Artėjant 20-ies metų sukakčiai, praėjusią savaitę JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) nurodė per pusmetį išslaptinti informaciją apie tyrimą dėl 2001 m. rugsėjo 11 d. teroro išpuolių, kai Niujorke buvo sugriauti Pasaulio prekybos centro dangoraižiai. Tačiau vien tik faktas, kad valdžia 20 metų slėpė šio įvykio aplinkybes leidžia manyti, jog oficialioji įvykių versija gali gerokai skirtis nuo tikrovės.
Oficialiai teigiama, jog per teroristinės organizacijos „Al Qaeda" įvykdytus išpuolius prieš 20 metų JAV žuvo beveik 3000 žmonių. Aukų giminės reikalauja paviešinti daugiau duomenų apie teroristines atakas. Jų manymu, įslaptintuose dokumentuose gali būti įrodymų apie ryšius tarp Saudo Arabijos valdžios ir keleivinių lėktuvų užgrobėjų, kurie nukreipė juos į Pasaulio prekybos centrą ir Pentagoną. Taip pat yra tokių, kurie apskritai netiki oficialiąja versija ar netgi manančių, jog dangoraižius susprogdino pačių JAV specialiosios tarnybos, kad būtų pretekstas pradėti karines operacijas Afganistane bei aplinkinėse valstybėse.
Įslaptintas tyrimas
„Pasirašiau vykdomąjį potvarkį, nurodydamas Teisingumo departamentui ir kitoms atsakingoms tarnyboms prižiūrėti dokumentų, susijusių su Federalinio tyrimų biuro tyrimu dėl rugsėjo 11 d., išslaptinimą", - sakoma Dž.Baideno pareiškime.
Prezidentas priminė, kad tai buvo daugiausiai aukų nusinešę teroro išpuoliai JAV istorijoje, o amerikiečiai niekada nepamirš skausmo, kurį teko ištverti 2997 aukų artimiesiems.
Sprendimas paviešinti duomenis priimtas artėjant 20-osioms teroro išpuolių metinėms. Netrukus po jų tuometis prezidentas Džordžas V.Bušas (George W. Bush) nurodė įsiveržti į Afganistaną, kur Talibanas esą leido slapstytis „Al Qaeda" teroristų vadams.
Kai kurių aukų artimieji į teismą padavė Saudo Arabiją už šios šalies tariamą prisidėjimą prie išpuolių. Artimieji seniai reiškė nusivylimą tuo, kad didelė dalis informacijos apie rugsėjo 11 d. išpuolius vis dar yra neprieinama.
Kongreso įkurta oficiali tyrimo komisija nerado įrodymų, kad Saudo Arabijos valdžia, kaip institucija, ar aukšto rango pareigūnai asmeniškai finansavo „Al Qaeda".
Dėl tokios išvadų formuluotės kai kuriems amerikiečiams atrodo, kad Saudo Arabija arba jos žemesnio rango pareigūnai galėjo būti prisidėję prie terorizmo, tačiau valdžia tą slepia, juolab kad Saudo Arabijos šeichai yra didžiųjų JAV naftos kompanijų verslo partneriai.
Dž.Baidenas teigia, kad JAV privalo užtikrinti skaidrumą dėl prieš 20 metų nutikusių tragiškų įvykių. Nepaisant to, dalis dokumentų vis tiek greičiausiai liks įslaptinti.
Vis dar gąsdina „Al Qaeda"
Teroristų tinklas „Al Qaeda" neseniai pasveikino Talibaną su valdžios perėmimu Afganistane ir, turėdamas omenyje JAV pasitraukimą iš šalies, kalbėjo apie „istorinę pergalę". „Al Qaeda" vadovybė per savo propagandinį kanalą „Al Sahab" išplatino dviejų puslapių pareiškimą. „Amerikos ir NATO pralaimėjimas Afganistane ženklina tamsaus Vakarų viešpatavimo ir karinės okupacijos islamo šalyse eros pabaigos pradžią", - sakoma čia. Afganistaniečiai raginami pasitikėti Talibanu ir jį remti.
JAV daliniai 2001 metais išvijo iš Kabulo Talibaną, kuris suteikė prieglobstį teroristų tinklo nariams. Šiandien „Al Qaeda", anot JT 2020 metų gegužės ataskaitos, veikia maždaug trečdalyje Afganistano provincijų. Grupuotės santykiai su radikaliu islamo Talibanu esą ir toliau yra glaudūs. Talibanas 2020 metų vasarį pasirašytame susitarime su JAV įsipareigojo nutraukti bendradarbiavimą su „Al Qaeda".
„Norime pasveikinti islamo emyratą su šiuo istoriniu įvykiu, ypač Talibano lyderį Haibatulahą Achundsadą", - sakoma „Al Qaeda" pareiškime. „Dievas pažadėjo mums pergalę, o Bušui pralaimėjimą. Pamatysime, koks pažadas bus įgyvendintas", - rašo autoriai.
