respublika.lt

A.Butkevičius: Gyvenimas ant bombos su uždegtu dagčiu (129)

2018 gruodžio mėn. 23 d. 10:15:11
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 1 nuotr.
Nesibaigiantys migrantų srautai Europoje - visos Bendrijos žlugdymo projektas. EPA-Eltos nuotr.

 

- JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) šią savaitę netikėtai paskelbė pareiškimą apie amerikiečių karinių dalinių išvedimą iš Sirijos, kadangi esą visiškai nugalėtas svarbiausias priešas - „Islamo valstybė“ (IS). Dėl to jis sulaukė daug kritikos net iš savo artimiausių bendražygių. O gal tai tik blefas ir yra kažkokio platesnio bei gilesnio žaidimo dalis?

- Iš tikrųjų: D.Trampas visiems sako, kad traukiasi iš to regiono. Bet Vladimiras Putinas taip pat jau ne kartą traukėsi iš Sirijos... Taigi, tas politikų kalbėjimas esą „atitraukiu pajėgas“ vertas lygiai tiek pat, kiek kokio nors beviltiško ir amžino skolininko pasakymas, kad „pinigus jau išsiunčiau“... Nėra didelės prasmės tokiomis kalbomis tikėti. Žinoma, visa tai reikėtų vertinti, kaip tam tikros D.Trampo krizės Jungtinių Valstijų viduje rezultatą, kuomet jis bando užsitikrinti atskirų visuomenės jėgų paramą, ypač tų jėgų, kurios įsitikinusios, jog JAV kariuomenės buvimas Sirijoje yra nereikalingas. Bet, kad ir kaip ten būtų, argumentas, esą Jungtinės Valstijos ten jau pasiekė visus savo tikslus, t.y. likvidavo „Islamo valstybę“, skamba labiau negu juokingai dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia, toks tikslas niekada nebuvo keliamas, nes „Islamo valstybė“ šių dienų politikoje yra gyvas ir reikalingas darinys, todėl visos šnekos apie bandymus šį darinį likviduoti yra tiesiog juokingos. Kitas dalykas - iš tikrųjų IS ir nėra sunaikinta. Netgi artimiausi JAV sąjungininkai britai jau suskubo pareikšti, kad tai yra nieko vertas teiginys. Jeigu britai, puikiai jaučiantys politinę faktūrą, daro tokį pareiškimą, oponuodami D.Trampui, jau vien tai rodo, kad D.Trampui nebus lengva apginti šį savo sprendimą, jeigu jis tikrai yra priimtas... Taigi skaitytojams siūlyčiau netikėti teiginiais apie išvedamą kariuomenę, tuo labiau - apie sunaikintą „Islamo valstybę“...

- Daug kas dabar šneka, įskaitant ir mūsų užsienio reikalų ministrą, kad po šito D.Trampo sprendimo rusai labai smarkiai sustiprins savo pozicijos Sirijoje ir praktiškai vieninteliai ten liks šeimininkauti... Bet mes nieko negirdėjome apie JAV karinių bazių, kurių ten yra pakankamai, išvedimą iš Artimųjų Rytų regiono. Galbūt bus mėginama daryti įtaką Sirijos procesams per kiek tolimesnę distanciją?

- Aš labai abejoju, ar tai reikėtų šitaip traktuoti, kaip sako mūsų ministras. Juo labiau kad greta yra Izraelis, kuris visas pats savaime yra Jungtinių Valstijų karinė bazė... Taigi galvoti, jog vien dėl to, kad iš Sirijos teritorijos bus (arba nebus) išvestos kelios grupės amerikiečių kariškių ir dėl to sumenks JAV dalyvavimas konflikte, nereikėtų. Čia yra toks be galo suprimityvintas politikos vertinimas. Šiandieniniame pasaulyje, norint daryti karinę įtaką kokioje nors teritorijoje, visai nereikia joje būti. Juolab kad ir be Izraelio, aplinkui Siriją yra pilna amerikiečių bazių... Todėl mūsų ministro L.Linkevičiaus raudos atrodo tiesiog kaip nesusipratusio žmogaus bandymai analizuoti situaciją, tam neturint jokių gebėjimų.

- V.Putinas surengė tradicinę, jau 14-ąją metinę spaudos konferenciją Kremliuje. Išgirdome tradicinius pareiškimus, kad Rusiją supa ir puola priešai, bet, nepaisant to, gyvenimas kasdien gerėja ir gražėja, o ekonomika - auga. Ar pavyko išgirsti dar ką nors naujo? Galbūt pavyko įžvelgti kažkokių naujų intonacijų ar brėžiamų gairių Rusijos politikoje?

