respublika.lt

Briuselio valdžia nurodė labai prieštaringus prioritetus

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 17 15:37:55, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) vakar savo pirmajame metiniame pranešime apžvelgė, jos manymu, svarbiausius Europos reikalus. EPA-Eltos nuotr.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) vakar savo pirmajame metiniame pranešime apžvelgė, jos manymu, svarbiausius Europos reikalus.

 


„Brexit"

U. fon der Lejen teigė, kad viltys pasiekti prekybos po „Brexit" susitarimą blėsta, ir įspėjo Didžiąją Britaniją vienašališkai nekeisti išstojimo sutarties, nes tai esą yra neteisėta: „Su kiekviena praeinančia diena tikimybė laiku pasiekti susitarimą tikrai pradeda nykti. Derybos visada yra sudėtingos ir mes prie to esame pripratę. Bet derybose nėra tokios pažangos, kokios mes norėtume. Ir tai mums palieka labai mažai laiko", - pridūrė pirmininkė.

Ji įspėjo, kad Didžiosios Britanijos premjero Boriso Džonsono (Boris Johnson) bandymai nepaisyti dalies pernai jo paties pasirašytos išstojimo sutarties, yra neteisėti ir nepriimtini. „Šiam išstojimo susitarimui pasiekti prireikė trejų metų. Ir mes nenuilstamai dirbome prie jo, eilutė po eilutės, žodis po žodžio, ir kartu mums pavyko", - dūsavo U. fon der Lejen ir pridūrė, kad to rezultatas „užtikrina mūsų piliečių teises, finansinius interesus, bendrosios rinkos vientisumą ir svarbiausia Didžiojo penktadienio susitarimą". Pasak EK pirmininkės, „ES ir Didžioji Britanija kartu sutarė, kad tai geriausias ir vienintelis būdas užtikrinti taiką Airijos saloje ir šį susitarimą ratifikavo šie rūmai bei Bendruomenių rūmai. Negalima vienašališkai jo keisti, nepaisyti ar netinkamai taikyti. Tai yra įstatymo, pasitikėjimo ir sąžiningumo reikalas".

Kaimynai

„Noriu pasakyti garsiai ir aiškiai - ES yra Baltarusijos žmonių pusėje", - sakė ji, pažymėdama, jog „visus mus sujaudino begalinė drąsa tų žmonių, kurie taikiai rinkosi Nepriklausomybės aikštėje arba dalyvavo narsiame moterų žygyje".

„Rinkimai, kurie atvedė juos į gatves, nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi. O brutalus vyriausybės atsakas yra gėdingas. Baltarusijos žmonės turi turėti galimybę laisvai spręsti patys dėl savo ateities. Jie nėra figūros kažkieno šachmatų lentoje", - sakė EK pirmininkė.

Netrukus ji prisiminė dar vieną grėsmę: „Visiems, pasisakantiems už glaudesnius santykius su Rusija, noriu pasakyti, kad Aleksejaus Navalno apnuodijimas chemine medžiaga - ne vienkartinis atvejis". Pasak EK vadovės, panašiai Rusija elgėsi dėl Gruzijos, Ukrainos, taip pat dėl buvusio Rusijos šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo. „Ši tendencija nesikeičia, ir joks dujotiekis to nepakeis", - pridūrė U. fon der Lejen.

Sveikata

EK vadovė teigė, jog koronaviruso pandemija išryškino glaudesnio bendradarbiavimo poreikį. „Europos žmonės vis dar kenčia, - teigė ji. - Man yra visiškai aišku, kad turime kurti stipresnę Europos sveikatos sąjungą, taip pat turime stiprinti pasirengimą krizėms bei tarptautinio masto sveikatos grėsmių valdymą."

Kreipdamasi į europarlamentarus U. fon der Lejen akcentavo, jog EK sieks sustiprinti Europos vaistų agentūrą bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrą.

Pirmininkė pranešė ir apie naujos pažangių biomedicinos tyrimų ir plėtros agentūros steigimą.

Kitais metais U. fon der Lejen kartu su Italijos premjeru Džiuzepe Konte (Giuseppe Conte), Italijai pirmininkaujant G20, žada rengti pasaulinį viršūnių susitikimą koronaviruso pandemijos patirtims ir pamokoms aptarti. „Tai parodys Europos gyventojams, kad mūsų Sąjunga siekia juos apsaugoti", - sakė ji.

Iškrypimai

EK vadovė nesugebėjo išvengti ir homoseksualizmo plėtros temos, pagrasindama visiems, kuriems tokios ES homoseksualizacijos tendencijos atrodo svetimos. Ji pareiškė, jog vadinamosioms „zonoms be LGBT" „nėra vietos mūsų Sąjungoje", taip netiesiogiai pakomentuodama kai kurių Lenkijos miestų sprendimą pasiskelbti „zonomis be LGBT ideologijos".

„Nenuilsdama kursiu lygybės sąjungą. Sąjungą, kurioje gali būti, kas esi, ir mylėti, ką nori - be baimės būti apkaltintas ar diskriminacijos, - postringavo U. fon der Lejen. - Todėl, kad buvimas savimi nėra tavo ideologija. Tai tavo tapatybė. Niekas negali to atimti. Noriu pasakyti visiškai aiškiai - zonos be LGBT yra zonos be žmogiškumo. Joms nėra vietos mūsų Sąjungoje".

Situaciją komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius:


Politikai visada yra priklausomi nuo didžiojo verslo, todėl nereikia tikėtis, kad U. fon der Lejen staiga imtų kritikuoti „Nord Stream 2". Ir čia esmė net ne ta, kad vamzdis Europai būtų gyvybiškai svarbus, - tiesiog politikai negali nustatyti, kokia būtų verslo reakcija, jeigu tą vamzdį būtų nuspręsta uždaryti. Didžioji šio projekto dalis - Vokietijos, Austrijos, Šveicarijos ir kitos Vakarų firmos. Todėl, jeigu tik įmanoma tokio projekto neliesti, jo niekas ir nelies... O projektas ir šiaip ne ypač gerai juda į priekį - galbūt numirs ir be garsių pareiškimų, o tuomet Briuselio politikai nebus kalti: bus kaltas tik D.Trampas, kuris toli. Ir bus išsaugota galimybė iš didžiojo verslo sulaukti kokios nors „pagalbos", esant reikalui...

„Brexit" klausimais U. fon der Lejen taip pat nebuvo labai iškalbinga. Bet mes paimkime svarbiausius proceso lyderius - Donaldas ir Borisas pagal savo tipažą yra labai panašūs. Nežinau, kaip atrodo ES derybininkams ir kiek jie gali daryti nuolaidų, bet žaidimas, manau, čia toks: paduosi trupinį - nukąs visą ranką. Abi derybinės pusės laikosi panašaus principo, o britai - ypatingai. Jų manymu, negalima nusileisti nė trupučio, nes tuojau mus pavergs. Tačiau taip pat elgiasi ir kontinentinė Europa, kuri nenori trauktis prieš Boriso reikalavimus, nes nežinia kokių dar nuolaidų jis pareikalaus ateityje. Todėl ir vyksta toks stumdymasis, niekas nežino, kur brėžti raudoną liniją. Bet kokiu atveju, britai iš šios situacijos galėtų išeiti laimėtojais tik tokiu atveju, jeigu ES staiga pradėtų katastrofiškai byrėti - tuomet atrodytų protinga pirmiesiems pasitraukti iš skęstančio laivo. Bet aš nemanau, kad ES neturi jokių šansų ir jos lauktų griūtis.

Kalbant apie ES ateitį, akivaizdu, kad U. fon der Lejen vengia aštrių kampų, labiau mėgindama ieškoti kažkokių vienijančių faktorių. Ne be reikalo neliko kalbų apie „dviejų greičių Europą" ar „eurofederalizmą", nes tai atstumia ir skaldo. Nekeliami klausimai, kurie gali sukelti prieštaravimų (o tai natūralu, nes visų interesai yra skirtingi), tačiau kalbama apie bendrą naudą ir bendras grėsmes. Tokius klausimus kelti yra naudinga visiems politikams: nugalėsime virusą, atsigaus ekonomika ir pan.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s