Pagal mokslininkų atliktą simuliaciją, kilus ginkluotam konfliktui tarp JAV ir Rusijos, panaudojus branduolinį ginklą žūtų arba būtų sužaloti 90 milijonų žmonių, o Europa pavirstų pelenais. Prinstono universiteto mokslininkai mano, kad tokio scenarijaus tikimybė šiuo metu smarkiai išaugo.
Ši simuliacija sukurta programos „Mokslas ir globalus saugumas“ (Science and Global Security/SGS) rėmuose JAV Prinstono universitete. Pagal simuliaciją jau pirmosiomis konflikto valandomis žus 34 milijonai žmonių, o 57 milijonai patirtų įvairių sužalojimų. Be to, Europa praktiškai būtų visiškai sugriauta.
Mokslininkai konstatuoja: „Tikėdamasi sustabdyti JAV/NATO pajėgų judėjimą Rusija smogs branduolinį smūgį iš bazės, dislokuotos netoli Kaliningrado. NATO atsakys taktiniu branduoliniu smūgiu iš oro.Tuomet kovos veiksmai peraugs į taktinį branduolinį karą Europoje. Turėdama tikslą sunaikinti NATO bazes bei puolančias karines pajėgas Rusija paleis lėktuvus bei mažojo nuotolio raketas su 300 branduolinių galvučių. NATO atsakas bus raketiniai-branduoliniai smūgiai, į kovos veiksmus įvedant ir aviacijos pajėgas, kurios numes ant Rusijos maždaug 180 branduolinių kovinių galvučių.
Po viso to abi pusės keisis šimtais kitų smūgių, naikindamos priešininko branduolines pajėgas. Rusija pradės visos JAV teritorijos bombardavimą. Netrukus Vašingtonas ir Maskva iš savo likusių povandeninių laivų smogs gyvenvietėms, į kiekvieną miestą nukreipiant iki 10 raketų.“
Mokslininkai, dirbantys programos SGS rėmuose, tvirtina, kad jų sukurtas video klipas „pagrįstas realiais abiejų pusių pajėgumais, tikrais taikiniais ir realistiniais būsimų aukų paskaičiavimais“. Pirmasis branduolinis sprogimas įvyktų netoli Vroclavo, Lenkijoje, greta Vokietijos ir Čekijos sienos.
SGS programoje dirbęs fizikas Zija Mianas (Zia Mian) pasakojo: „Šis scenarijus buvo sukurtas įprasto konflikto tarp JAV/NATO ir Rusijos pagrindu, be to, Rusija „sudavė“ branduolinį smūgį, tikėdamasi deeskaluoti situaciją, kaip numatyta jos šiuolaikinėje politikoje. Tai buvo suplanuota dar iki to, kai Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija savo branduolinės doktrinos rėmuose paskelbė apie JAV planus pradėti kurti mažo galingumo branduolinius ginklus ir išplėtė sąlygas, kurioms esant JAV gali panaudoti branduolinį ginklą.“
Britų Karališkojo gynybos tyrimų instituto bendradarbio Semo DUDINO komentaras:
Abipusio garantuoto sunaikinimo scenarijus, kurį sukūrė SGS mokslininkai, vargu ar įmanomas. Kadangi pradedant 1950 m. JAV politika nukreipta į tai, kad būtų galima išvengti karo su Rusija, naudojant įprastinę ginkluotę. Maskva taip pat nenori karo su NATO.
Jeigu vertintume modelį iš operatyvinės pozicijos, tai susidaro įspūdis, jog Europoje jau nėra vieningos priešlėktuvinės gynybos sistemos. O juk ši sistema gali suvaidinti labai svarbų vaidmenį - atremti branduolinius smūgius, panaudojant aviaciją. Be to, prognozuojami netekčių mastai taip pat atrodo nedideli.
Kita vertus, manau, (simuliacijoje - red past.) nebuvo įvertinti kai kurie tikėtini taikiniai. Turint galvoje, kad Prancūzija yra branduolinė valstybė, o britų atominiai povandeniniai laivai pradėtų savo kovinius veiksmus iš Fasleino uosto Škotijoje, tai, man atrodo, yra modelio trūkumas, kuris demonstruoja, jog JAV linkusios ignoruoti savo sąjungininkus.
Jeigu Didžioji Britanija visada kalba apie viso NATO bloko operacijas, o ne Didžiosios Britanijos ir NATO, tai JAV paprastai laiko NATO kažkuo atskiru nuo jų...