Kurdų atstovai teigė, kad jų karinės pajėgos vakar atrėmė Turkijos sausumos ataką Šiaurės rytų Sirijoje. Turkija pradėjo sausumos operaciją ir jau smogė 181 taikiniui. Tuo metu JAV prezidentas išsižada sąjungos su puolamais kurdais.
Turkijos pajėgos užvakar bombardavo taikinius kurdų kontroliuojamoje Sirijos teritorijoje, o vakar pradėjo sausumos operaciją. Ataka turi atverti kelią platesnio masto invazijai, kuria, pasak Turkijos atstovų, Sirijoje siekiama įdiegti „saugią zoną“.
Turkija vakar Tel Abiado mieste mėgino įvykdyti sausumos ataką, tačiau Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) - kurdų vadovaujama armija - informavo, jog puolimas buvo atremtas. Vakar SDF paskelbė, kad apsigynė nuo sausumos puolimo, šiek tiek toliau į rytus - Ras al Aino teritorijoje.
O Turkijos gynybos ministerijos atstovai akcentavo, jog operacija vyksta taip, kaip suplanuota.
Iš Turkijos žiniasklaidos pranešimų galima spręsti, kad pagrindinis operacijos tikslas yra įsteigti vadinamąją „saugią zoną“. Numatoma teritorija driekiasi tarp Ras al Aino ir Tel Abiado miestų. Turkijos pajėgos ir sąjungininkai sukilėliai turėtų užimti vieną iš miestų, bet kol kas juda aplinkinių kaimiškų vietovių link. Žuvo mažiausiai 19 SDF narių, Turkijos oro ataka esą pasiglemžė dar 8 civilių gyvybes.
Užvakar respublikonai užsipuolė JAV prezidentą Donaldą Trampą (Donald Trump) dėl to, kad šis leido Turkijai pulti JAV sąjungininkus Sirijoje. Tačiau prezidentas sumenkino sąjungą su kurdais, kurių 11 tūkstančių žuvo kovoje prieš „Islamo valstybę“. „Jie nepadėjo mums Antrajame pasauliniame kare, jie mums nepadėjo, pavyzdžiui, Normandijoje. Jie mums padėjo kovoti savo teritorijoje, o tai yra kitas dalykas“, - sakė D.Trampas.
Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan), piktindamasis ES išsakoma kritika dėl Turkijos vykdomo karinio puolimo, vakar pagrasino Bendrjai nauju pabėgėlių antplūdžiu. „Ei, Europos Sąjunga! Negalite vadinti mūsų operacijos invazija. Tuomet mes atversime vartus ir pasiųsime jums 3,6 mln. pabėgėlių“, - piktinosi R.T.Erdoganas ir pridūrė, kad Turkijos karine operacija tiktai siekiama „panaikinti terorizmą“. Turkija yra priėmusi daugiau kaip 4 mln. pabėgėlių, iš kurių 3,6 mln. yra iš karo nusiaubtos Sirijos.
Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius:
Šioje situacijoje svarbiausia atsakyti į klausimą: kaip dabar veiks Jungtinės Valstijos? Ar bus įjungti ekonominiai stabdymo mechanizmai Turkijai, apie tai tarsi ir užsiminė D.Trampas? O gal jis tiesiog leis sunaikinti savo sąjungininkus ir pakiš gražią dovanėlę (tikrąja šio žodžio prasme) Rusijos-Irano aljansui? Pasaulyje jau skamba pamąstymai, kad šis JAV pajėgų atitraukimas tėra bandymas gelbėti pašlijusius JAV ir Turkijos santykius, mėginimas išsaugoti Turkiją NATO bloke ir pan.
Tačiau jeigu tai daroma tokia kaina, tuomet tikėtis, kad ši sąjunga išliks pačiu svarbiausiu artėjančio konflikto su Iranu momentu, neverta. Visa tai man primena eilinį negrabų, nešvankų Jungtinių Valstijų politikos žingsnį, išduodant sąjungininkus...
Vykstant Turkijos atakai prieš kurdus, amerikiečiai lieka beveik vieni prieš rimtą priešą. Rusai, žinoma, žais visiškai priešingoje pusėje. Europiečiai, išskyrus britus, jokio entuziazmo dorotis su Iranu nerodo ir nerodys. O britai šiuo momentu įklimpę tokioje pelkėje, kad man tiesiog norisi nupiešti karikatūrą: Borisą Džonsoną, per jėgą traukiantį vieną koją, o kitą klampinantį dar giliau... Kaip tik ši situacija, taip pat geras iraniečių pasirengimas būsimam konfliktui ir pasiryžimas gintis yra pagrindinė priežastis, dėl kurios konfliktas vis dar nevyksta. Nes iraniečiai šiandien siautėja taip, kad ankstesniais laikais jiems jau seniai būtų smogta.
Žinoma, svarstoma, kiek tokiam D.Trampo elgesiui su sąjungininkais įtakos galėjo turėti jam gresianti apkalta. Tačiau D.Trampo aplinka nevertina apkaltos galimybių rimtai, kaip mėgina pūsti žandus demokratai... Jeigu kaltintume D.Trampą kuo nors, tai nebent sąjungininkų išdavyste, kuri vyksta visų akivaizdoje. Tai yra kur kas rimtesnis pagrindas apkaltinti prezidentą menkinant JAV pozicijas pasaulyje bei pasitikėjimą Amerika, negu kad D.Trampo pasikalbėjimas su Volodymyru Zelenskiu apie Džo Baideną (Joe Biden). Juk niekas nebūtų pajėgus paaiškinti, kodėl Baidenas jaunesnysis staiga atsirado tokioje šiltoje ir visų geidžiamoje vietelėje? Kokie yra jo ypatingi gebėjimai bei nuopelnai, kurie leisdavo jam kas mėnesį įsidėti į kišenę po 50 tūkstančių?..
Tai yra dalykai, kurie matomi plika akimi, puikiai suvokiami, tik kai kam nepatogu apie tai kalbėti... Na, o D.Trampas su savo tradiciniu nesuvaldomu tiesmukiškumu vožtelėjo tiesiai šviesiai ir Džo Baidenas tiesiog neturi ką atsakyti, todėl ir griebiasi apkaltos šiaudo. Nes jei D.Trampas gali paaiškinti, kaip jis užsidirbo savo pinigus, tai daugybė kitų Jungtinių Valstijų politikų tai sunkiai gali padaryti...