Sirijos vadovybė JAV smogtą karinį smūgį pavadino „kvailu ir neatsakingu". Amerikos elgesys parodo tik jos „trumparegiškumą ir politinį bei karinį aklumą realybei", pareiškė Bašaro al Asado (Bashar al Assad) biuras, kuriuo remiasi agentūra AFP.
Sirijos diktatoriaus vyriausybė paskelbė, kad po JAV oro smūgio imsis dar griežtesnių veiksmų prieš opoziciją šalyje. Amerikiečių ataka esą tik sustiprino vyriausybės ryžtą.
Prieš tai jau Sirijos valstybinė televizija JAV surengtą puolimą pavadino „agresijos aktu".
JAV, keršydamos už dešimčių žmonių gyvybes nusinešusią cheminio ginklo ataką Sirijoje, naktį į penktadienį raketomis atakavo Al Šairato bazę Homso provincijoje. Į ją paleistos 59 „Tomahawk" tipo raketos. Pasak JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump), iš šios bazės antradienį pakilo lėktuvai su cheminiu ginklu.
Per cheminio ginklo ataką Chan Šeichūne Sirijos šiaurės vakaruose, aktyvistų duomenimis, žuvo 86 civiliai, tarp jų - daug vaikų.
S.Lavrovas tikisi, kad įvykiai Sirijoje nepataisomai nesugadins JAV ir Rusijos santykių
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė besiviliantis, kad Jungtinių Valstijų įvykdytas raketų smūgis prieš Sirijos armijos bazę nesugadins Maskvos ir Vašingtono santykių nepataisomai, informuoja naujienų agentūra "Reuters".
"Tai agresijos veiksmas, paremtas visiškai išgalvotu pretekstu. Šis įvykis man primena situaciją 2003 metais, kai JAV ir Didžioji Britanija kartu su keliomis kitomis savo sąjungininkėmis atakavo Iraką. (...) Viliuosi, kad ši provokacija nepadarys nepataisomos žalos JAV ir Rusijos santykiams", - per spaudos konferenciją Uzbekijos sostinėje Taškente sakė S. Lavrovas.
Ministro teigimu, Rusija reikalaus Vašingtono pasiaiškinimo, kodėl šalis atakavo Sirijos armijos bazę. S. Lavrovas pridūrė, kad nėra žinoma apie jokį incidento metu žuvusį Rusijos kariškį.
Per JAV ataką prieš Sirijos oro pajėgų bazę, esančią netoli Homso miesto, penktadienį žuvo devyni civiliai, tarp jų - keturi vaikai, skelbė valstybinė Sirijos naujienų agentūra.
Remiantis agentūros SANA pranešimais, civiliai mirė netoli oro pajėgų bazės esančiuose kaimuose. Anot agentūros, dar sužeisti septyni žmonės ir stipriai suniokoti toje teritorijoje įsikūrę namai.
Politologas: tai laidoja JAV ir Rusijos santykių atšilimo perspektyvas
Jungtinėms Valstijoms (JAV) atakavus Sirijos kariškių oro bazę, iš kurios kilo lėktuvai, vykdę chemines atakas šiaurės vakarinėje šalies dalyje, tikėtinas diplomatinių santykių paaštrėjimas su Rusija, kuri nuosekliai palaiko Bašaro al Asado (Bashar al-Assad) režimą. Tačiau Rusija neturėtų veltis į tiesioginę karinę konfrontaciją, teigia Vytauto Didžiojo universiteto politologas dr. Giedrius Česnakas.
Kita vertus, politologas atkreipė dėmesį, kad pats B. al Asadas su cheminėmis atakomis įstūmė jį palaikančią Rusiją į nepatogią padėtį. Rusija, kuri nori būti žaidėja Vidurio Rytuose, dabar nebeturi kur dėtis, tad toliau palaikys diktatorių, tačiau jos pozicijos taikos derybose, prie kurių veikiausiai bus grįžta, bus silpnesnės dėl cheminių atakų, interviu Eltai teigė VDU politologas.
