Trečiadienį ES šalių atstovai pradėjo 11 antirusiškų sankcijų paketo aptarimą. Tikėtina, kad naujasis paketas bus nukreiptas prieš trečiųjų šalių įmones bei, galiojančių prekybinių draudimų pažeidimo atveju, leis riboti eksportą į jas. Tokią informaciją pateikė agentūra „Reuters".
Neįvardinti agentūros pašnekovai teigė, kad derybos dėl šio paketo bus ypač sunkios, nes stipriai išsiskiria šalių pozicijos.
„Pasak kai kurių diplomatų, gerokai besiskiriantys požiūriai reiškia, kad greitai sutarimo pasiekti nepavyks", - nurodoma straipsnyje. Agentūra patikslina, kad už maksimaliai griežtas sankcijas pasisakančios šalys nebus patenkintos tuo, jog naujosios sankcijos nesiekia užtektinai toli, o kitos baiminsis pakenkti savo pačių tarptautiniams ryšiams.
Diplomatinių šaltinių teigimu, naujosios sankcijos numato, kad į juoduosius sąrašus bus įtraukta dešimtis naujų įmonių iš Kinijos, Irano, Kazachstano ir Uzbekistano. Viena iš ES šalių nusivylusi tuo, kad naujasis paketas nenumato draudimo Rusijai eksportuoti deimantus ir nenutraukia bendradarbiavimo su ja branduolinės energetikos srityje. Kitos Europos valstybės deputatai įsitikinę tuo, kad ypač aštrią diskusiją iššauks siekis pritaikyti sankcijas trečiosioms šalims.
Šaltinių teigimu, naujosios sankcijos bus orientuotos ir į tai, kad naftą gabenantiems tankeriams bus uždrausta iškrauti krovinius atviroje jūroje arba įplaukti į uostus su išjungtais GPS davikliais. Tikimasi, kad tokios priemonės leis užkirsti kelią draudimų prekiauti rusiška nafta apėjimui.
Pastarasis momentas yra ypač svarbus, kadangi, agentūros „Bloomberg" duomenimis, rusiškos žalios naftos krova per pastarąsias keturias savaites, yra didžiausia, skaičiuojant nuo praėjusių metų sausio. Nuo 2023 m. balandžio iki gegužės mėnesio Maskva vidutiniškai per parą eksportuodavo apie 3,55 mln. barelių naftos arba 0,4 mln. daugiau negu per tą patį 2022 m. laikotarpį.