- Manau, kad V.Putinas labai tiksliai ir tikslingai sudėjo taškus, todėl jo kalbose bei atsakymuose ir vyravo „apgulto miesto“ motyvai. O apgultame mieste gynybą organizuojanti „patriotinė“ grupuotė visada gali sau leisti kur kas daugiau, nei „patriotinė“ grupuotė neapgultame mieste... Taigi, ši grupuotė turi aiškų interesą, kad visada būtų priešai aplinkui, o „jauna Tarybinė Respublika, apsupta žiaurių užsienio interventų žiedu“ visada galėtų kovoti dėl šviesaus savo darbo liaudies rytojaus... Mes visa tai puikiai prisimename dar iš trumpojo VKP(b) kurso. Taigi, čia visiškai nieko naujo neišgirdome. V.Putinas turi jį palaikančias visuomenės mases Rusijoje. Tai yra pakankamai primityvūs žmonės, vertinantys pasaulį pagal šimtmečiais nesikeičiančią schemą, kuri labai primena „tumba-jumba“ genties pasaulio suvokimą: čia gyvename mes, gerieji žmonės, kurie prausiasi pirtyje ir yra geri pravoslavai, nes myli visus pasaulyje, o aplinkui yra nešvarūs, pikti ir blogi vakariečiai, kurie siekia užvaldyti „tumba-jumba“ genties žemes... Todėl kiekvienas padorus „tumba-jumba“ genties žmogus privalo išmokti surinkti Kalašnikovo automatą per nustatytą laiko normatyvą... Vertinant šią situaciją antropologo akimis, viskas atrodo be galo juokinga, o nejuokinga yra tik tai, kad greta „tumba-jumba“ automato ten egzistuoja ir viena-kita bombikė su branduoliniu užtaisu, kurias šie žmonės gali panaudoti, bandydami apginti savo pasaulio sampratą... Konstatuokime esminį faktą: V.Putinas nepasakė nieko naujo. Smagu, kad ukrainiečiai išlieka didžiausiais Rusijos priešais, bet smagu ne todėl, kad mes nemylėtume ukrainiečių, o todėl, kad jie amortizuoja ir kanalizuoja į save tą agresijos perteklių. Vis dėlto NATO skydas šiais metais dar šiek tiek veikia, todėl nepaisant to, kad Lietuva pritaikė Rusijai sankcijas, vis dėlto pagrindiniai agresyvios retorikos srautai vis dar skirti Ukrainai. Vadinasi, beveik galima tikėtis, kad ir kitus metus pragyvensime gana ramiai...

- Tuomet pakalbėkime apie pinigus. Kaip tik šią savaitę pasirodė įdomus pranešimus, kad viena svarbiausių Europos pinigų plovyklų bei mokesčių vengimo oazių tampa Gibraltaras, kuris neseniai neteisėtai suteikė 100 mln. eurų siekiančias mokesčių lengvatas įvairioms įmonėms. Kodėl ES taip nesiseka kovoti su mokesčių vengėjais? O gal ir mums vertėtų sau prisitaikyti pelningą įvairių ofšorų patirtį ir apsimesti, kad smarkiai kovojame su tokiomis negerovėmis?

- Puiki vietelė, kuri iš esmės tokiems tikslams ir buvo įkurta... Gaila, anksčiau nežinojome, todėl kaip kvailiai vis skraidėme į Mergelių salas... Žinoma, tegul mielasis skaitytojas priima tai kaip humorą, nes apie nuostabias Gibraltaro galimybes dešimtmečius visiems buvo žinoma, tik buvo labai nepatogu apie tai klabėti, nes šiaip ar taip tai yra pačios karalienės valdos. O karalienė yra nepažeidžiama, nepaisant to, kad pikti liežuviai mala, jog karališkai giminei priklauso dideli turtai įvairiose salose bei ištisi ofšorai... Dabar į paviršių lendantys faktai buvo seniausiai žinomi bet kuriam, kas tik užsiima kokiu nors verslu. Lygiai taip pat jie buvo žinomi ir visiems politikams, ir europinėms kontrolės institucijoms, tik visiems buvo labai patogu tokiais ofšorais naudotis. Tai yra kažkas panašaus į „Parex“ banko fenomeną Latvijoje: lygiai taip pat dešimtmečius visi žinojo, kad nešvarūs Rusijos pinigai nuolat plaunami per „Parex“ ir niekas nieko nedarė. Arba paimkime Estijos „fenomeną“. Iš kur ta estiškoji gerovė, kuri taip piktina dorą kataliką lietuvį? Iš to, jog praktiški protestantai, valdantys Estiją ir Latviją, niekada net dėmesio nekreipė į tai, jog egzistuoja kažkokie moraliniai draudimai, nustatyti gerųjų protestantų vokiečių bei anglų, plauti rusiškus pinigus. Tiesiog beprotiškai juokinga: protestantai vokiečiai ir anglai draudžia katalikams plauti rusiškus pinigus, o patys juos plauna tiek, kiek pajėgia aprėpti. Kartu su jais dešimtmečius tą patį daro latviai su estais, jau nekalbant apie tokią puikią vietelę, kaip Gibraltaras... Sąsiauriai visais laikais buvo pagrindinė verslo ir prekybos vieta. Juk ne veltui kilo Trojos, pastatytos sąsiauryje, karas, todėl Gibraltarui tokią vietą tiesiog Viešpats Dievas skyrė... Aišku, galima pasijuokti iš apsimetinėjimo, jog niekas nieko nežinojo, bet labiausiai čia reikėtų tyčiotis iš mūsų idiotų, kurie vietoj to, kad darytų biznį, sunaikino savo pačių bankus, jog atiduotų šitą rinką skandinavams...

