respublika.lt

A.Butkevičius: Europos politiniai vadovai - tik fikcijanuotraukos (17)

2019 birželio mėn. 23 d. 14:08:56
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 6 nuotr.
Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas patvirtino, kad Europos Sąjungos šalių lyderiai viršūnių susitikime nerado sprendimo. EPA-Eltos nuotr.

 

- Kaip tik šiuo metu, kai kalbamės, vyksta naujojo Europos Komisijos (EK) vadovo paskyrimo į postą ceremonija, kurią būtų tiksliausia pavadinti užkulisinėmis derybomis. Nors nuolat girdime daugybę kalbų apie stebuklingą demokratiją ES institucijose, tačiau štai tokios procedūros visada vyksta už uždarų durų ir eiliniai europiečiai savo valdžios išrinkime nedalyvauja. Kodėl taip vyksta?

- Reikia aiškiai suprasti, jog ES, kaip tokia, ir daugelis ES sudarančių valstybių, iš esmės yra tik fasadas, už kurio slepiasi stambiųjų tarptautinių korporacijų, kurias dar vadina „tinklinėmis valstybėmis“, interesai. Paaiškinsiu šią mintį išsamiau: kažkada Didžioji Britanija, kuri yra daugybės dabartinių politinių „išdaigų“ pradininkė, turėjo Rytų Indijos ir Vakarų Indijos kompanijas. Šių kompanijų akcininkai bei nariai buvo tiek karalius, tiek jo artimiausia aplinka, tiek ir tie džentelmenai bei pirkliai, o taip pat kitokie prakutę žmonės, kurie dėl savo turto buvo prileidžiami prie kilmingos kompanijos... Štai tokia komanda sukurdavo kompaniją, kuri iš esmės parazituodavo valstybės sąskaita. Kitaip sakant, valstybė tam, kad ši kompanija efektyviai veiktų, naudodavo savo laivyną, kariuomenę bei visus politinius išteklius. Iš čia atsirado garsieji grasinimai kinams („jeigu nepirksit mūsų opiumo ir arbatos - šaudysim“), iš čia kilo ir čiabuvių naikinimai įvairiausiose salose bei kolonijose... Dabar mes visa tai turime šiandieninėje ES: tokių pačių Ost ar West-Indijos kompanijų prototipus, žinoma, besivadinančius kitais vardais ir vienijančius įvairų stambųjį kapitalą, kuris atstovauja siauriems savo interesams, „renkant“ (taip mums teigiama) ES vadovus. Klasikinis pavyzdys yra Angela Merkel, už kurios stovi ne tik Rytų Vokietijos pramonininkai, bet ir toks monstras, kaip „Nord Stream 2“, per kurį A.Merkel rusams meta gelbėjimosi ratą, spjaudama į JAV ir NATO pusę („čia tik biznis“, - sako ji). Būtent tokios situacijos daro įtaką daugumos Europos valstybių politiniam gyvenimui. Ir kokie nors mūsų klapčiukai, šiandien šalyje be proto kertantys medžius ar mažinantys valstybinės medienos kainas, kas yra nusikaltimas mūsų valstybės, žmonių ir vaikų interesų atžvilgiu, būdami „tinklinų valstybių“ veikėjų, šiandien formuojančių ES vadovybę, vergais, tikriausiai taip pat mano, kad tai tik biznis... Nes jie visada gyvens tose vietose, kurios bus apsodintos medžiais, o tai, kad dauguma kitų žmonių bus priversti gyventi plynuose kirtimuose, jiems yra nusispjaut... Tai sakau tam, kad iliustruočiau, kas vyksta su ES vadovybės „rinkimais“.

- Tai „tinklinių valstybių“ vadovai ir yra tikroji valdžia? O kur tuomet demokratija?

