Vakar oficialiai paskelbta, jog JAV Senatas šią savaitę pradės svarstyti prezidento Džo Baideno (Joe Biden) didžiulį „ekonomikos skatinimo" paketą, teigė demokratų daugumos Senate lyderis Čakas Šumeris (Chuck Schumer). Kur veda ekonomikos „gelbėjimas" tuščiai spausdinamais trilijonais dolerių, atsako Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas PALAUSKAS.
Demokratų taip pat kontroliuojami Atstovų rūmai šeštadienį patvirtino 1,9 trln. dolerių dydžio paketą, kuriuo siekiama paskatinti JAV ekonomikos atsigavimą po COVID-19 pandemijos. Pakete taip pat numatoma padidinti federaliniu lygiu įtvirtintą minimalų atlyginimą.
Tiesa, dėl Kongreso taisyklių, Senatas svarstys paketą be minimalaus atlyginimo didinimo.
Nepaisant nepasitenkinimo tarp pačių demokratų, kad nebus svarstomas minimalios algos didinimo klausimas, Dž.Baidenas ragino Kongresą kuo skubiau priimti šį paketą.
„Negalime eikvoti laiko veltui. Jei veiksime dabar ryžtingai ir greitai, galime pagaliau aplenkti šį virusą", - postringavo Dž.Baidenas.
„Senatas šią savaitę svarstys Amerikos gelbėjimo planą. Laukiu širdingų debatų ir vėlyvų vakarų, tačiau Amerikos žmonės mus čia atsiuntė padaryti darbą", - gyrėsi Č.Šumeris.
Savo ruožtu respublikonai tvirtina, kad paketas yra pernelyg didelio masto ir nepakankamai tikslingas.
Po balsavimo Senate projektas bus dar kartą svarstomas Atstovų rūmuose. Demokratai tikisi priimti paketą iki kovo 14 d., kai baigiasi nedarbo išmokų, skirtų pagal ankstesnį paramos paketą, terminas.
Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:
Kad būtų paprasčiau suprasti situaciją, įsivaizduokime, jog mes tebeturime litą. Ir štai šitomis karantino sąlygomis, kuomet verslas nedirba, mes pradedame spausdinti litus ir dalijame juos žmonėms bei kaip paramą verslui. Taigi, įsivaizduokime: vienoje pusėje yra prekių ir paslaugų masė, kuri per karantiną netgi gerokai sumažėja, o kitoje pusėje - pinigai, kurių kiekis žymiai išauga. Nereikia čia būti dideliu išminčiumi, kad pasakytum, jog tokiu atveju laukia didelė infliacija. Šitie procesai jau vyksta. Jungtinėse Valstijose ypatingai pradėjo brangti nekilnojamasis turtas ir netgi maistas.
Itin ryškiai tai atsispindi fondų biržose, kur prekiaujama įmonių akcijomis. Štai neseniai kilo skandalas, kai iš vyriausybės gautas išmokas (po 600 dolerių) susimetę mėgėjai pakėlė kompanijos „Game Stop" akcijų kainas šimtais kartų ir tuo padarė didelius nuostolius sisteminiams spekuliantams. Tuo jie pademonstravo, kad visi tie akcijų kursai yra gryniausias muilo burbulas, nieko bendro neturintis su realia įmonių verte ar veikla. Akcijų kaina galima manipuliuoti, kaip tik nori, o manipuliacijos fondų biržose yra pasiekusios tokius mastus, kad paprastam žmogui atrodo, kad tokie dalykai tiesiog negali egzistuoti. Didelė dalis tokių perteklinių pinigų ir nuėjo į tokius žaidimus fondų biržose.