- Kaip vertintumėte JAV veiksmus Sirijoje ir kokią matytumėte jų perspektyvą?
- JAV veiksmus Sirijoje turėtume vertinti kiek platesniame kontekste nei Sirijos krizė ar įvykdyta cheminė ataka. Mes turime vertinti tai, kad naujasis JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), kuris laikėsi labai griežtos pozicijos ir sakė, kad jis bus stipresnis prezidentas tarptautinėje arenoje nei Barakas Obama (Barack Obama), turėjo nusiųsti žinutę, jog yra pasirengęs imtis labai stiprių atsakomųjų priemonių, jeigu atsiranda poreikis.
Šiame kontekste mes turime vertinti Šiaurės Korėjos klausimą, apie kurį dabar kalbama, Siriją parodyti prieš artėjančias derybas su Kinija, kad JAV yra stipri valstybė ir nusiteikusi elgtis labai ryžtingai, jeigu nebus atsižvelgiama į jos politiką ar jos deklaruojamas vertybes.
- Kodėl D. Trampas padarė tai, ko nepadarė B. Obama?
- Mes turime pripažinti, kad B. Obama kovoje su terorizmu dažnai pasitelkdavo įvairius smūgius, pavyzdžiui, dronais, tačiau B. Obama ieškojo diplomatinių galimybių spręsti cheminio ginklo problemą ir nenorėjo siųsti JAV sausumos pajėgų karių būtent į Siriją, ko, manoma, kad galiausiai reikėtų, jeigu būtų norima nuversti B. al Asado režimą.
Šiuo atveju D. Trampo pasirinkimas ir smūgiai yra tiesiog pasirinkimas iš turimų instrumentų, nes smūgiai buvo nukreipti į karinių oro pajėgų bazę. Apie juos buvo iš anksto pranešta Rusijai, kad ji patrauktų savo karius. Neabejotina, kad Rusija pranešė ir Sirijos režimui apie tą smūgį. Buvo bandoma sunaikinti infrastruktūrą, kad nebūtų galimybių kilti ir leistis lėktuvams, tačiau nepaveikti patį režimą labai plačiai.
- Nepaisant D. Trampo kontroversiško portreto, kai kurie analitikai socialiniuose tinkluose svarsto, kad tokie veiksmai parodo, kad Amerikoje valdžioje vis dėlto tikrai yra respublikonai. Ar sutiktumėte su tuo?
- Taip, galima iš dalies sutikti, nes respublikonai yra dažniausiai linkę atsakyti stipresniais, akivaizdesniais kariniais instrumentais. Bet mes neturime pamiršti, prie kokios eskalacijos tas potencialiai galėtų vesti. Dabar yra labai svarbus pačios Rusijos klausimas, kiek ji potencialiai galėtų padidinti paramą Sirijos režimui ar kažkur eskaluoti problemas, kad ir Ukrainoje, nes viskas šiuo atveju yra susiję.
Akivaizdus CNN, arba žiniasklaidos, efektas politikai net ir D. Trampo kalboje išryškėjo, kad pamatyti vaizdai privertė imtis atsakomųjų priemonių, kad jis būtų laikomas stipriu prezidentu ir sprendžiamos problemos. Bet vėlgi, kyla klausimas, ar JAV yra nusiteikusios tęsti karinės infrastruktūros Sirijoje naikinimą, ir koks bus galiausiai rezultatas, ar tai paveiks režimą, ar jį labai susilpnins? Kol kas negalime pasakyti. Aišku, tai labai apribos galimybes vykdyti režimui smūgius, tuo pačiu apribos galimybes ir kovoti su ISIS (Islamo valstybe - ELTA).
- Kaip vertinate Rusijos reakciją?
- Rusijos pasakymas, kad tai yra smūgis prieš suverenią valstybę, yra ginantis. Natūraliai Rusija kitos reakcijos negali turėti, ir kai Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje bus rengiamas posėdis, Rusija neabejotinai kaltins JAV pažeidus Sirijos suverenitetą ir galimybes spręsti vidaus klausimus taikiomis priemonėmis. Atsižvelgiant į visą kontekstą, aš nemanau, kad Rusija imsis kažkokios labai kitokios taktikos negu dabar deklaruoja. Patys vykdydami panašius veiksmus jie sako, kad tai yra legitimu, o kai oponentai imasi veiksmų gindami civilius gyventojus nuo cheminių atakų, juos jau laiko agresoriais.
