respublika.lt

Amerika oficialiai traukiasi iš PSO

politologo komentaras

(0)
Publikuota: 2020 liepos 09 10:25:10, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) antradienį oficialiai pradėjo šalies pasitraukimo iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) procesą.

 

Visuomenės sveikatos specialistai ir D.Trampo politiniai oponentai išsakė nepritarimą pasitraukimui iš Ženevoje įsikūrusios organizacijos, kuri koordinuoja kovą prieš įvairius susirgimus, pradedant poliomielitu ir tymais, baigiant psichikos sveikatos negalavimais, organizacija koordinuoja ir kovą prieš COVID-19. Tačiau visi D.Trampo politikos kritikai iki šiol nesugeba paaiškinti, kaip tokia didžiulė ir įtakinga organizacija sugebėjo pražiopsoti milžinišką COVID-19 pandemijos protrūkį pasaulyje, nepaisant puikaus ir stabilaus finansavimo.

Pagrasinusi atšaukti 400 mln. dolerių per metus paramą, D.Trampo administracija oficialiai pranešė apie pasitraukimą iš organizacijos JT generaliniam sekretoriui Antonijui Guteresui (Antonio Guterres), teigė valstybės departamento atstovas.

JAV pasitraukimas iš PSO bus įgyvendintas po metų - 2021 m. liepos 6 d. Tačiau D.Trampo varžovas lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose, demokratas Džo Baidenas (Joe Biden) pažadėjo, jei bus išrinktas, sustabdyti pasitraukimo procesą ir pasilikti PSO organizacijoje, taip akivaizdžiai spjaudamas ant valstybės politikos tęstinumo principų.

A.Gutereso atstovas bei PSO atstovai patvirtino, jog JAV iš tiesų įteikė pranešimą apie pasitraukimą.

Situaciją komentuoja politologas Algis Avižienis:

Tikrųjų D.Trampo pasitraukimo iš PSO priežasčių reikėtų ieškoti JAV santykiuose su Kinija, o šie santykiai pastaruoju metu smarkiai pablogėjo. D.Trampas dėl savo valstybės strateginių tikslų nori susilpninti augančią Kiniją, sulaikyti jos augimą ir dominavimą ištisuose regionuose. Jis ieško galimybių, kur galėtų įgelti ir štai pasitaikė puiki proga šios pandemijos metu. Todėl D.Trampas apkaltino Kiniją, kad ji laiku nepranešė apie pirmuosius atvejus, leido savo piliečiams laisvai keliauti po pasaulį, tuo būdu dar paaštrindama problemą, o PSO į visa tai taip pat žiūrėjo pro pirštus, nors Amerika moka ten didžiulius mokesčius.

Tačiau visos tokios kalbos girdimos nebūtinai dėl to, kad D.Trampas labai išgyventų dėl pandemijos pasekmių. Pavadinčiau tai labiau propagandiniu-psichologiniu spaudimu Kinijai tiek išoriniais kanalais, tiek ir vidiniame kontekste. O JAV viduje artėja rinkimai ir tas Kinijos baubas labai aktyviai eksploatuojamas - tai tampa D.Trampo rinkiminės kampanijos dalimi, jam siekiant suvienyti amerikiečius prieš kylančią Kiniją, kuri vis dažniau atskleidžia savo tironiškąją pusę.

Neatsitiktinai D.Trampas savo rinkiminėse kalbose vis dažiau keiksnoja ne tike pačią Kiniją, kiek ją valdančią Komunistų partiją, kuri visur mėgina rodyti savo galią. O išorinės problemos su kinais matyti plika akimi: tai ir probleminė laivyba Pietų Kinijos jūroje, tai ir Kinijos ir Indijos pasienio susidūrimai, tai ir senieji prekybos reikalai, apkraunant muitais Kinijos eksportą į JAV.

Taigi, šį pasitraukimo iš PSO žingsnį matyčiau bendrame išvardintų problemų komplekse.

Žinoma, kyla klausimų dėl Amerikos politikos tęstinumo, ypač po Dž.Baideno pareiškimo, kad jis pergalės rinkimuose atveju sugrąžins JAV į PSO. Dabar apie jokį politinį tęstinumą negalima nė kalbėti ir padėtis kažkiek primena Ričardo Niksono (Richard Nixon) laikus, kai akivaizdžiai lūžo partijų politinis konsensusas dėl Vietnamo karo. Tačiau tuo metu problema buvo išspręsta, Amerikai pasitraukus iš Vietnamo.

O dabar D.Trampas į valdžią atėjo su aiškia nacionalistine retorika ir pasaulėžiūra, o didžioji dalis JAV valdžios atstovų yra internacionalistai ir globalistai. Todėl turime priešpriešą, prasidėjusią nuo pirmos D.Trampo prezidentavimo dienos, o ši kova tik aštrėja, artėjant lemiamam rinkimų momentui. Dž.Baidenas tokiais pareiškimais mėgina įgelti D.Trampui, o kartu ir akcentuoti, jog jis yra tarptautinių institucijų bendradrbiavimo šalininkas, kaip yra ir nemaža dalis Amerikos biurokratijos bei didžioji dalis žiniasklaidos. Todėl vyksta užsienio plitikos paklodės tampymas, o tai nieko gero Amerikai neatneša. Tiesiog amerikiečiai dabar gyvena labai poliarizuotoje visuomenėje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s