Žiūrint dar plačiau, turime konstatuoti, kad Jungtinės Valstijos jau seniai spausdina perteklinius pinigus ir tik taip laikosi paviršiuje. Kodėl tos infliacijos nebuvo anksčiau? Nes anksčiau didžioji dalis tų perteklinių pinigų taip ir likdavo tose finansų rinkose, o infliacija ten yra akivaizdi. Jeigu pasižiūrėsime pastarųjų kelerių metų akcijų kainas kokioje nors „Nasdaq" biržoje ar „Standard and Poor's", tai pamatysime, jog akcijos brango tiesiog pasakiškais tempais. O tas akcijų brangimas nieko bendra neturi su įmonių veikla - tas akcijų biznis seniai yra atitrūkęs nuo realios ekonomikos. Ir ta infliacija nueidavo į akcijų bei nekilnojamojo turto rinkas. Tačiau pastaraisiais metais, kai pinigai pradėjo būti dalijami fiziniams asmenims, žmonės juos nunešė į konkrečias parduotuves ir prasidėjo kainų kilimas.
Kita vertus - ir Jungtinės Valstijos, ir ES, ir Didžioji Britanija, ir Japonija, t.y. visos šalys, kurios turi rezervines pasaulio valiutas, gali spausdinti pinigus tik todėl, kad jų valiutos yra imamos pasaulyje. Mes šito negalėtume daryti, net jeigu turėtume litą, nes lito pasaulyje niekas neima. Mes galėjome jų prisispausdinti į valias, bet būtų kilusi baisi infliacija, nes tie litai liktų šalies viduje. Bet štai tie nuolatiniai pinigų spausdintojai su didesne infliacija nesusiduria tik todėl, kad jų pinigai pasklinda po visą pasaulį ir yra „išvoliojami" po viso pasaulio ekonomikas. Jeigu visi doleriai, kuriuos spausdina JAV, ten ir liktų - tai Amerikoje infliacija būtų žvėriška. Antai jeigu paimtume praėjusius finansinius JAV metus, kurie ten baigiasi spalio mėnesį, tai jų biudžeto deficitas, skaičiuojant ne nuo BVP (toks skaičiavimas yra gryna manipuliacija), o nuo realių pajamų, sudaro 100 procentų... Jie apie 3,5 trilijono dolerių surenka iš mokesčių, o antra tiek prisideda tiesiog išspausdindami pinigus.
Kiekvienam, turinčiam bent kiek sveiko proto, žmogui yra aišku, kad tai negali tęstis ilgai. Jungtinių Valstijų spaudoje kiekvieną dieną svarstomas tas pats klausimas: kiek visa tai dar tęsis? Pačiuose populiariausiuose laikraščiuose ir žurnaluose ten kasdien aiškinama, kad jų finansinė sistema ir ekonomika sėdi ant parako statinės. Nes viskas yra tiek nutolę nuo realybės... Kai sako, kad kapitalizmas yra aklavietėje, tai yra netiesa - ne kapitalizmas yra aklavietėje, o į aklavietę žmonija atėjo dėl to, kad nesilaikė kapitalizmo dėsnių. Nes jeigu būtų kapitalizmas, tai niekas neleistų spausdinti tuščių pinigų, o įmonės, kurios metų metus gyveno skolon, kaip antai Ilono Masko (Elon Musk) „Tesla", bankrutuotų. Tas I.Maskas metų metus dirbo nuostolingai, o akcijos kilo kaip ant mielių, nes jis yra puikus „piarščikas" ir parduoda visokias iliuzijas, o normaliomis sąlygomis jau būtų seniai bankrutavęs... Tas pats yra su skalūnų pramone, kuri niekada negavo pelno, ir daugybe kitų įmonių, kurios gyvena tik į skolą.
Taigi, buvo nueita į šoną ne tik nuo kapitalizmo dėsnių, bet ir nuo paprasčiausio sveiko proto... Ir tai atsitiko visose srityse. Kai rašiau Konstituciją, jeigu tuo metu kas nors būtų pasakęs, kad reikia įrašyti ne tik dvi lytis, bet ir daugiau, tai jeigu tai būčiau parašęs, mane išvežtų į psichiatrinę... O štai nepraėjo nė 30 metų... Taigi, šiuo metu pasaulis yra susipriešinęs ne tik tarp atskirų valstybių - tai yra senojo pasaulio konfliktai. O naujajame pasaulyje, kuris kuriasi mūsų dienomis, susipriešinimas vyksta tarp normalių žmonių ir visokių bepročių, fantastų bei parsidavėlių, kurie dėl savo šiltos kėdės pritars bet kam, kad išliktų savo kėdėje...