Nepaisydami specialiųjų milicijos pajėgų naudojamo smurto, ketvirtą vakarą iš eilės žmonės daugelyje Baltarusijos miestų išėjo į gatves, reikalaudami prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo.
Keliuose nepriklausomuose žinių tarnybos „Telegram“ kanaluose naktį į ketvirtadienį buvo galima išvysti vaizdo įrašų, kaip žmonės Minske, Gardine ir kituose miestuose ragina A. Lukašenką nutraukti smurtą ir atsistatydinti. Per protestus vėl suimta dešimtys asmenų, yra ir sužeistųjų.
Kartu išaugo solidarumas su demonstrantais. Minske į protestą prieš smurtą stojo per 100 gydytojų.
Nobelio literatūros premijos laureatė iš Baltarusijos Sviatlana Aleksijevič pirmą kartą tiesiogiai paragino autoritarišką prezidentą atsistatydinti. „Dink, kol nevėlu, - sakė 72-ejų rašytoja trečiadienio vakarą radijo stoties „Svoboda“ Baltarusijos tarnybai. – Mano nuomone, valdžios aparatas paskelbė tautai karą“. Niekas esą negalėjo įsivaizduoti tokio smurto.
Daug kur žmonės formavo žmonių grandines, taip protestuodami prieš milicijos smurtą ir rinkimų rezultatų klastojimą. Po sekmadienį vykusių ginčytinų rinkimų paskelbta, kad 26 metus valdžioje esantis A. Lukašenka perrinktas dar vienai kadencijai surinkęs 80,08 proc. balsų. Tuo tarpu prezidento priešininkai nugalėtoja mat jo varžovę 37-erių Sviatlaną Cichanouskają. Spaudžiama tarnybų, ji pabėgo į Lietuvą.
Kandidatas Valerijus Cepkala, žinomas IT specialistas, kuriam nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, paragino ES prezidente pripažinti C. Cichanouskają. Šimtai IT specialistų ragino A. Lukašenką nusileisti ir atvirame laiške grasino su savo įmonėmis palikti šalį.
Protestų prieš smurtą Baltarusijoje būta ir užsienyje, pavyzdžiui, prie šalies ambasados Maskvoje. Latvijoje šimtai žmonių taip pat susirinko prie Baltarusijos ambasados, jie reikalavo paleisti sulaikytus demonstrantus. Ukrainoje buvęs prezidentas Petro Porošenka vaizdo įraše paragino A. Lukašenką atsisakyti smurto.
Baltarusija praneša, kad per protestus sulaikyta dar 700 žmonių
Baltarusijoje ketvirtą protestų dieną policija sulaikė dar 700 žmonių, ketvirtadienį pranešė vidaus reikalų ministerija.
Trečiadienį „dėl dalyvavimo neteisėtuose masiniuose susibūrimuose sulaikyta maždaug 700 žmonių“, teigiama ministerijos pranešime. Bendras sulaikytųjų skaičius jau siekia 6 700.
Nepaisydami specialiųjų milicijos pajėgų naudojamo smurto, ketvirtą vakarą iš eilės žmonės daugelyje Baltarusijos miestų išėjo į gatves, reikalaudami prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo.
Protestų metu dešimtys žmonių buvo sužeisti, du žuvo.
Milicija pripažino pradėjusi šaudyti į protestuotojus ir antradienio naktį Bresto mieste sužeidusi protestuotoją.
Sostinėje antrą dieną iš eilės dešimtys moterų, vilkinčių baltai ir laikančių gėles, susikibo rankomis, formuodamos grandines, taip siekdamos pasmerkti smurtinius saugumo veiksmus.
Baltarusijos mokslininkai reikalauja, kad valdžia nutrauktų smurtą prieš protestuotojus
Daugiau kaip tūkstantis Baltarusijos mokslo įstaigų dėstytojų, mokslininkų ir darbuotojų paskelbė viešą pareiškimą, kuriame pareikalavo, kad valdžia nutrauktų smurtą prieš protestuotojus. Tai ketvirtadienį pranešė portalas „tut.by“.
„Mus giliai žeidžia ir piktina jėgos struktūrų veiksmai – jos pastarosiomis dienomis nepagrįstai naudoja beprecedenčio masto ir žiaurumo jėgą prieš tūkstančius taikių baltarusių“, - sakoma pareiškime.
Jame pabrėžiama, kad specialiųjų priemonių ir fizinės jėgos naudojimas per taikius protestus prieš neginkluotus žmones pažeidžia pilietines teises, numatytas konstitucijoje.
Mokslininkai pareikalavo „nutraukti smurtą prieš taikius baltarusius“. Jie taip pat paragino atlikti „nepriklausomą kiekvienos žiaurumo apraiškos tyrimą“.
Pareiškime abejojama oficialiais sekmadienį įvykusių Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatais. „Mes netikime oficialiai paskelbtais balsavimo rezultatais ir esame nepatenkinti tuo, kaip vyko rinkimų kampanija“, - sakoma dokumente.
Pareiškimą pasirašė šimtai mokslo daktarų ir kandidatų, aspirantų ir magistrantų.