Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis rugsėjį vyksiančiame JT posėdyje oficialiai pripažins Palestinos valstybę, tapdama galingiausia Europos šalimi, priėmusia tokį sprendimą.
Naujienų agentūros AFP duomenimis, šiuo metu Palestinos valstybingumą pripažįsta arba planuoja pripažinti mažiausiai 142 šalys, nors Izraelis ir Jungtinės Valstijos tam griežtai priešinasi.
Nuo tada, kai Izraelis, atsakydamas į spalio 7 d. išpuolius, 2023 m. pradėjo Gazos ruožo bombardavimą, apie planus pripažinti palestiniečių valstybingumą paskelbė kelios šalys.
E. Macrono pareiškimas iš karto sukėlė Izraelio pyktį, o ministro pirmininko pavaduotojas Yarivas Levinas pavadino jį „begėdišku sprendimu“, kuriuo būtų „tiesiogiai remiamas terorizmas“.
Aukšto rango Palestinos savivaldos pareigūnas Husseinas al-Sheikhas pasveikino šį žingsnį, sakydamas, kad jis „atspindi Prancūzijos ryžtą laikytis tarptautinės teisės ir paramą Palestinos žmonių apsisprendimo teisei bei mūsų nepriklausomos valstybės sukūrimui“.
„Neatidėliotinas prioritetas“
Tarptautinė bendruomenė rodo vis didesnį susirūpinimą dėl sunkios daugiau kaip dviejų milijonų palestiniečių padėties Gazos ruože, kur karo veiksmai sukėlė siaubingą humanitarinę krizę, be to, perspėjama apie šioje teritorijoje prasidedantį masinį badą.
Izraelis atmeta kaltinimus, kad yra atsakingas už gilėjančią bado krizę Gazos Ruože, kurią Pasaulio sveikatos organizacija pavadino „žmogaus sukelta“, o Prancūzija dėl jos apkaltino Izraelio „blokadą“.
E. Macronas teigė, kad „šiandien neatidėliotinas prioritetas yra nutraukti karą Gazoje ir išgelbėti civilius gyventojus“.
„Turime pagaliau sukurti Palestinos valstybę, užtikrinti jos gyvybingumą ir, sutikdami su jos demilitarizacija bei visiškai pripažindami Izraelį, suteikti jai galimybę prisidėti prie visų Artimųjų Rytų gyventojų saugumo“, – socialiniame tinkle rašė jis.
Jis sakė, kad ketina apie tai paskelbti rugsėjį vyksiančiame JT Generalinės Asamblėjos posėdyje.
Nors Prancūzija taptų didžiausia Europos šalimi, pripažinusia Palestinos valstybę, apie tai, kad galėtų padaryti tą patį, yra užsiminusios ir kitos šalys.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris pranešė, kad penktadienį surengs pokalbį su kolegomis Vokietijoje ir Prancūzijoje dėl pastangų sustabdyti kovos veiksmus, ir pridūrė, kad ugnies nutraukimas „padėtų mums priartėti prie Palestinos valstybės pripažinimo“.
Prasidėjus konfliktui Gazos Ruože, apie Palestinos pripažinimą paskelbė Norvegija, Ispanija, Airija ir Slovėnija, taip pat kelios kitos ne Europos šalys.
„Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Izraelio karinės kampanijos Gazos Ruože metu žuvo 59 587 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai.
2023 m. spalį per „Hamas“ išpuolį Izraelyje žuvo 1 219 žmonių, dauguma jų – civiliai gyventojai, remdamasi oficialiais duomenimis praneša agentūra AFP.