respublika.lt

Libano sostinėje Beirute nugriaudėjo 2 galingi sprogimai žuvusiųjų skaičius išaugo iki 135, sužeistųjų – 5 000nuotraukos (14)

2020 rugpjūčio mėn. 05 d. 20:19:36
Stasys Gimbutis, Rasa Strimaitytė, Neringa Šarmavičiūtė, Lina Linkevičiūtė, Elta

Praėjus dienai po sprogimų Beiruto uoste, žuvusiųjų skaičius, vyriausybės duomenimis, trečiadienį išaugo iki mažiausiai 135. Mažiausiai 5 000 žmonių patyrė sužalojimų, reporteriams sakė sveikatos ministras Hamadas Hassanas. Dešimtys asmenų vis dar laikomi dingusiais. Tęsiama sprogimus išgyvenusių žmonių paieška.

×
nuotr. 15 nuotr.
Beirutas. Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

 

Du antradienį nugriaudėję sprogimai, Libano žinybų teigimu, sugriovė ar apgadino pusę Beiruto. Vyriausybės duomenimis, detonavo 2 750 tonų nesaugiai laikomo amonio nitrato, kuris buvo konfiskuotas prieš daug metų. Ši medžiaga gali būti naudojama kaip trąšą arba sprogmenims gaminti.

Žiniasklaida: sprogimą Beirute sukėlė trąšos, konfiskuotos iš Rusijos piliečiui priklausiusio laivo

Rusijos žiniasklaida trečiadienį skelbė, kad didžiulį sprogimą Libano sostinėje Beirute sukėlė amonio nitrato trąšų atsargos, kurios prieš šešerius metus buvo konfiskuotos iš Rusijos piliečiui priklausiusio krovininio laivo ir nuo to laiko laikytos sandėlyje Beirute.

Libano žiniasklaidos pranešimais, laivas „Rhosus“, gabenęs 2 750 tonų amonio nitrato trąšų, į Beiruto uostą įplaukė prieš šešerius metus.

Kaip teigiama, krovininis laivas gabeno trąšas iš Batumio miesto Gruzijoje į Mozambiką, bet kelionės metu iškilo techninių problemų ir jis buvo priverstas sustoti Beiruto uoste.

Rusijos žiniasklaidos grupė RBC skelbia, kad laivas tuo metu priklausė Rusijos piliečiui Igoriui Grečiuškinui, gimusiam Chabarovsko krašte, šiuo metu gyvenančiam Kipre. RBC, cituodama tuo metu laive dirbusios įgulos narius, praneša, kad po to, kai laivas buvo sulaikytas uoste, I. Grečiuškinas tiesiog paliko laivą Beirute.

Didžiulis krovinys galiausiai buvo iškrautas į sandėlį uoste, kuriame ir gulėjo visus tuos metus.

LBCI duomenimis, antradienį patalpose atliekant suvirinimo darbus įsiplieskė gaisras, o paskui įvyko galingas sprogimas. Žuvo mažiausiai 100 žmonių, daugiau kaip 4 000 patyrė sužalojimų.

Po sprogimo Beirute daugiau kaip 200 000 žmonių liko be namų

Po galingo Libano sostinėje Beirute nugriaudėjusio sprogimo daugiau kaip 200 000 žmonių tapo benamiais, teigia miesto gubernatorius Marwanas Abboudas.

Beiruto jūrų uosto rajone antradienį įvykęs sprogimas sugriovė daugybę namų ir kitų pastatų, pražudė daugiau kaip 100 žmonių, dar 4 000 buvo sužeisti, o daugybė kitų laikomi dingusiais.

Gubernatoriaus teigimu, mieste namų neteko nuo 200 000 iki 250 000 žmonių, institucijos stengiasi aprūpinti juos maistu, vandeniu ir pastoge.

Libano prezidento Michelio Aouno teigimu, sprogo 2,7 tūkst. tonų sandėlyje laikyto amonio nitrato. Jis, pasak prezidento, šešerius metus buvo nesaugiai laikomas sandėlyje.

M. Abboudas atskleidė, kad 2014 metais parengtoje saugumo ataskaitoje buvo įspėta dėl sprogimo galimybės Beirute, nes sprogios medžiagos nebuvo laikomos saugiai.

„Netekome 10-ies Beiruto ugniagesių komandos narių, o padarytos žalos dydis svyruoja nuo 3 mlrd. iki 5 mlrd. dolerių, galbūt ir daugiau“, – teigė M. Abboudas.