Teroristų tinklas „Al Qaeda" susikūrė devintojo dešimtmečio pabaigoje Afganistano ir Pakistano pasienio teritorijoje ir kovoja už islamišką pasaulio tvarką. Analitinio centro „Soufan Group" vertinimu, grupuotė dabar yra „nepalyginamai stipresnė", nei buvo prieš 20 metų, kai įvykdyti Rugsėjo 11-osios išpuoliai.
Tačiau nepaisant panašios džihadistiškos ideologijos, su „Islamo valstybe" (IS) tinklas labai nesutaria.
„Vakaro žinios" apie Rugsėjo 11-osios palikimą kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Audriumi BUTKEVIČIUMI:
- 20 metų po Rugsėjo 11-osios. Kas pasikeitė per tiek metų? Ar terorizmo pasaulyje liko mažiau? O gal jis jau nugalėtas, kaip ne kartą skelbė mūsų ir užsienio propaganda?
- Kadangi per 20 metų padaugėjo žmonių, tai ir terorizmo atvejų pagausėjo... O politiškai ši data reiškia tik viena - kad bet kokios pastangos įvesti tvarką pasaulyje yra pasmerktos žlugti. Nė viena valstybė, įskaitant galingiausias Jungtines Valstijas, neturi tiek išteklių, kad pakankamai demokratinėmis priemonėmis galėtų tokias naujas tvarkas sukurti. Afganistano, Irako, Sirijos, Irano pavyzdžiai yra kaip tik tokie. Iš esmės tai yra vienintelė išvada, kurią galima ir reikia padaryti iš Rugsėjo 11-osios įvykių. Žinoma, mes galime tyčiotis iš amerikiečių, kiek tinkami, matydami jų juokingą pabėgimą iš Afganistano, tačiau pirmiausia privalome pripažinti milžinišką korupcijos mastą Jungtinėse Valstijose. Būtent korupcija pavertė JAV bandymus įtvirtinti demokratiją Afganistane visišku fiasko. Galima įvertinti ketinimus ir idėją, skirti lėšas bei sukurti atvirą valstybę, gyvenančią tam tikrais demokratiniais principais ir pagrindais. Per 20 metų užaugo ištisa nauja karta Afganistane, kuri jau pradėjo gyventi pagal kitus standartus. Žinoma, reikėjo ne 20 metų, o dar papildomų 40-50 metų, kad tos naujos nuostatos įsitvirtintų. Bet niekas negalėjo sau leisti tokios prabangos ir toliau taškytis trilijonais dolerių. Grubiai tariant, patys amerikiečiai paskelbė, kad į Afganistaną buvo „suleisti" 2 trilijonai dolerių.
Tai ir yra atsakymas į Rugsėjo 11-osios iššūkius: pasaulis daugiau nematys tokių projektų kaip Afganistanas. Tai reiškia, kad kiekvienas nuo šiol kovos tik už save.
- Kitaip sakant, trilijonai dolerių ir didžiulės dėl demokratijos sudėtos aukos buvo veltui? Nes Vakarų iliuzijos eilinį kartą žlugo, o Afganistane demokratiją pakeitė Šariato teisė?
- Jeigu kalbėtume apie skaičius, tai 2400 žuvusių amerikiečių, žinoma, yra menkas skaičius, palyginus su buvusiais Rusijos nuostoliais ar žuvusiais afganistaniečiais. O pinigai ten taip pat įdomiai „suvaikščiojo": trilijonas buvo išmestas lauk, o kitas trilijonas grįžo atgal į Jungtines Valstijas „otkatų" pavidalu.
O pasaulis per 20 metų nė kiek nepasikeitė. Aš puikiai prisimenu prieš 20 metų savo duotą interviu, kur kalbėjome apie Rugsėjo 11-osios įvykius. Amerikiečiai tuomet šaukė apie tai, jog Afganistano urvuose lindintys teroristai užpuolė Ameriką, o iš visų ekspertų buvau vienintelis, sakantis, jog aš tuo netikiu... Nes taip kalbėti gali tik tie, kurie nesuvokia, kaip veikia žvalgyba ar priešlėktuvinės gynybos sistemos.
Todėl yra ir trečioji išvada iš šios viešai sekamos pasakos apie Rugsėjo 11-ąją: pasaulio gyventojai ir tokie abejingi, ir taip lengvai pasiduodantys jiems pasakojamoms pasakėlėms, kad nuo to momento „elituose" atsirado suvokimas, jog galime sekti pasakas ne tik apie Rugsėjo 11-ąją, bet ir apie COVID-19 - niekas nereaguos į tai kritiškai, nes sveiko kritinio mąstymo tiesiog neliko. Rugsėjo 11-osios pasakėlė, kaip du lėktuvai smogė į dangoraižius, o sugriuvo trečias dangoraižis, tiesiog jokių papildomų klausimų beveik niekam nekelia...