respublika.lt

Baltarusija - gardus kąsnelis galingiesiemsnuotraukos (40)

2020 rugpjūčio mėn. 13 d. 10:47:21
Vidmantas MISEVIČIUS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 11 nuotr.
Kol pasaulio galingieji pešasi tarpusavyje, tuo naudojasi ir savo įtakas plečia Turkija. EPA-Eltos nuotr.

 

- Pirmiausia pakalbėkime apie Baltarusiją. Kas vyksta, matome, tačiau kaip reiktų visa tai vertinti?

- Opozicijos lydere tituluojamos Sviatlanos Cichanouskajos pabėgimas į Lietuvą, vertinant situaciją per procesų pokyčių prizmę, yra blogai, bet dar blogesnis yra Lietuvos politikų elgesys. Kai Lietuvos užsienio reikalų ministras viešai giriasi, jog pats jos ieškojo bei stengėsi susisiekti, kai pasakoja pasakas apie iš anksto atvežtus vaikus, tai gali reikšti tik du dalykus. Arba Linas Linkevičius pradėjo savo rinkiminę kampaniją, arba tai yra neapgalvota ir mūsų interesų neginanti Lietuvos politika rytinių kaimynų atžvilgiu.

Akivaizdu, kad Baltarusijoje vykstantys procesai dar yra pradinėje stadijoje. Lyginti jų su Ukrainos revoliuciniu procesu nereikėtų arba tą gali daryti tik visiškai šių šalių specifikoje nesusigaudantys asmenys. Kad ir kaip tai nepatiktų lietuviškiems pseudorevoliucionieriams, Ukrainos pokyčiuose lemiamą vaidmenį suvaidino vietos oligarchatas - viduramžiškų baronų analogas, turintis ką ginti nuo potencialaus Rusijos verslo įsiveržimo į Ukrainos rinką.

Kadaise privačiame pokalbyje buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius man pareiškė: „Manai, tu nacionalistas? Manai, jie nacionalistai?“ - sakė rodydamas pirštu į įsivaizduojamą opoziciją. - Aš nacionalistas, nes į Donbasą neįleidau nė vienos stambesnės rusų įmonės.“ Pasakyta tai buvo 2013 m., kai V.Janukovičius beviltiškai bandė balansuoti tarp vis didėjančio Maskvos smaugimo ir atskirų vakarietiškų įmonių plėšikiškų interesų. Aliaksandras Lukašenka yra analogiškoje situacijoje. Tik jei V.Janukovičiui pasprukus į Rusiją, Ukrainoje buvo kam perimti valdžios naštą, Baltarusijoje nei oligarchų, nei pasiruošusių valdžią perimti opozicijos politikų nesimato. Ta proga klausimas agitaciją pradėjusiam URM ministrui - su kuo pone dirbsi Baltarusijoje artimiausiu laiku?

Nors opozicijoje esantys konservatoriai - ne ką geresni. Žygimantas Pavilionis, komentuodamas Baltarusijos jaunuosius protestuotojus, pareiškė, jog tai „socialinių tinklų užauginti žmonės, kuriems šlykščios Lukašenkos kalbos apie smirdančias karves“. Kai Lietuvos politinis elitas tik taip gali įvertinti kaimyninės šalies protestuotojų elektoratą, nieko gero iš dvišalių santykių nelaukime.

Tikėtis pokyčių Baltarusijoje, be pokyčių Rusijoje, yra naivu, o mūsų interesų požiūriu tokiu būdu grindžiama politika net ir pavojinga. Politinių pokyčių procesas Rusijoje, lyginant su periferija, vėluoja ir šiandien labai svarbu nepakišti Kremliaus lošėjams patogios situacijos vienokiai ar kitokiai atakai. Deja, Lietuvos URM dalyvauja rinkimuose, o mūsų bankininkas prezidentas ignoruoja savo konstitucinę priedermę kontroliuoti Lietuvos užsienio reikalų politiką lemiamais momentais.

- Rusija mėgins pasinaudoti susidariusia situacija?

- Rusija ja jau naudojasi. Jos pajėgos, bazių pavidalu, seniai įsikūrė Baltarusijoje. Draugai iš kovojančios opozicijos teigia, kad dalis prieš riaušininkus mestų specialiųjų dalinių pareigūnų yra iš Rusijos. Viešumoje plinta vaizdo įrašai su Rusijos vėliavomis pasipuošusiais šios šalies nacionalinės gvardijos smogikais. A.Lukašenka kalba apie sulaikytus Rusijos smogikus, kurie provokavo protestuotojus agresijai gatvėse. Remdamasis savo ilgamete patirtimi tikiu, kad Minske veikia ir specialios grupės, ruoštos atakuoti saugumo pajėgas bei įtraukti demonstrantus į gatvių kovas.

