respublika.lt

Aršus raketų karas dėl žydų pinigų Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS (35)

2021 gegužės 17 16:09:27
Ričardas Čekutis

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 1 nuotr.
Kiekvieną dieną Gazos Ruožas skęsta sprogimų dūmuose, o tuomet naktį lekia raketos į Izraelį. EPA-Eltos nuotr.

 

- Amžinas konfliktas tarp Izraelio ir Palestinos vėl įsisiūbavo. Kas kaltas ir kodėl?

- Viskas čia paprasta: kai JAV valdė prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), jis buvo aiškiai suformulavęs savo politiką Izraelio ir Palestinos klausimu. Niekam tuo metu nekilo abejonių: jis remia žydus, atiduoda jiems vientisą ir nedalomą sostinę Jeruzalę, nutraukia visas paramas ir bet kokias šnekas su įvairiais „Palestinos išsivadavimo judėjimais", tačiau numato galimybę ir netgi padeda sukurti palestiniečių valstybę konkrečiai nubrėžtose teritorijose. Šis aiškumas bei suvokimas, jog „Hamas" ir į jį panašūs jokių pinigėlių iš Amerikos negaus, leido visiems žinoti savo galimybių ribas. Maža to - palestiniečiai yra seniai suvokę, jog arabai nėra jų draugai ir jie taip pat pinigų neduos. Kitaip tariant: priimkime D.Trampo siūlomą politiką, kalbėkime su žydais ir tai gali padėti išspręsti visus klausimus. Bet štai atėjo gerasis ir maloningasis Džo Baidenas (Joe Biden), kuris naikina viską, ką padarė D.Trampas - nesvarbu, gerai padarė ar blogai... Tuo būdu palestiniečiams vėl atgimė viltis, jog jie ir toliau bus šeriami, kaip vyko nuo pat 1947 metų. Jeigu taip, tuomet reikia išsikasti visas senas raketėles ir paleisti jas į Izraelį, kad amerikiečiai su europiečiais greičiau krapštytų pinigines - tuomet vėl nereikėtų nieko dirbti ir būtų galima nusipirkti eilinę porciją narkotikų... Juk Alachas uždraudė tik šnapsą gert, o narkotikų - ne... Todėl už visus, žuvusius per šio konflikto eskalacijos laikotarpį, atsakomybę gali prisiimti Dž.Baidenas su savo „demokratų" kompanija. Demokratai taip pat yra išeikvoję savo lėšas sunkiu rinkimų klastojimo metu, o pinigus, kuriais būtų galima šiuos nuostolius kompensuoti, turi žydai... O kad Dž.Baidenas nusižemintų ir grįžtų prie D.Trampo sveiko proto politikos, žydai turi susimokėti. Jiems tai ne naujiena - jie tą daro nuo 70-ųjų mūsų eros metų, kai šviesios atminties Titas Flavijus sugriovė Jeruzalę.

- Kodėl jūs manote, jog aplink Izraelį išsidėsčiusios arabų valstybės nėra Palestinos sąjungininkai?

- Todėl, kad arabai visą laiką į palestiniečius žiūrėjo kaip į spyglį po šuns uodega... Kad „Izraelį reikia sunaikinti", šneka tik iraniečiai. O arabų kraštai seniai buvo nutarę draugiškai tarpusavyje pasidalinti tiek Izraelio, tiek ir Palestinos teritorijas ir į palestiniečius dėmesio nekreipti. Todėl nereikėtų ieškoti didelių arabų valstybių įtakų - visa tai, kas dabar vyksta, nutiko dėl ydingos ir savanaudiškos naujosios JAV administracijos politikos.

- Pasaulyje yra ir kitų „karštųjų taškų". Štai armėnai paskelbė, jog Azerbaidžano pajėgos perėjo per sieną ir užėmė nemažą teritoriją aplink vieną ežerą. Jeigu tai teisybė, kokiu tikslu tai daroma ir ar nebręsta naujas rimtas konfliktas?

