Čekijos prezidentas Milošas Zemanas vakar milijardierių Andrejų Babišą, kurio partija laimėjo spalį vykusius parlamento rinkimus, paskyrė naujuoju šalies ministru pirmininku. Naujasis premjeras dar prieš paskyrimą pareiškė, kad Čekija neįsives euro, nes nemato tam prasmės.
Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:Kad būtų galima valdyti ekonominius procesus valstybėje, reikia turėti keletą instrumentų. Pats pirmiausias ir svarbiausias yra savo valiuta, nes nustatinėjant savo valiutos santykį su kitomis valiutomis galima sudaryti geresnes sąlygas arba importui, arba eksportui. Jeigu nori, kad tavo prekės būtų pigesnės, ir orientuojiesi į eksportą, tuomet naudinga, kad valiuta būtų silpnesnė, lyginant su kitomis. Čia geriausias pavyzdys buvo Rusija, kai rublis buvo dvigubai nuvertintas dolerio atžvilgiu ir tuomet atrodė, kad tai yra labai blogai, - o kai kam tai iš tikrųjų buvo blogai, nes nuvertėjo santaupos doleriais, pabrango importinės prekės ir pan. Tačiau atpinga tai, kas yra gaminama savo šalyje, ir tuomet gali eksportuoti mažesnėmis kainomis.
Tačiau tai ne viskas. Norint daryti įtaką ekonominiams procesams greta savo valiutos reikia turėti galimybę nustatyti muitus, nes tai tiesiogiai siejasi su gamyba tavo šalyje. Visada pasaulyje bus teritorijos, kuriose dėl įvairių priežasčių tam tikros prekės bus pagaminamos pigiau negu tavo valstybėje - ar dėl to, kad ten pigesnė darbo jėga, kaip anksčiau buvo Kinijoje, ar dėl geresnių klimato sąlygų, ar dėl kitų priežasčių. Toliau - reikalingas savo bankas, kuris emituoja savo valiutą, nustato palūkanų normas, reguliuoja pinigų poreikį valstybės viduje ir t.t. Ir, aišku, kad visa tai galėtum daryti, reikia turėti savo įstatymų viršenybę.
Taigi, čekų premjeras yra visiškai teisus ir šneka elementarius dalykus, kurie yra suprantami kiekvienam normaliam žmogui, čia net nereikia būti ekonomistu ir finansininku. Tik kyla klausimas, kodėl mūsų ekonomistai ir finansininkai apsimeta, kad šito nesupranta. Žinoma, jie apsimeta, kad nesupranta, ar norėdami nežinia kam įtikti, ar bijodami prarasti darbus... Lygiai taip pat Lenkija ar Skandinavijos šalys nesiruošia įsivesti euro, juo labiau kad viso ES projekto likimas yra neaiškus, nekalbant jau apie patį eurą... O kadangi ES šiandien pati svarsto įvairiausius savo ateities variantus, tai natūralu, kad ir euro ateitis yra miglota. Todėl aš čekų vietoje daryčiau lygiai taip pat.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“