Antradienio vakarą pranešta apie žuvusiuosius ir „šimtus sužeistųjų“

Libano sostinę Beirutą antradienį sudrebino du galingi sprogimai. Žiniasklaida praneša, kad yra žuvusiųjų ir sužeistųjų. Uosto teritorijoje įvykęs driokstelėjimas buvo juntamas keliose miesto dalyse.

Į dangų kilo tirštų dūmų debesys, netoliese esančiuose pastatuose išdužo langų stiklai.

Libano Raudonojo Kryžiaus prezidentas Georgesas Kettanehas kalbėjo apie „šimtus sužeistųjų“. Liudininkai pasakojo apie gatvėse gulinčius žuvusiųjų kūnus.

Sprogimo priežastis kol kas nežinoma. Vietos žiniasklaida rodė vaizdus žmonių, įstrigusių po griuvėsiais. Daugelis jų buvo kruvini.

Po sprogimų daug kur mieste dingo elektra. AFP reporteris pasakojo, kad Hamros kvartale apgadinta daug parduotuvių. Gatvėse matėsi išdegę automobiliai, daugelis – su išsiskleidusiomis oro pagalvėmis.

Libaną šiuo metu yra ištikusi didžiausia per dešimtmečius ekonominė krizė. Krizę dar labiau paaštrino koronaviruso pandemija.

Oficialiais duomenimis, daugiau kaip 45 proc. libaniečių gyvena žemiau skurdo ribos. Nedarbas siekia 35 proc. Nuo praėjusių metų rudens Libane vis vyko demonstracijos prieš prastą valdymą ir korupciją.

Beirute apsilankys Prancūzijos prezidentas E. Macronas

Prancūzija trečiadienį į sprogimų sukrėstą Beirutą išsiųs tris lėktuvus su gelbėtojais, medicinos įranga ir mobilia ligonine, o ketvirtadienį mieste apsilankys prezidentas Emmanuelis Macronas, paskelbė šalies vyriausybė.

Prezidentūra paskelbė, kad vėlyvą trečiadienio popietę Libaną pasieks du iš Paryžiuje esančio Šarlio de Golio oro uosto pakilę kariniai lėktuvai su 55 paieškų ir gelbėjimo tarnybų darbuotojais.

Lėktuvais taip pat bus atgabentos 25 tonos sanitarinės įrangos ir mobili ligoninė, galinti suteikti pagalbą 500 sužeistų žmonių. Į Beirutą taip pat netrukus bus išsiųsta keliolika skubių pagalbos tarnybų darbuotojų, „sustiprinsiančių Libano sostinės ligonines“, teigė prezidentūra.

Užsienio reikalų ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas vėliau pranešė, kad iš pietų Prancūzijoje esančio Marselio miesto pakils trečiasis, privatus humanitarinis lėktuvas su keliomis medicinos darbuotojų komandomis, kurios „pradės veikti nedelsiant“.

Marselio priešgaisrinė tarnyba pranešė, kad atlaisvino įrangos ir devynis darbuotojus – keturis greitosios pagalbos gydytojus, tris slaugytojus ir du jūrų ugniagesius.

Didžiulis sprogimas Beirute nuniokojo ištisas apylinkes, pražudė per 100 žmonių, o dar 4 tūkst. žmonių buvo sužeisti. Sprogimą, kaip pranešama, sukėlė gaisras, kurio metu užsidegė 2 750 tonų amonio nitrato, laikyto netinkamai prižiūrimame sandėlyje.

„Būtent sudėtingų situacijų metu draugai išlieka pašonėje, tad mes ten ir esame“, – sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras, pasikalbėjęs su Libane tokias pat pareigas užimančiu kolega Charbeliu Wehbe.

Prancūzijos prezidentas E. Macronas antradienio vakarą telefonu pasikalbėjo su Libano prezidentu Micheliu Aounu ir išreiškė Prancūzijos paramą Libano žmonėms bei pažadėjo išsiųsti pagalbos.

Ketvirtadienį E. Macronas vyks vizito į Beirutą, kur susitiks su „visais politiniais veikėjais“, įskaitant M. Aouną ir ministrą pirmininką Hassaną Diabą, paskelbė šalies prezidentūra.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras sakė, kad Prancūzija pagal poreikį toliau mobilizuos pagalbą.

