respublika.lt

Rusijai artėja galas: per Naujuosius Metus šalis paskendo nusikaltimuose ir nelaimėse! papildytanuotraukos (225)

2021 sausio 18 07:40:27
Pagal „Lryto“ medžiagą parengė neetatinis korespondentas Vitas Tomkus

Žiemos švenčių ir atostogų laikotarpis Rusijoje buvo paženklintas itin dideliu nusikaltimų skaičiumi. Rusai gėrė be perstojo, o Naujametiniu laikotarpiu įvykusių incidentų gausa privertė sunerimti tiek policiją, tiek žiniasklaidą. Ir ypač Lietuvos politikus, kurie nerimauja, kad, jeigu nusikaltėlių gaujos atsiris iki Kaliningrado srities, iškyla realus pavojus ir Lietuvai: iš pradžių Neringai, po to ir likusiai daliai gyventojų...

×
nuotr. 11 nuotr.
Rusijai artėja galas. EPA-Eltos nuotr.


„Neturime pinigų geroms atostogoms, vadinasi, šitos visiškai nereikalingos!" - tokią nuomonę per praėjusį gruodį surengtą sociologinę apklausą išsakė net (!) 65 proc. Rusijos gyventojų.

Jie balsavo už tai, kad šiais metais 11 šventinių dienų - gruodžio 31 d. - sausio 10 d. - būtų perkeltos į gegužės mėnesį. Ankstesniais metais tokių permainų šalininkų buvo trečdaliu mažiau. Rusija akivaizdžiai degraduoja. Lietuvos ekspertai nerimauja, kad tai gali paveikti ir rusus, kurie tebegyvena Lietuvoje.

Sociologinių apklausų rezultatą psichologijos specialistai sieja su koronaviruso pandemija. Dėl pražūtingo viruso šėlsmo nebeliko galimybių pasimėgauti dauguma žiemos pramogų.

Susumavus šių naujametinių girtuoklysčių ir apsirijimo gulinėjant ant sofos bei žiūrint televizorių rezultatus, paaiškėjo itin skaudi tiesa - neregėtas smurto namuose šuolis, palyginti su praėjusiais metais.

Koronaviruso siautėjimo metu labai išaugo kriminalinių nusikaltimų skaičius penkiasdešimtyje Rusijos regionų, ypač didžiuosiuose šalies miestuose: Sankt Peterburge įvykdyta 12,2 tūkst. nusikaltimų, sostinėje Maskvoje - 4,9 tūkst. Atitinkamai palyginus nusikaltimus, įvykdytus Vilniuje ir Kaune, mūsų šalies kriminogeninė situacija ženkliai skiriasi į gerąją pusę.

„Nusikaltimai šiuo laikotarpiu turi vieną ypatybę - jie vykdomi beveik be savanaudiškų paskatų, bet pasižymi padidėjusiu aršumu aukų atžvilgiu", - situaciją komentavo psichologė Anastasija Aleksandrova.

Maskvos policija taip pat pažymi, kad anksčiau per žiemos šventes tokio masto pjautynių nebuvo.

Žmonės žalojo vienas kitą tiek viešose vietose - parduotuvėse, vaistinėse, gatvėje, tiek butuose. Peilio griebėsi ir moterys.

Maršalo I.Bagramiano gatvėje esančiame bute dvi nejaunos artimos draugės pjautynes surengė vos nuskambėjus Kremliaus kurantams. Kovą pralaimėjo 46 metų prekybos centro apsaugininkė. Ją, sužeistą peiliu į nugarą, teko vežti į ligoninę.

Kitame Rusijos sostinės rajone anksti rytą 73 metų pensininkas, buvęs regbio treneris, bandė papjauti 67 metų žmoną, bet jai paskutinę akimirką pavyko nukreipti smūgį nuo gerklės.

Choroševskio rajone švęsdami susipyko 40-mečiai sutuoktiniai. Nukentėjo brolis, pabandęs juos išskirti. Jam peiliu smeigta į krūtinę šalia širdies.

Taip buvo „švenčiama" ne tikai Maskvoje. Vladivostoke sutuoktiniai nutarė Naujuosius sutikti vienoje Rusų salos poilsio bazėje. Bet per vakarienę pora susipyko, ir žmona užsidarė viename iš kambarių. Vyras išlaužė duris, žvėriškai sumušė žmoną ir nuėjo miegoti. Ryte pamatė, kad moteris nerodo gyvybės ženklų.

