Ketvirtadienį Europos Sąjungos (ES) vadovė Ursula von der Leyen, užbaigdama įtemptą aukščiausiojo lygio susitikimą Pekine, perspėjo, kad Kinijos ryšiai su Rusija dabar yra „lemiamas“ veiksnys jos santykiuose su Europos Sąjunga.
Kinijos vadovybė siekia suartėti su ES, save pateikdama kaip patikimesnę nei Jungtinės Amerikos Valstijos partnerę ir kaip stabilumo pagrindą neramiame pasaulyje.
Susitikimas buvo skirta paminėti 50 metų diplomatinių santykių sukaktį, tačiau ES aiškiai pasakė, kad yra didelių nesutarimų dėl prekybos, būgštavimų, kad pigios, subsidijuojamos Kinijos prekės gali užvaldyti Europos rinkas, ir dėl Pekino tylios paramos Rusijos karui prieš Ukrainą.
Briuselio teigimu, Kinija stiprina politinius ir ekonominius santykius su Maskva nuo 2022 m. Rusijos pradėtos invazijos ir padeda jos ekonomikai atlaikyti plačias Vakarų sankcijas. Pekinas tai neigia.
Baigdama aukščiausiojo lygio susitikimą, U. von der Leyen per spaudos konferenciją Pekine pareiškė, kad blokas aiškiai pasakė, jog ši problema dabar yra „lemiamas“ veiksnys santykiuose su Kinija.
U. von der Leyen sakė, kad ji ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Antonio Costa perteikė ES „lūkesčius, jog Kinija atsižvelgs į mūsų susirūpinimą ir pasinaudos savo įtaka, kad Rusija sutiktų su paliaubomis, sėstų prie derybų stalo, pradėtų taikos derybas ir nutrauktų kraujo praliejimą“.