- Be abejo. Šita publika yra tiek suįžūlėjusi, kad jų demokratijos supratimas yra iš esmės Potiomkino kaimų demokratijos lygio. Priminsiu istoriją: terminas „Potiomkino kaimas“ atsirado 1787 metais, kai grafas Potiomkinas, norėdamas pasirodyti prieš imperatorę Jekateriną II bei ją lydinčius užsieniečius, neseniai prie Rusijos prijungtose Ukrainos žemėse ėmėsi statyti butaforinius kaimus ir varinėti po juos tą patį valstiečių būrį. Taip jis mėgino parodyti, kad Rusija sėkmingai kolonizuoja ir civilizuoja savo naująsias valdas... Taigi, europiniame Potiomkino kaime „tinklinių valstybių“ vadai pasitaria ir pasako politikieriams: mes paskyrėme ES vadovu Vėberį ar Barnjė... Toliau jūs imituokite, kad kažką „renkate“. Todėl mėginti čia ieškoti kažkokių demokratinių sprendimų ar svarbių geopolitinių interesų raiškos būtų tiesiog naivu. Tai yra stambaus kapitalo veikiamų žmogelių atėjimas į formalias pozicijas ir kartais, neišnagrinėjus jų visų finansinių žaidimų, negali suprasti, kas iš tikrųjų vyksta. Jeigu kas nors iš mūsų mielų skaitytojų nori ir toliau klejoti apie „demokratiją“, tuomet tai - klinikinis atvejis, nes tokiam žmogui niekuo padėti jau negalima. O aš nenoriu gyventi Potiomkino kaime, nes visą laiką gyvenau realiame pasaulyje, kurį stebiu ir analizuoju...

- Toliau tęsiasi Malaizijos lėktuvo numušimo istorijos nagrinėjimas. Panašu, kad Nyderlanduose už akių bus teisiami keli Rusijos veikėjai su liūdnai pagarsėjusiu ponu Girkinu priešakyje... Ko čia galima tikėtis?

- Ponas Girkinas yra labai įdomi personalija... Jis, reaguodamas į Nyderlandų sprendimą, iškart pasakė, jog Donecko ir Luhansko „opolčenije“ (t.y. ginkluoti piliečiai) jokio lėktuvo nenumušė. O jis tuo metu ir vadovavo tai „opolčenijai“, todėl žmogus yra informuotas. Ir jis yra visiškai teisus: sistema „Buk“ toje Ukrainos teritorijoje niekada nebuvo dislokuota iki minėto momento ir jokios „opolčenijos“ negalėjo tos sistemos iš ukrainiečių pagrobti, jiems traukiantis iš okupuojamų teritorijų. Kitaip šnekant, šaunuolis Girkinas tokiu pareiškimu gražiai parduoda Vladimirą Vladimirovičių, kurio kompanija atsitempė čia savo „Buk“ sistemą, todėl į juos ir kreipkitės... Kas iš tikrųjų įvyko? Be abejo, buvo vykdoma operacija, tikintis apkaltinti ukrainiečius nusikalstama veikla bei ataka prieš civilinius lėktuvus. Tačiau, kaip visada, rusams nieko sklandžiai neišeina - vežė, nepaslėpė galų, pliurpė į telefoną atviru ryšiu, o uždaras šifruotas ryšys neveikė... Štai ir rezultatas: praktiškai atvirame eteryje iššifruotas visas kelias, kuriuo sistema „Buk“ atkeliavo į pono Girkino „opolčenijos“ kontroliuojamas teritorijas ir iššovė į Malaizijos lėktuvą, bandant inscenizuoti ukrainiečių „nusikaltimą“. Tai buvo daroma, atsižvelgiant ir į netyčinį izraeliečių lėktuvo numušimą virš Juodosios jūros, tad buvo tikėtasi, kad ukrainiečiams kaltę nebus sunku suversti... Šiuo atveju netgi buvo pasirinktas lėktuvas, kurio spalvos buvo labai įtartinai panašios į Rusijos valstybinės vėliavos spalvas - tai turėjo paaiškinti „amžinai girtų“ ukrainiečių šaudymą į dangų... Ir kas gi bus toliau? Žinoma, teismas. Žinoma, spaudimas Rusijai augs ir taps dar vienu svertu paspausti V.Putiną. Kai bus reikalinga, šį kozirį ištrauks, grasinant Hagos tribunolu. Jeigu V.Putinas negalės apginti saviškių, tai pasitikėjimas juo savaime kris, o Rusija toliau eis į vis gilesnę izoliaciją. Taigi, šis klausimas iš tam tikro karinio kriminalo virsta geopolitiniu veiksniu.

- Ar realu, kad dėl to pasikeis Vakarų politinių veikėjų reakcija į V.Putiną? Gal ten taip pat atsiras kas nors, suvokiantis, jog formulė „čia tik biznis“ negalioja, kalbant apie kriminalinius bei politinius nusikaltėlius?

