respublika.lt

„Demokratija" Paryžiaus gatvėse

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 gruodžio 01 08:00:09, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 13 nuotr.
„Demokratija" Paryžiaus gatvėse. EPA-Eltos nuotr.

Visoje Prancūzijoje šeštadienį dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo protestuose prieš policijos brutalumą ir prieštaringai vertinamą naują saugumo įstatymą.

 

Naujo saugumo įstatymo projekte numatoma apriboti žmonių teisę filmuoti policininkus.

Įstatymo projekto priešininkai teigia, kad jis pakerta spaudos laisvę dokumentuoti policijos žiaurumą. Įstatymo projektui praėjusią savaitę pritarė Žemieji parlamento rūmai, dabar jam turi pritarti Senatas.

Per protestus Paryžiuje ir kitose šalies vietose šeštadienį kilo smurtinių susirėmimų.

Sostinėje susirėmimai kilo, kai asmenys iš susirinkusios žmonių minios pradėjo svaidyti į policininkus akmenis ir fejerverkus. Kaip pranešama, policija prieš protestantus panaudojo ašarines dujas, mieste taip pat buvo padegta automobilių ir spaudos kioskas.

Protestai vyko ir kituose Prancūzijos miestuose - Strasbūre, Marselyje bei Lione.

Prancūzijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, sostinėje protestavo maždaug 46 tūkst. žmonių, o visoje Prancūzijoje daugiau kaip 130 tūkst. žmonių išėjo protestuoti į gatves.

Organizatoriai teigia, kad protestuose visoje šalyje dalyvavo apie 500 tūkst. žmonių, 200 tūkst. iš jų - sostinėje Paryžiuje.

Vidaus reikalų ministro Žeraldo Darmaneno (Gerald Darmanin) teigimu, per protestus Prancūzijoje sužaloti iš viso 37 policijos pareigūnai ir žandarai. Paryžiaus policija savo ruožtu pranešė, kad buvo sulaikyti devyni žmonės.

Prancūzijoje pasipiktinimą sukėlė du nauji policijos brutalumo atvejai. Pirmadienį policijos pareigūnai esą agresyviai evakavo migrantų stovyklą, o ketvirtadienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip pareigūnai muša juodaodį muzikos prodiuserį.

Keturiems Prancūzijos policijos pareigūnams jau buvo pareikšti kaltinimai dėl pastarojo įvykio, o du iš jų sulaikyti. Bylą tiriantis teisėjas pareiškė kaltinimus trims policijos pareigūnams „asmens, turinčio viešuosius įgaliojimus, tyčiniu smurtu" ir „klastojimu". Dviem iš keturių pareigūnų pritaikyta kardomoji priemonė - sulaikymas, o kitiems dviem - pasižadėjimas neišvykti.

Įvertinti protestus Prancūzijoje paprašėme Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Rolando PAULAUSKO:

Galbūt prancūzai dar turi išlaikę sveiko proto ir dar bando maištauti prieš visokias „naujoves", kurios veda į niekur... Prisiminkime, kaip prancūzų parlamentas priėmė vienalyčių „santuokų" įstatymą ir tuomet į Paryžiaus gatves išėjo milijonas prancūzų. Dėl kitos priežasties niekada protestuose nesusirinko daugiau, tačiau net milijonas žmonių vis tiek nieko nepasiekė...

Žinoma, dabartines protestų nuotaikas neabejotinai paskatino ir migrantų antplūdis. Bent jau dalį visuomenės paveikė tikrai. Dabar kiekviena visuomenė susideda iš labai skirtingų žmonių. Šiandien bent jau Vakarų civilizacijoje nė vienoje visuomenėje nerasime monolito - ar tai būtų Prancūzija, ar Jungtinės Valstijos... Juk ir ten žmonės ne už Donaldą Trampą ar Džo Baideną balsavo - normaliomis aplinkybėmis nei už vieną, nei už kitą niekas nebalsuotų. Jie tiesiog atstovauja visiškai skirtingoms gyvenimo vizijoms.

