JAV ragina Kiniją panaudoti savo įtaką Šiaurės Korėjai, kad ši atsisakytų raketų ir branduolinio arsenalo. Tai vakar Seule pareiškė JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken).
Jis kalbėjo spaudos konferencijoje, surengtoje po „2+2" formato derybų, kuriose taip pat dalyvavo Amerikos gynybos sekretorius Loidas Ostinas (Lloyd Austin), Pietų Korėjos URM vadovas Čung Ju-jongas (Chung Eui-yong) ir gynybos ministras Su Vukas (Suh Wook).
„Pačiai Kinijai būtų naudinga padėti denuklearizuoti Šiaurės Korėją, nes tai nestabilumo šaltinis, pavojaus mums ir partneriams šaltinis", - aiškino JAV diplomatijos vadovas.
Jis pažymėjo, jog Pekinas palaiko „ypatingus" santykius su Šiaurės Korėja ir turi jai „didžiulę" įtaką. „Tikiuosi, jog nepriklausomai nuo to, kas mūsų laukia ateityje, Kinija efektyviai panaudos šią įtaką", - sakė E.Blinkenas. Jis paragino Pekiną griežtai laikytis sankcijų, kurias anksčiau Šiaurės Korėjai paskelbė JT Saugumo Taryba.
JAV valstybės sekretorius taip pat palietė žmogaus teisių Šiaurės Korėjoje problemą. Jis leido suprasti, kad šis klausimas bus vienas iš svarbiausių Vašingtono ir Pchenjano santykiuose. E.Blinkenas pažymėjo, kad JAV siekia pagerinti nuolatines represijas patiriančių Šiaurės Korėjos piliečių gyvenimą.
JAV diplomatijos vadovas taip pat griežtai kritikavo Kiniją, kuri „nuolat pažeidinėja savo pažadus". „Mes kalbėjome apie tai, kad agresyvus ir autoritarinis Pekino elgesys meta iššūkį Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono stabilumui, saugumui ir klestėjimui", - pareiškė E.Blinkenas. Pasak jo, tam priešinantis vis svarbesnis darosi JAV ir jų sąjungininkų vieningumas.
Šiaurės Korėjos atsakas
Aukšto rango Šiaurės Korėjos pareigūnė pažadėjo ignoruoti JAV bandymus užmegzti kontaktą tol, kol Vašingtonas nesutiks su Pchenjano sąlygomis.
Kaip teigiama žiniasklaidos pranešimuose, JAV užmegzti kontaktą su Šiaurės Korėja mėgina nuo vasario vidurio. „Nemanome, kad turėtume ir vėl atsakyti į JAV laiko vilkinimo triuką", - vakar teigė Šiaurės Korėjos užsienio reikalų pirmoji viceministrė Čo Son Chui (Choe Son Hui).
Ji apkaltino Vašingtoną priėmus priešiškų politinių sprendimų ir naudojant „pigius triukus".
Pareigūnė tikino, kad, kol JAV neatšauks Šiaurės Korėjai „priešiškų politinių sprendimų", negali būti jokio kontakto ar dialogo.
„Sutiksime įsitraukti į dialogą tik tada, kai bus sukurta atmosfera, abiem pusėms garantuojanti lygias galimybes kalbėtis", - sakė ji. Viceministrė taip pat patikino, kad Pchenjanas ignoruos visus Vašingtono bandymus užmegzti kontaktą.
Dž.Baideno pirmtakas Donaldas Trampas (Donald Trump) inicijavo derybas su Šiaurės Korėjos vadovu Kim Čen Unu (Kim Jong Un) dėl Pchenjano branduolinės programos, jis su šalies vadovu susitiko asmeniškai. Nors D.Trampas ir Kim Čen Unas dalyvavo dviejuose aukšto lygio viršūnių susitikimuose, pažangos Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo mažinimo klausimu pasiekta beveik nebuvo.