- Tam, kad peržengtum sieną, reikia pirmiausia ją nustatyti ir demarkuoti. Kiek man žinoma, visa tai nėra padaryta iki šiol - tik buvo raudonu ir mėlynu pieštukais pabrūkšniuota gana stambaus mastelio žemėlapyje... Na, o dabar azerbaidžaniečiai, kaip karo nugalėtojai, koreguoja sienos klausimą. Bet esmė ne čia. Esmė, kad armėnų premjeras Nikolas Pašinianas sunkiai kovoja dėl valdžios. Jis gali būti neišrinktas, todėl konfliktas bei „blogi azerbaidžaniečiai" jam dabar labai reikalingi. Tačiau ir azerbaidžaniečiams reikalingas N.Pašinianas, kadangi jis ten yra vienintelis sveiko proto „žulikas"... Todėl šis konfliktas yra lyg Dievo duotas - jis leidžia visiems išsispręsti savo klausimus, įskaitant ir rusų įjungimą į šį reikalą. Manau, kad ir toliau bus randama ežerų, kurie telkšo neaišku kieno teritorijoje...

- Gegužės 20 d. JAV ir Rusijos užsienio reikalų ministrai sutarė gyvai susitikti, o kiek vėliau greičiausiai susitiks ir abiejų šalių prezidentai. Kaip manote, kokia bus tų susitikimų darbotvarkė?

- Pirmiausia yra toks naujas ir gražus sutapimas: prieš kelias dienas įsiteisėjo Tarptautinio Teisingumo Teismo Hagoje nutartis, kurioje nedviprasmiškai paskelbta, jog ne kas kitas, o rusai įvykdė kriminalinį nusikaltimą, užgrobdami Krymą ir Donbasą. Ten įvardijami konkretūs asmenys, galimai vykdę šį nusikaltimą, o tarp jų yra ir Sergejus Lavrovas, ir kiti gerai žinomi veikėjai. Jeigu jie nebus oficialių delegacijų sudėtyje, tai gali būti suimti bet kurioje ES šalyje... Pats sprendimas priimtas 2020 m. gruodžio 14 d., o dabar jis pradeda veikti. Kadangi joks „pergalingas" karas per šį pusmetį neįvyko, natūralu, jog rusams kilo noras pradėti kalbėtis. Kalbėtis apie ką? Žinoma, abi pusės kels karteles. Rusai bandys save įtvirtinti kaip vieną iš pasaulinių polių, šiuo požiūriu remsis kinų pagalbos galimybėmis ir bus verdama panaši geopolitinė košė, kuri ir užduos pokalbių toną. Kita vertus, amerikiečiai trauks savo kozirius: jeigu jūs, rusai, esate kiaulės, mes imsime ir pasirašysime amžinos meilės ir draugystės sutartį su Ukraina, pagal kurią Ukraina tampa mūsų saugumo ir gynybos partnere, atsidurdama netgi saugesnėje padėtyje, negu kad būtų įstojusi į NATO. O ir NATO ten ne už kalnų - štai lietuviai nori, kad ukrainiečiai būtų priimti į Aljansą... Taigi, jeigu jūs dar pakiauksėsite, mes lietuviams ten atrišime rankas, ir Ukraina kaipmat atsidurs Aljanso sudėtyje bei globoje... Žinoma, S.Lavrovui teks iš karto bėgti keistis „pampersų", nes mirtinas pavojus artėja prie Maskvos vartų. Tokia bus oficialioji dalis. O neoficialioji bus kaip visada: kaip ir ką pasidalinsim? Žinoma, pirmiausia teks dalintis Europą ir kinų galimybes ten. O Europa miega ir sapnuoja, kaip patenkinti Angelos Merkel rėmėjų norą gauti rusiškas dujas... Bus ir dar keli smulkesni klausimėliai, susiję su Rusijos bei Kinijos produktų įsileidimu į ES erdvę. Šis klausimų paketas guls ant derybų stalo ir rusams bus svarbu sužinoti, koks jų oligarchų pragyvenimo minimumas dėl to bus pasiektas... Kadangi niekas nenori su rusais kariauti ir visi supranta, jog besitraukiančiam priešui tiltus reikia auksu kloti, šis klausimas garantuotai bus išspręstas...