Tas pats yra ir Prancūzijoje. Marinos Le Pen rinkėjai yra kitokie žmonės, nei tie, kurie balsavo už Emanuelį Makroną. Tik priminsiu, kad rinkimuose į Europos Parlamentą ji gavo 25 proc. rinkėjų balsų. Tačiau prisiminkime ir jos tėvą Žaną Mari Le Peną (Jean-Marie Le Pen), kuris ir pradėjo šitą judėjimą, o apie tai, ką su Prancūzija padarys migrantai, jis viską pasakė daugiau nei prieš 30 metų. Ir buvo teisus. Tuo metu jis turėjo realius šansus užimti daug vietų Prancūzijos įstatymų leidimo organe ir daryti realią įtaką. Tačiau kaip tik tada buvo specialiai pakeistas Prancūzijos rinkimų įstatymas - iš proporcinės padarė mažoritarinę sistemą. Nuo tada daugelį metų Prancūzijoje kartojasi tas pats scenarijus: ta tikroji Prancūzija, t.y. dar nepraradę sveiko proto žmonės, visada išrenka gana daug Le Pen žmonių į antrą turą, tačiau antrame ture visi prieš juos susivienija ir paradoksaliai jie neturi parlamente nė vienos vietos, nors už juos balsuoja 20-30 proc. žmonių. Kitaip sakant, Prancūzijos parlamente sveikai mąstantiems prancūzams niekas neatstovauja. O rinkimuose į EP, kurie organizuojami pagal proporcinę sistemą, Marina Le Pen visada atveda daug žmonių. Taigi dėl rinkimų įstatymo pakeitimo tikrajai Prancūzijai niekas neatstovauja, todėl žmonės savo reikalus bando spręsti gatvėje.

Reikia suprasti, kad į kiekvieną protestą gatvėse visada įsimaišo labai specifiniai žmonės, kurių uždavinys yra padaužyti langus, padeginti automobilius, pasiplėšti, sukelti muštynes ir chaosą. Dėl to nereikia manyti, kad ten visi tokie protestuotojai, kurie viską daužo, degina ir niokoja. Vertėtų prisiminti ir „geltonųjų liemenių" protestą, kuris tęsiasi jau porą metų. Kažkodėl ponas Tapinas į juos neatkreipia dėmesio ir nesusikimba rankomis, tiesdamas žmonių grandinę iki Paryžiaus, nors tuos protestuotojus policija lupa kiekvieną šeštadienį... Ten jau yra ir žuvusiųjų, ir daug sužeistųjų, tačiau niekam nekyla nė menkiausia mintis pasakyti, kad gal E.Makronas turėtų atsistatydinti... Štai kokiame keistame pasaulyje gyvename: vienose šalyse valdžiai negalima nieko daryti, viskas yra sureikšminama, „valdžios smurto" burbulas yra išpučiamas iki begalybės, o kitose galima gatvėse žmones lupti, šaudyti guminėmis kulkomis ar laistyti vandeniu, kiek tik yra noro...

O pastarieji įvykiai Paryžiuje kilo dėl ypač svarbios priežasties visiems: dabar pateiktas įstatymo projektas ir pirmas balsavimas parlamente jau buvo, pagal kurį yra uždraudžiama fotografuoti ir filmuoti policininkų darbą vaikant tuos maištininkus. Ir bausmės labai griežtos numatomos - iki laisvės atėmimo imtinai. Netrukus nebus galima sužinoti nieko, kas vyksta Vakarų „demokratijose"... Kadangi parlamente tikriesiems prancūzams niekas neatstovauja, netrukus ir gatvėje jiems nebus lengva kažką pasakyti, nes kiekvienas nufilmuotas vaizdelis, kaip policija gatvėse muša žmonės, grės kalėjimu.

Šiuolaikinė Vakarų civilizacija yra post-tiesos pasaulis. Čia niekam nereikia žinoti tikrovės. Visi gyvena savo susikurtame pasaulyje. Geriausias pavyzdys: galingiausios pasaulio valstybės vadovas D.Trampas rengia spaudos konferenciją, kurią filmuoja 5 televizijos, bet kai D.Trampas pasako ne tai, ką jie nori girdėti, staiga transliacija nutrūksta ir kažkoks žurnalistėlis pareiškia, kad daugiau nerodys, nes prezidentas, matote, meluoja... Nereikia jokio teismo ar ekspertų - žurnalistėlis sprendžia pats pagal savo vadovybės pageidavimą. Taigi toks Prancūzijos draudimas filmuoti policininkus yra iš tos pačios serijos. Mes einame į kažkokį keistą pasaulį, kuriame tiesa ir melas tiek susimaišę, jog niekas tuoj negalės atskirti, kas iš tikrųjų vyksta...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s