- Manau, kad vien tik tai, kas vyksta Prancūzijoje, kur teisiamas Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy), o dar prieš tai buvo teisiamas Žakas Širakas (Jacques Chirac), mums turi atskleisti, kad jokių iliuzijų šiuo klausimu negali būti. Lygiai ta pati situacija Britanijoje, kur vertėtų teisti Teresą Mei (Theresa May) už atakas prieš savo valstybės interesus, nors jos, žinoma, niekas neteis. Dar baisiau yra su Angela Merkel, kurią reikėtų teisti už Vokietijos ginkluotųjų pajėgų sunaikinimą, už jai patikėtos Europos saugumo ir gynybos politikos ignoravimą, už sąmoningą vadinamųjų „pabėgėlių“ krizės sukėlimą, už Europos vartų atidarymą musulmonams... Kai Europa, šimtmečius gynusi ir saugojusi savo didingą kultūrą nuo tokių invazijų, dabar kažkokios Rytų vokietės yra paversta islamo teroristų ganykla ir gamykla. Žvilgtelėk į šituos žmones ir pasakyk, jog vis augantis išprievartavimų skaičius Skandinavijos valstybėse yra gėris. Pasakyk, kad ES beveik visur egzistuojantys getai su musulmonų šariato teise, į kuriuos neįsileidžiami ne tik tų šalių gyventojai, bet ir policija, yra norma. O po to pasakyk, jog tie žmonės, kurie visa tai leido, pažvelgę į V.Putino tamsius darbelius, staiga apsiašaros ir pradės muštis kumščiais į krūtinę... Žodžiu, skaitytojams siūlau nebūti naiviems - tol, kol padorūs europiečiai iš neapykantos nepradės lipti ant kulnų savo politikams, ši bakchanalija tęsis...

- Užsiminėte apie N.Sarkozi ir Ž.Širako teismus bei kaltinimus jiems korupcija... Bet juk mums visais kanalais pasakojama, kad korupcijos ES nėra, jos smulkių apraiškų pasitaiko tik Rytų Europos valstybėse ir dar toliau į Rytus... O čia staiga paaiškėja, kad Europos širdyje, demokratijos lopšyje, vagia ir „jama“ net patys prezidentai...

- Ten niekada kitaip ir nebuvo. Visos pasakos apie ypatingą Vakarų demokratiją bei ypač sąžiningus jų vadovus pasakomis ir lieka... Parodykite man bent vieną Prancūzijos vadovą, kuriam nebuvo pareikšti kažkokie įtarimai ar kuris nebuvo įsisukęs į panašius skandalus. Čia klausimas tik individualus: N.Sarkozi daugelį metų žaidė vienas, su niekuo nesidalindamas, buvo pakankamai neatsargus ir ekstravagantiškas, vien tik jo žmonos keitimo operacija perkėloje daug ką pasako... Vien tai rodo, kad jo suvokimas, kaip turi būti tvarkomi reikalai, yra tragiškas. Jau nekalbant apie pinigų ėmimo iš Muamaro Kadafio istoriją. Kadangi buvo aišku, jog šis žmogus ir toliau nepaisys sveiko proto, nuspręsta jį nubausti. Kad šis reikalas pasiekė teismą yra ne kažkokio prancūzų demokratinio veikimo rezultatas, o tai, kad šis veikėjas užkabino tarptautinio „elito“ interesus... Lygiai taip pat Kenedžių klanas buvo baudžiamas iki trečiosios kartos, kad visiems būtų aišku, kaip išsišokėliai, nesugebantys derinti savo interesų su kitais, turi būti statomi į vietą. Čia būtų visiškai atskira tema: veikiančiojo JAV ir Europos „elito“ mechanizmai, kuriais yra valdoma visa aplinka. Jeigu dar iki XIX-ojo šimtmečio pabaigos visa povo plunksnomis apsikaišiusi publika vaidino ypatingą vaidmenį Europoje ir pasaulyje, tai bolševikams pas save iššaudžius visus šiuos plunksnuotus ponus, jų kolegos Vakaruose suvokė, jog žaidimas gali būti kur kas linksmesnis, jeigu jie viešai nedemonstruos savo ypatingų galių. Tačiau jie patys juk niekur nedingo, nedingo nei jų pinigai, nei investicijos, nei jų įtakos pasaulio politikoje... Jie tiesiog duoda apgraužtą kaulą šiuolaikiniam pasaulio gyventojui, kuris jau turi ir televizorių, ir mašinikę, kol šis graužia kaulą bei įsivaizduoja, kad viskas yra gerai, jie ir toliau kontroliuoja aplinką. Taigi, N.Sarkozi pabandė nederinti savo veiksmų ir pūsti žandus. Tai bus jam pamoka...

- Daugelis apžvalgininkų svarsto: kas atakuoja naftos tanklaivius Omano jūroje?...

