respublika.lt

Imigrantų gebėjimus britai vertins taškais

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 20 06:50:11, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
Keliauti dirbti į Jungtinę Karalystę nebus taip lengva, kaip iki „Brexit“. EPA-Eltos nuotr.

Praėjus pusketvirto mėnesio po „Brexit“, Didžiosios Britanijos Bendruomenių Rūmai priėmė įstatymą dėl laisvo darbo jėgos judėjimo iš Europos panaikinimo. Nuo šiol imigracija į JK bus reguliuojama vadinamąja „taškų sistema“, kuri seniai taikoma Australijoje ir laikoma geriausia.


Įstatymo projektas priimtas konservatorių daugumos balsais. Už projektą balsavo 351 parlamentaras, 252 balsavo „prieš“.

Įstatymo projektas numato, kad nuo 2021 metų sausio darbuotojai iš ES šalių, taip pat Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos ir Šveicarijos nebeturės laisvos prieigos prie Jungtinės Karalystės darbo rinkos.

Iš esmės uždegta žalia šviesa naujai, taškais paremtai imigracijos sistemai, kuri turėtų įsigalioti nuo 2021 m. sausio 1 d., ir užbaigti laisvąjį judėjimą ES piliečiams.

Pagal ją visi, po „Brexit“ norintys gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje, privalės iki atvykstant turėti darbo pasiūlymą su mažiausiai 25 600 svarų sterlingų metiniu atlyginimu.

Taip pat taškais bus vertinami užsieniečio anglų kalbos žinios, profesija, kvalifikacija, išsilavinimas, amžius, kitos savybės bei gebėjimai.

Projekto autoriai tikina, jog JK susigrąžins imigracijos kontrolę ir kurs „aukštos kvalifikacijos“ ekonomiką, o priešininkai atkerta, kad padėtis darbo rinkoje dėl darbo jėgos dar labiau suprastės, ims trūkti slaugytojų ir socialinės rūpybos darbuotojų.

Lietuvių bendruomenės nariai atkreipia dėmesį, jog žemos kvalifikacijos darbų patys britai dirbti nenori arba nesugeba - tai įrodė ir dabartinė krizė, kurios metu ėmė trūkti darbo jėgos Anglijos žemės ūkyje. Teigiama, jog karantino metu nemažą dalį būtinųjų veiklų kategorijai priskiriamų darbų taip pat atliko žemos kvalifikacijos imigrantai.

BBC kalbinti ES piliečių atstovai JK parlamento sprendimą pavadino „širdį draskančiu nesusipratimu“, mat politikai neįvertino jų indėlio į kuriamą šalies ekonominę ir socialinę gerovę.

Tikslias naujos sistemos detales Vidaus reikalų ministerija žada pristatyti vėliau.

Didžioji Britanija sausio 31 dieną, po 47 narystės metų, paliko ES. Iki šių metų pabaigos dar vyksta pereinamasis laikotarpis, kurio metu šalis lieka ES vidaus rinkoje ir Muitų sąjungoje. Iki tol galioja ir ES taisyklės.

Labiausiai tikėtina australiška sistema

Britų ekspertai pažymi, jog po „Brexit“ Jungtinė Karalystė greičiausiai rinksis Australijos migracijos modelį, kuris laikomas geriausiu pasaulyje. Kaip jis veikia?

Pirmiausia taikomos laikinosios vizos, dažniausiai išduodamos metų laikotarpiui. Šį būdą dažniausiai renkasi studentai ir nekvalifikuoti darbininkai. Tačiau galima gauti teisę nuolat gyventi ir dirbti Australijoje. Tiesa, vietų skaičius ribotas - šiemet jis sumažintas iki 160 tūkst. (buvo 190 tūkst.). Pirmenybė suteikiama žmonėms, kurių šeimos nariai jau gyvena Australijoje, taip pat tiems, kurie atvyksta humanitariniais tikslais. Ši imigrantų grupė išnaudoja maždaug trečdalį visos kvotos. Likusią dalį užpildo kvalifikuoti darbininkai.

Yra du keliai, kuriais kvalifikuoti darbininkai gali gauti leidimus atvykti, įsikurti, nuolat gyventi ir dirbti Australijoje. Pirma, vizą jam gali parūpinti darbdavys, su kuriuo jau yra sutarta dėl darbo. Antra, paraišką teikia pats kandidatas. Abiem atvejais atvykti, gyventi ir dirbti šalyje norintis žmogus yra įvertinamas taškų suma, nuo kurios priklauso, ar jis gaus leidimą. Nuolatiniam rezidentui reikia surinkti bent 65 taškus (anksčiau buvo 60).

Kandidatui taškai skiriami įvertinant daugelį faktorių, tarp jų pagrindiniai:

Amžius: 18-24 metų žmonėms gali būti skirta iki 25 taškų, vyresni kaip 50 metų vertinami nuliu.
   
Anglų kalbos žinios: puiki anglų kalba gali „uždirbti“ iki 20 taškų, vidutiniškos žinios - iki 10 taškų, prastai arba visiškai kalbos nemokantis - 0.
   
Darbo patirtis: daugiau taškų skiriama tuo atveju, jeigu kandidatas dirbo vienoje srityje (pavyzdžiui, vairuotojas), patirtis Australijoje vertinama didesne taškų suma nei patirtis kitose pasaulio šalyse.
   
Kvalifikacija: kuo aukštesnė kvalifikacija, tuo daugiau taškų. Pavyzdžiui, daktaro laipsnį turintis kandidatas už išsilavinimą gali būti įvertintas 20 taškų.
   
Įgūdžiai: Australija turi nuolat atnaujinamą reikalingų specialistų sąrašą - jeigu valstybei šiuo metu trūksta statybininkų, tai šios profesijos atstovai įgyja pranašumą. Jeigu trūksta vairuotojų, o statybininkų yra užtektinai, tai vairuotojas gaus daugiau taškų.

Norint išspręsti tam tikros darbo jėgos trūkumą Australijoje taip pat yra specialios vizos tam tikrų profesijų atstovams. Taigi daugiausia galimybių gauti leidimus turės tie, kurie yra jaunesni, turi įgiję paklausią specialybę, aukštą kvalifikaciją ir gerai moka anglų kalbą, tuo metu vyresni, menkiau išsilavinę ir kalbos nemokantys žmonės pagal tokią sistemą gali būti neįleisti į šalį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s