„Šiuo metu svarbu užtikrinti tarptautinį solidarumą“ su Libanu, transliuotojui LCI sakė jis, pabrėždamas, kad pagalbos sąraše pirmenybė bus teikiama maistui, kadangi sprogimo metu padaryta daug žalos kviečių sandėliams.

JT Maisto ir žemės ūkio organizacija trečiadienį išreiškė susirūpinimą, kad pažeidus sandėlius, gali imti kritiškai trūkti miltų.

Iš Paryžiaus trečiadienį dislokuoti 55 gelbėtojai yra gelbėjimo ir paieškų specialistai, teigė prezidentūra, pridurdama, kad Prancūzija deda pastangas „identifikuoti papildomus poreikius“ įvykio vietoje Beirute.

TV: JAV kariškiai neturi įrodymų, kad Beirute buvo surengta ataka, apie kurią kalbėjo D. Trumpas

Amerikos kariškiai neturi įrodymų, kad sprogimas Libano sostinėje buvo ataka, apie kurią anksčiau kalbėjo JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Tai antradienį pranešė televizijos kanalas CNN, remdamasis trimis neįvardytais šaltiniais Pentagone.

D. Trumpas per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose teigiamai atsakė į klausimą, ar jis mano, kad Beirute buvo surengta ataka, o ne įvyko incidentas. „Turint omenyje sprogimą, panašu į tai. Aš susitikau su kai kuriais iš mūsų puikių generolų. Atrodo, jog jie mano, kad tai buvo ataka. Tai buvo kažkokia bomba, taip“, - teigė Amerikos lyderis.

Pasak prezidento, Pentagone manoma, kad „tai nebuvo kažkoks gamybinis sprogimas“. „Jie (generolai) žino geriau už mane“, - pridūrė Baltųjų rūmų šeimininkas. Jis pareiškė, kad JAV siūlo Libano vyriausybei savo pagalbą.

Savo ruožtu šaltiniai JAV gynybos departamente teigia „nežiną, apie ką kalbėjo prezidentas“. Vienas iš jų sakė, jog jei kariškiai turėtų tokios atakos įrodymų, tai JAV vyriausybė tučtuojau imtųsi papildomų priemonių, kad apsaugotų Amerikos ginkluotąsias pajėgas ir nuosavybę regione. Tas pats šaltinis pareiškė, kad tokių nurodymų kol kas negauta.

ES Beirute „skubiai dislokuos“ gelbėtojų

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paskelbė, kad į Libano sostinę Beirutą skubiai išsiųs gelbėtojų, dresuotų šunų ir įrangos ieškoti griuvėsiuose įstrigusių išgyvenusiųjų, mieste nugriaudėjus dviem galingiems sprogimams.

„ES civilinės saugos mechanizmas šiuo metu koordinuoja skubų dislokavimą daugiau nei 100 aukštos kvalifikacijos gaisrininkų su transporto priemonėmis, šunimis ir įranga, kurių specializacija yra paieška ir gelbėjimas miestų teritorijose“, – pranešime teigė už krizių valdymą atsakingas eurokomisaras Janezas Lenarčičius.

„Jie bendradarbiaus su Libano valdžios institucijomis gelbstint gyvybes įvykio vietoje“, – pridūrė jis.

Libano valdžios institucijos paprašė pagalbos pagal šį mechanizmą po to, kai Beirute antradienį nugriaudėjo du galingi sprogimai.

J. Lenarčičius teigė, kad prie operacijos prisidės Čekijos Respublika, Graikija ir Nyderlandai, o pagalbą taip pat pasiūlė Prancūzija, Vokietija ir Lenkija. Jis tai pavadino „skubiu pirmuoju žingsniu.“

„Palaikome Libaną ir jo žmones ir esame pasirengę mobilizuoti daugiau pagalbos“, – sakė jis.

Dėl sprogimų Libano premjeras apkaltino sandėlį, kuriame buvo laikoma 2 750 tonų amonio nitrato.

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate davęs medikui kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar palaikote pilietinius, ekologinius sukilimus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11C

+18 +11 C

 

+7 +9 C

 +17 +18 C

+18 +20 C

 

+16 +18 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-1 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1797 PLN - 4.4579
RUB - 88.6075 CHF - 1.0742
GBP - 0.9153 NOK - 10.7238

Nuorodos