Altajuje - priešingai. Po girtuoklystės sausio 1-osios naktį kempinge ir audringo rytinio kivirčo su pagyvenusiu sutuoktiniu gyva liko 29 metų žmona. Ji papjovė savo vyrą.

Novokuznecke - dar įspūdingesnis vaizdelis. Rytą po šventės prie ką tik atidarytos aludės vyrams teko malšinti dešimties dar neišsiblaiviusių moterų muštynes.

Kondopogos (Karelija) miestelyje, V.Lenino aikštėje, mušėsi paaugliai, bet medikų pagalbos prireikė nuo smūgio į galvą nukentėjusiai atsitiktinei praeivei.

Baisus nusikaltimas įvykdytas Chakasijoje.

Šventėms iš naftos verslovės sugrįžęs 41 metų Andrejus pradžioje prisigėrė su sugyventine, paskui miegamajame padegė sofą.

Ji stovėjo šalia lovelės, kurioje miegojo 6 metų mergaitė. Ją Andrejus laikė savo draugės ir kito vyro meilės vaisiumi.

Girtą sugyventinę vyriškis išvedė į gatvę, o mergaitė sudegė gyva. Policijoje Andrejus aiškino, kad vaiką pamiršo.

Naktį pamatęs sofą, ant kurios draugė nuolat būdavo jam neištikima, kol jis darbavosi naftos verslovėje, vyras nutarė sunaikinti nemalonų priminimą.

Akivaizdu, kad po tokių švenčių tūkstančiams rusų teks gyventi su dar nemalonesniais prisiminimais. Turint tokį kaimyną pašonėje, Lietuvos politikai ne juokais susirūpino, ar nereikėtų kariniam biudžetui skirti kelis kartus daugiau lėšų, nes kitaip neatsilaikysime.

Tuo tarpu Lietuvoje šalies gyventojai elgiasi palyginus ramiai. Matyt, ruošėsi ateinančiam savaitgaliui.

Raseinių r. dvi moteris kirviu užkapojęs vyras atskleidė įvykusio nesusipratimo priežastis: per išgertuves įpykęs Norgėlų (Raseinių r.) kaimo gyventojas 36-erių Marius Marcinkus nuoskaudą išliejo kirvio kirčiais - sugyventinę ir jos motiną nužudęs vyriškis prieš pasprukdamas ugnimi bandė sunaikinti įkalčius. Tačiau gaisras nusikaltimo įkalčių nesunaikino: nors medicinos ekspertams iš karto pasirodė, kad abi moterys, kurių kūnai rasti gaisravietėje, mirė sau ramiai kaip visi normalūs žmonės nuo koronaviruso, deja, iš lauko virtuvėje aptikto kruvino ir aukų plaukais aplipusio kirvio, galima buvo suprasti, kad tai yra paprasčiausias nelaimingas atsitikimas. Pareigūnų sučiuptas nelaimingas įtariamasis net nebandė kratytis kaltės - prisipažino, kad tai jis su moteriškėm truputį apsipyko ir šiek tiek pasikarščiavo. Rezultate - du apdegę kūnai. Ar buvo skiepytos - nustatyti nebeįmanoma.

Lietuvoje įvyko ir daugiau nelaimių bei nelaimingų atsitikimų, bet pareigūnai visko negalėjo pastebėti, nes stebėjo, kaip vaikai su rogutėmis leidžiasi nuo kalniuko ir akylai saugojo, kad jiems nenusmuktų kaukės. Tarp pažeidėjų rimtesnių konfliktų nenustatyta, nors, aišku, buvo ir tokių, kurie sulaikomi nesavais balsais spiegė ir spardėsi. Tačiau nei dujų, nei elektrošoko policijai panaudoti neprireikė. Tąkart. 

Šį savaitgalį policija žada dar intensyviau vykdyti judėjimo kontrolę tarp savivaldybių ir didesnį dėmesį skirti susibūrimų vietoms. Nesvarbu, kur žmonės besiburtų. Ir kur tos vietos bebūtų.

„Intensyviai dirbsime. Šalies keliuose matysite tiek stacionarius, tiek mobilius kontrolės postus, taip pat akcentas bus žmonių susibūrimams vietose, susijusiose su žiemos malonumais", - sakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, bet nepatikslino, kas priskiriame prie žiemos malonumų: ar tik pasivažinėjimas su rogutėmis, ar ir senių besmegenių lipdymas, kuris pareigūnams gali pasirodyti kaip asmeninis įžeidimas.

