JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar pasiguodė dėl sumažėjusio savo populiarumo per koronaviruso krizę. „Niekas manęs nemėgsta“, - pareiškė jis per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose.
D.Trampas nebuvo itin patenkintas, kad jo patarėjas pandemijos klausimais, epidemiologas Entonis Fousis (Anthony Fauci) yra populiaresnis už jį patį. „Tai susiję su mano asmenybe“, - konstatavo prezidentas.
D.Trampas ir jo aplinka praėjusiomis savaitėmis ne kartą mėgino kvestionuoti E.Fousio pareiškimus. Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto vadovas laikomas aukščiausiu koronaviruso ekspertu JAV.
Likus mažau nei 100 dienų iki lapkričio 3 dieną vyksiančių JAV prezidento rinkimų, D.Trampas apklausose gerokai atsilieka nuo savo varžovo demokrato Džo Baideno (Joe Biden). Tačiau panašiai buvo ir prieš praėjusius rinkimus, kuriuos D.Trampas laimėjo, pasinaudodamas sudėtinga rinkimų sistema.
D.Trampas sulaukia didelės kritikos dėl savo veiksmų per koronaviruso krizę. Jis kaltinamas ilgai menkinęs viruso keliamą grėsmę. Tik prieš savaitę prezidentas pirmą kartą paragino žmones dėvėti kaukes. Prieš tai jis šaipėsi iš kaukių naudos.
Tačiau antradienį D.Trampas vėl agitavo kovai su koronavirusu naudoti antimaliarinį preparatą hidroksichlorokiną. „Daugelis medikų mano, kad jis labai naudingas“, - teigė prezidentas. Mokslininkai pandemijos pradžioje reiškė viltį, kad vaistas nuo maliarijos gali padėti kovoti su koronavirusu. Tačiau dabar daugelis jų yra kitokios nuomonės. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) birželį atšaukė leidimą naudoti šį medikamentą Covid-19 gydyti.
JAV prezidento rinkimų sistema
Per prezidento rinkimus JAV piliečiai balsuoja ne už pačius kandidatus, o už valstijos rinkikus, kurie vėliau ir išrenka prezidentą. Rinkikai yra valstijos pareigūnai arba svarbūs kurios nors iš besivaržančių partijų nariai, tačiau ant biuletenio jie nėra įvardijami.
Visos 50 JAV valstijų renka nustatytą skaičių rinkikų, kuris yra apskaičiuojamas pagal valstijos dydį. Pavyzdžiui, didžiausia JAV valstija Kalifornija į Rinkikų kolegiją renka 55 rinkikus, o nedidelis Vajomingas arba Kolumbijos apygarda renka vos 3 rinkikus. Jų skaičius taip pat atitinka skaičių atstovų, kurį kiekviena valstija deleguoja į Kongresą.
Iš viso Rinkikų kolegiją sudaro 538 nariai. Norint tapti prezidentu, reikia užsitikrinti 270 rinkikų paramą. Beveik visos valstijos, išskyrus Meiną ir Nebraską, naudoja sistemą, pagal kurią: jeigu valstijoje kandidatas surenka daugiau balsų, jam atitenka visų rinkikų palaikymas.M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitiko, saugumo politikos eksperto Igno STANKOVIČIAUS komentaras:
Mano galva, D.Trampas, kaip, beje, ir britų premjeras Borisas Džonsonas, labai stipriai prašovė pro šalį koronaviruso klausimais. Manau, iš pradžių juos abu šitaip nuteikė jųdviejų epidemiologai, tačiau vėliau abiejų lyderių elgesys smarkiai išsiskyrė: B.Džonsonas pripažino savo klaidas ir jau ne kartą tai oficialiai pasakė, o D.Trampas iki šiol taip ir nesugebėjo to pripažinti.
Kita vertus, D.Trampas nesugebėjo įvertinti Amerikos visuomenės, kurios liberalumo laipsnio nepalyginsi su, pavyzdžiui, Azijos gyventojais. JAV visada kyla daug triukšmo dėl įvairiausių laisvių suvaržymų, o D.Trampas, manydamas, kad neįvesdamas griežto karantino, nestabdydamas ekonomikos ir nereikalaudamas dėvėti kaukių, kaip tik užsitarnaus daug balsų. Bet išėjo atvirkščiai, nes galimos pasekmės nebuvo teisingai apskaičiuotos. Galbūt viskas būtų neblogai, jeigu nebūtų pasipylę daugybė mirčių. O Amerikos visuomenė daug ir intensyviai dirbanti, bet anaiptol nejauna, turinti nemažai sveikatos problemų, be to, jai nesvetimas ir nutukimas... Kitaip sakant, gyvybinės energijos ne per daugiausia, ir visa tai lėmė gana aukštą mirtingumo lygį JAV. O amerikiečiai savam mirtingumui yra be galo jautrūs - pažvelkite, kaip jie reaguoja į savo vieno ar kito kario netektis konfliktuose, o to niekaip nepalyginsi net su britais, kurie prie tokių netekčių nuo senų laikų pripratę.
Na, o čia pasipylė tūkstančiai mirčių ir atsirado natūralus noras surasti kaltą. Kaltas tokiose situacijose tampa tas, kuris labiausiai vadovavo ir save eksponavo. Jeigu D.Trampas vietoj savęs būtų į priekį išstūmęs kitą, pavyzdžiui, amerikietišką Verygą ir ant jo „sukabinęs“ visas blogybes, manau, visuomenės palaikymas būtų didesnis. Bet D.Trampas pasirinko didesnę riziką ir pats ėjo į priekį, prisiimdamas smūgį.
Vėlgi, lyginant su B.Džonsonu, D.Trampo reitingus galėtų iš dalies išgelbėti, jeigu jis pats susirgtų koronavirusu. Nes žmonės yra linkę užjausti kenčiančius. Tačiau ir čia D.Trampas smarkiai vėluoja - tą reikėjo daryti jau prieš gerą mėnesį...