JAV prezidentas Joe Bidenas ir jo Prancūzijos kolega Emmanuelis Macronas vėliau trečiadienį kalbėsis telefonu pirmą kartą nuo to laiko, kai kilo ginčas dėl povandeninių laivų pardavimo Australijai, sakė Prancūzijos vyriausybės atstovas.
E. Macronas buvo įniršęs dėl rugsėjo 15 d. paskelbto Australijos sprendimo nutraukti 2016 m. sandorį dėl dyzelinių povandeninių laivų pirkimo iš Prancūzijos ir vietoj jų įsigyti branduolinių variklių iš JAV ir Didžiosios Britanijos. Paryžius pasipiktino, kad Australija slapta už jo nugaros derėjosi su Vašingtonu ir Londonu, Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yves‘as Le Drianas tai pasmerkė kaip „išdavystę“ ir „dūrį į nugarą“.
Šis skambutis būtų proga „išsiaiškinti, kokiu būdu tai buvo padaryta ir kaip Amerika vėl galėtų įsitraukti į santykius su sąjungininke“, po ministrų kabineto posėdžio sakė atstovas spaudai Gabrielis Attalis.
Apie sutarties praradimą Prancūzijos pareigūnams buvo pranešta likus kelioms valandoms iki J. Bideno pranešimo apie naują vadinamąją AUKUS saugumo ir gynybos partnerystę tarp trijų angliškai kalbančių šalių.
E. Macronas tikisi „paaiškinimų apie amerikiečių sprendimą nepakviesti Europos sąjungininkės į esmines derybas dėl bendradarbiavimo Indijos ir Ramiojo vandenyno regione“, pridūrė G. Attalas, aiškiai leidęs suprasti, kad prancūzų pyktis neatlėgo.
„Tikimės, kad mūsų sąjungininkai pripažins, kad bendravimas ir konsultacijos, kurios turėjo įvykti, neįvyko, o tai kelia klausimą dėl pasitikėjimo, dėl kurio dabar mes visi turime padaryti išvadas.“
Skambučio laikas, praėjus savaitei nuo ginčo pradžios, taip pat skirtas pasiųsti žinutę apie prancūzų nepasitenkinimą.
JAV administracija sekmadienį pranešė, kad 78 metų prezidentas siekia pokalbio, tačiau E. Macronas neskuba pakelti ragelio.
Šis ginčas taip pakirto ryšius, jog kai kurie analitikai tai vertina kaip didžiausią krizę nuo 2003 m. JAV vadovaujamos invazijos į Iraką, kuriai Paryžius nepritarė. Po ketverius metus trukusių audringų santykių su buvusiu prezidentu Donaldu Trumpu šis nesutarimas žlugdo viltis visiškai atkurti Prancūzijos ir JAV ryšius su sausį dirbti pradėjusia J. Bideno administracija.
43 metų E. Macronas ir J. Bidenas pirmą kartą asmeniškai susitiko birželį per Didžiojo septyneto (G7) viršūnių susitikimą Kornvalyje, pietvakarių Anglijoje, ten jie buvo matomi drauge, plačiai besišypsantys.
Gilles‘is Gressani, Geopolitinių studijų grupės prezidentas, šią savaitę sakė, kad tokios ginčų su JAV pabaigos yra „nuolatinis Prancūzijos užsienio politikos bruožas“. Vis dėlto jis pridūrė, kad „(Prancūzijos) reakcijos intensyvumas stebina.“