respublika.lt

2016: kas išsaugos savo tautas, o ką ištiks apokalipsė (0)

2016 sausio 01 08:31:34
Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt

Kaip ir kasmet, prieš Naujuosius pasipila aibės prognozių kitiems metams, ir dažniausiai jos būna optimistinės. Tačiau šiemet avansu skelbiamų gerų naujienų gerbėjai nieko linksmo neišgirdo - visi, nuo finansų analitikų iki popiežiaus Pranciškaus, pasauliui žada niūrią ateitį. Pasaulio ateitį „Vakaro žinios“ aptarė su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

×
nuotr. 1 nuotr.
Amerikiečiai kol kas sugeba pritraukti investicijas tik dėl to, kad visur kitur chaosas tik didėja. EPA-Eltos nuotr.

 

- Viena grėsmingiausių prognozių, kurios nuskambėjo šiomis dienomis, be abejonės, yra Turkijos ir Rusijos karas, kuris esą yra neišvengiamas. Ką manote?

- Na, jeigu turkai numušė lėktuvą, tai reikia manyti, kad jie suprato, ką daro. O jeigu suprato, vadinasi, kažko tikisi arba nori. O ko jie gali norėti, numušdami branduolinės valstybės lėktuvą? Logiškai mąstant - konflikto. Vadinasi, jeigu jie šitaip elgiasi, tai jiems tas konfliktas yra reikalingas. Jie, matyt, tikisi, kad konflikto atveju į šią mėsmalę bus įtrauktas visas NATO blokas. Kitaip aš negaliu galvoti. Juk lakūnas nenumušinėja lėktuvo šiaip sau, neturėdamas ką veikti. Lakūnas gauna nurodymą iš aukščiausių pareigūnų, šiuo atveju - iš ministro pirmininko, kuris prisiėmė atsakomybę. Jeigu tu numuši branduolinės valstybės lėktuvą, tai yra logiška tikėtis atsakomojo smūgio. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad Rusija iš paskutiniųjų šito vengs.

- Bet juk mūsų ekspertai ir analitikai sako kaip tik atvirkščiai, kad Rusija pati eskaluoja konfliktus ir smarkiai ginkluojasi...

- Žinoma, jie taip ir sako. Bet, mano supratimu, tai yra visiškai klaidingas mąstymas. Rusija iš paskutiniųjų stengsis išvengti įsitraukimo į konfliktą, nes tas konfliktas yra reikalingas Jungtinėms Valstijoms, taip pat Europai ir netgi Kinijai, t.y. tiems, kuriems reikia gelbėti savo dolerio emisiją. Aš nematau jokios prasmės Rusijai veltis į visa tai, o štai pirmiausia JAV konfliktas yra tiesiog būtinas. Juk jeigu JAV nesustabdys Kinijos ir Rusijos, tai pačių Valstijų ateitis yra labai miglota... Tai ir yra pagrindinė visų konfliktų priežastis ir ašis.

- Niūriomis prognozėmis per šventes pasidalijo netgi popiežius Pranciškus, kas visiškai nebūdinga Vatikanui. Kas lėmė tokį jo pesimizmą?

- Taip, visiškai netikėtai sakydamas įprastą šventinį pamokslą jis pasakė, kad gali taip nutikti, jog šios Kalėdos yra paskutinės katalikams. Visi labai nustebo, visame pasaulyje pasipylė galybė komentarų, tačiau niekas tiksliai nežino, ką jis čia turėjo omeny... O greičiausiai popiežius mano, kad 2016 metais emigrantų banga į Europą sukels riaušes ir prasidės Europos civilizacijos žlugimas, musulmonams perėmus valdymą. Aš nežinau, ar būtent taip jis ir galvoja, bet faktai rodo, kad jo mintys krypsta panašia linkme. Juk, sutikime, iš popiežiaus lūpų išgirsti tokią frazę... Viena vertus, šis žmogus nėra eilinis, ir reikia manyti, kad jis žino daugiau nei mes, nes jis nuolat susitikinėja su pasaulio galingaisiais, gauna informaciją iš pirmųjų lūpų. Bet palikime popiežių ramybėje ir pasitelkime elementarią logiką - juk šitas migrantų srautas niekuo kitu ir negali baigtis, kaip tik tokia apokalipse. Na, gerai, galbūt ne kitais metais, o dar kitais. Ką tai keičia? Jeigu atvažiuoja čia milijonai jaunų vyrų, o daugiau nei milijonas atvyko vien tik šiemet, be to, pridėjus tuos, kurie Europoje jau gyvena seniau, ir tuos, kurie dar atvyks, belieka laukti, kad Europa taps musulmoniška. Pavyzdžiui, pačiame Briuselyje dauguma naujagimių jau yra musulmonų vaikai. Vadinasi, netrukus šita publika ten sudarys rinkėjų daugumą. Bandykime atspėti, už ką jie balsuos... Taigi, ta pati Belgija jau neturi jokių šansų išlikti, nes tais žmonėmis jau nepavyks atsikratyti - jie juk visi bus gimę Belgijoje... Tos valstybės, kurios atsikratys europietiškų iliuzijų, turi galimybių išsaugoti savo valstybingumą ir savo tautas. O tos, kurios ir toliau bris į europietiškos „tolerancijos“ ir „multikultūralizmo“ visiškai neįgyvendinamų svajonių liūną, žlugs arba bus užvaldytos musulmonų. Ir čia jokių kitų variantų nėra.

