Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija paragino Iraną nedelsiant nutraukti ginčytiną urano sodrinimą iki 20 proc. ir „susilaikyti nuo bet kokios naujos eskalacijos“. Urano sodrinimas slepia „milžiniškas proliferacijos rizikas“, sakoma trečiadienį paskelbtame bendrame trijų valstybių užsienio reikalų ministrų pareiškime.
Teheranas pirmadienį pradėjo sodrinti uraną iki 20 proc. Tai yra nusižengimas tarptautiniam branduoliniam susitarimui. „Šie veiksmai, kuriems nėra patikimo civilinio paaiškinimo ir kurie slepia didžiules proliferacijos rizikas, yra aiškus nusižengimas Irano branduolinės sutarties įsipareigojimams“, - pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas bei jo kolegos iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos.
Ministrai šį Teherano žingsnį pavadino „rimta neigiama tendencija“. Iranas esą turi nedelsiant nutraukti urano sodrinimą ir grįžti prie sutartų verčių.
Iranas, nepaisydamas tarptautinės kritikos, Fordo požeminiame komplekse pradėjo urano sodrinimą iki 20 proc. Tarptautinė branduolinė sutartis leidžia šaliai sodrinti uraną iki 3,67 proc.
2015 metais pasirašyto susitarimo tikslas buvo užkirsti kelią Iranui pasigaminti atominę bombą. Tačiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 metų gegužę vienašališkai pasitraukė iš sutarties ir atnaujino sankcijas Teheranui. Nuo tada ir Iranas palaipsniui atsisakė sutarties įsipareigojimų.