Likus vos dienai iki referendumo dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES, jo baigtis visiškai neaiški, rodo naujos apklausos.
„Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.
- Po britų parlamentarės, kuri buvo ryški šalies pasitraukimo iš ES priešininkė, nužudymo daugeliui žmonių kilo įtarimas, kad tai nebuvo atsitiktinumas...
- Be abejonės... Spėju, kad ne man vienam kyla svarbiausias klausimas: ar jos žūtis yra tik sutapimas, ar ne? Jeigu aš būčiau kriminalistas ir gaučiau tirti tokią bylą, tai pirmiausia tokį klausimą ir kelčiau. Juk juokinga būtų neigti, kad jos žūtis yra labai naudinga pasilikimo ES šalininkams.
Iš tikrųjų „Brexit“ šalininkų tuo metu pradėjo ryškiai daugėti, atotrūkis tarp ES šalininkų ir priešininkų pradėjo augti gana staigiai. O čia toks įvykis... Bet aš suprantu, kad didelė dalis Lietuvos visuomenės bijo net pagalvoti, jog čia galėjo būti šis tas daugiau nei banalus sutapimas. Nes jeigu taip drįsti pagalvoti, tuomet susvyruoja tikėjimas daugeliu metų metais tau į galvą kaltų postulatų apie vakarietišką demokratiją, žmogaus teises, žodžio laisvę ir t.t. O tie postulatai daugelį žmonių iki šiol laiko iliuzijų nelaisvėje.
- Šiame kontekste iškyla dar viena keistenybė: tokiose bylose, kai nužudomas koks žinomas žmogus ar politikas, tyrimai vyksta metų metais, policija niekada nekomentuoja jokių versijų ar savo procesinių veiksmų. O čia jau kitą dieną paskelbta: parlamentarę nužudė nacionalistas, kuris buvo už Britanijos pasitraukimą iš Bendrijos. Kaip paaiškinti tokį skubotą versijos „nutekinimą“?
- Taip, iš karto buvo sudėti taškai ant „i-“, iškart buvo uždrausta referendumo agitacija, iškart organizuotas iškilmingas Anglijos parlamento posėdis, skirtas šiam įvykiui paminėti, ir t.t. O visa tai neabejotinai veikia jausmus ir būsimų balsuotojų nuotaikas. Jeigu anglai išeina iš ES, visai Bendrijai susiklosto labai nepalanki situacija, kuri gali paskatinti ir kitus pasekti jų pavyzdžiu. Bet kokiu atveju šiuo referendumu yra suinteresuoti patys galingiausi pasaulio žaidėjai, o atskiro žmogaus likimas tokiu atveju mažai ką reiškia.
- Dabar visi tie pasaulio žaidėjai kiekvieną dieną gąsdina britus ir kitus europiečius, kad britų pasitraukimo atveju įvyks kone katastrofa. Ar ši agitacija neprimena jums viena kryptimi judančio traukinio?
- Kaip tik šiomis dienomis paaiškėjo, kad tų gąsdintojų anglai neišsigando ir svarstyklės pradėjo krypti britų pasitraukimo iš ES šalininkų pusėn. Bet pridėkime prie šių dalykų dar vieną keistą įvykį: Anglijos rytiniuose laikraščiuose šiomis dienomis pasirodo Vengrijos premjero Viktoro Orbano kreipimasis į anglus. V.Orbanas ten prašo anglų pasilikti ES. Ar ne keista? V.Orbanas, kuris nuolat konfrontuoja su ES, kuris pats gąsdina Briuselį, kad jeigu mane spausite, aš pats surengsiu tokį referendumą. Ir staiga šitoks sąmonės posūkis... Kaip dabar neiškelti klausimo: kaip tą V.Orbaną privertė žengti tokį žingsnį? O gal jam ką nors pažadėjo? Man labai sunku patikėti, kad tai yra jo paties asmeninė nuoširdi nuomonė. Viena keistenybė seka po kitos. Kita vertus, žinant, kokios svarbos tai reikalas tikriesiems pasaulio šeimininkams, suprantama, kad imamasi visų priemonių. Čia tik naivūs žmonės įsivaizduoja, kad yra geri ar blogi žaidėjai, - tiesiog visur dominuoja merkantiliniai interesai, o kai tik jie paliečiami, atskiro žmogaus likimas neturi jokios reikšmės... Deja, deja, deja...
- Bet kokiu atveju rytoj vyks balsavimas. Ar, matydami visą mūsų aptartą kontekstą, galime tikėtis šioje istorijoje naujų netikėtumų ar akibrokštų?
- Aš nenustebsiu, jeigu įvyks dar kažkas... Nenustebsiu, jeigu ir skaičiuojant biuletenius nutiks kažkas neaiškaus . Reikia prisiminti Škotijos referendumą, kur buvo galybė pretenzijų pačiam skaičiavimo procesui ir rezultatams. Prisiminkime ir neseniai vykusius Austrijos prezidento rinkimus, kurių rezultatai atsidūrė teisme, o be to, paaiškėjo, kad biuletenių balsadėžėse buvo rasta daugiau, negu tose vietovėse yra gyventojų... Taigi užmirškime, kad kažkur egzistuoja labai teisingos demokratinės valstybės, kuriose nėra korupcijos ir kitų negerovių, kur teisėsauga yra sąžininga, o tos valstybės raidą lemia demokratiškai balsuojantys žmonės. Yra kontroliuojamos „demokratijos“ šalys, ir tokių rasime nesunkiai. Pasaulio žmogus kovoja su savo ydomis amžinai ir visur...
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“