Irano prezidentas Hasanas Ruhanis (Hassan Rouhani) vakar tvirtino, kad jo šalis nesiekia vykdyti karo prieš jokią tautą, kartu akcentuodamas, kad Iranas atlaikys didėjantį JAV spaudimą ir galiausiai liks nugalėtoju. O amerikiečiai į Artimuosius Rytus siunčia papildomą tūkstantį karių.
Tokie H.Ruhanio komentarai pasirodė, kai įtampa tarp JAV ir Irano vis auga. Iranui užvakar paskelbus, kad jis per 10 dienų ketina pažeisti 2015 metais pasiektą daugiašalį branduolinį susitarimą, o JAV prezidento Donaldo Trampo administracijai nurodžius pasiųsti dar 1 tūkst. karių į Artimuosius Rytus, įtampa tarp Vašingtono ir Teherano artėja prie kulminacijos.
H.Ruhanis pridūrė, kad „visa Irano tauta yra vieninga, priešinantis JAV spaudimui“, o „pasibaigus šiam mūšiui, matysime Irano tautos pergalę“.
Apskritai įtampa tarp Vašingtono ir Teherano pradėjo didėti pernai, kai JAV vienašališkai pasitraukė iš 2015 metais pasiekto daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos. Tačiau įtampa dar labiau išaugo po praėjusią savaitę įvykdyto dviejų tanklaivių užpuolimo Omano įlankoje, dėl kurio JAV apkaltino Iraną. Teheranas neigė sąsajas su laivų užpuolimu ir pareiškė, kad tai daro amerikiečiai, mėgindami rasti pretekstą puolimui.
Situaciją komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius:Kol kas matau reakcijų bandymus regione, tačiau kieno tai rankomis daroma - kol kas spėlioti rizikinga. Pirmas klausimas, kuris man kyla: kieno nafta ten plukdoma? Kitaip tariant, kas yra ne tanklaivių, o jais plukdomos naftos savininkai? Sužinojus, galvoti būtų lengviau. Viena versijų: atakas organizuoja ta pusė, kuri nori sukelti nerimą naftos rinkoje, kas išaugintų naftos kainas. Na, pasprogdink tanklaivius su svetima žaliava ir naftos kaina iškart sukils, nes didėja transportavimo rizika. Tai kas gali norėti sukelti naftos kainas? Sąrašas yra gana ilgas, tačiau nesunkiai nuspėjamas...
Egzistuoja ir kitos versijos. Jeigu ten plukdoma Irano nafta, tai laivus gali sprogdinti tie, kuriems reikia „prispausti“ Iraną. Galimos ir dar sudėtingesnės kombinacijos, įskaitant ir paties Irano interesą daužyti savo naftos pripildytus laivus - tačiau tai jau būtų labai sudėtingas, daugelį žingsnių apimantis žaidimas, siekiant turėti sau didelės naudos, vėlgi pakeliant rinkose naftos kainą. Teoriškai įmanoma viskas... Kam šiandien labiausiai reikia naftos dolerių? Rusams. Gali būti vienas iš scenarijų ir toks: o jie po to tegul aiškinasi, kas kaltas - Iranas ar Amerika...
Tačiau nemanau, kad ten artimiausiu metu prasidės koviniai veiksmai. Pajėgas siųsti, žinoma, ten galima, kas visuomet vertinama kaip jėgos demonstravimas. Bet nematau jokio intereso ten smogti, nebent amerikiečiai prisimintų Irako karo istoriją. Juk ten buvo tikslas neįleisti Rusijos kapitalo į Irako naftos sektorių, nes jeigu abiejų šalių naftos verslas apsijungtų, tai jis taptų rimtu žaidėju, diktuojant naftos kainą. Gali būti, kad amerikiečiai ir dabar panašiai pagalvos, jog rusų ir iraniečių naftos verslas apsijungs... Tokiu atveju galima visko tikėtis.