Be abejo, bus įdomu pamatyti ir Vladimiro Putino reakcijas, ir neatmeskime, kad tai gali būti ne tik Sirijoje, gali būti reakcijos ir Ukrainoje ar kitur - galbūt provokacijos. Nepamirškime, kad D. Trampas dar tik trečią mėnesį yra JAV prezidentas, ir dabar jau prasidėjo JAV užsienio ir saugumo politikos testavimas, kuris bus ir iš Kinijos, ir iš Rusijos pusės.
- Atkreipėte dėmesį, kad Rusija buvo perspėta prieš pradedant veiksmus. Jos reakcija apsiribojo retorika. Ar tai neliudija, kad galbūt Rusijos parama B. al Asado režimui nėra tokia jau vienareikšmė?
- Rusijos paramą Asado režimui reikėtų vertinti platesniame kontekste. Rusija nori sugrįžti į Vidurio Rytų politiką ir dabar mato kaip galimybę tai padaryti su Sirija. Be to, nepamirškime, kad Rusija turi dislokavusi S300 raketas Sirijoje, kurios yra priešlėktuvinės gynybos raketos, ir jos nesuveikė. Jos veikiausiai nebuvo įjungtos.
Todėl Rusija bent jau diplomatiškai labai negatyviai pasisakys apie JAV veiksmus, tačiau tiesioginio atkirčio prieš JAV tai sunku būtų numatyti. Tuo labiau, kad jai imtis veiksmų kainuotų labai brangiai dėl vis dar besitęsiančių ekonominių sankcijų, dėl biudžeto problemų, o didesnis karinių pajėgų, įrangos dislokavimas yra susijęs su kaina ir didėlėmis išlaidomis. Galima tikėtis ne visai tikėto atsako ir ne visai Sirijoje, bet būtent Sirijos stiprinimui Rusija turi pakankamai ribotas lėšas ir galimybes.
- Taigi Trečiojo pasaulinio karo užuomazgų neįžvelgiate?
- Žinote, karai prasideda nuo smulkių dalykų. Tai priklausys nuo atsako, bet neabejotina, kad Rusija į tiesioginį karinį konfliktą su JAV nesivels. Būtent Sirija yra ta erdvė, kur JAV ir Rusija kovoja, bet netiesiogiai. Tas netiesioginis interesų susikirtimas ir kova, skirtingų grupių finansavimas šiek tiek primena Šaltojo karo laikus.
- Kokią tolesnę įvykių eigą matytumėte?
- Kol kas tą įvykių eigą labai sunku prognozuoti, nes mes turime pamatyti, kokios bus pozicijos Rusijos atžvilgiu ir kaip į jas bus JAV priverstos atsakyti. Diplomatinis paaštrėjimas tarp Rusijos ir JAV, kurio Lietuvos apžvalgininkai labai bijojo, panašu, kad jis artimiausiu metu neįvyks. Galbūt šie įvykiai sustiprins JAV dėmesį Europai ir bus pradėtas platesnis bendradarbiavimas karinėje dimensijoje su Europos valstybėmis, bus mažiau neigiamų pasisakymų apie NATO, bet galbūt bus reikalavimų, kad ir kitos NATO šalys prisidėtų prie tokių žiaurių išpuolių Sirijoje prevencijos ir kažkokio karinio įsitraukimo, jeigu vyks eskalacija.
- Iš kitos pusės, ko galima tikėtis iš tam tikrus svertus lyg ir prarandančios Rusijos, kuri tarsi buvo matoma laimėtoja Sirijos karo kontekste?
- Nemanau, kad Rusija buvo suinteresuota tokia cheminio ginklo ataka, veikiausiai B. al Asadas įvykdė nepasitaręs su Rusija tokią ataką, ir tai nėra jos interesas. Matome, kad Asadas ne kartą yra pastatęs Rusiją į nepatogią padėtį.
Rusija negali dabar jau palikti B. al Asado nuošalėje ir turėtų palaikyti jį, kitos išeities kaip ir nėra. Klausimas, kiek Rusija sugebės paspausti B. al Asadą, kad nebūtų ateityje panašių išpuolių, ir aš neabejoju, kad bus bandoma sėsti prie taikos derybų stalo. Jos tęsiasi jau kurį laiką, buvo ir tarp Džono Kerio (John Kerry, buvęs JAV valstybės sekretorius - ELTA) ir Sergejaus Lavrovo (Rusijos užsienio reikalų ministro - ELTA) daug susitikimų, taip pat ir pernai. Veikiausiai bus bandoma sugrįžti prie labai intensyvių taikos derybų, tačiau šiuo atveju, po cheminio ginklo atakos, Rusijos derybinės pozicijos yra kiek susilpnėjusios.
JAV smogė smūgį Sirijai, Rusija stabdo susitarimą su JAV
Jungtinėms Valstijos įvykdžius raketų smūgį prieš Sirijos armijos bazę, iš kurios, kaip įtariama, šią savaitę pakilo lėktuvai su cheminiu ginklu, kilo įtampa tarp JAV ir Rusijos dėl JAV karinio vaidmens Sirijoje, informuoja RTE.
Maskva dėl raketų smūgio paskelbė stabdanti susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis, kuriuo buvo siekiama išvengti susirėmimų tarp abiejų šalių pajėgų Sirijos oro erdvėje.
Homso gubernatoriaus teigimu, per JAV smūgį žuvo penki žmonės, septyni buvo sužeisti, o bazė visiškai suniokota.
V.Putinas: tai agresija prieš suverenią valstybę
JAV surengta Sirijos objektų ataka yra agresija, daro žalą tiek Rusijos ir Amerikos santykiams, tiek bendrai kovai su terorizmu. Tokią Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuomonę penktadienį išdėstė jo spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, praneša "Interfax".
"Prezidentas V. Putinas laiko Amerikos smūgius Sirijai agresija prieš suverenią valstybę pažeidžiant tarptautinės teisės normas išgalvota dingstimi", - sakė D. Peskovas.
Kremliaus atstovas teigė, kad "Sirijos armija neturi cheminio ginklo atsargų".
"V. Putino nuomone, visiškas faktų, rodančių, kad cheminį ginklą naudojo teroristai, ignoravimas tik dar labiau sukomplikavo situaciją", - tikino D. Medvedevas.
JK vyriausybė visiškai remia JAV raketų smūgį Sirijoje
Jungtinės Karalystės vyriausybė visiškai remia JAV raketų smūgį Sirijos armijos bazei dėl įtariamos cheminio ginklo atakos. Gynybos sekretoriaus Maiklo Falono (Michael Fallon) teigimu, JK pastarosiomis dienomis glaudžiai bendradarbiavo su Jungtinėmis Valstijomis, o ministrė pirmininkė buvo išsamiai informuota, praneša BBC.
Raketų smūgis Sirijos armijos bazei įvykdytas praėjus kelioms dienoms po cheminio ginklo atakos, kurios metu panaudotos nervus paralyžiuojančios dujos. Atakos metu žuvo daug civilių, tarp jų ir vaikai.
Anot M. Falono, JAV savo veiksmais siekė atgrasinti Sirijos režimą.
"Amerikiečiai mano, kad jau išnaudojo visus galimus diplomatinius ir taikius būdus tariantis su režimu dėl cheminių ginklų naudojimo, ir jie pasiryžo šiuo smūgiu bandyti užkirsti kelią būsimoms atakoms. Mes visiškai palaikome raketų smūgį, pastarąsias kelias dienas glaudžiai bendradarbiavome su Amerikos vyriausybe dėl pasiruošimo jam", - aiškino M. Falonas.
