JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) patvirtino, kad iki 25 tūkst. mažins Vokietijoje dislokuotų amerikiečių karių skaičių. Tai jis argumentavo per mažomis išlaidomis, kurias Vokietija skiria gynybai.
Vokietijos vyriausybė skolinga NATO „milijardus dolerių“, - užvakar sakė D.Trampas Baltuosiuose rūmuose. Be to, Vokietija „labai blogai“ elgiasi su JAV prekybos srityje.
D.Trampas sakė, kad šiuo metu Vokietijoje dislokuota 52 tūkst. amerikiečių karių. „Tai milžiniškos išlaidos JAV“, - akcentavo jis. Todėl karių skaičius bus sumažintas iki 25 tūkst.
Tiesa, paprastai Vokietijoje yra tik 35 tūkst. JAV kareivių. Pentagono duomenimis, kovo pabaigoje jų buvo lygiai 34 674. Prie jų dar prisideda tūkstančiai JAV kariuomenės ir Gynybos departamento civilių darbuotojų. JAV karių skaičius gali keistis dėl didelių karinių pratybų, kaip kovą dėl koronaviruso krizės nutrauktų „Defender Europe 2020“.
D.Trampas ne kartą kaltino Vokietiją skiriant nepakankamai lėšų gynybai. Jis jau kelerius metus spaudžia europietes NATO sąjungininkes smarkiai didinti karines išlaidas. NATO šalys yra užsibrėžusios tikslą skirti gynybai 2 proc. savo BVP. Vokietijai iki šio tikslo dar toli: 2019-aisiais jos dalis buvo 1,38 proc. BVP.
„Vokietija skolinga NATO milijardus dolerių ir privalo juos sumokėti. Mes saugome Vokietiją, o ji yra įsiskolinusi. Tai neduoda jokios prasmės“, - pirmadienį kalbėjo D.Trampas. Be to, Vokietija, anot jo, turi naudos iš šalyje dislokuotų JAV karių. „Tai gerai apmokami kareiviai. Jie gyvena Vokietijoje, jie išleidžia Vokietijoje dideles pinigų sumas“, - tęsė D.Trampas.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas JAV planus mažinti karių skaičių Vokietijoje šiandien ir rytoj aptars per pokalbius su Aljanso šalių gynybos ministrais.
Komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius:Sprendžiant iš visų kalbų, šioje istorijoje lieka dar daugybė neaiškumų. Pirmiausia, nėra aišku, kiek karių D.Trampas tiksliai ketina išvesti, nes realiai esančiųjų skaičius nesutampa su viešai jo skelbiamais skaičiais.
Antra vertus, nėra aišku, kur jis tuos išvedamus karius dės ir atitinkamai, kaip reikia tai mums vertinti. Jeigu išveda iš Europos apskritai, tuomet blogai - D.Trampas tokiu atveju silpnina Amerikos strategines pozicijas, o, turint galvoje vis augančią Kinijos galią, tai gali būti netgi pavojinga. Kartu jis silpnina ir savo sąjungininkus, t.y. NATO bloką, o Amerikai sąjungininkai yra reikalingi - viena ji neatsilaikys prieš vis augančius iššūkius.
Čia reikia pažymėti, kad patys amerikiečių kariškiai nėra suinteresuoti trauktis iš Europos ir karinė vadovybė D.Trampui tai sako, remdamasi strateginiais sumetimais. Vadinasi, šis klausimas dar nėra galutinai išspręstas, nes bus sisteminis pasipriešinimas ir dar neaišku, ar nepavyks D.Trampo įtikinti to nedaryti. Na, o jeigu D.Trampas permes karius į Lenkiją, tuomet jokios problemos čia nematau - NATO pajėgų Europoje jis nesusilpnina, o ir JAV interesų prasme jis elgiasi korektiškai. Ir tuomet būtų galima paklausti Vokietijos - jeigu ji tikrai pažadėjo didinti savo gynybos finansavimą iki 2 proc. BVP, kodėl to nepadarė iki šiol. O jeigu to nepadarė ir net neketina daryti, vadinasi, jau ne D.Trampas, o Vokietija elgiasi nepadoriai...