- O štai buvęs NATO vadovas šią savaitę pareiškė, jog rusai garantuotai kišis į rinkimus Vokietijoje. Iš kur jis tai žino?

- Pirmiausia - iš savo patirties. Bet atkreipkime dėmesį į senąją geopolitinę dėlionę, kai vienoje pusėje atsiduria prancūzai, vokiečiai ir rusai, o kitoje - anglosaksai. Tai, ko niekada nepavyko padaryti Napoleonui, kadangi britai šauniai mokėjo Rusijos carams, kad šie vaikėsi prancūzus su savo suvorovais ir kutūzovais po visą Europą, tiesa, nuolat gaudami į kaulus... Tokia yra juokingoji reikalo pusė. Jeigu amerikiečiai tai pamirš, britai jiems primins, kad rusams reikia mokėti ir reikalai bus sprendžiami: tai bus atidėtų sprendimų politika. O kištis į Vokietijos rinkimus pats Dievas jiems liepė - ten dar ne vienas Šrioderis su šrioderiukais laukia išsirikiavę eilėje, kad tik kas nors kištųsi...

- Kazanės mieste, Tatarstane, netikėtai į mokyklą įsiveržęs vietinis šaulys nušovė apie 10 moksleivių, mokytoją, per 20 sužeidė, dabar ten gedulas. Rusiškoje spaudoje daug svarstoma, ar amerikietiškos mados jau ateina ir į Rusiją? O gal yra kokios kitos šaudynių priežastys?

- Sakyčiau, pačiu laiku įvyko šaudynės ir amerikietiška mada čia niekuo dėta (jeigu norite atsikratyti amerikietiškų madų, nesinaudokite „aifonais")... Kadangi iššaudė vaikus, dabar iškils „būtinybė" nuginkluoti žmones. Nes, neduok Dieve, žmonės, kurie pradėjo protestuoti prieš V.Putiną ir dar turi ne vieną „šauninkėlį", išsitrauks savo ginklus ir, tarsi šaulys Kazanėje, paleis šratus į pergalingą Nacionalinę gvardiją... Reikia suprasti, kad ginklų Rusijoje yra nemažai, o Kazanė tai yra Tatarstanas. Totoriai niekada neužmiršo, kaip Kazanė buvo šturmuojama Ivano Rūsčiojo, sukėlusio masines pjautynes. O šis šaulys veikė tiksliai, tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. Tuo buvo pagąsdinti ir rusų nacionalistai (žiūrėkite, ginkluoti totoriai tuoj pradės atsiskyrimo procesą), ir likusi visuomenė, kuri mieliau sutiktų, kad iš jų būtų atimti ginklai, negu stebėtų dar vieną kruviną dramą bei susidorojimą su vaikais ekranuose... Valdžia puikiai viskuo pasirūpino. Čia reikia atkreipti dėmesį į dar vieną niuansą. Tai vyksta tiek Jungtinėse Valstijose, tiek ir Rusijoje: šaulys keletą mėnesių iki to reklamavo savo psichopatines nuotaikas internete, kelios dienos iki įvykio buvo pilna jo pareiškimų, ką jis ketina padaryti ir jokia Nacionalinė gvardija, jokia FSB, GRU ar KGB ir dar dešimtys panašių tarnybų to nepastebėjo arba nekreipė dėmesio. Kadangi rusai sodinami vien tik už pareiškimą, kad jiems nepatinka S.Lavrovo kojinių kvapas, aš niekaip negaliu patikėti, kad šių pareiškimų niekas nematė... O jeigu matė, vadinasi, tai kažkam buvo naudinga.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (35)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar jau atidarėte maudymosi sezoną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +20 C

+9 +17 C

 

+10 +19 C

+17 +24 C

+19 +25 C

 

+23 +24 C

0-6 m/s

0-3 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos