respublika.lt

Egdūnas Račius: Artimieji Rytai gali paplūsti krauju

Publikuota: 2023 spalio 15 15:48:33, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Tikėtina, kad Izraelis siekia Gazos Ruožą paversti palestiniečiams netinkama gyventi teritorija. EPA-Eltos nuotr.

Apie tai, kas šiuo metu vyksta Artimuosiuose Rytuose ir kokia galėtų būti žydų - palestiniečių konflikto atomazga, „Respublika" diskutuoja su Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Egdūnu RAČIUMI.

 

- Jūsų vertinimu, kas šiuo metu vyksta Palestinoje ir Izraelyje?


- Užpraėjusio šeštadienio rytą prasidėjo ir vyksta beprecedenčiai įvykiai. Pirmiausia buvo paleistas toks raketų kiekis, kuris suglumino ne vieną kariškį ar apžvalgininką. Dažnam kilo klausimas - kaip buvo įmanoma suvežti tiek raketų į tokią teritoriją, kuri yra uždaryta ir kontroliuojama iš visų pusių, tiek iš Izraelio, tiek iš priešiškai „Hamas" ir Musulmonų brolijos atžvilgiu nusiteikusio Egipto.

„Hamas" ne tik sugebėjo atsigabenti jas, bet ir greitai bei koordinuotai paleisti, kas pribloškė ir patį nuolat su išpuoliais susiduriantį Izraelį.

Antras aspektas - internete apstu vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuota, kaip lengvai smogikai kirto Gazos Ruožo ribas. Esu buvęs Vakarų Krante ir mačiau žydų įrengtą barjerą, kurį kontroliuoja kas keliasdešimt metrų esantys kariai. Jei vienas nusisuks ne į tą pusę, tai kitas tikrai pažiūrės į tą. Pasienyje su Gaza viskas turėjo būti dar griežčiau kontroliuojama, bet įvyko kažkas neįtikėtina. Kalbu ne apie žvalgybos spragas, o apie tai, kad tokia masė žmonių (skirtingų šaltinių teigimu, 1500 - 2000 kovotojų) greitai ir koordinuotai kirto barjerą.

Trečias aspektas - įvykdyta tokio masto oepracija/skerdynės, kad pirmosiomis jos valandomis žydai nesugebėjo apsiginti. Kalbant apie mastus, nieko panašaus nėra buvę. Anksčiau buvo pavieniai palestiniečių mėginimai „krimstelti", o dabar matome rimtą ir skausmingą „įkandimą".

Izraelis bent kol kas į tai atsako bombardavimais iš oro. Remiantis vietoje dirbančių žiniasklaidos priemonių pateikiamais vaizdais, situacija Gazoje primena apokalipsę.

Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje tarsi jau buvome pripratę prie nemalonių vaizdų, bet jie nublanksta prieš tai, ką žydai daro Gazoje. Premjeras Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) pažadėjo regioną sulyginti su žeme, tačiau kažkur jame vis dar yra daugiau nei du milijonai žmonių.

Tokia padėtimi jau ima piktintis pavieniai asmenys bei kai kurios tarptautinės organizacijos. Sutikdamos, kad „Hamas" elgėsi žiauriai, jos dabar klausia, ar tikrai civilizuotų save vadinantis pasaulis turėtų atsakyti 100 kartų žiauriau ir smarkiau?

Tik klausimas, ar jų balsas bus išgirstas, jeigu pradedant JAV prezidentu Džo Baidenu (Joe Biden) ir leidžiantys žemyn valdžios piramide visi garsiai kartoja, jog atsakyti reikia kaip galima žiauriau. Todėl JAV dabar siunčia Izraeliui ginkluotę, o vėliau, jeigu kažkas sugebės išlikti, galbūt bus galima pagalvoti ir apie diplomatiją.

Na taip, JAV visuomet palaikė tik Izraelį ir tame nieko naujo nėra, tačiau tai, kas vyksta šiandien, atrodo makabriška. Tūkstančiai vaikų, moterų, civilių gyventojų yra sužeisti, šimtai žuvusių, tačiau civilizuotiems Vakarams tai yra normalu. Vaikai turi mirti, nes kažkokie blogi dėdės šeštadienį ryte kai ką padarė...

Manau, kad politologai ir politiniai psichologai medžiagos tyrimams turės ilgam. Juolab kad mes matome tik pradžią, nes Izraelis tikrai panaudos visą ginkluotę, kurią gaus. O žmogaus teisės, tarptautinės sutartys ir karo meto taisyklės niekam nerūpi. Todėl jeigu kalbama apie vienos pusės veiksmus ir vadiname juos teroristais, tai reikia kalbėti ir apie kitos pusės - Izraelio ir už jo stovinčio vadinamojo demokratinio pasaulio atsaką.

- Jau sklando kalbos, kad Benjaminas Netanjahu tyčia leido palestiniečiams užpulti, kad galėtų juos galutinai sutriuškinti. Kiek tokios kalbos artimos tikrovei? Ar realu sunaikinti visą Palestiną?

- Kalbos apie tyčia ar netyčia yra sąmokslo teorija, nes tariamu praleidimu jis sau išsikasė politinį kapą. Tikrai nemanau, kad toks politinis gyvulys, kaip B.Netanjahu, kuris politinėje padangėje sukasi 50 metų, o 30 metų užima aukščiausias pareigas, susitiko su generolais, pasitarė ir nusprendė - praleidžiam palestiniečius. Nesvarbu, kiek bus nužudyta palestiniečių, žuvusių izraeliečių jis nebeprikels ir jam už tai nebus atleista. Jo politinė karjera baigta. Neatleidimas kol kas atidėtas, nes reikia rūpintis krašto gynyba. Be to, jis į komandą įtraukė ir opoziciją, todėl šiandien negalima jam sakyti - traukis. Greičiau buvo pasakyta - srėbk, ką pridirbai, kai viskas pasibaigs, atsisveikinsime.

Kalbant apie palestiniečius, jie nuolat žūsta per konfliktą su Izraeliu, tačiau niekada nebuvo žudomi masiškai. Jeigu dabar prasidėtų holokaustas ir žūtų 100 tūkst. žmonių, tuomet galima prognozuoti, kad pasaulio reakcijos nereikėtų ilgai laukti. Įsitrauktų ne tik Vakarų Krantas ar „Hezbollah" su arabų šalimis, bet, manau, atsitokėtų ir visas likęs pasaulis.

Labai tikiuosi, kad visiškas palestiniečių kaip žmonių grupės sunaikinimas nėra įmanomas. Nebent įvyktų apokalipsė, kuri pranoktų Rusijos veiksmus Ukrainoje ir prilygtų tam, kas vyko Antrojo pasaulinio karo metais.

Kita vertus, nemanau, kad tikrasis Tel Avivo tikslas yra fizinis palestiniečių sunaikinimas, nors prognozuočiau, kad, situacijai nesikeičiant, apie 10 tūkst. jų šiame konflikte žus. Izraelis greičiau siekia ne genocido, o etninio valymo. Žydams nereikia palestiniečių Gazos Ruože, todėl bus daroma viskas, kad jie nebenorėtų likti teritorijoje, kurioje neįmanoma išgyventi ir ieškotų prieglobsčio kitur.

Gali būti, kad jiems bus pasiūlyta kaip karo pabėgėliams persikelti į „visus priimančią" Europą. Arba jie bus „perduoti" Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) jurisdikcijai. Gal bus pasirinktas dar koks nors sprendimo būdas, bet žydams reikia ne mirčių, o žemių. Pažiūrėkime, kaip sparčiai vyksta Vakarų Kranto aneksija, o nausėdijų statyboms jame savo laiku pritarė ir buvęs JAV vadovas Donaldas Trampas (Donald Trump). Tikėtina, Gazai ruošiamas panašus scenarijus.

- JTO pareiškė, kad Gazos Ruožo blokada prieštarauja tarptautinėms teisės normoms. Kas toliau?

- Nieko. Dar TSRS gyvavimo laikais Maskva nuolat inicijuodavo daugybę rezoliucijų pačiais įvairiausiais klausimais, bet nė vienos iš jų Izraelis nepaisė. Visi vieši pasmerkimai nuo jo, turint JAV užnugarį, nutekėdavo kaip nuo žąsies vanduo. Retorikos ir dabar gali būti apsčiai. Pasisakyti gali generalinis sekretorius, komisarai, tačiau tai nieko nepakeis.

Taip pat mažai tikėtinas JTO pajėgų įvedimas į konflikto zoną. JTO pajėgos jau pademonstravo savo nesugebėjimą tvarkytis Azijoje ir Afrikoje, todėl labai abejotina, kad Izraelis atvers savo sienas šiems neveiksniems taikdariams.

- Gazos Ruožas bombarduojamas, bet oficialusis arabų pasaulis, kuris tarsi ir buvo pradėjęs vienytis, nesikiša. Kodėl?

- Turime suvokti, kad žodis arabas nebėra šias tautas vienijantis vardiklis. Musulmonų brolijos ideologija, kuria vadovaujasi „Hamas", priimtina yra toli gražu ne visiems. Kataras rėmė Gazos kovotojus ir „Hamas", todėl pats sulaukė arabų valstybių ir pirmiausia Saudo Arabijos bei Jungtinių Arabų Emyratų blokados. Dabartinė Egipto valdžia nuvertė demokratiškai išrinktus Musulmonų brolijos atstovus, todėl aišku, kad „Hamas" ji irgi nepalaikys, nes atstovauja kitai ideologinei platformai. Čia maždaug tas pats, kaip klausti, kodėl Lietuvos ultradešiniosios partijos nesivienija su Lenkų rinkimų akcija.

Panarabizmo epizodas baigėsi dar praėjusiame amžiuje ir jį galima pamiršti. O tie, kurie nori, jau dabar solidarizuojasi: reiškia susirūpinimą, ieško galimybių teikti paramą. Paradoksas, bet būtent įvairių kaltinimų sulaukianti Turkija šiandien yra labiausiai civilizuotai besielgianti ir civilizuotomis priemonėmis konfliktą bandanti spręsti šalis.

- „Hezbollah" ir kitų grupuočių įsitraukimas kažką pakeis?

- Kadangi Libanas ir Izraelis yra karo stovyje, nes, libaniečių vertinimu, Izraelis laiko okupavęs jam nepriklausančią Šebą, ne tik karine grupuote, bet ir politine partija esanti „Hezbollah" žaidžia savus žaidimus. Jiems reikia save legitimizuoti vietos gyventojų akyse, todėl jie Izraelį atakuoja tik tiek, kiek tai atitinka jų pačių interesus.

Retoriškai jie palaiko „Hamas", tačiau daugiau „diskutuoja" su savo rinkėjais. Nors pagal Libano įstatymus, už „Hezbollah" gali balsuoti tik šiitai, dar ne faktas, kad jie visi ją nori palaikyti, todėl organizacijai tenka suktis. Nereikėtų galvoti, kad Libaną valdo laukinių žudikų gaujos. Ten vyksta rinkimai, vyksta viešųjų ryšių kampanijos ir t.t.

O vertinant objektyviai, jeigu „Hezbollah" visgi nuspręstų įsikišti, tai būtų rimta parama „Hamas", kadangi suverenioje valstybėje veikianti organizacija yra geriau organizuota ir gerokai stipresnė už palestiniečių grupuotę.

- Ar jėga įmanoma išspręsti šį konfliktą?

- Šiam momentui neįmanoma niekaip ir net nežinau, ar tai bus įmanoma. Pastarosios kelios dienos parodė, kad „Hamas" gretos po kelerių metų tik išaugs. Tie mažieji palestiniečiai, kurie šiandien išliks gyvi, bet praras artimuosius, kai tik galės, jungsis į „Hamas". Galbūt po kelių metų organizacija vadinsis kitaip ar susikurs nauja, tačiau priešprieša ir keršto troškimas išliks.

- Kokios būtų jūsų prognozės dėl dabartinio konflikto baigties?

- Mes matome, kad tai jau yra humanitarinė katastrofa, kuri tik gilėja. Nereikia net sausumos pajėgų, užtenka bombardavimo iš oro ir blokados. Namai griaunami, žmonės lieka be maisto ir vandens. Tai, kas vyksta, baisiau už baisu. Jeigu prasidės sausumos operacija, bus kažkas tokio, ką žmonija seniai bematė. Bijau to, ir bijau, kad taip gali įvykti, o tokių veiksmų pasekmės jau būtų neprognozuojamos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
200
F

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -1 C

-10 -3 C

-8 -2 C

-6 -1 C

-8 -4 C

-4 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s