Europos Sąjungos (ES) valstybių narių užsienio reikalų ministrai, pirmadienį susitikę Briuselyje, svarstys, kaip reaguoti į Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkalinimą ir brutalias priemones prieš demonstrantus.
Trys Baltijos šalys ragina taikyti griežtesnes ES sankcijas Maskvai, tačiau dauguma valstybių narių, atrodo, dar nori šiek tiek palaukti.
27 šalių diplomatų laukia įtempta derybų diena, pradedant Europos santykiais su naujuoju JAV prezidentu Joe Bidenu ir baigiant pastangomis išsaugoti Irano branduolinį susitarimą, tačiau Rusijos prezidento Vladimiro Putino žinomiausio kritiko A. Navalno suėmimas ir tūkstančių protestuotojų sulaikymas bus vienas pagrindinių ir sunkiausių klausimų.
„Manau, kad ES turi pasiųsti labai aiškią ir ryžtingą žinią, kad tai nepriimtina“, – sakė į susitikimą atvykęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Tačiau Europos diplomatai agentūrai AFP sakė, kad ministrai nesitiki pirmadienį susitarti dėl sankcijų, nepaisant kai kurių šalių raginimų imtis griežtų priemonių. Manoma, kad Briuselis palauks, kol A. Navalnas vasario pradžioje stos prieš teismą, kad pamatytų, ar Kremlius ilgesniam laikui pasodins A. Navalną už grotų.
Opozicionieriui gresia 3,5 metų kalėjimo už tai, kad jis pažeidė ankstesnės lygtinės bausmės sąlygas, kol gydėsi Vokietijoje po beveik mirtino apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga.
Jo suėmimas vos sugrįžus į Rusiją paskatino protestų bangą. Šeštadienį Rusijoje protestavo tūkstančiai žmonių, policininkai sulaikė per 3 500 žmonių.