Tačiau, M. Falono teigimu, JAV neprašė JK vyriausybės dalyvauti šiuose veiksmuose. Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) aiškino, kad iš šios bazės antradienį pakilo Sirijos karinių oro pajėgų lėktuvai su cheminiu ginklu. Cheminė ataka įvykdyta prieš sukilėlių kontroliuojamą Chan Šeichuno miestelį Idlibo provincijoje.
JAV lyderis taip pat ragino visas civilizuotas tautas padėti užbaigti konfliktą Sirijoje. Prezidentą Bašarą al Asadą (Bashar al Assad) pavadino diktatoriumi, įvykdžiusiu siaubingą cheminių ginklų ataką prieš nekaltus civilius. M. Falonas teigė, kad, remiantis JK žvalgybos vertinimais, labai tikėtina, kad už ataką atsakingas B. al Asado režimas.
JAV smogė Sirijai
JAV ketvirtadienį smogė raketų smūgį karinei bazei Sirijos vakaruose, atsakydamos į cheminę ataką Idlibe, praneša "The Associated Press".
Amerikos atstovų duomenimis, 59 raketos "Tomahawk" buvo paleistos iš karinių laivų Viduržemio jūroje į aerodromą Homso provincijoje. Pasak JAV pareigūnų, kaip tik iš ten antradienį pakilo Sirijos karinių oro pajėgų lėktuvai su cheminiu ginklu.
Žiniasklaida pažymi, jog tai buvo pirmoji tiesioginė Jungtinių Valstijų ataka prieš Sirijos vyriausybės ginkluotųjų pajėgų pozicijas ir radikaliausias JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimas nuo jo inauguracijos.
JAV prezidentas iš anksto nepaskelbė apie ataką, nors jis ir kiti pareigūnai ketvirtadienį ne kartą griežtai įspėjo Sirijos vyriausybę.
Per antskrydį sukilėlių kontroliuojamame Idlibo provincijos Chan Šeichuno mieste antradienį, aktyvistų duomenimis, žuvo 86 žmonės, dešimtys buvo sužeisti.
D.Trampas raketų smūgį karinei bazei Sirijoje aiškina JAV gyvybiniais interesais
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) ketvirtadienį pareiškė, kad raketų smūgis Sirijos armijos bazei Homse buvo smogtas atsižvelgiant į "gyvybiškai svarbius Jungtinių Valstijų saugumo interesus, praneša "The Associated Press".
"Šiandien aš įsakiau smogti karinį smūgį taikiniams Sirijoje, iš kur buvo surengta cheminė ataka", - sakė jis per televiziją.
Jungtinių Valstijų vadovas paragino "visas civilizuotas valstybes" prisijungti prie JAV, "kad būtų padarytas galas skerdynėms Sirijoje". Pasak D. Trampo, Vašingtonas privalo užkirsti kelią mirtino cheminio ginklo, kurį neabejotinai panaudojo Sirijos valdžia, platinimui ir naudojimui.
"Ne vienus metus dėtos pastangos pakeisti Asado (Assad) elgesį žlugo, ir žlugo dramatiškai", - pareiškė JAV prezidentas. Anot jo, „su pabėgėliais susijusi krizė įgauna vis platesnį mastą, regionas tebėra destabilizuotas, ir tai kelia grėsmę Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkams".
R.Tilersonas apkaltino Rusiją neįvykdžius savo įsipareigojimų dėl Sirijos cheminio ginklo
JAV valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson) ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija neįvykdė savo įsipareigojimų dėl Sirijos cheminio ginklo sunaikinimo, numatytų 2013 metų sutartyje, praneša "The Associated Press".
Jis taip pat pabrėžė, jog Jungtinės Valstijos jau imasi žygių Sirijos prezidentui Bašarui al Asadui (Bashar al Assad) nušalinti. "Žingsniai jau žengiami", - perduoda JAV valstybės sekretoriaus žodžius televizijos kanalas CBS.
Po JAV raketų smūgio Sirijos karinei bazei Homse, naftos kaina šoktelėjo iki 4 savaičių maksimumo
Naftos kainos smarkiai šoktelėjo po to, kai prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) įsakymu JAV pajėgos paleido sparnuotąsias raketas į vieną Sirijos karinių oro pajėgų bazę, informuoja "Reuters".