- Briuselis šią savaitę pristatė savo planus dėl kietojo „Brexit“ varianto. O patys britai, laukdami sausio mėnesio balsavimo dėl Teresos Mei (Theresa May) plano, jau neatmeta ir antrojo referendumo idėjos. Kuris scenarijus būtų naudingiausias Lietuvai?

- Kai kurie mūsų skaitytojai stebisi, kodėl aš taip prastai vertinu „patriotę“ T.Mei... Kiekvienas doras lietuvis turi siekti ir norėti, kad britai išliktų Europos Sąjungoje. Ne todėl, kad doras lietuvis turėtų norėti tokio „gėrio“ britams, bet todėl, kad išėjus britams mūsų padėtis šitame prancūzų-vokiečių aljanse, sparčiai dreifuojančiame V.Putino glėbio link, labai pablogės. Kol mes galime lošti daugelyje situacijų išvien su britais, tol mes dar laikomės, o po to į mūsų aimanas apie Rusijos grėsmę bus apskritai nereaguojama, o didžioji lietuvių Tautos „gynėja“ Dalia Grybauskaitė gaus kokį nors postelį Briuselyje ir visa jos 10 metų skambėjusi retorika, sukūrusi gausybę konfliktų ir beprasmiškų įtampų, tuo ir pasibaigs... Taigi britai mums reikalingi ir turime dėti visas pastangas, kad antrasis referendumas įvyktų ir laimėtų. Tik toks yra mūsų interesas.

- Vokietijoje kaip tik pristatytas naujas įstatymas, kuris dar labiau švelnina imigracijos iš trečiųjų šalių taisykles, nes vokiečių verslininkai ir toliau aimanuoja, kad jiems esą trūksta darbo rankų. Jeigu jiems tikrai jų trūksta, tai kodėl jie nesikviečia darbininkų iš Rytų Europos, o veža į savo šalį arabus, kurie net neketina nieko dirbti?

- Matyt, arabai yra kur kas patogesni už lietuvius ar lenkus. Visa Europos Sąjunga, įskaitant ir vokiečius, atsisakė tokio dalyko, kaip strateginis mąstymas, t.y. jie negalvoja toliau nei 4-5 metus į priekį. Tai yra tipiškas amerikoniškas mąstymo būdas, teigiantis, kad pasaulyje nieko neįmanoma prognozuoti, todėl „ėsk, kiek apžioji šią akimirką“... Šis mąstymas šiandien paplitęs visur, tai yra ir pagrindinė rusų politinė paradigma, ir visų europiečių požiūris į ateitį: tu nieko negali prognozuoti, todėl tai, kiek atsikandai dabar, yra tavo ir niekas jau neatims... Šia logika yra pagrįstas ir naujasis vokiečių įstatymas. Manau, jog esmė čia yra ne tik darbininkai, bet ir įvairios socialinės išmokos, kurios atskiroms grupėms Vokietijoje yra be galo naudinga „lesykla“, kurioje „vartomi“ rimti pinigai. Be to, labai svarbu, kad tie arabai šiuo momentu nesivelia į politinį procesą, į kurį Rytų europiečiai tikrai lįstų kur kas greičiau. Tiesiog tai yra patogi išnaudojimui grupuotė, kuri dabar įsileista duos kažkokios momentinės naudos. Čia galima palyginti su britų kažkada naudota vergovės sistema. Mes šiandien girdime tik apie vergus negrus, masiškai vežtus iš Afrikos, nors pačioje proceso pradžioje didžiausią vergų masę sudarė airiai, kurie britų karūnos vardu buvo prievarta vežami į kolonijas. Kadangi jie yra balti žmonės, tai pakankamai greitai adaptavosi, pradėjo iš šios situacijos veržtis, pradėjo įsitvirtinti įvairiuose postuose. Britai suprato, kad tai yra nenaudinga, nes sukuria nereikalingą konkurenciją. Tuomet buvo pereita prie kito etapo, t.y. prie juodaodžių vergų, kurie nei integruotis, nei sudaryti konkurencijos negalėjo. Dabar lygiai tas pats vyksta Vokietijoje: lietuvis po 5-6 metų ten pradės konkuruoti su vietiniais, o kam jiems to reikia? Jiems pigiau laikyti getuose arabus, turkus ir kitus musulmonus, kurie, gaudami pašalpas ir gyvendami savo uždaruose pasauliuose, nėra konkurencingi.