- Ne ką mažiau niūrių prognozių ir ekonomikos srityje. Antai „Financial Times“ ekspertai tvirtina, kad šiemet nė viena pasaulio valstybė negali pasigirti kokiais nors laimėjimais - nei ES, nei JAV, nei Rusija, nei Kinija, nei Japonija... Visos jos su dideliu nerimu laukia naujųjų metų ir didesnių vystymosi perspektyvų nemato. Ar dabar tenka laukti naujos ekonominės depresijos?

- Pirmiausia ta depresija niekur nebuvo dingusi... Ta krizė, kuri prasidėjo 2008 metais, niekur nesidėjo - nė vienas iš visų įmanomų makroekonomikos parametrų per šį laikotarpį nepagerėjo, o atvirkščiai, tik pablogėjo. Dėl to nieko nuostabaus, kad metai iš metų pasaulyje pragyvenimo lygis krenta ir kuo toliau, tuo staigiau jis kris, taip pat krenta ir vartojimo lygis. Nes gyvenimas skolon baigėsi, tiesiog neįmanoma gyventi į skolą amžinai. O dabar išgyvename tokio gyvenimo pabaigos momentą. Visi ekonominiai rodikliai blogėja ir Kinijoje, ir Rusijoje, ir Amerikoje, ir Europoje - visur be išimčių. Pavyzdžiui, Kinija suvartoja beveik pusę visame pasaulyje pagaminamo metalo, tačiau šiemet visų tų metalų ir jų lydinių poreikis smuko dešimtis procentų. Tai milžiniški mastai, įsivaizduokime, kaip tai atsiliepia visam pasauliui. O kodėl tai vyksta Kinijoje? Todėl, kad ir pas juos buvo nemotyvuotai intensyvus vystymasis, pasiektas dirbtinėmis priemonėmis, ir jie jau pasiekė savo galimybių ribas. Tas pats yra visur. Kitas pavyzdys - vien tik per B.Obamos valdymo laikotarpį JAV valstybės skola padvigubėjo. Įsivaizduokime, kokiais tempais ta skolų našta auga. Vadinasi, kažkada ta našta turės pradėti visus lenkti prie žemės, kas dabar ir vyksta.

- Vėlgi mūsų ekspertai kasdien pasakoja, kaip pasaulyje stiprėja doleris, kaip Amerikoje gerėja gyvenimas, štai net Federalinis rezervų bankas pakėlė palūkanų normas... O jums vis negana...

- Čia nereikia apsigauti dėl to dolerio „stiprėjimo“ ir gyvenimo „gerėjimo“. Doleris stiprėja dėl to, kad dauguma skolų emituotos doleriais, o žmonės dabar stengiasi atsikratyti skolų ir todėl dolerio poreikis išaugo. Antra vertus, kadangi pasaulyje chaoso tik daugėja ir net neaiški ES ateitis dėl tų visų migrantų, tai kur jūs bėgsite slėptis, turėdamas pinigų perteklių? Kol kas Jungtinės Valstijos išlieka imliausia ir saugiausia finansų rinka. Bet visa tai yra labai dirbtinai padaryta. Žmonės, kurie supranta, kaip veikia tie mechanizmai, puikiausiai žino, kad tas dolerio stiprėjimas yra labai laikinas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6885 eurai, aukotųjų skaičius - 23; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur planuojate leisti vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +10 C

+1 +7 C

 

+2 +7 C

+10 +15 C

+8 +14 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos