuose vyksta daugiatūkstantinės protesto akcijos. Jų dalyviai blokuoja pagrindines gatves, administracinius pastatus, degina padangas. Pasak šaltinių, antradienį regione aidėjo šūviai, bet oficialios institucijos to nepatvirtino. Demonstrantai reikalauja, kad centrinė vyriausybė užkirstų kelią smurtui prieš senuosius vietinius gyventojus – papuasus. Kaip informavo prezidento administracijos atstovai, Dž. Vidodas kitą savaitę ketina apsilankyti provincijose ir pradėti dialogą su vietos valdžia ir aktyvistais.
Dingstį masinėms manifestacijoms davė incidentas, įvykęs sekmadienį studentų bendrabutyje antrame pagal dydį šalies mieste Surabajoje, Rytų Javos provincijos administraciniame centre. Pasak mačiusiųjų, studentai javiečiai, didžiausios Indonezijoje etninės grupės atstovai, pradėjo užgaulioti, o paskui ir mušti jaunuolius iš Papua ir Vakarų Papua provincijų. Anot jų, papuasai nenorėjo švęsti rugpjūčio 17-ąją pažymimos Nepriklausomybės dienos, taip pat plėšė nacionalines vėliavas.
Praėjusių metų pabaigoje šiose provincijose veikiančios separatistų grupuotės kovotojai sušaudė 19 darbininkų, stačiusių tiltą. Tai buvo ekstremistų atsakymas į tai, kad visoje šalyje buvo suimta apie 500 Papua nepriklausomybės šalininkų. Šiais suėmimais buvo siekiama neleisti, kad gruodžio 1 d. įvyktų numatytos kasmetinės demonstracijos Papua nepriklausomybei remti. Tą dieną 1961 metais, pasibaigus olandų kolonizacijai, Papua paskelbė savo nepriklausomybę. Bet Indonezijos valdžia įvedė savo kontrolę teritorijoje, išlikusią iki šiol. Indonezijos autonominės provincijos statusas Papua buvo suteiktas 2003 metais.