- Įtampa kyla drauge su naftos kainomis. Nori kelti naftos kainas, didink įtampą tarp JAV ir Irano. Tai reiškia: duok Irano veikėjams slaptas ar tiesiogines garantijas, kad jie bus ginami, duok jiems ginkliukų, aktyvuok savo agentūrą Irano nacionalinėje gvardijoje, pasiųsk kelis profesionalus, kurie pritvirtintų primityvią bombikę prie tanklaivio borto ir turėsi šitą rezultatą... Visi supranta, kad situacija turi labai aiškų interesą: pirmiausia, įvelti Donaldą Trampą (Donald Trump) į konfliktą su Iranu. D.Trampas tą puikiai supranta, muistosi, bijo lipti ant grėblio, todėl deleguoja visus reikalus Maikui Pompėjui (Mike Pompeo), kuris bando tai spręsti karine retorika. Nori-nenori, reikės pademonstruoti jėgą, o prieš Iraną tai gali nelabai pavykti. Lietuvos žmonės gauna vaizdelį, kad Iranas yra barzdotų religinių fanatikų valdomas tamsus kraštas, kuriame veikia teroristinė organizacija „Nacionalinė gvardija“ ir ten gyvena visiški kvailiai. Tačiau pažvelkime kitu kampu. Pirmiausia tai yra daugiatautė valstybė. Antra - ten gyvena balti žmonės su visu iš to išplaukiančiu jų gebėjimu mąstyti, tvarkytis ir kovoti. Tai žmonės, turintys 3000 metų imperinę tradiciją ir nepaisant to, kad jie yra musulmonai, nemokėjimu kariauti jų tikrai neapkaltinsi - tai nebus šešių dienų karas, kuriame Izraelis lengvai sutriuškino arabų armijas. Be to, Iranas turi pakankamai galingą pramonę, galinčią pagaminti viską, ko jiems reikia, Taip pat turi milžiniškus naftos resursus ir pakankamai dideles valiutų atsargas. Maža to, Irano valdžia, manipuliuodama oficialiais draudimais, bet faktiniais leidimais puikiai moka išvengti įvairių gyventojų bruzdėjimų...

- D.Trampas kaip tik paskelbė, kad balotiruosis antrajai kadencijai į JAV prezidento postą. Minėjote, kad jo interesas būtų išvengti konflikto su Iranu, bet situacija yra pakankamai sudėtinga: jeigu jis nusileis Iranui, ar „nepraras veido“ rinkėjų akyse? O jeigu kariaus, tai pasmerks save pralaimėti rinkimus? O ką dabar daryti, kai Iranas ką tik numušė amerikiečių droną?

- Barako Obamos ir Bilo Klintono (Bill Clinton) valdymo laikotarpis buvo JAV saugumo ir gynybos politikos interesų ignoravimo metai. Ir dabar, kai aš žiūriu į D.Trampą, kuris suvokia Jungtines Valstijas, kaip savo kompaniją, kurios aktyvus reikia ginti, suprantu, kad jis yra labai keblioje padėtyje. Taip, iraniečiai greičiausiai numušė tą droną, tačiau tai pripažinti dabar ir neatsakyti į šitą iššūkį, reiškia „prarasti veidą“ savo paties patriotiškai nusiteikusių rinkėjų akivaizdoje, o adekvačiai atsakyti ir veltis į konfliktą reiškia pralošti rinkimus ir įvelti JAV į sekinantį, ilgą, labai sudėtingą karą, iš kurio daugiausia laimės visi politiniai oponentai: Rusija, Kinija, tas pats Iranas... O buvę JAV vadovai, šitaip užleidę situaciją ir leidę įvairiems barzdotiems vyrukams užsiauginti raumenis bei susikurti tokio lygio ginkluotes - Pakistane, Indijoje, Irane, Kinijoje, Šiaurė Korėjoje ir t.t. - įvykdė nusikaltimą prieš žmoniją. Nes mes dabar atsiduriame situacijoje, kai šiame pasaulyje mums vietos gali greitai nelikti. Kai žmonės, kurie anapusiniu pasauliu suinteresuoti labiau, nei šiuo, pradės vienas į kitą mėtyti atomines bombikes, tai smarvė ateis ir iki mūsų...

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUDRASKĖ: pietų Rusijoje du lokiai mirtinai sudraskė vienuolikametį.
  • KELIAI: valstybės valdoma „Kelių priežiūra” už 115 tūkst. eurų (be PVM) ketina įsigyti šviesoforų ir kitų kelio įrenginių remonto paslaugų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar be baimės lankotės kirpyklose, grožio salonuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +16 C

+10 +12 C

 

+12 +15 C

 +21 +23 C

+23+25 C

 

+24 +26 C

2-3 m/s

2 m/s

 

1-2 m/s

       

Nuorodos