- Maroke pasirašytas Globalus migrantų paktas jau išvertė iš posto Belgijos vyriausybę. Kokių dar pasekmių galime tikėtis artimiausiu metu?

- Maurai jau Europoje, o Sidas Kampeadoras, juos kažkada iš Europos išvijęs, piktai barška savo kaulais šaltame kape, matydamas visą šitą niekdirbių veiklą, kuri vadinama europine politika... Blogai. Tai yra ne migrantai ir ne kokie nors pabėgėliai, o maurai Europoje. Jie patys tai puikiai supranta, sakydami, kad mes esame ne Europos musulmonai, o musulmonai Europoje. Labai greitai visos šitos gaujos Europoje bus radikalizuojamos, jie pradės ne tik reikalauti savo kažkokių teisių - jie tiesiog pradės karą. Publika, čia įleidusi vadinamuosius migrantus, iš esmės atvėrė Europos vartus karui. Praeis dar 5-6 metai ir mes raškysime karčius šio sprendimo vaisius...

- Ta pačia proga verta paminėti vieną iš ES migracijos „stabdymo“ iniciatyvų, kuri šią savaitę pratęsta dar trims mėnesiams, t.y. vadinamąją misiją „Sophia“, kurios tikslas buvo neva kovoti su žmonių kontrabanda bei banditizmu Viduržemio jūroje. Tačiau visa „kova“ apsiribojo tik tuo, kad ES laivai gaudydavo Afrikos pakrantėje nelegalų valteles ir tempė jas į Italiją, papildant ten jau esančių migrantų gretas dar 45 tūkstančiais... Ar tai daroma specialiai, ar tiesiog nesuvokiant būsimų pasekmių?

- Mes esame ne kartą kalbėję, kad tam tikros ideologinės grupuotės veikla Europos Sąjungoje yra tapusi kelrode žvaigžde šiandieniniams Europos vadovams. Iš esmės mes kalbame apie buvusius bei esamus komunistus-maoistus, užgrobusius valdžią Europoje, t.y. niekieno nerinktų žmonių diktuojamas sąlygas. Galvoti, jog čia yra kažkokie atsitiktinumai ir niekas nesupranta, ką daro, yra ne tik klaidinga - toks mąstymas yra europinių idealų išdavystė. Visi jie puikiai suvokia, jog tai yra Europos projekto sprogdinimo bei ardymo sudėtinė dalis, o visi tie migrantai yra tarsi bombos, kurių dagčiai jau padegti, pakištos po Europos pamatais. Migracijos paktas yra tik dar vienas bandymas legalizuoti šitą apgailėtiną situaciją - figos lapelis, pridengiantis karalių nuogybes. Dabar įvairūs Linkevičiaus tipo komjaunuoliai, puikiai derantys prie europinių maoistų klano, kiekvieną kartą galės mojuoti šiuo figos lapeliu, ant kurio suraitė savo parašą, ir šaukti: visas pasaulis geranaoriškai susitarė... Bet juk niekas su niekuo net nesitarė. Tai buvo pasirašyta be konsultacijų parlamentuose, nepristatant šito pakto visuomenėms, nepateikiant jokio išaiškinimo kaip tai veiks dabar ar po dešimtmečio... Tokia situacija yra labai pavojinga. Mes anksčiau ar vėliau sulauksime labai baisių pasekmių ir aš nuoširdžiai tikiu, kad Linkevičius ir kita panaši publika, išdavusi nacionalinius interesus, taip pat šitų pasekmių sulauks...

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (129)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KOMENDANTO VALANDA: Graikijos premjeras Kyriakosas Mitsotakis ketvirtadienį paskelbė, kad dėl koronaviruso Atėnuose, Tesalonikuose ir kitose teritorijose įvedama naktinė komendanto valanda.
  • PATVIRTINTA: Kėdainių rajono merui Valentinui Tamuliui patvirtinta koronaviruso infekcija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate karantino įvedimui labiausiai paveiktuose miestuose, rajonuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +11 C

+10 +13 C

 

+7 +11 C

 +13 +15 C

+13 +14 C

 

 +11 +13 C

3-8 m/s

1-6 m/s

 

1-6 m/s

       

Nuorodos