Be to, Rusija pasirengusi ir toliau šantažuoti A.Lukašenką - mes tave „palaikėme“, patriarchas Kirilas viešai tave pripažino ir palaimino, tu dabar mums skolingas. Tai reiškia ne ką kitą, kaip bandymą įtraukti Baltarusiją į Rusijos interesų erdvę bendros valstybės pavidalu.

Jeigu Lietuva užsiimtų ne primityviais rinkiminiais žaidimais, o būtų vykdoma valstybinė politika suderintomis Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos pajėgomis, Baltarusijai būtų pateikta alternatyva nepaisant to, kas užimtų prezidento postą. Vinstonas Čerčilis kadaise pasakė - „jeigu Hitleris veržiasi į pragarą, visada rasiu kelis gerus žodžius velniams palaikyti, kuriuos pasakysiu britų parlamente“. Taip turėtų elgtis ir mūsų politikai, o ne virkauti dėl mušamų demonstrantų ar sekti pasakas apie grasinimus Ciachanouskajos vaikams.

Juolab kad Rusija šio regiono tikrai nepaleis ir papildoma kariuomenė gali būti įvesta bet kokiu pretekstu - ginant rusakalbių interesus, saugant savo investicijas, tarp kurių yra ir dujotekis, ruošiant atsvarą priartėjusioms NATO pajėgoms. Beveik garantuoju, kad A.Lukašenkai kritus, gal ir su rusų pagalba, dalis teritorijų, kurias baltarusiai gavo po Antrojo pasaulinio karo, gali būti užimtos Rusijos pagal Krymo ir Donbaso scenarijų. Tik šį kartą net neimituojant hibridinio karo operacijų ir dangstantis vietos gyventojų „kvietimais“. Tai, kad Rusija turi teisę atsiimti jai priklausančias, tik kaimyninėms respublikoms „išdalintas“ žemes, neseniai užsiminė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

- Būtent todėl įvykius Baltarusijoje atidžiai stebi ir JAV vadovas Donaldas Trampas?

- Šiandieninis D.Trampas (Donald Trump) nėra toks pats, kuris buvo prieš ketverius metus. Jo JAV rolės pasaulyje suvokime įvyko kardinalus lūžis, privertęs peržiūrėti ir ankstesnę izoliacionistinę politiką. Amerika puikiai supranta, kad karo už Europą ir Europos rinkas atsvaros taškas bei galimybė aplenkti Kiniją yra Rusijos dezintegracija. Tai lemia, kad į Baltarusiją žiūrima kaip į labai svarbų kelio į naują pasaulio vaizdelį etapą. Baltarusijoje stipriai išreikšti Kinijos interesai. Jos prezidentas Si Dzinpinas (Xi Jinping) pirmasis pasveikino A.Lukašenką. Kinijos investicijos Baltarusijoje šiandien yra strateginio lygmens, todėl D.Trampas (ir jo patarėjai) privalės stengtis šias įtakas Baltarusijoje subalansuoti.

Visi puikiai suvokia, kad A.Lukašenkos laikas baigėsi. Patinka mums ar ne, bet reikia ruoštis šios šalies strateginių objektų privatizacijai. Taip, kaip kažkada jungtinių Valstijų politinio elito atstovai pasireiškė vagiant iš Lietuvos Mažeikių naftos perdirbimo įmonę, panašiai vyks ir Baltarusijoje. Tikėtina, kad kinai, rusai ir amerikiečiai, su kai kurių europiečių pagalba, išnarstys 26 metus saugotą dabartinio vadovo palikimą. Ir tokio proceso metu iki galimo konflikto - vienas žingsnis. Būtent todėl A.Lukašenka buvo ir yra geriausiai Lietuvos interesus atitinkantis politinio režimo variantas. Dabartinio režimo demontavimas Baltarusijoje gali vykti rimtų politinių pokyčių Rusijoje fone. Nesant pokyčių ten, bandymai keisti padėtį čia tik didina nestabilumą prie mūsų sienų.

- Jeigu Amerika taip domisi Baltarusija, gal tai rodo, kad ten situacija stabilizavosi?


- Dabar D.Trampas sėkmingai suvaldė demokratų partijos („Antifa“ ir BML) organizuotas riaušes, amerikiečiai ėmė stiklinti vitrinas. Be to, jis turi pakankamai daug laiko, kad tvarkos įvedimo procesą paverstų savo efektyvumo demonstracija rinkiminėje kampanijoje. Jo žmonės sako rinkėjams - norite tokių gražių riaušių ir kitąmet, balsuokite už demokratą Džo Baideną (Joe Biden).

D.Trampas net neišnaudojo viso turimo „arsenalo“. FTB pinigų plovimo byloje prispaudė Ukrainos prezidento „krikštatėvį“ Igorį Kolomoiskį. Šioje byloje figūruoja ir dabartinis šalies vadovas Volodymyras Zelenskis. Tai mielajam skaitytojui turi reikšti, kad Ukraina, tikėtina, atiduos visą medžiagą apie Dž.Baideno ir jo sūnaus veiklą šalyje, kuri gali būti kvalifikuojama kaip korupcinė. Manau, iki rinkimų (lapkričio 3 d.) likus kokiam mėnesiui, D.Trampas į Demokratų partijos stovyklą paleis „purviną bombą“ ir pareikš - nemelavau, sakydamas, kad Dž.Baidenas yra korupcionierius.

Toks žingsnis, neabejotinai, turėtų stiprų poveikį, o mūsų laukia įdomus vaizdelis, kai šalyje visiems peršančioje pasakas apie demokratiją, rinkimai yra ir bus vykdomi baisesniais metodais negu kokioje Afrikos valstybėje.

- Šiandien pasaulyje tvyrantis chaosas gali tapti naujų konfliktų priežastimi?


- Tikrai taip. Kažkada šventais laikyti žodžiai - tarptautinė teisė - šiandien sukelia tik sarkastišką šypsnį. Taip yra visur - JAV, Rusijoje, Kinijoje ir Redžepo Tajipo Erdogano (Recep Tayyip Erdogan) rankomis gaivinamoje Osmanų imperijoje. Deja, Turkijai šiandien niekas neturi laiko. Valstijos užsiėmusios Kinija, Europa pati nesuvokia, kas ji tokia yra, o jos kaip vieningos jėgos pozicijas sunaikino apgailėtinas Angelos Merkel politinis benefisas.

Su Turkijos siekiu eksploatuoti naujai Viduržemio jūroje atrastus naftos ir dujų telkinius prasideda naujas Trojos karas. Visgi negalima kalbėti tik apie ekonominį šios situacijos aspektą. Taikyti jėgos priemones ir nesiskaityti su kaimynais, R.Erdoganui yra politinis instrumentas siekiant fiksuoti naujas osmanų pasaulio ribas. Jo politika primityvi - einu ten, kur nesutinku pasipriešinimo. Einu tol, kol gausiu per nagus. Ten, kur gausiu ir bus naujoji imperijos riba.

Tiek Rusijos dezintegracijos procesas, tiek D.Trampo izoliacionizmas, tiek Europos valstybių ignoravimas Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje vykstančius procesus sukūrė daug vakuumo, į kurį labai efektyviai skverbiasi Kinija ir Turkija. Situaciją blogina tai, kad iš žaidimo iškrito britai. Didžioji Britanija istoriškai visada sugebėjo įvelti Turkiją ir Rusiją į tarpusavio konfliktus, tokiu būdu stabdydama abiejų imperijų plėtimąsi.

Turkija tuo naudojasi. Ji pabandė įsikišti į Sirijos ir Libijos pilietinius karus. Jai tai pavyko, todėl ribotas Graikijos ir Turkijos konfliktas, atsinaujinant karo veiksmams Kipre, yra prognozuotinas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (40)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APSIDRAUSTI: COVID-19 draudimu siūloma ir įmonėms, ir gyventojams.
  • APSAUGA: „Twitter“ stiprina politikų ir žurnalistų paskyrų apsaugą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar artimiausiu metu ketinate keisti darbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar palaikote pilietinius, ekologinius sukilimus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11C

+18 +11 C

 

+7 +9 C

 +17 +18 C

+18 +20 C

 

+16 +18 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-1 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1797 PLN - 4.4579
RUB - 88.6075 CHF - 1.0742
GBP - 0.9153 NOK - 10.7238

Nuorodos