Penktadienio rytinėje prekyboje, 8.33 val. Lietuvos laiku, "Brent" rūšies naftos birželio mėnesio pristatymo ateities sandorių kaina pašoko 1,1 proc. ir siekė 55,47 JAV dolerio už barelį. Kiek anksčiau naftos kaina pirmą kartą nuo kovo 7 d. viršijo 56 dolerių už barelį ribą, pasiekusi 56,08 dolerio už barelį. Tuo pat metu JAV "West Texas Intermediate" naftos gegužės mėnesio pristatymo ateities sandorių kaina, palyginti su ketvirtadienio vakarine prekyba, padidėjo 0,6 proc., ir siekė 52,33 dolerio už barelį. Kiek anksčiau šios naftos rūšies kaina pirmą kartą nuo kovo 8 dienos buvo pasiekusi 52,94 dolerio už barelį ribą.
Naktį į penktadienį JAV prezidentas D. Trampas pranešė nurodęs smogti raketų smūgį Sirijos aviacijos bazei. JAV atstovų duomenimis, apie 60 raketų "Tomahawk" buvo paleista iš karinių laivų Viduržemio jūroje į aerodromą Homso provincijoje. Pasak JAV pareigūnų, kaip tik iš ten antradienį pakilo Sirijos karinių oro pajėgų lėktuvai su cheminiu ginklu.
Žiniasklaida pažymi, jog tai buvo pirmoji tiesioginė Jungtinių Valstijų ataka prieš Sirijos vyriausybės ginkluotųjų pajėgų pozicijas ir radikaliausias JAV prezidento D. Trampo sprendimas nuo jo inauguracijos. JAV prezidentas iš anksto nepaskelbė apie ataką, nors jis ir kiti pareigūnai ketvirtadienį ne kartą griežtai įspėjo Sirijos vyriausybę.
Per antskrydį sukilėlių kontroliuojamame Idlibo provincijos Chan Šeichuno mieste antradienį, aktyvistų duomenimis, žuvo 86 žmonės, dešimtys buvo sužeisti.
"Naftos kainos iškart pašoko daugiau nei dviem procentais po JAV raketų paleidimo", - sakė vyresnysis rinkų analitikas iš OANDA Džefris Helis (Jeffrey Halley). Pasak jo, JAV raketų smūgiai gali turėti rimtų padarinių naftos rinkoms.
Sirija negali pasigirti didelėmis naftos gavybos apimtimis, bet jos strateginė padėtis Artimuosiuose Rytuose ir sąjunga su didžiausiomis žaliavos gamintojomis sustiprino susirūpinimą dėl konflikto plitimo, ir tai savo ruožtu kelia tiekimo trikdžų grėsmę.
"Kaip reaguos Iranas ir Rusija - vienos iš didžiausių naftos gamintojų pasaulyje ir ištikimos Bašaro al Asado (Bashar al Assad) (Sirijos prezidento) sąjungininkės?... Ateitis parodys", - sakė Dž. Helis.
Prezidentė: reakcija į karo nusikaltimus Sirijoje yra būtina
Reakcija į karo nusikaltimus darančių vyriausybių veiksmus yra būtina, sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė, komentuodama JAV raketų ataką Sirijoje.
Prezidentės teigimu, cheminio ginklo naudojimas prieš civilius gyventojus yra karo nusikaltimas, kurio padarymo fakto Sirijoje nepripažįsta tik Rusija ir Sirijos prezidento Bašaro al Asado (Bashar al-Assad) režimas.
"Reakcija tokiems yra būtina. Ir tokią reakciją pademonstravo Jungtinės Valstijos", - penktadienį teigė D. Grybauskaitė.
Anot Prezidentės, JAV raketinis atsakas Sirijai neišprovokuos didesnio konflikto, tačiau parodys Maskvai ir Damaskui, kad jų veiksmai neapsieis be pasekmių.
"Ir B. al Asadas ir Rusija turi žinoti raudonas linijas - kas galima ir kas negalima", - teigė D. Grybauskaitė.