R. Požėla sako, kad taip pat bus ribojamas patekimas į tas vietas, kuriose įprastai žmonės linkę mėgautis žiemos pramogomis. „Tose vietose, kur įmanoma riboti transporto priemonių eismą, matydami, kad yra perteklinis automobilių skaičius aikštelėse ar šalia tų lankytinų vietų, tiesiog tiek žmonių saugumui, tiek siekiant išvengti eismo taisyklių pažeidimų, apribosime patekimą į tas vietas", - teigė policijos vadovas. Neatmetama tikimybė, kad gali būti ribojamas ir išvažiavimas iš susibūrimų vietų. Mat visi pareigūnai yra kaip vienas ryžtingai nusiteikę ir net ne darbo metu pasiruošę dirbti, kad tik namie sėdėti nereiktų, o jiems į pagalbą visada pasiryžę ateiti savanoriai šauliai, dažniausia - šoumenai, kuriems „apsišaudyti" piktais žodžiais su pažeidėjais dvigubas malonumas, nes jei nevilkėtų uniformų, kaip mat gautų atgal į snukį.

Anot policijos komisaro, policija ir toliau reaguos į pranešimus dėl susibūrimų „privačiose erdvėse", triukšmo jose. „Dirbsime pakankamai nemažomis pajėgomis, tai čia tokie pagrindiniai mūsų savaitgalio iššūkiai", - kalbėjo R. Požėla. Stichijos iššūkis - ne juokas! Termometro stulpelis savaitgalį kai kur nukris žemiau 20 laipsnių šalčio, daug kur laikysis 10-15 laipsnių šalčio. Keisčiausia, kad šitoks atšalimas mūsų pareigūnų pasiryžimo dirbti nė kiek neatšaldo. Visi kaip vienas yra pasiryžę bet kokiomis oro sąlygomis dirbti, kad tik nereikėtų patiems namie kiurksoti.

Pasak R. Požėlos, tai gali turėti ir teigiamos įtakos pareigūnų darbui, tačiau taip pat šaltis bus papildomas iššūkis atliekant pareigą kontroliuoti judėjimą. „Šaltis iš vienos pusės galbūt yra mūsų sąjungininkas, kad nereiks reguliuoti transporto srautų ir nebus tiek žmonių, susirenkančių vienoje vietoje", - teigė generalinis komisaras. „Iš kitos pusės, jis yra neigiamas faktorius, nes reikės dirbti stacionariose darbo vietose po atviru dangumi. Čia iššūkis bus mūsų turimai avalynei, drabužiams, papildomas iššūkis pareigūnų sveikatai, nes šalia COVID-19 peršalimo ligos nėra atsitraukusios", - pridūrė jis, duodamas suprasti, kad pareigūnai dirbs ne tik su prasta avalyne, bet, jei reikia, ir basi, kad tik nesėdėtų namie.

Policijos duomenimis, šiuo metu koronavirusu serga 144 pareigūnai, bet jie net ir karščiuodami, kosčiodami ir sloguodami, vis tiek veržiasi į lauką dirbti ir pasitarnauti Tėvynei. Dar 69 pareigūnai yra saviizoliacijoje, bet jie irgi dirbs, tik iš namų balkonų, stebėdami kiemą ir kaimynų judėjimą. Kad kuris apsižioplinęs netyčia neperžengtų savivaldynės ribos, kuri tik patiems pareigūnams ir težinoma. Todėl už neleistiną nematomos ribos peržengimą ir akivaizdų prasižengimą tikimąsi surinkti daugiausia baudų.

Judėjimo kontrolė tarp savivaldybių vykdoma nuo gruodžio vidurio, siekiant sumažinti COVID-19 užsikrėtimų skaičių. Apribojimas galioja iki sausio pabaigos, tačiau Vyriausybė artimiausiomis dienomis žada peržiūrėti šį apribojimą, atsižvelgdama į nebekontroliuojamą situaciją, kuomet sunku sukontroliuoti visus kontrolierius - policininkus, karo pareigūnus, savanorius bei šaulius, kurie nė minutės nebegali namie ramiai pabūti ir žūtbūt veržiasi į laisvę dirbti. Nes maloniau gaudyti kitus, nesėdinčius namie, nei patiems sėdėti namie užsidarius, pro atvirą langą gryną orą gaudant...

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (225)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Lietuva turėtų įsigyti rusišką „Sputnik V” vakciną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau skiepijotės nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

 -1 0 C

 

 0 -1 C

+3 +6 C

 +2 +3 C

 

   +5 +7 C  

0-5 m/s

  0-4 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos